Ndihmë në Afrikë - Streaming software Schwarmhilfe në veprim

Me lirinë, barazinë, vëllazërinë kundër indiferencës, ligësisë dhe intolerancës

Mirë se vini në projektin AfrikaHilfe të PixelHELPER. Menjëherë pas vdekjes së Karl Heinz Böhm nga Menschen für Menschen, ne e çuam 2014 në Marok për të hedhur themelet për aktivitetet tona në Afrikë. Tani, 5 Vite më vonë, kemi arritur shumë pak dhe jemi në gjendje të sigurojmë ndihmë për zhvillim në të gjithë Afrikën. Është më e lehtë të organizohesh nga selia jonë e Afrikës Veriore sesa nga Evropa.

Ne kemi rindërtuar një fermë të vogël, 40 km nga Marrakech në Marok në një studio interaktive jetojnë lumë. Nën sytë e kamerave ne prodhojmë këtu, me ndihmën e audiencës, ndihma humanitare, tableta algat kundër kequshqyerjes, bukë të konservuar për kampet e refugjatëve në një 4,60 metra furrë druri, shporta për mbrojtjen nga përmbytjet kundër përmbytjet në Afrikën e Veriut, kube emergjente për të mbijetuar në rast të humbjes së banesës në rast të fatkeqësive natyrore dhe motor dhe biçikletave helmetat për të rinjtë.

PixelHELPER dëshiron t'u japë njerëzve lirinë për të formuar jetën e tyre të vetë-përcaktuar dhe të pavarur pa vështirësi materiale dhe t'u japë fëmijëve të tyre një të ardhme të mirë. PixelHELPER kontribuon në përmirësimin e qëndrueshëm të kushteve ekonomike, sociale, ekologjike dhe politike në mbarë botën. PixelHELPER lufton varfërinë dhe promovon të drejtat e njeriut, sundimin e ligjit dhe demokracinë. PixelHELPER kontribuon në parandalimin e krizave dhe konflikteve të dhunshme. PixelHELPER promovon një formë shoqërore të barabartë, ekologjikisht të qëndrueshme dhe kështu të qëndrueshme të globalizimit.

Ne paraqitëm programin tonë të ndihmës së 2014 në një bisedë TED në Marrakech. Fermë është vendi i parë praktik ku përdorim softuerin tonë. Ne presim përkrahës të rinj dhe vizitorë të projektit tonë.

javë më parë 2
 • 8
 • 1
javë më parë 2
 • 41
 • 1
javë më parë 2
 • 26
 • 2
javë më parë 3
 • 21
 • 0
javë më parë 3
 • 14
 • 1
javë më parë 4
 • 6
 • 0
javë më parë 4
 • 14
 • 1
javë më parë 4
 • 56
 • 1
javë më parë 4
 • 43
 • 2
javë më parë 4
 • 10
 • 1
javë më parë 4
 • 7
 • 0
javë më parë 4
 • 14
 • 0
javë më parë 4
 • 12
 • 0
javë më parë 4
 • 5
 • 0
javë më parë 4
 • 74
 • 2
Muaj më parë 1
 • 51
 • 2
Muaj më parë 1
 • 54
 • 0
Muaj më parë 1
 • 12
 • 0
Muaj më parë 1
 • 54
 • 0
Muaj më parë 1
 • 41
 • 0
Muaj më parë 1
 • 55
 • 0
Muaj më parë 1
 • 62
 • 2
Muaj më parë 1
 • 39
 • 0
Muaj më parë 1
 • 54
 • 0
Muaj më parë 1
 • 50
 • 0
Muaj më parë 1
 • 48
 • 3
Muaj më parë 1
 • 34
 • 0
Muaj më parë 1
 • 6
 • 0
Muaj më parë 1
 • 32
 • 2
Muaj më parë 1
 • 55
 • 2
Muaj më parë 1
 • 6
 • 0
Muaj më parë 1
 • 37
 • 0
Muaj më parë 1
 • 45
 • 0

platformat interaktive të prodhimit për furnizimet e ndihmave

Rrjeti i Livestream do të ndihmojë softuerin

Ne paraqitëm softuerin tonë të ndihmës së zogjve në një bisedë TED në Marrakech. Një bisedë TED është një ngjarje ku zhvillohen fjalime novatore për temat që do të na lëvizin dhe të na lëvizin në të ardhmen.

Ndihma emergjente evropiane e bukës së konservuar

Kampi i refugjatëve në Mbera ndodhet 2000 km nga selia qendrore e flotës PixelHELPER. Buka e Dosenbrotnothilfe tonë prodhon bukë të qëndrueshme për kampet e refugjatëve dhe zonat e fatkeqësive. Algat Spirulina të prodhuara në Marok duhet të ndihmojnë në kampin kundër kequshqyerjes. WNe duam të ndërtojmë një lokacion para kampit të refugjatëve dhe të përdorim softuerin tonë të ndihmës së shpejtë për të ndihmuar njerëzit. Kampi i refugjatëve është qyteti më i madh 4 në Mauritani, ne duam të sigurohemi që vuajtjet e refugjatëve të luftës të lehtësohen.

PixelHELPER kanë krijuar një hapësirë ​​unike dhe i sjellin spektatorët më afër prodhimit të ndihmës në Afrikë. Kube urgjente të vijë me një qese gjumi, një sobë me gaz, një çantë e ndihmës së parë & amp; Dritë e pasme e pajisur. Çdo gjë që ju nevojitet nëse keni humbur shtëpinë tuaj pas një fatkeqësie natyrore.

Në kujtim të Tombia Braide, i cili vdiq nga një sulm në zemër në dhjetor 2018 në Marok gjatë projektit tonë PixelHELPER me 54 vite më parë. Ne do të ndërtojmë një orë diellore e cila do të kujtoj një nga ndihmësit tanë të parë gjermanë.

Kullat tona të mbrojtjes nga përmbytjet ndahen për sekonda dhe për të shpëtuar mijëra sandbags. Kubat mund të përmbushin më mirë funksionet e mbrojtjes nga përmbytjet në valën e pranverës dhe të ruajnë përdorimin e një numri ndihmësish.

Mbështetni projektin tonë

paypal@PixelHELPER.tv
IBAN DE93 4306 0967 1190 1453 00
SWIFT / BIC: GENODEM1GLS
Fjalë kyçe: Art & Kultura e Promovimit

Ne krijojmë vende pune dhe perspektiva

Ne krijojmë vende pune dhe krijojmë një zhvillim të përsosur me ndërtimin e hapësirave të futbollit publik, kabineteve të këmbimit publik dhe ofertave kulturore. Ndërsa rajoni ynë është në mes të një rajoni ekonomikisht rural, shumë kompani lokale dhe furnizues të lëndëve të para përfitojnë nga urdhrat dhe mund të punësojnë punonjës të rinj vetë.

Maroku është vendi më modern në Afrikë.

Nga Maroku ne i arrijmë të gjitha vendet afrikane me kontenierë detare me portet e detit të thellë në Tangier dhe Casablanca. Lidhja me Evropën është e shkëlqyer. Nga kontinenti spanjoll në Marrakech, ka vetëm 6 orë me makinë.

Ne kemi krijuar një qendër këtu për të koordinuar ndihmën humanitare shpejt dhe për ta sjellë atë shpejt në destinacionin tuaj me makinë, enë ose avion deti. Këtu në këtë faqe, ne mund të prodhojmë me lehtësi çdo gjë që njerëzit në kampet e refugjatëve kanë nevojë. Ne do të ndërtojmë postin e parë përpara kampit të UNHCR në Mauritani.

Teknologjia jonë livestream gjeneron kutitë interaktive 6 në anën e majtë të videove të drejtpërdrejta. Këto kuti mund të ndryshohen nga ne në çdo kohë në lidhje me aktivitetin dhe shumën e donacioneve. Ne kemi krijuar një funksion ndërhyrje interaktive që do të na mundësojë t'i përgjigjemi situatës aktuale në kampet e refugjatëve dhe të sigurojmë ndihmë direkte.

Aftësitë e softuerit tonë Schwarmhilfe janë gjithashtu në dispozicion për OJQ të tjera. Bisedoni me ne.

Fushata për të burgosurit politikë # Të lirëTë gjitha

Mandati evropian i arrestit nuk duhet të përdoret për të ndjekur penalisht kundërshtarët politikë. Gjyqësori gjerman ka arsye të mirë për të mos ekstraduar Carles Puigdemont në Spanjë. Ligji penal është rizbuluar si një mjet për konfliktet e brendshme dhe persekutimin e kundërshtarëve politikë në një mënyrë të shëmtuar. Gjyqësori gjerman nuk duhet të marrë pjesë në konfliktin politik në Spanjë dhe jo më së paku, nga përvoja e dhimbshme historike e kriminalizimit të mendimit politik, nuk ofrojnë asnjë mbrojtje. Nëse ajo megjithatë pajtohet me ekstradimin, kërkesa juridike është e hapur dhe katalanishtja mund të apelojë përfundimisht në Gjykatën Kushtetuese Federale. Më së shumti atje, të drejtat e individit duhet t'u jepet prioritet mbi lojërat e pushtetit në Spanjë.

→ 10 Politikanët katalanas janë në burg
1. Jordi Cuixart - 161 ditë burg
2. Jordi Sànchez - 161 ditë burg
3. Oriol Junqueras - 144 ditë burg
4. Joaquim Forn - 144 ditë burg
5. Dolors Bassa - Burgosur për herë të dytë para ditëve 3
6. Raül Romeva - u soll në burg për herën e dytë para 3 ditëve
7. Jordi Turull - u burgos për herë të dytë para ditëve 3
8. Josep Rull - Dënuar për herë të dytë para ditëve 3
9. Carme Forcadell - burgosur në 3 ditë më parë
10. Carles Puigdemont - I burgosur para ditëve 3

→ Përveç kësaj, politikanët e mëposhtëm kërcënohen me burgim dhe aktualisht jetojnë në mërgim:

1. Toni Comín
2. Meritxell Serret
3. Meritxell Borràs
4. Clara Ponsati
5. Anna Gabriel
6. Marta Rovira

#FreePuigdemont

Kujdesuni për printim dhe vëmendje - na mbështesni tani! Si një donator ju jepni një kontribut të çmuar në eksitim të indinjatës publike - për një botë më të mirë. Bëhuni konkret tani dhe bëni një skandal ndër-kufitar të mundshëm. Askund nuk merrni aq shumë rebelime dhe kryengritje për çdo Euro të dhuruar si këtu. Ju lutemi vizitoni faqen tonë të internetit: PixelHELPER.org/ Dhuroni ose mbështesni Facebook Fundraiser tonë:

Fotograf për shtyp: Dirk-Martin Heimzelmann

Artist i dritës: Anëtar i PixelHELPER

Liria për #Puigdemont emblazoned në burgun Stasi në Berlin. Ne po protestojnë kundër ilegale, #Stasi ndalimit të ngjashme të politikanëve katalanisht në Spanien.Wir kërkojnë lirimin e menjëhershëm të të gjithë të burgosurve politikë në Spanjë. bëri thirrje #PixelHELPER qeverisë që menjëherë të deklarojë se Gjermania nuk do të japë ekstradimin politike. Miratimi i tillë politik i spanjisht porosive është e nevojshme në përputhje me rregullat e ligjit për ndihmën juridike ndërkombëtare - pavarësisht vendimit ligjor të gjykatës. autoritet që lëshon, duke pasur parasysh rëndësinë e çështjes, qeveria federale në formën e ministrit të Drejtësisë Katarina elb. Ne i bëjmë thirrje Qeverisë Federale për një lirim të menjëhershëm të Carles Puigdemont duhet të sigurojë në burgun gjerman!

Kujdesuni për printim dhe vëmendje - na mbështesni tani! Si një donator ju jepni një kontribut të çmuar në eksitim të indinjatës publike - për një botë më të mirë. Bëhuni konkret tani dhe bëni një skandal ndër-kufitar të mundshëm. Askund nuk merrni aq shumë rebelime dhe kryengritje për çdo Euro të dhuruar si këtu. Ju lutemi vizitoni faqen tonë të internetit: PixelHELPER.org/ Dhuroni ose mbështesni Facebook Fundraiser tonë: https://www.facebook.com/donate/1972507843071293

Pranvera Arabe duhet të sjellë përparim dhe të fillojnë një epokë të re të demokracisë. Por rebelët e kaluar janë të burgosur politikë sot. Njerëzit kanë risikiert se vetë jeta juaj në Shtetet në shkallën lirisë së shtypit të Amnesty International janë shënuar në të zezë, janë tashmë në burg dhe të harruar nga bota. Këtu pixels Helper dëshiron të ndërhyjë dhe të burgosurit politikë.

Veprimi ynë i parë është të sjellim përsëri në dritë 13 njerëz në burg që nga marsi 2011. Bahnini 13 u arrestua pas kryengritjes së 2011 në Manana, Bahrein, me akuza për komplot kundër qeverisë. Shumë shtete dhe organizata, përfshirë Amnesty International dhe Human Rights Watch, vazhdojnë të tregojnë për torturë. Të burgosurit u vranë dukshëm.

Edhe shqetësimet nuk ndalen për familjet. Këta të burgosur politikë janë ende në burg sot, duke i shërbyer dënimeve 5 duke filluar nga dënimet e përjetshme me dënime të shumta të jetës. Gjithkush ka të drejtë të shprehë mendimin e tyre. Le të mos harrojmë njerëz të mirë që sakrifikuan lirinë e tyre për të sjellë demokracinë dhe paqen tek shumë njerëz.

Lexo më shumë

Stop Emgargo kundër Katarit - Berlin Airlift detyruar

projektimi lehta në Ambasadën e Arabisë Saudite dhe të #BrandenburgerTor në #Berlin Ures Ajrore te Berlinit ishte operacioni më i madh humanitar lehtësim ndonjëherë, rusët kishin mbyllur pastaj off të gjitha lidhjet tokësore dhe ajrore të Berlinit Perëndimor. Historia historike e Berlinit detyron çdo të embargos së Arabisë Saudite për të protestuar kundër Katarit. A mund të merrni një peng tërë qytetin? Natyrisht - kjo dëshmohet nga rrethime të panumërta në historinë botërore. Por askush nuk mund të kishte imagjinuar se dikush mund të merrte një vend të tërë në peng. Ne i bëjmë thirrje #SaudiArabia #MbS të ndalojë bllokadën menjëherë.

Depot përfundimtare të magazinave bërthamore dhe kapakët e lidhjes së tokës nga Arabia Saudite

Ku shkojmë nëse Franca e kthen Spanjën e saj të afërt në një ishull? Kjo ide e ndoqi #SaudiArabien me shtetin e tij fqinj #Katar ka një kanal 60 kilometrash të gjatë për ta bërë vendin fqinj në ishull. Mbi të edhe mbetjet nukleare të vendit duhet të ruhen direkt në kanalin afër ujit #Fukushima le te them hello. Ne kërkojmë mbylljen e menjëhershme të të gjitha centraleve bërthamore në Arabinë Saudite dhe tërheqjen nga #Salwa Project.

Arabia Saudite financon terrorin në mbarë botën

Arabia Saudite ishte financuesi kryesor i Shtetit Islamik

Sipas ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, Arabia Saudite është ende një nga mbështetësit më të mëdha financiare të Al-Kaidës, talebanëve dhe grupeve të tjera terroriste. 15 sulmuesi 19 nga 11. Shtator 2001 erdhi nga Arabia Saudite. Ndërkohë, ajo është vlerësuar nga agjencitë e ndryshme qeveritare që janë 3.000 për 4.000 sauditët rinj në Siri në rrugën e tyre për luftë të shenjtë, nga të cilat pjesa më e madhe janë në radhët e komandës zezë e shtetit islam.

Ambasada saudite në Amerikë ndihmoi për t'u përgatitur për 9 / 11.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian e kanë njohur që Arabia Saudite po i kthen sytë kur qytetarët e pasur, fondacionet dhe xhamitë financojnë luftërat e shenjta sunite.

Lexo më shumë

Fushata kundër oligarkëve dhe mafies. Worldwide.

Në fushatën kundër oligarkëve mafiozë do të gjeni një përmbledhje të veprimeve në këtë faqe.
Për momentin ishim në Greqi për një javë, ku ishim artistikisht aktive kundër oligarkisë. Ne po planifikojmë tonat
Për të vazhduar fushatën në vende të tjera, ne gjithashtu kemi nevojë për mbështetjen tuaj.

Shtrati i demokracisë është një oligarki

Pavarësisht nga kriza shkatërruese ekonomike, pavarësisht nga "reformat", Greqia është akoma në duart e oligarkëve. Politika e kursimit e përforcon këtë status quo dhe rrit fuqinë e pakta mbi shumë. Me bekimin e Trojkës, asetet shtetërore privatizohen dhe shiten me një çmim të ulët në një grusht familjesh të fuqishme familjare.

Në librin e George Orwell 1984 i Plotfuqishmi Big Brother u zgjua postera të mëdha dhe ekranet Tele për qytetarët dhe tregoi kush është bosi: a, shtet mizor totalitar. Bosët e sotme, ata që tërheq strings në prapaskenë, duke vepruar shumë më të fshehtë, që s'bie në sy dhe në mënyrë të fshehtë. Ne jemi PixelHELPER dhe erdhëm në Athinë në shkurt për të hedhur dritë të madhe në ato fytyra të harruara. Ne jemi këtu për të denoncuar padrejtësinë e rëndë kundër popullit grek. Parashikimet Orwellian në Bundestag, ish llotari shteti OPAP, selia e korporatave i Motoroil Hellas dhe Parlamentit grek, drejtuar nga pixel Helper, shqetësohen në mediat greke dhe ndërkombëtare se fuqia e fshehur e oligarkëve vjen në ballë. Ndërhyrjet tona përqëndrohen në dy figura kryesore të oligarkisë greke.

Dimitris Melissanidis, me nofkën "Tiger", ishte në gjendje për të blerë shtetit kumar monopol OPAP për një pjesë të vlerës së saj aktuale së bashku me një konsorcium të investitorëve çek. Procesi i shitjes së OPAP nuk është dhënë nga mediat greke të anketuara, si OPAP një nga më të fortë, nëse jo buxheti më i fuqishëm media në Greqi, duke e bërë ndikimin e tij në mediat greke duket pafund. Gazetarët që vënë në dyshim fuqinë e Melissanidis janë frikësuar në të kaluarën dhe madje kanë dhënë kërcënime me vdekje. Krejtësisht të rastit përdoret ish kryetari i Agjencisë së Privatizimit greke, Stelios Stavridis, i cili mbikqyri marrëveshjen OPAP, jet private e Melissanidis për të fluturuar në festat e tij ...

Vardis Vardinogiannis dhe familja e tij konsiderohen "shtet në shtet". Fjalë e ka atë që kompanitë e saj të naftës janë konsideruar si arsye kryesore pse ishujt grekë janë ende të operuar kryesisht me gjeneratorë të pista dhe të shtrenjta me naftë në vend të burimeve të pastra të energjisë së rinovueshme. Ndikimi i familjes Vardinnogiannis nuk është kontestuar në Greqi, si pjesë Clan të rëndësishme të medias greke (dy nga më të madhe stacionit televiziv privat që i përket familjes), ekipet e futbollit dhe më herët kontrollin e sektorit bankar.

PixelHELPER kërkon që Greqia të bëhet një demokraci përsëri. Për të arritur këtë qëllim ambicioz, së pari është e nevojshme për të parandaluar praktikat e korrupsionit të oligarkëve nëpërmjet ligjeve përkatëse të transparencës. Skandali Novartis, që ka të bëjë me politikanët e rangut të lartë si ish-kryeministri Antonis Samaras, nënvizon urgjencën e transparencës për Greqinë. Pavarësisht skandalit të Novartis, praktikat korruptive janë denoncuar nga partitë në një raport të fundit nga Komiteti i Transparencës i Parlamentit Grek, pa shembuj të veçantë. Por jo vetëm që. Komiteti gjithashtu nuk i ndëshkon partitë politike, megjithëse mundësia e sanksionimit të gënjeshtrave brenda autoritetit të komitetit. Kjo është absolutisht e papranueshme dhe tregon se praktikat e korruptuara mbeten të pandëshkuara nga elitat politike në Greqi. Kryetarja e Komitetit të Transparencës së Parlamentit Grek, Tasia Christodoulopoulou, do të kishte turp për mosveprimin e saj.

PixelHELPER gjithashtu kërkon që privatizimet e kaluara të merren në pyetje dhe të rivlerësohen për të siguruar së paku kompensim të drejtë për popullin grek. Një komision i pavarur i hetimit duhet të vlerësojë nëse krimet kanë ndodhur dhe, aty ku është e përshtatshme, të ngrenë procedura ligjore kundër oligarkëve. Ne tregojmë solidaritetin tonë me popullin grek në luftën e tyre kundër oligarkëve, parazitët në një vend ku më shumë se një e treta e popullsisë së saj jeton nën nivelin e varfërisë. Korrupsioni plutokratik duhet të ndalet tani ose nuk do të ketë kurrë një shans për një fillim të ri të vërtetë për Greqinë.

Fondacioni PixelHELPER është një kolektiv ndërkombëtar artistik dhe jo fitimprurës, dhe një nga inkubatorët më inovativë politik të artit politik. Ne e shohim artin si diçka që duhet të provokojë dhe të rebelojë, si një formë vetëdijesuese sociale në frymën e Iluminizmit. Fushatat tona tregojnë mundësitë e artit si forca e pestë në një shtet.

Ne kemi nevojë për ndihmën tuaj për të vazhduar fushatën tonë në Greqi. Dhuroni nëpërmjet #Paypal: paypal@PixelHELPER.tv ose http://PixelHELPER.org/de/Spenden

Për donacionet jashtë botës dixhitale:
Dhurimi:
IBAN: DE93 4306 0967 1190 1453 00
BIC: GENODEM1GLS
Pronar: fitimprurëse PixelHELPER Foundation
Tema: Financimi për Art & Kulturë

Imprint falas. Kopja e kuponit kërkohet. ju lutem përmendni "fotografin e shtypit: Dirk-Martin Heinzelmann, PixelHELPER.org"

Punëtori i detyruar Bahlsen, Oetker & Co. KG

Biskota me kafe - e vështirë për t'u tretur

Pas një shfaqje në ngjarjen Rockstars Online Marketing ajo filloi. Papritmas kritika e brengosjes së Bahlsen mori një shënim më të errët: trashëgimtari, i cili është aq krenar për historinë e biznesit familjar, i detyrohet pasurisë së tyre edhe shfrytëzimin e viktimave të regjimit nazist.

Projektim i lehtë në Përkujtimin e Holokaustit në Berlin
Fotograf për shtyp: Dirk-Martin Heinzelmann

Si BildGazeta, trashëgimtari u përgjigj, ajo reagoi në më të butë. "Nuk është mirë që ta shoqëroj fjalimin tim me të," tha ajo - dhe ajo mund të jetë edhe pak e drejtë: është e padrejtë ta rrokullisni atë me dikë që vetëm donte të fliste për mënyrën se si Ekonomia mund të jetë "një mjet" për "përparimin e nesh si shoqëri".

Poster i kërkuar: Kush ka informacion për deportimin e punëtorëve të detyruar Bahlsen në kampet e përqendrimit? Fotograf për shtyp: Oleg Rostovtsev

Por pastaj Bahlsen vazhdoi të fliste. Dhe kjo dukej kështu:

"Kjo ishte para kohës sime dhe i paguan punëtorët e detyruar, si dhe gjermanët dhe i trajtuam ato mirë. Gjykata hodhi poshtë paditë. Sot nuk ka pretendime për Bahlsen. Bahlsen ishte fajtor për asgjë ".

Dhe kjo ishte një goditje e vërtetë në tualet, në të cilën Bahlsen mund ta fajësojë veten këtë herë. Pavarësisht nga kjo ...

 • ... se kompania nuk punon për punëtorët aq e madhe mund të ketë trajtuar nëse ata u ankuan më pas, ...
 • ... dhe se është e guximshme të pohohet se Bahlsen "nuk bëri asgjë të gabuar" vetëm për shkak se një gjykatë vendosi kompaninë për parashkrimin e krimeve të saj nuk mund të gjykojë më, ...

... a nuk është brutalisht pa shije që të merret me të kaluarën tuaj? Çfarë do të kishte kosto Bahlsen për të treguar veten pak pendues? Në vend të kësaj, ajo vendosi të ulte punën e detyruar në regjimin nazist.

Kompania Bahlsen Sipas një raporti në javën Die Zeit, punëtorët e saj të detyruar mund të kenë paguar më pak gjatë periudhës naziste sesa pretendonin më parë. Gazeta mbështetet në një vlerësim të kartave të paguara të prodhuesit të biskotave nga vitet e dyzetë.

Trashëgimia e kompanisë Verena Bahlsen kishte të kaluarën naziste të paraardhësve të saj dhe kompania kohët e fundit në gazetën "Bild" minimizoi, "Paguam punëtorët e detyruar, si dhe gjermanët dhe i trajtuam mirë," tha ajo. 26 vjeçarja ka kërkuar falje për formulimin e saj.

Sipas raportit "Zeit", punëtorët e detyruar polakë dhe ukrainas u paguan midis pesë dhe dhjetë reichsmarks në javë. Deri tani pjesa më e madhe e pagës bruto mes 23 dhe 29 Reichsmark ishte ndalur: për tatimet dhe kontributet e sigurimeve shoqërore - nga të cilat këto gra kurrë nuk përfituan - por edhe për gjoba dhe kosto të larta për strehimin e detyruar të kampit.

"Pse një familje mund të kujtohet ndryshe?"

Me pagesën e punëtorëve gjermanë gjatë periudhës naziste, raporti thotë, megjithatë, nuk mund të krahasohet, siç u quajt në lidhje me arkivat e Arolsen në Bad Arolsen. Një zëdhënëse e arkivit tha "koha": "Punëtorët gjermanë u paguan sipas hulumtimeve historike, një pagë mesatare prej rreth 44 Reichsmark".

Grupi Bahlsen nuk dëshiron të komentojë në mënyrë specifike mbi këtë ndryshim deri më tani.

Siç raporton SPIEGEL në çështjen e saj të tanishme, familja Bahlsen nga Hanover ishte gjithashtu më e përfshirë thellë në regjimin nazist gjatë epokës naziste se sa ishte njohur më parë. Pra, ishin gjyshi i Verena Bahlsen dhe vëllezërit e tij në NSDAP dhe kanë promovuar SS.

Der #Wehrmacht #Keks, # Krümelmonster #VerenaBahlsenBahlsen duhet 40% e aksioneve të kompanisë tuaj në #Konzentrationslager#Auschwitz heq dorë. #OhneMampfkeinKampf Dhe #ohneFeldpostkeineKampfmoralRrafshi hekuri i Wehrmacht-it bëri Luftëra dhe Rrufeja të mundshme gjatë Luftës së Dytë Botërore. Dhuroni për një projektim të lehtë kundër Bahlsen: paypal@pixelhelper.tv #Leibniz Biskota nga kompania Verena Bahlsen ishte pjesë e këtij sistemi dhe vendimtare për luftën. Pa atë do të ishte #Stalingrad përfundoi më herët. Kompania Bahlsen gjithashtu mbart #Temmlerse #Hitler Coke kanë prodhuar, shumë për të fajësuar për luftën e asgjësimit #Nazis në Rajhun e tretë. Kjo Bahlsen një herë paguar kompensimin 1500 € për punëtorët e detyruar është një shaka e keqe. Bahlsen siguroi harta me Leibniz Feldpost, bazë e komunikimit para gjatë Luftës së Parë Botërore. #Kriegspropaganda do të thotë sot #Reklamekunst #DasOriginal# Nurechtmit52Zähnen #Vernichtungslager #eiserneRation #Hannover#Kriegstreiber Në bastisjet e bombardimeve aleate, gratë e punëtorëve të detyruar prisnin vetëm një strehë prej druri, #Bahlsen nuk ka as edhe një për punonjësit tuaj #Bunker ndërtuar. Këtu tregon imazhin misantropik kapitalist të një #Nazi Familja shokët e familjes. Vetëm përmes familjeve të tilla, nazistët mund të mbanin sistemin e tyre të sëmurë fare. Tregojeni zonjës Bahlsen se e falim atë; por ju duhet të dhuroni 40% të aksioneve tuaja në #Auschwitz. Kërkoni nga ajo personalisht - Ju mund ta gjeni këtu në Facebook: https://web.facebook.com/verena.bahlsen & Instagram @ verenabahlsen

Oetker, Bahlsen & Co. përmirësuar

Ndërsa ushtria në Siri shkon në luftë kundër IS dhe bota ka frikë nga tregjet e Krishtlindjeve të sulmeve terroriste, të pasurit investojnë në kompanitë e armatimeve të Gjermanisë. Kohët e fundit, disa aksionarë të Dr. Ing. Gusht Oetker KG përfshirë në blerjen e ESG Elektroniksystem- dhe Logjistikës GmbH, biznesi i të cilit fushat e vetëm të përfshijnë aeroplanë luftarakë gjermane. Industria e mbrojtjes nganjëherë është një fushë e vështirë investimi. Edhe pse tregu ka të ngjarë të jenë të siguruar, jo më pak nga shumica e eksporteve të armëve dhe misionet ushtarake, por të biznesit të sigurisë menduar shkopinj deri shumë gjak.

Përdorni artin e lehtë për të ndezur flakën mesatare

Pixel Helper ka vendosur veten në Advent heshtur qëllimin për të tërhequr vëmendjen për këtë investim nga familja Oetker. Kështu zënë periudha para-Krishtlindjeve kur blejnë përbërësit për cookie e Krishtlindjeve nuk do të shkojnë poshtë këtë mesazh të vogël paqësor, BIENKOWSKI ka nisur veprime të ndryshme protestës. Për shembull, artisti i dritës parashikoi një doktor Oetker logo në formë shell dhe nënshkrimi "mish për top" për fasadën e kompanisë së Dr. Oetker në Bielefeld. Ajo mund të ketë qenë vetëm një dritë pak më tej në qiellin e natës Bielefeld që ndriçuan rrugët dekoruar festively, por këtu ajo është në lidhje me vëmendjen e mediave. Ajo është në këtë kuptim BIENKOWSKI testuar në llastiqe Channel e famshme në YouTube me Jörg Sprave një top shtëpi puding.

Lufta si çështje private

Dhe çfarë reagimesh bënë të gjitha këto? Në fund të fundit, në ndërkohë ishte një deklaratë zyrtare e kompanisë Bielefeld. "Investimi është një çështje private e dy anëtarëve të familjes dhe nuk ka të bëjë me kompaninë. Oetker ", sipas një raporti gazete të Neue Westfälische Zeitung. Dhe kështu Bienkowski solli në grevën e ardhshme kundër Oetker familjes për të arritur ndërgjegjen e tyre. Çështja nëse ai është pronar i kompanisë së Dr. med. Oetker i takon biznesit të armatimit për t'u përfshirë, këtë herë ishte sheqer i ëmbël dhe absolutisht pa shije nga Kori i Berlinit.

A mund të jetë më e ftohtë se pica juaj e ngrirë?

Kështu, nga Rolf Zuckowskis Backhit "Në furrë e Krishtlindjeve" ado kritike shoqërore "në armët buke". Fëmijët pyesin familja Oetker është: "Ku është morali shkuar" do të prezantohet Shit veprimit së bashku me artistin Berlin HipHop Vokalmatador. Por jo vetëm në aspektin e teknikës vokale dhe përmbajtjes, pamja ka shumë për të ofruar, stadiumi është i vërtetë. Me maskat e derrit para një kutie të gjatë prej druri 1,45. Në këtë sfond të pashëm, të paktën Richard Oetker duhet të kalojë gëzimin e biznesit të armatimit. Në fund të fundit, ky fund 1976 u rrëmbye në një kuti të tillë dhe u mbajt i burgosur. Rrëmbyesi kishte një maskë derrash. A është veprimi pa shije? Sigurisht. Por sa pjekje përfunduar mixes ajo merr të harrojnë të kaluarën e tij dhe për të investuar në marrëveshjet e armëve, siguruar prodhimet e tyre para gati vjet 40 gati për vdekjen e tyre?

Një ndalim të menjëhershëm të eksporteve tank në Arabinë Saudite pixels Helper projektuar në bashkëpunim me britmës Veprimit - Stop tregtinë e armëve, e "Thanks ka tanke në Arabinë Saudite" fjalë në Kancelarinë Federale dhe Ambasada e Arabisë Saudite.

Sauditët janë ende në mesin e konsumatorëve më të rëndësishme të kompanive të armëve gjermane. Në gjysmën e parë eksportet 2015 armëve janë miratuar me vlerë pothuajse 180 milionë euro në Arabinë Saudite - me Britaninë dhe Izraeli ishin edhe të biznesit më të gjerë.

Gjermania është kampion evropian në eksportin e armëve. Në mbarë botën, ajo merr vendin e tretë prapa SHBA dhe Rusisë. Me miratimin e qeverisë federale, armët dhe armatimet gjermane ofrohen gjithashtu për diktaturat dhe regjimet autoritare si Arabia Saudite. Kjo nuk mund të vazhdojë kështu. Ne duam t'i japim fund biznesit me vdekje.

Ndihma emergjente evropiane e bukës së konservuar

Mbrojtja e gazetarëve. Për fjalën e lirë

Gjenocidi Light Art PixelHELPER për Daphne

#PixelHELPER vlerëson 100.000 për informacionin që çon në arrestimin e mbështetësve të vrasësve të Daphne Caruana Galizia. Ju lutemi të mbështetni fushatën tonë në pixelhelper.org/de/spenden Së bashku me organizatën IL-KENNIESA ne planifikojmë veprime mbarëbotërore për të mbledhur informacione rreth vrasësve dhe për të ndërtuar presionin e medias në vendet pjesëmarrëse.

"Manifesti, i shkruar me gjakun e të tjerëve" - ​​kjo është historiani amerikan Mike Davis, i quajtur bomba e makinës. Më i fundit i këtyre manifestet përbëhej nga Semtex, i njohur gjithashtu si eksploziv plastik, bashkangjitur në fund të një të bardhë Peugeot 108 në një rrugë me pemë në Bidnija, banorët 309 njëmbëdhjetë kilometra në perëndim të kryeqytetit Maltës Valletta.

Në 16. Tetor, Daphne Caruana Galizia, 53 vjeç, merr rrota e makinës së saj. Ajo drejton rrugë të paasfaltuar në rrugën kryesore, nga ana e majtë, poshtë kodrës nga e cila mund të shihet nga dritëz e largët të detit, e kaluara një deponi të vogël, i egër dhe një akra kungull i njomë, metra 270, deri në një shenjë të kuqe-kufizohet, në të cilën një iriq kërkon shoferin që të mos i rrafshojë të barabartët e tij. Shpërthimi, besojnë hetuesit, është shkaktuar nga telefoni celular. Në orën 15.04, mbetjet e njehsorit Peugeot 100 shtrihen në një fushë në të djathtë të rrugës. Shtatë ekspertët mjeko-ligjorë holandezë të cilët inspektojnë tri ditë më vonë në Spitalin Dei Mater e Valletta Galizias kufomës, nuk do të marrë shumë për të parë. Ka pak mbetur nga trupi i gazetarit më të njohur dhe më të paqartë të vendit. Ajo kishte postuar fjalët e saj të fundit 29 minuta para vdekjes së saj në blogun e saj: "Pa marrë parasysh se ku po shikoni tani: Kudo janë mashtruesit. Është dëshpërim. "

Daphne Caruana Galizia

Një javë më vonë, tre djemtë e Galicisë gjenden në Parlamentin Evropian në Strasburg, duke debatuar për vrasjen e nënës së tyre për Maltën dhe ndoshta për BE. Deputeti i Gjelbër Sven Giegold merr mikrofon. "Daphne u vra në rrugë. Nuk kishte vend të fshehur, vrasësit e tyre as nuk u përpoqën ta bëjnë sulmin si një aksident. Përkundrazi, kjo ishte një demonstrim brutal i fuqisë ", thotë ai. Ishte e qartë se pse bomba nuk ishte nën komandën e shefit të policisë apo avokatit të përgjithshëm: "Ishte Daphne që hodhi dritë mbi sistemin e pastrimit të parave dhe korrupsionit në Maltë - nuk ishin këto autoritete".

Ndërsa përkujtimi po zhvillohet në Strasburg, Rosy Bindi, kreu i Komisionit Italian Anti-Mafia, hyn në Hotel Excelsior në pallatet e Valletta. Për disa ditë, Komisioni ishte në Maltë, vizita ishte planifikuar për një kohë të gjatë, por tani, pas vrasjes së blogerit, interesi është i madh. I rrethuar nga truproja të rregullt, të cilëve u veshin kabllot transparente në veshët e tyre, Bindi ulet në një tavolinë dhe shikon gazetarët, të cilët janë duke pritur për ato në kolltuqe lëkure të rënda. Mafia, thotë Bindi, e sheh Maltën si "një parajsë të vogël". Dhe "ofruesit e shërbimeve financiare që mund të ofrojnë për të hapur biznese në Maltë" janë gjithashtu "pjesë e problemit".

Gjenocidi Light Art PixelHELPER për Daphne

Për Maltën, deklaratat e Bindi janë një problem. Ajo ka qenë një ekspert për mafinë italiane për dekada, kështu që fjala e saj ka peshë. Malta ka luftuar për reputacionin e saj që nga vrasja e Galicisë.

Vrasja e saj, siç e shohin shumë në ishull, ishte një manifest që ata që janë seriozë për luftën kundër krimit nuk janë më të sigurt për Maltën.

Giegold, i cili ka qenë i përfshirë në evazion fiskal për dekada dhe e njeh hulumtimin e Galicisë, po kërkon që hetuesit ndërkombëtarë të dërgohen. Ai bën thirrje për dorëheqjen e Kryeministrit socialist Joseph Muscat dhe siguron që Parlamenti Evropian dëshiron të dërgojë një delegacion në Maltë për të "rivendosur sundimin e ligjit".

Gjenocidi Light Art PixelHELPER për Daphne

Pesë makina bombe në dy vjet
Ajo nuk është e vetmja që e sheh në këtë mënyrë. Kur raportimin këto ditë në lidhje me kombin ishull, atëherë zezë flasim holla, të kompanive shell, strehë e taksave, një lidhje të errët Azerbajxhan, kontrabanda e naftës, shitjet e pasaportave dhe kumar online. Historia më e madhe e Galizisë ka kontribuar gjithashtu për këtë. Mathew biri i saj punon në rrjetin hulumtues IJIC, i cili zbuloi Panama Paper të 2016. Për të Galicia mori dokumentet në lidhje me Maltën. Ajo zbuloi se Keith Schembri, shefi i kabinetit të kryeministrit Muscat, dhe kolegu i tij Konrad Mizzi - vetëm energjia, sot ministri i Turizmit - kompanitë e para ishin duke folur në Ishujt e Virgjër Britanikë dhe Panama. E gjithë kjo do të bashkohen në një foto të zymtë në të cilën kufijtë midis biznesit të dyshimtë private të politikanëve, burimeve të të ardhurave qeveritare diskutueshme dhe krimit të organizuar duket për të shpërndarë.

Kjo është një imazh që dobët përputhet me rrethinat Valletta, të cilat janë plot me biznesmenëve dhe studentëve tanned, me makinë pa, qytetin e vjetër rërë me ngjyrë, i cili është kryeqyteti kulturor i Evropës në nëntë javë - një ajër të hapur pakrahasueshme Medieval Museum, përmes përditshme dhjetëra mijëra turistë me pennants saj shumëngjyrëshe ndiqni guidebooks si kryqtarët e standardit të tyre, dhe pastaj në mbrëmje, të lumtur për të le të spërkatë llak detit në Shën Julian, në anën tjetër të gjirit për të ngrënë lepuri në verë të kuqe dhe pintweise hinterherzukippen aksioneve Cisk.

Disa prej tyre pastaj mbikëqyrin Jonathan Ferris. Në ditën e tetë pas vdekjes së Galicisë, ai ulet me syze të hollë në një kostum blu në hollin e Westara Dragonara. Pas fasadës së xhamit, valët goditnin shkëmbinjtë, në divane uleshin në familjet e tallura me fustanin e marinës. Ferris është shefi i sigurisë i hotelit me pesë yje, që sugjeron se gjërat nuk po shkojnë ashtu siç duhet në Maltë.

Sepse deri një vit më parë ishte oficer i policisë Ferris, përgjegjës për pastrimin e parave. Galeria e Galitisë, thotë ai, e ka ndihmuar gjithmonë atë me hetime. "Ajo i njihte gjërat që nuk e dinim. Njerëzit besojnë gazetarët up sesa policëve. "Ferris trajnuar kolegët në Bruksel, Kina, Gjermania, ai udhëhoqi Gaddaffis kontabilist në 2016 nëntor ai zëvendësoi si kreu i anti-parave autoritetit Malteze të pastrimit (FIAU). Midis marsit 2016 dhe korrik 2017 ka shkruar katër raportet e dyshimeve për korrupsion ndaj zyrtarëve qeveritarë. Të gjithë, thotë Ferris, ishin bazuar në hulumtimet nga Galicia. Kush dëshiron ta ndjekë atë, nëse shkon në detaje, merr kohë.

Shkurtër version i studimeve FIAU si: shefi i kabinetit Keith Schembri përdorur kompaninë e tij kuti postare në Panama edhe për të fshehur 100.000 euro, që përfitonte nga shitja e tre pasaportave të Maltës për rusët. Ai gjithashtu ka paguar gjysmë milioni euro në ryshfete për një menaxher të gazetave malteze. Ferris beson se Schembri donte të siguronte që gazeta e qeverisë të peshonte. Në të njëjtën kohë ai donte për të siguruar që gazeta i referohet më tej gazeta e tyre prej tij, si një vijë anësore Schembri është ende tregtar letër. Dhe: Schembri dhe ish-sekretar i energjisë Konrad Mizzi do të merrni nga një kompani që është në Maltë me ryshfet LPG nga Dubai. Këto të holla u rrjedhin gjithashtu në kompanitë letre të të dyjave. Hyrja e fundit e Galicisë në blog "Kudo janë mashtruesit" iu referua këtyre bizneseve.

Gjenocidi Light Art PixelHELPER për Daphne

1,07 milion euro për kontratat e gazit?
Schembri dhe Mizzi mohojnë gjithçka. Ajo që lë shumë në dyshim për sundimin e ligjit në Maltë: Raportet e FIAU-së as nuk u dërguan në polici - ose të drejtpërdrejta të paraqitura nga autoritetet - nga autoritetet. Ata nuk kishin pasoja.

Raportet përfshinin Ferris, kolegun e tij Charles Cronin ose ish shefin e FIAU Manfred Galdez. Askush nuk është më në detyrë. Galdez shkoi, me sa duket, më vete, në pension të parakohshëm. Në 16. Qershor 2017 shtyu pasardhësin e tij Ferris dhe Cronin një zarf të bardhë me njoftimin e tyre në dorë. "Nuk e njihja kurrë arsyen," thotë Ferris. Që atëherë ai mund të binte vetëm në gjumë me pilula. FIAU i tregon taz se ajo ka "në interesin e saj më të mirë për të shkarkuar Ferris dhe Cronin për" arsye të performancës ".

Nëse ai kishte qëndruar me FIAU, ai do të kishte ndjekur historinë e fundit të madhe të Galicisë, thotë Ferris. Ishte për Michelle Muscat, gruaja e kryeministrit. Llogaria e kompanisë së tyre Egrant në Panama thuhet se ka rrjedhur miliona euro nga Azerbajxhani, pasi Malta dhe Azerbajxhani kishin nënshkruar një kontratë për dërgesat e gazit me vite 1,07. "Ata donin të parandalonin këtë hetim," beson Ferris. Ai ka hedhur në gjyq autoritetin anti-korrupsion për ta rivendosur atë.

Se raportet e FIAU ishin të njohura, është për shkak të një njeriu që e quan veten "homologu i Daphne në politikë" dhe ishte besimtari i tyre. Simon Busuttil është deputet i PN konservator, i vetmi parti opozitare; një burrë me stilin dhe zërin e një predikuesi të televizionit amerikan, tempujt e tij të lara, zinxhirët e zi në zinxhir. "Lajmet vetëm nëpërmjet WhatsApp," thotë ai. "Telefoni im po monitorohet." Vizitorët janë përshëndetur në sallën e konferencave të Opozitës në Shtëpitë e Parlamentit, një hapësirë ​​si akuariumi që rri pezull mbi rrugën për këmbësorë të Valletta-s.

Tërheqja nuk është më e vlefshme
Ndërsa Galizia çarmatosi gjithnjë e më shumë materiale kundër qeverisë, Kryeministri Muscat preferoi zgjedhjet në qershorin e kaluar. Busuttil ishte kandidati kryesor i opozitës. Dikush i vuri atij raportet e FIAU. Busuttil shpërndau të gjitha detajet me relish para shtypit. Nuk ndihmoi: Maltezët mbetën besnikë ndaj Muskatit. Busuttil humbur, e cila mund të ketë qenë për shkak të faktit se ekonomia e Maltës po lulëzon. "Pas kësaj, kam dashur të tërhiqem ngadalë nga politika," thotë ai. "Por tani, pas vdekjes së saj, gjithçka është ndryshe".

Në korrik, Busuttil ka hedhur në gjyq për policinë për të hetuar ministrat. Schembri dhe Mizzi kanë paraqitur një kundërshtim. "Nëse humbas, do të shkoj në Strasburg," thotë Busuttil. Ai dëshiron të përfundojë punën e Galicisë.

Blogeri ka sulmuar ashpër Muskatin, pjesën tjetër të qeverisë, por gjithashtu pjesë të mëdha të opozitës. Pjesë me "artikuj të shkëlqyeshëm", siç thonë edhe armiqtë e tyre më të keq në selinë e partisë qeverisëse PL. Pjesërisht me sulme personale dhe tekste për jetën e saj seksuale. Por askush në Maltë nuk beson seriozisht se ishin politikanët e korruptuar që e mbërthyen bombën nën makinën e saj.

Teoria më së shpeshti e dëgjuar në Maltë dhe në Itali është se Galicia ka hyrë në përpjekjen e mafias për të kontrabanduar naftë nga Libia në Evropën Jugore. Ky supozim mbështetet nga fakti se në dy vitet e fundit ka pasur pesë sulme me makina në Maltë, viktimat e të cilave janë nga mjedisi kriminal. Askush nuk u informua. Çdo herë që Semtex ishte përdorur. Kjo është prodhuar, për shembull, në Libinë Zuwara - ku vjen kontrabandimi i naftës.

Opozita nuk është e padiskutueshme
Megjithatë, shumë në Maltë gjejnë Muscat të jetë përgjegjës për vdekjen e Galicisë dhe të japë dorëheqjen. Jo aq shumë, sepse policia nuk mbrojti Galizinë. Në të vërtetë, blogeri në të kaluarën ka refuzuar mbrojtjen e policisë sepse ajo kishte frikë se kjo do të ndikonte në punën e saj. pretendojnë në Muscat, familja Galizias, opozitës dhe gazetarëve të Maltës, deputeti Busuttil formuluar si më poshtë: ". Asgjë nuk mund të bëhet kundër korrupsionit, për aq kohë sa të korruptuar ministrat duhet të mbetet në detyrë" Për të tolerojë biznesin e tyre, dobësimin e shtetit-së Institucionet - dhe kështu tolerojnë biznesin e kriminelëve të organizuar.

Megjithatë, opozita nuk është e papërfshira në rrethanat. Molla mbështetet ekonomikisht në taksat jashtëzakonisht të ulëta të korporatave, industrinë e lojërave të fatit në internet dhe shitjen e pasaportave për të huajt e pasur. Busuttils PN e jep këtë. "Malta ka shitur sovranitetin e saj me para të pista", thotë Green Giegold. "Ajo ka zëvendësuar sundimin e ligjit me një kulturë të mosndëshkimit dhe kronizmit ndërmjet elitave politike dhe financiare".

Në Casinostadt St. Julians në Maltë qëndron kompleksi Mayfair, një nga ndërtesat shumë zyra në ishull, në të cilin emrat e korporatave ndërkombëtare të turmave në kutitë postare. Kompanitë në ndërtim ishin subjekt i "Maltes Files", një rrjedhje në pasqyrë majin e kaluar. Teksti vuri në dukje se njerëzit Spiegel ishin të mërzitur, pasi vendmbajtësit në zyrat pretendonin se kishte biznes të vërtetë. Sot, gjashtë muaj më vonë, imazhi në hollin e Mayfair është i njëjtë: K + S, Sixt, BASF dhe Jacobs - kuti postare të filialeve të korporatave globale, të gjitha ende atje.

Vënia e fitimeve në Maltë paguan: Nga 35 përqindja e taksave të vëna nga Malta në kompanitë tregtare, paguan përsëri deri në 30 për qind; kjo është e vetmja gjë e mahnitshme rreth 5 për qind. Maltës do të bëhej një "vend i pistë", Galizia kishte shkruar për të.

Ministri i Financave nuk ka turp
Gazeta ditore Maltë Sot ka llogaritur se 2015 prandaj ka marrë fitime prej 4 miliardë euro nga Malta. Vendi pranoi vetëm nën 250 milion taksat. 1,4 miliarda do të humbeshin në thesare të tjera. Edward Scicluna, Ministri i Financave i Maltës, tund kokën. "Në Maltë, kur pagat janë një e pesta më e lartë se në Gjermani, a munden punëtorët këtu të thonë se janë mashtruar nga katër të pestat e pagave të tyre? Natyrisht jo, "thotë Scicluna. "Ka një problem perceptimi." Vendi i tij është duke u trajtuar padrejtësisht, sistemi i tij i taksave "keqkuptuar". Vendi nuk është një strehë e taksave por ofron norma tatimore "konkurruese". "A duhet të jetë kjo siklet?", Pyet ai. "Jo!" Në fakt, pronarët e kompanisë do të paguanin më shumë se 5 për qind - sepse ata do të duhet të paguajnë tatimin mbi fitimet më të larta të filialeve të tyre në shtëpi.

Se kjo ndodh në të vërtetë, por në asnjë mënyrë nuk është e sigurt, thotë Green Giegold. "Malta i jep përparësitë e tij tatimore, pavarësisht nëse bëhet fjalë për taksimin e dytë." Sa tërheqëse është, mund të lexohet nga numri jashtëzakonisht i lartë i kompanive të huaja në ishull.

Por për të mbyllur "kufizimet" e korporatave gjermane të mëdha - nuk ka asnjë arsye, thotë Scicluna. "Kjo është absolutisht ligjore." Pastrimi i parave ndodh në të gjitha shtetet. "Por të mëdhenjtë fajësojnë të vegjlit për fshehjen e problemeve të tyre." Ligjet e Maltës u kontrolluan përpara se të hyjnë në BE dhe vendi kontrollohej rregullisht për pritë të pastrimit të parave. Ajo hoqi sekretin bankar dhe miratoi direktivën e BE kundër pastrimit të parave ATAD, thotë Scicluna. "Përveç kësaj, ne japim të gjitha informacionet me kërkesë nga jashtë."

Ditën e nëntë pas vdekjes së Galizisë, Kryeministri Muscat do të performojë në Dubai në një seminar "Global Shtetësia". Është organizuar nga Henley & Partner - agjencia që shet pasaportat e Maltës me një çmim njësi prej rreth 900.000 Euro. Shtetësia nga investimi është emri i programit. Muscat flet për përfitimet e "jetesës alternative dhe shtetësisë" sjell elitës.

Kalon shesin për para të zeza
"Shifrat e errëta nga Rusia dhe Lindja e Mesme" do të bëheshin në "Malteze të rreme", shkruante Galicia. Për ta, biznesi i pasaportave nuk ishte gjë tjetër veçse një portë tjetër për paratë e zeza. Ministri i Financave Scicluna nuk dëshiron ta pranojë këtë. Miliona të huaj do të marrin viza të BE çdo vit. "Disa qindra që Malta nuk i ka shitur deri tani nuk shfaqen as në statistika," thotë ai. Ata janë "zakonisht artistë ose atletë që duan të jenë qytetarë të botës" të cilët blejnë një shtetësi malteze.

Dyshimi më i vogël për origjinën e pronës u refuzua, gjë që ndodhi me çdo aplikim të katërt. Për më tepër, thotë Scicluna, Komisioni i BE ka shqyrtuar programin dhe nuk ka kundërshtuar. "Vendet e tjera e bëjnë këtë pa vulën e BE-së, por ju tregoni gishtin tuaj." Në të vërtetë, jo vetëm që Austria kalon sipas modelit të njëjtë. Gjermania gjithashtu lejon që të vetëpunësuarit të emigrojnë, duke investuar së paku një milion euro.

Në mbrëmjen e njëmbëdhjetë pas vdekjes së blogerëve, gratë mblidhen para zyrës madhështore të kryeministrit Muscat. Beatles trondisin nga një folës i vogël. Shumë këtu janë në PN ose vijnë nga mjedisi i tyre, por askush nuk dëshiron ta dëgjojë këtë. Veprimi juaj është "jo partizan", natyrisht. Ata nxjerrin matet dhe vendosin shufrat e tendës së bashku. Gjatë ata duan të zënë vendin. Gjithkush ka veshur të njëjtën bluzë të bardhë. "Pa marrë parasysh se ku ju shikoni, ka crooks kudo. Është dëshpërim ", thotë ai.

Asnjë shtet për terroristët e Frente Polisarit

Krahu i Hezbollahut në Sahara: Frente Polisario

Projektim i lehtë në Zyrën e Jashtme në Gjermani.

Shëndimi i Hitlerit nuk është aspak i pazakontë - Hezbollah ende e përdor atë sot. Ministri ynë i Jashtëm #HeikoMaas viziton Iranin dhe me të mbështetësit e krahut të djathtë të Hezbollahut dhe Polisarit. Këto grupe terroriste përdorin metodat naziste dhe mbledhjen e fondeve për të ruajtur një rrjet të dendur të objekteve sociale që shërbejnë si kamuflazhe dhe mbledhje të vendeve për sulme terroriste. Ne i bëjmë thirrje Ministrisë së Jashtme të shkëpusë kontaktet me Iranin dhe më në fund të vendosë Hibollah & Polisario në listën ndërkombëtare të terroristëve.

Projektim i lehtë në Ambasadën e Afrikës së Jugut në Berlin

Hezbollahu është një organizatë terroriste iraniane që mbështet jo vetëm Houthin në Jemen, por edhe Frontin Polisario dhe organizatat e tjera terroriste në mbarë botën. Ajo i trajnon luftëtarët e saj dhe shpërndan armë. Ne kërkojmë që Polisario Frente të shpallet në shtetin tuaj në Algjeri dhe të largohet nga Zona Neutrale. Organizata terroriste nuk duhet të jepet shtet i vet. Ne duhet të zgjidhim përfundimisht për kultivimin e algave kundër kequshqyerjes në zonën neutrale ndaj kequshqyerjes së Afrikës. Pjesa e tanishme e kontrolluar nga Kombet e Bashkuara do të kthehet në Marok dhe pellgjet e algave të krijuara me ndihmën ndërkombëtare dhe fabrikat e konservuara të bukës për të prodhuar mjaft lehtësime për të mposhtur urinë dhe kequshqyerjen në mbarë botën.

Projektim i lehte me Rudi Carrell ne porten e Brandenburgut

Kundërshtimi i terroristëve është vetëm edukimi. Adresa 6. Nëntor 2026 në Meharrize, Marok. Mirëmëngjes. Në më pak se një orë pixels Helper do të konkurrojnë së bashku me mbështetësit e tjerë nga e gjithë projektit më të madh humanitar të botës në historinë e njerëzimit në maroken Sahara. Njerëzimi. Kjo fjalë ka një kuptim të ri për të gjithë ne sot. Ne duhet të harrojmë dallimet e vogla tani. Ne ndihmojmë së bashku për një qëllim të përbashkët. Ndoshta është fati që sot 6. Nëntori është. Dhe se po luftoni për njerëzimin përsëri sot. Jo kundër tiranisë, shtypjes dhe persekutimit. Por kundër vdekjes së fëmijëve në Afrikë. Ne piqem bukë dhe race algave kundër kequshqyerjes për të jetuar për të drejtën tonë. Për të ekzistuar. Dhe ne duhet të gjithë afrikanët me furnizimin me ushqime jashtë e Sahra, i cili është 6. Nëntor të mos jetë më një festë maroken, por dita kur bota deklaruar njëzëri: "Ne nuk do të vdesin nga uria." "Ne kurrë nuk do të le të vdesë për shkak të kequshqyerjes një fëmijë" "Ne do të mbijetojë" Do të vazhdojmë të jetojmë. ". . "Sot ne jemi duke festuar ndërtimin e pishinë algave dhe fabrikave të bukës konservuar në të gjithë Sahara Afrikë maroken me qëllim për të shpëtuar nga uria caktuar.

Projektim i lehtë në Ambasadën Amerikane në Berlin

Në 29. Prill 1973 themeloi organizatën terroriste POLISARIO në Mauritani, në Maj 1973 ndodhën sulmet e para ushtarake të POLISARIO në njësitë spanjolle në Sahara. Organizata terroriste është aktive me administratën e saj në Algjeri. Ne i bëjmë thirrje Algjerisë të lërë Polisario vendin tuaj të tanishëm me Tindouf si kryeqytet. Nëse terroristët tashmë shpallin shtetin e tyre, atëherë në Algjeri.

Me fushatën tonë, ne kërkojmë tërheqjen e Kombeve të Bashkuara dhe organizatës terroriste Frente Polisario nga zona neutrale e Saharës, me qëllim të furnizimit të të gjithë afrikanëve me ushqime dhe spirulina për të mposhtur përfundimisht urinë dhe kequshqyerjen. Fosfati ekzistues në Sahara mund të përdoret në mënyrë të përkryer si një pleh për të bërë algat të rriten. Prania e fraksioneve terroriste si Polisario duhet prandaj të parandalohet në mënyrë që njerëzit të mund të punojnë pa frikë për të ardhmen e Afrikës.

Në javët e ardhshme, ne do të grumbullojmë shtetet që mbështesin një organizatë terroriste që punon me Hezbollahun.

Projektim i lehtë në portën e Brandenburgut

Fushata për "Më shumë demokraci" në Turqi

Gjenocidi Light Art PixelHELPER kundër Erdoganit

Liria e fjalës është në rrezik akute në Turqi. Që nga përpjekja e grushtit të shtetit në korrik 2016, qeveria turke po kundërshton me forcë gazetarët anti-qeveritarë dhe mediat. Kjo e përkeqëson situatën tashmë të tensionuar për median në Turqi. Pasaportat e gazetarëve konfiskohet, autorët arrestohen. Rreth shtëpive të mediave 130 tashmë janë mbyllur, përfshirë botuesit e librit 29, të cilat gjithashtu janë shpronësuar.

Në mesin e publicistë dhe botuesit mbretërojë frikë dhe Existenznot. Në Turqi, liria e shprehjes është shkelur. Liria e shprehjes është një e drejtë njerëzore dhe jo negociueshme. Shprehjes, informacionit dhe liria e shtypit janë bazë e një shoqërie të lirë dhe demokratike. Ne i bëjmë thirrje Qeverisë Federale dhe Komisionit të BE-së për të marrë një qëndrim të qartë mbi situatën në Turqi për të kërkuar lirinë e pa kompromis dhe aktiv në vendimet e tyre, veprimet dhe deklaratat e jo për t'i bërë ato një subjekt i negociatave. Kur në Turqi dhe gjetkë në botë është nën sulm lirinë e shprehjes dhe të kufizuar rëndë, Qeveria Federale dhe Komisioni i BE-së duhet të rishikojë politikën e saj ndaj vendeve të tilla. Gazetarët gjithashtu prekura, autorët kanë nevojë për ndihmë të shpejtë nga Gjermania dhe Evropa, për shembull, duke jo-burokratike vizave lëshimin e emergjencës.
Gazetarët, autorët dhe botuesit, librat, gazetat dhe revistat japin një kontribut të rëndësishëm për demokracinë dhe lirinë. Prandaj, jemi të përkushtuar ndaj lirisë së shprehjes, informacionit dhe shtypit. Mbështetni peticionin tonë dhe bashkohuni me ne për këto të drejta themelore! Për fjalën dhe lirinë!

Veprimet tona angazhohen në media dhe sigurojnë që këto çështje të rëndësishme humanitare nuk harrohen. Ju lutemi të ndani projektet tona në Facebook! Nëse e mbështesni kauzën tonë, ne do të ishim mirënjohës për çdo donacion në mënyrë që të mund të vazhdojmë fushatat tona në baza të përhershme. Edhe disa euro bëjnë një ndryshim! Ndarja është Kujdesi. Ju lutemi të mbështetni punën tonë bamirëse.

vend më të mirë
PayPal

Lexo më shumë

Kush i shikon rojet. Fushata kundër mbikëqyrjes

Shteti i Mbikqyrjes: "NSA në Shtëpinë"

und Stasi e Bashkuara të Amerikës qëndroi në muret e Ambasadës Amerikane në Berlin dhe konsullatat e tjera amerikane në Gjermani, duke përfshirë Dusseldorf, Frankfurt dhe Hamburg. Arsyeja për këtë është spiunimi i paturpshëm në NSA dhe shërbimi sekret amerikan.

NSA mbron strategjinë e mbikëqyrjes si të nevojshme për të luftuar kundër terrorizmit. Për më tepër, ajo justifikon veten duke thënë, "Nëse nuk keni asgjë për t'u fshehur, nuk keni asgjë për të frikësuar". Për fat të keq, mbikëqyrja e NSA shkon shumë më tej në drejtim të luftës kundër terrorit. Telefoni juaj, Skype, thirrjet WhatsApp mund të monitorohen, edhe pse nuk keni të bëni me terroristët, duke përdorur parimin "3rd Degree Friend".

Veç kësaj, këto teknika të monitorimit kanë parandaluar vetëm sulmet e 4. A është e vlefshme privatësia jonë për një siguri të dukshme, por joreale të heqë dorë? PixelHELPER nuk beson në të, prandaj e filluam këtë fushatë.

Suksesi i parë pas projektimit të dritës 13, në ritmin javor dhe mbulimin e madh të medias:

Largimi i shefit të lartë të CIA-s në Gjermani.

Lexo më shumë

Fushata: Stop tregtisë së armëve!

Ndaloni fushatën e tregtisë së armëve

Galeria e fotografive të artikujve të shtypit
Video raportet nga radio dhe televizioni
Përkrah fushatën tonë

Familja Oetker po përgatitet

Ndërsa ushtria në Siri shkon në luftë kundër IS dhe bota ka frikë nga tregjet e Krishtlindjeve të sulmeve terroriste, të pasurit investojnë në kompanitë e armatimeve të Gjermanisë. Kohët e fundit, disa aksionarë të Dr. Ing. Gusht Oetker KG përfshirë në blerjen e ESG Elektroniksystem- dhe Logjistikës GmbH, biznesi i të cilit fushat e vetëm të përfshijnë aeroplanë luftarakë gjermane. Industria e mbrojtjes nganjëherë është një fushë e vështirë investimi. Edhe pse tregu ka të ngjarë të jenë të siguruar, jo më pak nga shumica e eksporteve të armëve dhe misionet ushtarake, por të biznesit të sigurisë menduar shkopinj deri shumë gjak.

Përdorni artin e lehtë për të ndezur flakën mesatare

Pixel Helper ka vendosur veten në Advent heshtur qëllimin për të tërhequr vëmendjen për këtë investim nga familja Oetker. Kështu zënë periudha para-Krishtlindjeve kur blejnë përbërësit për cookie e Krishtlindjeve nuk do të shkojnë poshtë këtë mesazh të vogël paqësor, BIENKOWSKI ka nisur veprime të ndryshme protestës. Për shembull, artisti i dritës parashikoi një doktor Oetker logo në formë shell dhe nënshkrimi "mish për top" për fasadën e kompanisë së Dr. Oetker në Bielefeld. Ajo mund të ketë qenë vetëm një dritë pak më tej në qiellin e natës Bielefeld që ndriçuan rrugët dekoruar festively, por këtu ajo është në lidhje me vëmendjen e mediave. Ajo është në këtë kuptim BIENKOWSKI testuar në llastiqe Channel e famshme në YouTube me Jörg Sprave një top shtëpi puding.

Lufta si çështje private

Dhe çfarë reagimesh bënë të gjitha këto? Në fund të fundit, në ndërkohë ishte një deklaratë zyrtare e kompanisë Bielefeld. "Investimi është një çështje private e dy anëtarëve të familjes dhe nuk ka të bëjë me kompaninë. Oetker ", sipas një raporti gazete të Neue Westfälische Zeitung. Dhe kështu Bienkowski solli në grevën e ardhshme kundër Oetker familjes për të arritur ndërgjegjen e tyre. Çështja nëse ai është pronar i kompanisë së Dr. med. Oetker i takon biznesit të armatimit për t'u përfshirë, këtë herë ishte sheqer i ëmbël dhe absolutisht pa shije nga Kori i Berlinit.

A mund të jetë më e ftohtë se pica juaj e ngrirë?

Kështu, nga Rolf Zuckowskis Backhit "Në furrë e Krishtlindjeve" ado kritike shoqërore "në armët buke". Fëmijët pyesin familja Oetker është: "Ku është morali shkuar" do të prezantohet Shit veprimit së bashku me artistin Berlin HipHop Vokalmatador. Por jo vetëm në aspektin e teknikës vokale dhe përmbajtjes, pamja ka shumë për të ofruar, stadiumi është i vërtetë. Me maskat e derrit para një kutie të gjatë prej druri 1,45. Në këtë sfond të pashëm, të paktën Richard Oetker duhet të kalojë gëzimin e biznesit të armatimit. Në fund të fundit, ky fund 1976 u rrëmbye në një kuti të tillë dhe u mbajt i burgosur. Rrëmbyesi kishte një maskë derrash. A është veprimi pa shije? Sigurisht. Por sa pjekje përfunduar mixes ajo merr të harrojnë të kaluarën e tij dhe për të investuar në marrëveshjet e armëve, siguruar prodhimet e tyre para gati vjet 40 gati për vdekjen e tyre?

Një ndalim të menjëhershëm të eksporteve tank në Arabinë Saudite pixels Helper projektuar në bashkëpunim me britmës Veprimit - Stop tregtinë e armëve, e "Thanks ka tanke në Arabinë Saudite" fjalë në Kancelarinë Federale dhe Ambasada e Arabisë Saudite.

Sauditët janë ende ndër klientët më të rëndësishëm të kompanive të mbrojtjes gjermane. Në gjysmën e parë eksportet 2015 armëve janë miratuar me vlerë pothuajse 180 milionë euro në Arabinë Saudite - me Britaninë dhe Izraeli ishin edhe të biznesit më të gjerë.

Gjermania është kampion evropian në eksportin e armëve. Në mbarë botën, ajo merr vendin e tretë prapa SHBA dhe Rusisë. Me miratimin e qeverisë federale, armët dhe armatimet gjermane ofrohen gjithashtu për diktaturat dhe regjimet autoritare si Arabia Saudite. Kjo nuk mund të vazhdojë kështu. Ne duam t'i japim fund biznesit me vdekje.

Lexo më shumë

Dashuria është për të gjithë. Fushata: Dashuria nuk njeh kufij

Dashuria nuk njeh kufij - Rainbow për Orlando

Ura e artë e dritës në Dusseldorf u bë "Rainbow for Orlando"

Dritë e pafund e një ylberi shkëlqeu të shtunën në mbrëmje nga dina e qytetit të Düsseldorfit mbi qytet.

Fushata "Dashuria nuk njeh kufij" PixelHELPER proteston kundër persekutimit të homoseksualëve në shtetet totalitare të botës. Ka ende shumë vende në botë, si Irani, Nigeria, Mauritania, Sudani, Jemeni, Arabia Saudite ose Emiratet e Bashkuara Arabe, ku homoseksualiteti është ilegal dhe i dënueshëm me vdekje!

Dashuria nuk njeh gjini, asnjë ngjyrë të lëkurës apo religjion! Dashuria nuk njeh kufij! Ne duam që kjo deklaratë të ndahet nga PixelHELPER në mbarë botën me projektin e artit të lehtë "Rainbow for Orlando". Reduktimi i perspektivave egocentrike përmes ndryshimit të perspektivës është shumë e rëndësishme për PixelHELPER. Le të çlirojmë më në fund kokat tona dhe të veprojmë vazhdimisht sipas motos "Pa pagesë nga skllavëria e paragjykimeve". Proceset e tilla çlirimtare janë shpesh të dhimbshme. A do të thotë të them lamtumirë për përrallat dhe legjendat e devotshme dhe të çmuara.

Sulmi në klubin e natës PULSE në Orlando, Florida USA ka qenë më shumë se e dhimbshme, por përkundër gjithë kësaj, nuk është në frymën e komunitetit LGBT për t'u përgjigjur me burime të barabarta. PixelHELPER përgjigjet me dashuri dhe dritë ndaj autorëve të shqetësuar dhe sulmit të tyre morbidisht të zgjatur. Me projektin e artit "Rainbow for Orlando" ne duam t'i japim mbështetje komunitetit nga Gjermania dhe Nju Jorku. Fushata jonë Dashuria pa kufij është e angazhuar për avokimin e të drejtave të homoseksualëve në mbarë botën dhe lirimin e homoseksualëve nga burgjet publike dhe mbrojtjen e tyre nga diskriminimi dhe persekutimi i mëtejshëm. Rainbow simbolizon shpresën dhe përsosjen. Sa herë që njerëzit shohin një ylber, është e qartë: errësira dhe shiu nuk e mbajnë fjalën e fundit.

Lexo më shumë

Jo-fitimprurëse ynë nuk mund të bëjë pa donacionet tuaja ??????????????????? ?????????