дома

Уметноста е ќерка на слободата!

Лесна проекција до хотелот Соненбихл, германското седиште на кралот на тортурата на Тајланд.
Tagesschau известува за нашата песна против кралот на Тајланд.

Непрофитната организација PixelHELPER се грижи за светот Мрежа за активисти и уметници за човекови права против Угнетување и слобода на изразување да се бориме Со уметноста сакаме важни социјални прашања посочи Ние исто така работиме Проекти за помош во развој во Африка. Сопствена Конзерви на леб за леб произведуваат за зголемување на Стабилност на храната за Камп за бегалци, Региони на конфликти и природни катастрофи траен леб во лименки. Ние ги зголемуваме Стабилност на храната во Африка. Во областа Итна помош PixelHELPER се обидува покрај фабриките за конзервирана леб во Африка кои се близу Бегалски кампови на УНХЦР да се отворат мали мобилни болнички контејнери. Ве молиме, помогнете ни на Донирајте ја ставката од менито и ја поддржува работата на нашата организација.

Хуморот создава заедница! Се додека ние човештвото,Љубовта und Хумор поврзи се, не е важно што ние одделни компоненти, Хуморот ги охрабрува Толеранција, Весела толеранција во чистата Хумор, во големина на бесплатно личност е оправдано, вистинската цел на луѓе да биде.

Преку нашата уметничко дело Ајде да го направиме светот еден подобро место и да доведе до тоа големи општествени промени, со цел за длабока демократско општествоВо името на Толеранција треба да пиксели Помошник тврдат дека правото, на нетолеранција да не се толерира. Фокусот е ставен на проекти за уметничката слобода, Menschenrechte и против Антисемитизмот.

Правете погрешни работи од вистински причини!

Иако мнозинско муслиманско население живее во Мароко, ујгурите не се поддржани во Кина. За ова изградивме спомен обележје, што го забележа само арапскиот печат откако еден весник во Израел известуваше за слична форма на споменикот на холокаустот во Берлин. БиБиСи Арапски објави за проектот. Ова предизвика меѓународен бумеранг во печатот во кој покривањето не беше насочено кон ујгурите, туку кон конфликтот Израел / Палестина. Уметничките дела успеаја!

Приказната за мароканскиот холокауст на Википедија никогаш не ги спомна присилните работни логори во пустината каде што умреа Евреите. Нашиот спомен беше уништен од страна на мароканското Министерство за внатрешни работи по една година изградба. Предмет на присилна работа го донесовме и во историјата на Мароко на Википедија за борба против историската фалсификување и антисемитизам. И покрај тоа што беше уметничка инсталација од почеток да се укаже на кршење на човековите права од страна на Кина на Ујгурите.

Бумерангот на уметноста уште еднаш налета на креативен лак за борба против антимуслиманскиот расизам и да ги спомне заборавените принудени работници во рамките на Википедија.

За жал, Мароко не знае такви форми на акциска уметност. Тимот
На нашата мароканска страница, со реплика на кулата Ортанци од Господарот на прстените, мароканските власти го отежнуваат животот. Конфискувана е кујна за супи за 500 лица од германскиот THW, уништена е гробница за еден германски работник за развој со булдожери и е срушена пекарницата за развојна помош, од која директно имало корист од населението.

Умре пиксели Помошник се бори со светски активист и уметник мрежа необични средства gegen социјални зла, Често, уметниците кои учествуваат користат најсовремена технологија и сите алатки на сатирата за да ги стават проблемите во фокусот на медиумското покривање.

Заплашен од вревата на светот одиме, тивко и безбедно, бестрашен во опасност и за заштита на високите цели на ум околу Земјата. е нашата основна верување дека принципите на Француската револуција се "слобода, еднаквост, братство" оживеа да се борат против повторување на политичка апатија.


Уништување на Walидалот на Волтер Лобек од мароканската влада.
Претседателот на Бундестагот Волфганг Шојбле рече во Бундестагот дека Lübcke „Отворено за влезот на кој се гради нашето отворено општество: за пристојност, толеранција и хуманост. Слободата на уметноста е загрозена ширум светот Затоа PixelHELPER!


Основачот на PixelHELPER е светло уметник Оливер Биенковски од Германија. Други уметници со светлина и акција и многу карикатуристи се шират низ целиот свет и работат заедно за PixelHELPER за подобар свет.

[advanced_iframe securitykey=”2850230b9c3d025e1bd1b840e1acbf59859bfed4″ src=”https://livepixel.awumedia.de/paypal” width=”100%” height=”300″]

Само оние кои мислат поинаку го менуваат светот

Но наше Гневот е разбирливо, со оглед на она што го претрпевме. Што мораше да направи нашиот? дедовци и баби Подигање чај за Bigwigs in Ceylon?

Што има наше родители auf den Заклани памучни полиња за Индијанците и сиромашните саксонци во Бакарни и Колтан рудници во близина на Дрезден, токму така Конго електрични апарати на Конго 30 по домаќинство имаме.

И какао und Кафе плантажи во Пфалц! Генерациите на Палатин имаат свои Здравјето е уништено за оние непријатни Африкански корпорации. И Сомалиските рибарски флоти кои го рибаа нашето Северно Море празноЗатоа многумина мораа сега да одат Источнофризиски пирати биде.

Речиси сите нашите слонови ја застрелаа, за неа Шаховски парчиња и пијано копчиња, Сега ќе дојдете со нивните џипови и ќе направите сафари и да изгледате последните слонови во Баварската шума на. Тоа е тешко.

Und кога Хереро ја нападна Германија, и ова Геноцид извршен против Swabians, Тоа, исто така, функционира после. Нешто слично, едноставно не тропај се од облека, Сеуште боли после 100 годиниВие не се опорави толку брзо.

Ние стоиме овде на колена корозивни хемикалии, така што можеш во Бангладеш за 7 Евра фармерки можеш.

Колку од нашите девојки го изгубивме во Рудници за дијаманти во Билефелд, така што Bonzes во Сиера Леоне можат да пеат "Дијамантите се најдобри пријатели ", Сега тие доаѓаат и преку Медитеранот и тие сè уште го сакаат тоа живеат во нашите сали.

Да, што друго? Што друго треба да направиме за вас? Во одреден момент, тоа е готовоВо одреден момент не можеме да направиме повеќе! Во одреден момент нема да има повеќе!

Нашите Срцето е далеку, Aber нашите можности се конечни.

Ние. Систематски табу-пауза како суштински стилски уред

Кои се PixelHELPERS?

Робин Худ Секој знае. Озлогласениот арамија Одржана станува сериозна риваличии дела се веројатно уште познат да бидат оние на оригиналот. со PixelHELPER International се расправаат 70 меѓународни уметници за еден подобар светда ги преземе богатите во Европа и да им даде на сиромашните низ целиот свет. Ние сме таму. Со неговата толпа верен има PixelHELPER како организација за Menschenrechte неговото седиште во Африка најде. Со години се бориме како Пријател и заштитник на сиромашните и како заклетва непријател оние кои Моќ и богатство до Злоупотреба на угнетување.

Конзервирана итна помош за леб во Мароко

прес

"PixelHELPER додадете своја сопствена револуционерна блокада на уметноста и сатирата со вашата работа"

sagte Германија радио култура

"PixelHELPER е еден од најиновативните инкубатори на политичката акција и се залага за проширена форма на уметност", велат некои. Велиме: Уметноста мора да предизвика болка, провоцира и бунтовник. Ние сме загрижени за уметноста како облик на општествено самоуверување во духот на просветителството. Нашите кампањи ги потенцираат можностите на уметноста како петта моќ во државата. Уметноста, според тоа, не е огледало што го држите до реалноста, туку чекан со кој ќе го направите.

Ги препознаваме можностите.

Учиме. Играме. Ние развиваме идеи. Ние добиваме идеи надвор од темнината. Ние го користиме контрастот. Ние го правиме тоа спектакуларно, или да направиме нешто да исчезне. Го фокусиравме погледот. Ние правиме врски. Ја менуваме вашата перспектива. Ние работиме во сенка. Ние бараме зошто со светлина. Ние даваме одговори. Се залагаме. Ние го обвинуваме. Играме со искра на светлина во нашата најдлабока. Го носиме надвор.
И ние велиме: Ние сме PixelHELPER

Слабите се исто така силно поврзани

Фридрих Шилер

Излези и докажи се.

Коцката PixelHELPER отиде низ светот.

Решавање на коцка на Рубикова во видеото "Во 80 денови во целиот свет" го симболизира братска синџир на човештвото околу земјата, пиксел Помошник со свој живо поток crowdfunding формира стан во Андроид PlayStore виртуелни и поканува гледачот да комуницирате.

Во текот на животот оставаме многу траги. Дури и во животот на други луѓе чии патишта можеме само еднаш да преминеме и дека толку многу влијаевме, така што нивниот подоцнежен живот се поинаков. Нема да има поголема благодарност за работата на PixelHELPER Foundation отколку трајно позитивно влијание врз нашето општество.

Ние се бориме со страст за подобар свет.

Хуманизмот како интерактивно искуство во животовите. Контролирајте ја дистрибуцијата преку емотиконите на Фејсбук. Зомби не знаат никаква раса, боја или религија. Само мозоци! Проектот "Зомби без граници" се смета за интерактивна платформа за роеви. Името е дериватот на голем број зомби компјутери кои се контролираат однадвор. Нашето тврдење не е ништо друго освен решение за сите хуманитарни катастрофи со интерактивно помагање на гледачите низ животоснувањата. Наша цел: 24 часови на жив свет од искри на светот. Во придружба на новинарите во воените зони, дистрибуција на хуманитарна помош во бегалски кампови или лов за ловокрадците во Националниот парк Кругер. Можностите што ни се контролираат со ројот Нашите алатки: Емотиконите на Фејсбук го контролираат ровот на помош и решаваат што се прави.

Технички работи е дека започнуваме со пренос во живо со транспарентни контроли и потоа покани соодветните "зомби без граници" вработени во нашата живо поток. Значи, внимаваме на кореографијата на интерактивните контроли и брзо реагираме на промените во живиот тек на местото на кризата.

Livestream crowdfunding стан во Маракеш, Мароко

Фондацијата PixelHELPER | Презентација на апликацијата во Маракеш, Мароко

  • Во име на основачот на PixelHELPER, 2009 ја доделува наградата "Започнете своја сопствена револуција" за нејзината работа за бездомниците.
  • 2013 започна пиксели помошник бездомник Срање Бура кампања, која многу германските медиуми доби во, вклучувајќи го и Зидојче цајтунг со функција член на нашата акција.
  • 2014 10 ги загрева со кампањи во Амбасадата на САД, / беспилотни летала скандал на НСА и стигна да остане во чекор со неделникот промоции тема во медиумите.
  • 2015 се стекна со нови дилери со оружје на д-р Ing. Oetker Group преку ноќ преку светлосни проекции на федералното министерство за одбрана принудна свест на национално ниво.

Од Виножито

PixelHELPER сака да протестира против прогонот на хомосексуалците во тоталитарните држави во светот. Се уште има многу земји во светот, како што се Иран, Нигерија, Мавританија, Судан, Јемен, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, каде што хомосексуалноста е нелегално и казниво со смрт!
Љубовта не знае род, боја на кожа и религија! Љубовта не знае граници! Ние сакаме да ја шириме оваа изјава, PixelHELPER, низ светот со светлината уметнички проект "Од виножитото".


мобилен проект штаб

Итна ладна капсула за бездомници

Зимата се приближува и на бездомниците им е потребна наша помош. Нашето решение: Пикселната хируршка капсула PixelHELPER против замрзнување на луѓе на улиците на Германија. Секоја година помалку Германци умираат од авионски несреќи отколку бездомници. Во ФРГ има над половина милион бездомници надвор од мрежата за социјална заштита. Повторно и повторно, луѓето се испраќаат во температури под нулата надвор од вратата, а потоа очајно да се замрзне до смрт. И проблемот со бездомништвото во самата Германија не се решава одржливо. Ова е местото каде нашата програма за реинтеграција на бездомниците. Почнувајќи со ладна итни капсули за заштита на бездомници во предниот дел на премногу лесно да се избегне смрт, ние сме изградба на систем кој основните проблеми на бездомништвото, недостатокот на безбедност, без можности за работа и социјално отуѓување бореле, и така луѓето малку по малку враќање во нормален живот дозволува.

Ние сме само малку напредна постара мајмуни на мала планета што орбитира околу многу просечна ѕвезда.

Стивен Хокинг
Основач на PixelHELPER Оливер Биенковски со мароканско улично куче ЕТ