дома

Ако некогаш имате проблем и не знаете што понатаму, тогаш побарајте PixelHELPER

Меморијал на холокаустот Маракеш за заборавените ЛГБТ жртви на нацистичката диктатура во Мароко. Уништена од анти-ЛГБТ владата на Мароко.

пиксели Помошник се грижи за светот Активистичка и уметничка мрежа за човекови права против Угнетување и за слобода на изразување да се бориме Со уметноста сакаме важни социјални прашања посочи Ние исто така работиме Проекти за помош во развој во Африка. Сопствена Конзерви на леб за леб произведуваат за зголемување на Стабилност на храната за Камп за бегалци, Конфликтни региони и природни катастрофи траен леб во лименки. Ние ги зголемуваме Стабилност на храната во Африка. Во областа Итна помош PixelHELPER се обидува покрај фабриките за конзервирана леб во Африка кои се близу Бегалски кампови на УНХЦР да се отворат мали мобилни болнички контејнери. Ве молиме, помогнете ни на Донирајте ја ставката од менито и ја поддржува работата на нашата организација.

Ангела Меркел му нуди политички азил на Julулијан Асанж. Цртан филм со видео-уметност

Хуморот создава заедница! Се додека ние човештвото,Љубовта und Хумор поврзи се, не е важно што ние одделни компоненти, Хуморот ги охрабрува Толеранција, Весела толеранција во чистата Хумор, во големина на бесплатно личност е оправдано, вистинската цел на луѓе да биде.

Лесна проекција до хотелот Соненбихл, германското седиште на кралот на тортурата на Тајланд.

Преку нашата уметничко дело Ајде да го направиме светот еден подобро место и да доведе до тоа големи општествени промени, со цел за длабока демократско општествоВо името на Толеранција треба да пиксели Помошник тврдат дека правото, на нетолеранција да не се толерира. Фокусот е ставен на проекти за уметничката слобода, Menschenrechte и против Антисемитизмот.

Правете погрешни работи од вистински причини!

Иако мнозинско муслиманско население живее во Мароко, ујгурите не се поддржани во Кина. За ова изградивме спомен обележје, што го забележа само арапскиот печат откако еден весник во Израел известуваше за слична форма на споменикот на холокаустот во Берлин. БиБиСи Арапски објави за проектот. Ова предизвика меѓународен бумеранг во печатот во кој покривањето не беше насочено кон ујгурите, туку кон конфликтот Израел / Палестина. Уметничките дела успеаја!  

Приказната за мароканскиот холокауст на Википедија никогаш не ги спомнала логорите за робовладелници во пустината каде што умреле Евреите. Нашиот споменик беше уништен од мароканското Министерство за внатрешни работи по една година изградба. Со ова го внесовме предметот присилна работа во историјата на Мароко на Википедија со цел да се бориме против историскиот фалсификат и антисемитизмот. И тоа, иако тоа беше уметничка инсталација од самиот почеток да се укаже на кршењето на човековите права од Кина против Ујгурите. 

Бумерангот на уметноста уште еднаш налета на креативен лак за борба против антимуслиманскиот расизам и да ги спомне заборавените принудени работници во рамките на Википедија.

За жал, Мароко не знае такви форми на акциска уметност. Тимот
На нашата мароканска страница, со реплика на кулата Ортанци од Господарот на прстените, мароканските власти го отежнуваат животот. Конфискувана е кујна за супи за 500 лица од германскиот THW, уништена е гробница за еден германски работник за развој со булдожери и е срушена пекарницата за развојна помош, од која директно имало корист од населението. 

Умре пиксели Помошник борба со светска мрежа на активисти и уметници необични средства gegen социјални зла. Уметниците учесници често ја користат најновата технологија и сите алатки на сатира за да ги стават проблемите во фокусот на медиумското известување.

Заплашен од вревата на светот одиме, тивко и безбедно, бестрашен во опасност и за заштита на високите цели на ум околу Земјата. е нашата основна верување дека принципите на Француската револуција се "слобода, еднаквост, братство" оживеа да се борат против повторување на политичка апатија.


Уништување на Walидалот на Волтер Лобек од мароканската влада.
Претседателот на Бундестагот Волфганг Шојбле рече во Бундестагот дека Lübcke „Отворено за влезот на кој се гради нашето отворено општество: за пристојност, толеранција и хуманост. Слободата на уметноста е загрозена ширум светот Затоа PixelHELPER!


Основач на PixelHELPER е уметникот на светло, Оливер Биенковски од Германија. Други уметници од светлината и акција и многу карикатуристи се распространети низ целиот свет и работат заедно за PixelHELPER за подобар свет.

   

[advanced_iframe securitykey=”2850230b9c3d025e1bd1b840e1acbf59859bfed4″ src=”https://livepixel.awumedia.de/paypal” width=”100%” height=”300″]

Само оние кои мислат поинаку го менуваат светот

Но наше Гневот е разбирливо, со оглед на она што го претрпевме. Што мораше да направи нашиот? дедовци и баби Подигање чај за Bigwigs in Ceylon?

Што има наше родители auf den Заклани памучни полиња за Индијанците и сиромашните саксонци во Бакарни и Колтан рудници во близина на Дрезден, токму така Конго електрични апарати на Конго 30 по домаќинство имаме.

И какао und Кафе плантажи во Пфалц! Генерациите на Палатин имаат свои Здравјето е уништено за оние непријатни Африкански корпорации. И Сомалиските рибарски флоти кои го рибаа нашето Северно Море празноЗатоа многумина мораа сега да одат Источнофризиски пирати биде.

Речиси сите нашите слонови ја застрелаа, за неа Шаховски парчиња и пијано копчиња, Сега ќе дојдете со нивните џипови и ќе направите сафари и да изгледате последните слонови во Баварската шума на. Тоа е тешко.

Und кога Хереро ја нападна Германија, и ова Геноцид извршен против Swabians, Тоа, исто така, функционира после. Нешто слично, едноставно не тропај се од облека, Сеуште боли после 100 годиниВие не се опорави толку брзо.

Ние стоиме овде на колена корозивни хемикалии, така што можеш во Бангладеш за 7 Евра фармерки можеш.

Колку од нашите девојки го изгубивме во Рудници за дијаманти во Билефелд, така што Bonzes во Сиера Леоне може да пее “Дијамантите се девојката најдобра пријателка “, Сега тие доаѓаат и преку Медитеранот и тие сè уште го сакаат тоа живеат во нашите сали.

Да, што друго? Што друго треба да направиме за вас? Во одреден момент, тоа е готовоВо одреден момент не можеме да направиме повеќе! Во одреден момент нема да има повеќе!

Нашите Срцето е далеку, Aber нашите можности се конечни.

Ние. Систематски табу-пауза како суштински стилски уред

Кои се PixelHELPERS?

Робин Худ Секој знае. Озлогласениот арамија Одржана станува сериозна риваличии дела се веројатно уште познат ќе биде од оној на оригиналот. Со PixelHELPER International се расправаат 70 меѓународни уметници за еден подобар свет, земете од богатите во Европа и дајте им на сиромашните низ целиот свет. Ние сме на. Со неговата толпа верен има PixelHELPER како организација за Menschenrechte неговото седиште во Африка најде. Со години се бориме како Пријател и заштитник на сиромашните и како заклетва непријател оние кои Моќ и богатство до Злоупотреба на угнетување.

Конзервирана итна помош за леб во Мароко

прес

„PixelHELPER додаваат сопствен револуционерен градежен блок во уметноста и сатирата со своето дело“

sagte Германија радио култура

„PixelHELPER е еден од најиновативните инкубатори на политичката акциона уметност и се залага за проширена форма на уметност“, велат некои. Ние велиме: Уметноста треба да предизвика болка, да предизвика и да се побуни. Ние се грижиме за уметноста како форма на социјално самоуверување во духот на просветителството. Нашите кампањи ги покажуваат можностите на уметноста како петта моќ во државата. Уметноста не е огледало што го држите до реалноста, туку чекан со кој ја обликувате.

Ги препознаваме можностите.

Учиме. Играме. Ние развиваме идеи. Ние добиваме идеи надвор од темнината. Ние го користиме контрастот. Ние го правиме тоа спектакуларно, или да направиме нешто да исчезне. Го фокусиравме погледот. Ние правиме врски. Ја менуваме вашата перспектива. Ние работиме во сенка. Ние бараме зошто со светлина. Ние даваме одговори. Се залагаме. Ние го обвинуваме. Играме со искра на светлина во нашата најдлабока. Го носиме надвор.
И ние велиме: Ние сме PixelHELPER

Слабите се исто така силно поврзани

Фридрих Шилер

Излези и докажи се.

Коцката PixelHELPER отиде низ светот.

Решавањето на Рубиковата коцка во видеото „Околу светот за 80 дена“ симболизира братски синџир на човештво околу земјата, што PixelHELPER го обликува виртуелно со сопствена апликација за пренасочување на средства во живо во Android Playstore и го повикува гледачот да комуницира.

Во текот на животот оставаме многу траги. Дури и во животот на други луѓе чии патишта можеме само еднаш да преминеме и дека толку многу влијаевме, така што нивниот подоцнежен живот се поинаков. Нема да има поголема благодарност за работата на PixelHELPER Foundation отколку трајно позитивно влијание врз нашето општество.

Ние се бориме со страст за подобар свет.

Хуманизмот како интерактивно искуство во преносот во живо. Контролирајте ја дистрибуцијата преку емотиконите на Фејсбук. Зомби немаат раса, боја или религија, само мозок! Проектот „Зомби без граници“ се гледа себеси како интерактивна платформа за рој. Името потекнува од голем број зомби компјутери кои се контролираат однадвор. Нашата цел не е ништо помалку од решение за сите хуманитарни катастрофи преку интерактивна помош од гледачите преку преносот во живо. Нашата цел: 24-часовен пренос во живо од жешките точки на светот. Придружба на новинари во воени зони, дистрибуција на помош во бегалски кампови или лов на ловокрадци во Националниот парк Кругер. Можностите за контрола на нашиот рој се неограничени Нашата алатка: Фејсбук емотиконите го контролираат помошниот рој и одлучуваат што треба да се направи.

Од чисто техничка гледна точка, таа работи на таков начин што започнуваме пренос во живо со транспарентни контролни елементи и потоа ги покануваме соодветните вработени во „зомби без граници“ на нашиот пренос во живо. На овој начин внимаваме на кореографијата на интерактивните контролни елементи и брзо реагираме на промените во преносот во живо на локацијата на кризата.

Livestream crowdfunding стан во Маракеш, Мароко

Фондацијата PixelHELPER | Презентација на апликацијата во Маракеш, Мароко

  • Во име на основачот на PixelHELPER, 2009 ја доделува наградата "Започнете своја сопствена револуција" за нејзината работа за бездомниците.
  • 2013 започна пиксели помошник бездомник Срање Бура кампања, која многу германските медиуми доби во, вклучувајќи го и Зидојче цајтунг со функција член на нашата акција.
  • 2014 10 ги загрева со кампањи во Амбасадата на САД, / беспилотни летала скандал на НСА и стигна да остане во чекор со неделникот промоции тема во медиумите.
  • Во 2015 година новите дилери на оружје на Др. Групата Откер стана позната на национално ниво преку светлосни проекции до Федералното Министерство за одбрана преку ноќ.

Од Виножито

PixelHELPER сака да протестира против прогонот на хомосексуалците во тоталитарните држави во светот. Се уште има многу земји во светот, како што се Иран, Нигерија, Мавританија, Судан, Јемен, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, каде што хомосексуалноста е нелегално и казниво со смрт!
Љубовта не знае род, боја на кожа и религија! Љубовта не знае граници! Ние сакаме да ја шириме оваа изјава, PixelHELPER, низ светот со светлината уметнички проект "Од виножитото".


мобилен проект штаб

Итна ладна капсула за бездомници

Зимата се ближи и на бездомниците им е потребна нашата помош. Наше решение: Ладна капсула за итни случаи PixelHELPER против замрзнување луѓе на улиците во Германија. Секоја година помалку Германци умираат од авионски несреќи отколку бездомниците замрзнуваат до смрт. Во Германија има над половина милион бездомници надвор од мрежата за социјална заштита. Повторно и повторно луѓето се испраќаат надвор од вратата кога температурата е под нулата, а потоа замрзнуваат бедно. И, проблемот со бездомништво во Германија не се решава на одржлив начин. Тука стапува на сцена нашата програма за реинтеграција за бездомници. Започнувајќи со ладни капсули за итни случаи за да ги заштитиме бездомниците од смрт што може лесно да се избегне, ние градиме систем кој се бори против основните проблеми на бездомништво, недостаток на безбедност, без можности за работа и социјално отуѓување и така им помага на луѓето малку по малку да се вратат во нормалниот живот овозможува.

Ние сме само малку напредна постара мајмуни на мала планета што орбитира околу многу просечна ѕвезда.

Стивен Хокинг
Основач на PixelHELPER Оливер Биенковски со мароканско улично куче ЕТ