20. 2014. April XNUMX Април XNUMX Оливер Bienkowski

Ние сме Бундеснахрихтендиенст - за подемократско учество

Buntesnachrichtendienst поддржува активисти и основни движења кои работат кон поголеми системски промени низ цела Европа. Уметниците и претприемачите од целиот свет ја финансираат разнобојната разузнавачка служба за ослободување на активисти од затворите, помагање на разговорници и откривање на корупцијата ширум светот. Дејствуваме тајно и нашите непријатели треба да нè сфатат сериозно. Ние се потпираме на слободата на уметноста и слободата на изразување.

Аплицирај сега - за пошарен свет!

Вестите се појавуваат и се шират ширум светот секоја секунда. После некои вести, светот се чини дека се врти поинаку од порано. Вестите влијаат на нашите животи. Стануваме со вас и ве носиме ноќта. Без оглед каде е во светот во кое било време, пеперутка ги размавнува крилјата. И може да се појави нешто што има значење за нас. Современите технологии го направија светот мал. Но, се чини дека регионалните и глобалните конфликти растат. Многумина се прашуваат кому може да му верувате. Кои информации се уште се веродостојни и дали мирот и просперитетот во Германија продолжуваат. Токму тука започнува нашата мисија. И во меѓународната мрежа создаваме сигурни темели, понекогаш со висок ризик, затоа што треба да се постигне должина на раката за да се делува одговорно. Цел број и лојално посветен на народот да ја заштити Германија.

ТЕД Разговор против надзор

Држава за надзор: "НСА во куќа"

Обединето Штази на Америка застана на wallsидовите на американската амбасада во Берлин и другите американски конзулати во Германија, вклучително и Дизелдорф, Франкфурт и Хамбург. Причината за ова е бесрамното шпионирање на НСА и американската тајна служба.

НСА ја брани својата стратегија за надзор како што е неопходно за борба против тероризмот. Покрај тоа, се оправдува со тоа што вели: "Ако немаш што да криеш, немаш ништо да се плашиш". За жал, надзорот над НСА оди многу подалеку во однос на борбата против тероризмот. Вашиот телефон, Skype, Whatsapp повици може да се следат, иако немате никаква врска со терористите, врз основа на принципот "3rd Degree Friend".

Покрај тоа, овие техники за следење ги спречија само нападите на 4. Дали вреди нашата приватност за очигледна, но нереална сигурност се откажуваме? PixelHELPER не верува во тоа, затоа ја започнавме оваа кампања.

Првиот успех по проекцијата на 13 светло, во неделниот ритам и медиумската покриеност:

Заминувањето на главниот германски шеф на ЦИА.

Галерија на слики на статиите за печатот
Видео извештаи од радио и телевизија
Поддржете ја нашата кампања


[gallery_bank type = ”images” format = ”masonry” title = ”true” desc = ”false” responsive = ”true” display = ”избрана” no_of_images = ”13 ″ sort_by =” random ”animation_effect =” отскокнување ”album_title =” true ”album_id =” 2 ″]

Видеа за видео надзор и ТВ емисии

ZDF 37Grad | Арте песни | TED X Netherlands |

Оливер е во TED Разговор во сајтови ниска претовар, проектите во кои тој е вработен: светло фестивал на уметноста, активизам, на пример, светлина карикатури против Саудиска Арабија, НСА, итн, и медиумите хакирање на видливоста на бездомниците и други теми се игнорира од страна на медиумите ќе донесе.

Во краткиот документарец на ZDF 37 °, PixelHELPER & Оливер покажуваат како ја организирал проекцијата на светлината во американската амбасада во Берлин. Од колекцијата од неговиот проектор во бункер во Дизелдорф, средбата со печатот, до реалната проекција на лесната уметничка карикатура „НСА во да хаус“, која треба да заврши со доаѓањето на полицијата.

PixelHELPER на албумите на ARTE. Светлосна проекција на Сојузната разузнавачка служба, Берлин Ова кратко видео покажува лесен напад, кој Оливер го организираше во зградата на Федералната разузнавачка служба во Берлин. Проекцијата покажува "БМВ наместо БНД" за да протестира против методите за надгледување што ги користат разузнавачките служби против населението.

PixelHELPER со KimDotCom во Амбасадата на САД. Обединета Штази на Америка. Објавено во Шпигел „ДерПакт“. Ова домашно видео прикажува уште една акција против американската амбасада во Берлин. На theидот сјае: „Обединетите Штази на Америка“, но само додека не пристигне полицијата.

WDR Тековни час за Пиксел Помошник, БНД и NSA.In овој извадок од WDR Тековни час од 15.07.2013 новинарот објави на светлината проекција на "Обединети Штази на Америка" на логото, кој го организираше анонимни активисти на американскиот конзулат.

[Двоен проекција DoubleИВО во студиото WDR од Анке Енгелке. Ова домашно видео покажува како се собрале и проектирале слајдовите со логото „НСА во да хаус“ пред зградите на ООН во Бон и Виена.

[Лесна проекција на Американската амбасада Хамбург, педалскиот брод се среќава со полицискиот брод. Видеото ги прикажува Оливер и Сеп во една убава австриска фарма, повикувајќи ги Австријците да протестираат против НСА во Виена. Тогаш сте во Хамбург пред американскиот конзулат, до кој можете да стигнете со брод. Проектирајте австриско знаме со НСА околу логото. Акцијата завршува како и секоја друга: со полицијата.

Да, ние скенираме! Победи на Raab, Prosieben TV Prank. Видеото објаснува како Оливер и неговиот тим го насликале телото на еден млад човек за да направат акција на "Schlag den Raab" во Келн. На телото мотото "Да шпионираме" и лицето на Обама беа насликани. Акцијата, за жал, веднаш била откриена од страна на безбедноста.

Ве молиме споделете ги нашите проекти

Ако ја поддржувате нашата кауза, би биле благодарни за секоја донација за да можеме да продолжиме со нашите кампањи на трајна основа.
Дури и неколку евра прават разлика! Споделувањето е грижливо. Ве молиме, поддржајте ја нашата добротворна работа.

Означени: ,