Кампања за „Повеќе демократија“ во Турција

Лесна уметност за геноцид PixelHELPER против Ердоган

Слободата на говорот е акутно загрозена во Турција. Од обидот за пуч во јули 2016 година, турската влада жестоко презема мерки против новинарите и медиумите кои ја критикуваат владата. Ова ја влошува и онака напнатата ситуација за медиумите во Турција. На новинарите им се одземаат пасошите, а авторите се затвораат. Над 130 медиумски куќи веќе се затворени, вклучително и 29 издавачи на книги кои исто така се експроприрани.

Кај публицистите и издавачите владее страв и егзистенција. Во Турција, слободата на изразување е погазена под нозе. Слободата на зборот е човеково право и не може да се преговара. Слободата на мислење, информирање и слободата на печатот се основа на слободно и демократско општество. Ја повикуваме Федералната влада и Комисијата на ЕУ да заземат јасен став за ситуацијата во Турција, бескомпромисно и активно да бараат слобода на изразување во нивните одлуки, постапки и изјави и да не ја прават предмет на преговори. Ако слободата на изразување е нападната и масовно ограничена во Турција и на други места во светот, Федералната влада и Комисијата на ЕУ мора да ја прегледаат нивната политика кон таквите земји. Дополнително, на засегнатите новинари и автори им е потребна брза помош од Германија и Европа, на пример преку небирократско издавање итни визи.
Новинарите, авторите и издавачите, книгите, весниците и списанијата даваат важен придонес за демократијата и слободата. Затоа ние сме решително посветени на слободата на изразување, информирање и слободата на печатот. Поддржете ја нашата петиција и придружете ни се за овие основни права! За збор и слобода!

Нашите постапки ги држат медиумите зафатени и се грижат овие важни хуманитарни прашања да не бидат заборавени. Ве молиме споделете ги нашите проекти на Фејсбук! Ако ја поддржувате нашата кауза, би биле благодарни за секоја донација за да можеме трајно да продолжиме со нашите кампањи. Дури и неколку евра прават разлика! Споделувањето е грижа. Ве молиме поддржете ја нашата добротворна работа.

подобро место
PayPal

Прочитај повеќе

Добредојдовте во Buntesregierung

Buntesregierung е уметнички проект на PixelHELPER кој се осврнува на важните социјални проблеми на поинаков начин со воспоставување на измислен „Buntesminien“. Се разбира, „Бунтесрегиерунг“ интервенира поинаку во актуелните проблеми отколку што тоа го прави федералната влада. Еве изјава на Ангела Меркел за Julулијан Асанж.

Овие барања на федералната влада имаат меѓународни импликации. Еве реакција на кралицата и Борис Johnонсон.

Другите земји одговараат на барањата на канцеларката Ангела Меркел со поинакво новогодишно обраќање, тука од Швајцарија

По Ангела Меркел, Кралицата, Борис Johnонсон и швајцарскиот национален претседател, Доналд Трамп исто така мораше да каже нешто за тоа.

„Buntesministerium gegen Бездомништво“ дистрибуираше ладни капсули за бездомниците по уметнички аранжман на Ангела Меркел. Овде ќе најдете две видеа што ги илустрираат овие активности.

Со цел да се промени општеството од уметничка гледна точка, PixelHELPER вклучи разни „шарени“ проекти:

Buntesrat, Buntespolizei, Buntes Министерство за финансии, Bunteskanzler, Buntesnachrichtendienst, Bunteskriminalamt, Buntestag, Buntespresseversammlung, Buntesamt за заштита на уставот и Bunteswehr. Заедно со уметници од целиот свет, постапките за индивидуалните проекти постепено се објавуваат.

Бунтесвер

Шарена разузнавачка служба

Лабораторија за длабоки лажни права за човекови права

Длабока лажна: Лага за надежта што води кон револуција!

Длабока лажна е нова форма на уредување видео. Од синтетички гласови до прилагодување на движењето на устата, можеме да создадеме какво било видео. Тоталитарните државни лидери ја поднесуваат својата оставка на видеото, завршува долга војна, се прогласува револуција, се појавува алтернативно новогодишно обраќање - можностите што ги нудат deepfakes се бесконечно длабоки. Лабораторијата за длабоки лажни PixelHELPER веќе произведе разни deepfakes. Погледнете избор на оваа веб-страница. Ако имате какви било прашања, влезете во дијалог со нас преку контакт-точка.

Ангела Меркел бара помилување на Julулијан Асанж од кралицата и Борис Johnонсон
Кралицата и Борис Johnонсон секако реагираат веднаш.
Доналд Трамп ги помилува Julулијан Асанж и Едвард Сноуден
Ангела Меркел го основа германското федерално Министерство за бои против бездомништво

Фонд за одбрана на Тајландска демократија

Изберете го вашиот јазик:
Ве молиме донирајте на paypal@PixelHELPER.tv за понатамошни постапки против кралот

Акт фудбал. Тајландскиот крал го презема покровителството за проектот XXXSoccer од PixelHELPER. На првиот натпревар неговите 26 дами од харемот се натпреваруваат едни против други, судијата е Рама Х., неговите две кралици се во голот.
Сега бараме фудбалско игралиште, кроиме костуми и ја пренесуваме играта во живо. Поддржете не тука:
#Сектуристичка амбасада Тајланд Летарт Проекција
Ние ја славиме демократијата во Тајланд на 24 јуни 2020 година. Групата Фајен го изговори говорот за оставка на кралот

Убиен за Рама Х.
Во потрага по правда

Тајланѓаните кои се борат за демократија и слобода на говор ја поддржуваат меѓународната фондација „Пиксел ХЕЛПЕР“ да започне протестна кампања против кралот Ваџиралонгкорн од Тајланд, суров и насилен монарх кој со помош на своите сојузници владее преку страв и заплашување во војската.

67-годишниот монарх стана крал во 2017 година, но едвај поминува време во Тајланд. Неколку години го поминува поголемиот дел од времето во хотелот Гранд Соненбичл во германскиот град Гармиш-Партенкирхен, заедно со харемот од 20 жени и придружба на повеќе од 100 вработени и претставници на палатата.

Многу од жените во неговиот харем и слуги кои се во пресрет се затвореници во Германија. Тие не сакаат да му служат на Ваџиралонгкорн, но немаат друг избор. Извори што работат за кралот во Баварија велат дека вработените кои не го сакаат тоа рутински тепани и камшикувани од кокошниците на Ваџиралонгкорн како казна. Ударите се снимаат затоа што Ваџиралонгкорн сака да гледа видеа на страдалници.

Во Тајланд, кралот постави камп за затвори и казни во една од неговите палати. Службениците и воениот персонал можат да бидат испратени таму со месеци за мали прекршувања. Тие се измачувани, тепани и малтретирани по наредба на Ваџиралонгкорн.

Најмалку три лица кои работат за кралот починаа последниве години. Палатата тврди дека двајца од нив се самоубиле, а третиот починал од крвна инфекција, но општо е сознание дека сите тројца биле мачени и убиени.

Од 2016 година, убиени се девет тајландски активисти за демократија кои бараат егзил во странство. Постојат огромни докази дека тие биле убиени од тајландските разузнавачки агенции кои ги следеле упатствата на Ваџиралонгкорн.

Кралот е над законот во Тајланд и може да постапи неказнето. Уставот му дава апсолутна моќ и никој не може да покрене граѓански или кривични пријави против него.

Тој е заштитен и поддржан од ултра-кралските генерали кои ги водат тајландските вооружени сили. Тајландската војска, како монархијата, е непријател на демократијата. Во минатиот век, армијата ја освои власта дванаесет пати во воените удари и постојано се меша во политиката. Тајланд никогаш не бил во можност да развие одржлива демократија затоа што монархијата и војската се заговорувале да ја поткопаат изборната политика. Ваџиралонгкорн е во директна команда на армијата со повеќе од 50.000 војници на кралската гарда во Тајланд за да ги потисне сите противречности.

Четири пати во модерната историја на Тајланд - 1973, 1976, 1992 и 2010 година - тајландската војска масакрираше цивили кои протестираа на улиците на Бангкок барајќи демократија. Армијата уби многу повеќе тајландски цивили отколку што некогаш убила странски војници во вистинска војна.

Ваџиралонгкорн сега е во четвртиот брак. Тој ја напушти и ја понижи својата прва сопруга веднаш по нивниот брак и конечно се разведе од неа. Неговата втора сопруга беше протерана од Тајланд во 1996 година заедно со четворицата синови на парот. Тој се разведе од третата сопруга во 2014 година, ја присили на куќен притвор и иницираше брутално чистење на нејзиното семејство. Нејзините родители, тројца браќа, сестра, нејзиниот чичко и неколку други роднини беа уапсени.

Ваџиралонгкорн се ожени со својата сегашна кралица пред една година, но тој ретко ја гледа и претпочита да го поминува поголемиот дел од времето со својот харем во хотелот Гранд Соненбичл, додека неговата сопруга живее во хотел во швајцарскиот град Енгелберг.

Вајиралонгкорн е најбогатиот монарх во светот со лично богатство од над 50 милијарди евра. Но, ова богатство не е доволно за него - секоја година тој бара огромна сума од државниот буџет, која е финансирана од даночниот обврзник на Тајланд. Оваа година кралот ќе добие повеќе од 815 милиони евра од тајландскиот буџет.

Обичните луѓе се очајни и гладуваат, бидејќи пандемијата „Ковид-19“ се провлекува низ Тајланд и светот, додека кралот во хотелот „Гранд“ Соненбихл живее во луксуз, троши огромни количини пари на даночните обврзници и го злоупотребува харемот и неговите слуги. Вработените кои се тепани и малтретирани не се осмелуваат да контактираат со германската полиција затоа што се плашат дека нивните семејства може да бидат одмазнети во Тајланд.

Повеќето Таи се свесни за злосторствата и суровоста на нивниот крал, но нивните гласови се замолчени од драконските закони. Секој што ја критикува монархијата е во затвор пред години.

Не само Тајланѓаните страдаат од кралот Вајиралонгкорн. Тој исто така ги оптеретува германските даночни обврзници затоа што државата мора да плати за него за безбедност и заштита. Тој прави кршење на човековите права на германско тло - трговија и злоупотреба на жени и брутализација на неговите слуги, со кои се однесува како роб. Германците не треба да го толерираат ова во нивната земја.

Затоа тајландските активисти за демократија ја поддржуваат Фондацијата PixelHELPER да преземе мерки заедно.

Ние сакаме светот да дознае за корупцијата и суровоста на Ваџиралонгкорн.

Ние сакаме тој да престане да ги мачи тајландските луѓе.

Ние сакаме Германија да го избрка, бидејќи тој прекрши неколку закони.

Сакаме тој да биде суден во Тајланд за неговите злосторства.

И ние нема да ја завршиме нашата кампања сè додека тој не биде испратен дома за да се соочи со правдата.

Ако не поддржите, испратете ни порака и донирајте ја на PixelHELPER на нашата веб-страница: https://pixelhelper.org/en/hilfe/

Заедно можеме да ставиме крај на владеењето на стравот на Ваџиралонгкорн и да донесеме вистинска демократија во Тајланд.

Европска помош за итни случаи со конзервиран леб - стабилност на храната за Африка


Испорака леб на сиромашното рурално население на Аит Фаска

Добредојдовте во проектот Африкилфе на PixelHELPER. Веднаш по смртта на Карл Хајнц Бом од Menschen für Menschen, возевме 2014 во Мароко за да ги постават темелите за нашите активности во Африка. Сега, 5 Години подоцна, имаме постигнато доста и можеме да обезбедиме развојна помош низ цела Африка. Тоа е полесно да се организираме од нашето северноафриканско седиште отколку од Европа.

Започнување на проектот во средина на камената пустина.
Статус на проектот август 2019 година

Имаме мала фарма, на 40 км од Маракеш во Мароко, претворена во интерактивно студио за живо. Во производството под очите на фотоапаратите, ние го користиме нашиот само-програмиран интерактивен софтвер за заштита од жив свет, кој ќе го понудиме и на други развојни организации за помош за понатамошна употреба. 

PixelHELPER сака да им даде на луѓето слобода да ги обликуваат своите животи самоопределени и самобитни без материјални тешкотии и да им дадат на своите деца добра иднина. PixelHELPER придонесува за одржливото подобрување на светските економски, социјални, еколошки и политички услови. PixelHELPER се бори против сиромаштијата и ги промовира човековите права, владеењето на правото и демократијата. PixelHELPER придонесува за спречување на кризи и насилни конфликти. PixelHELPER промовира социјално правична, еколошки одржлива, а со тоа и одржливо обликување на глобализацијата.

Ние го претставивме нашиот софтвер за помош на рој во живо на ТЕД-говорот во Маракеш во 2014 година. Фармата е првото практично место каде го користиме нашиот софтвер. Очекуваме нови поддржувачи и посетители на нашиот проект.

Запалување на најголемиот шпорет на јаглен во Северна Африка, Аит Фаска Мароко
(5 метри метарски покрив, многу ретка)

Со конзервиран леб против недостиг на храна предизвикана од војна и климатски промени

За да ја видите најавата на Инстаграм, треба да додадете свој АПИ токен на страницата Инстаграм Опции на нашиот приклучок.

 интерактивни производни платформи за олеснување на снабдувањето

Livestream рој помош софтвер

Ние го претставивме нашиот софтвер за помош на рој во живо на ТЕД-говорот во Маракеш. ТЕД-говорот е настан каде се одржуваат говори за поставување трендови на теми што нè трогаат луѓето и ќе нè трогнат во иднина.

Европската конзервирана леб итна помош

Бегалскиот камп Мбера е на 2000 километри од седиштето на PixelHELPER во живо. Пекарницата на нашата итна помош за конзервиран леб произведува долг леб за бегалските кампови и областите од катастрофа. Спирулинските алги произведени во Мароко би требало да помагаат против неухранетост и неухранетост во складиштето. В.д сакаат да се изгради еден сајт пред кампот за бегалци, а нашите во живо поток рој помош на софтвер се користат за да им помогне на луѓето. кампот за бегалци е 4 најголемиот град на Мавританија, ние сакаме да се осигура дека на страдањата на воени бегалци се ублажи.

PixelHELPER создадоа уникатен простор и ја приближија публиката до производство на материјали за помош во Африка. Коцки за итни случаи доаѓаат со вреќа за спиење, шпорет на гас, комплет за прва помош & засилувач; Опремена фенерче. Сè што ви треба кога ќе го изгубите вашиот дом по природна катастрофа.

Поддршка на нашиот проект

paypal@PixelHELPER.tv
IBAN DE93 4306 0967 1190 1453 00
SWIFT / BIC: GENODEM1GLS
Клучен збор: Промоција на уметноста и културата

Ние создаваме работни места и изгледи

Ние создаваме работни места и создаваме совршен развој со изградбата на јавни фудбалски игралишта, јавни разменувачи и културни понуди. Бидејќи нашиот регион е во средина на економски рурален регион, многу локални компании и добавувачи на суровини имаат корист од нарачките и можат да ангажираат нови вработени себе.

Мароко е најмодерната земја во Африка.

Од Мароко стигнуваме до сите африкански земји со морски контејнери со длабоки пристаништа во Тангија и Казабланка. Поврзувањето со Европа е одлично. Од шпанската копнена до Маракеш, има само 6 часови со автомобил.

Ние создадовме центар тука за брзо координирање на хуманитарната помош и бргу да ја донесеме до вашата дестинација со автомобил, морски контејнер или авион. Тука на страницата можеме лесно да произведеме сè што им е потребно на луѓето во бегалските кампови. Outе го поставиме првиот амбулант пред кампот на УНХЦР во Мавританија.

Нашата технологија за генерирање на живи генерира 6 интерактивни кутии на левата страна на видео во живо. Овие кутии може да се сменат од нас во секое време во врска со активноста и износот на донации. Создадовме интерактивна функција за помош на роеви која ќе ни овозможи да одговориме на моменталната ситуација во бегалските кампови и да обезбедиме директна помош.

Можностите на нашиот софтвер Schwarmhilfe се исто така достапни за други невладини организации. Разговарај со нас.

Принуден работен логор Бу Арфа Спомен спомен на холокаустот во Мароко

Уривање од страна на 2 булдожери низ мароканската држава. Обелиск беше чисталка и немаше никаква врска со споменикот на Угур.

Иако мнозинско муслиманско население живее во Мароко, ујгурите не се поддржани во Кина. За ова изградивме спомен обележје, што го забележа само арапскиот печат откако еден весник во Израел известуваше за слична форма на споменикот на холокаустот во Берлин. БиБиСи Арапски објави за проектот. Ова предизвика меѓународен бумеранг во печатот во кој покривањето не беше насочено кон ујгурите, туку кон конфликтот Израел / Палестина. Уметничките дела успеаја!  

Приказната за мароканскиот холокауст на Википедија никогаш не ги спомнала логорите за робовладелници во пустината каде што умреле Евреите. Нашиот споменик беше уништен од мароканското Министерство за внатрешни работи по една година изградба. Со ова го внесовме предметот присилна работа во историјата на Мароко на Википедија со цел да се бориме против историскиот фалсификат и антисемитизмот. И тоа, иако тоа беше уметничка инсталација од самиот почеток да се укаже на кршењето на човековите права од Кина против Ујгурите. 

Бумерангот на уметноста уште еднаш налета на креативен лак за борба против антимуслиманскиот расизам и да ги спомне заборавените принудени работници во рамките на Википедија.

За жал, Мароко не знае такви форми на акциска уметност. Тимот
На нашата мароканска страница, со реплика на кулата Ортанци од Господарот на прстените, мароканските власти го отежнуваат животот. Конфискувана е кујна за супи за 500 лица од германскиот THW, уништена е гробница за еден германски работник за развој со булдожери и е срушена пекарницата за развојна помош, од која директно имало корист од населението. 

D

Во принудните работни логори во Мароко, илјадници луѓе загинаа работејќи на железничката пруга Сахара. Како резултат, Мароко има и приказна за холокаустот. Тие го нарекуваат Буарфа Аушвиц на пустината

Отворено писмо до кралот Мохамед 6 од Мароко.

Почитувано Височество Мохамед Шести, уметноста не е кривично дело. Нашата германска организација за човекови права и промоција на уметноста и културата итно мора да ви се пожали за сериозно кршење на човековите права во Мароко. Сè започна со мобилна кујна за супи за Африка, која вашите царински службеници во Тангер ја конфискуваа од мај 2018 година, затоа што би требало да сакаме да продаваме супи комерцијално во Маракеш. Веќе една година видовме луѓе како јадат од канти за ѓубре и нашата кујна за супа сигурно ќе им помогнеше на некои луѓе да се заситат. Зошто вашите службеници ја рушат нашата уметничка градина? Вашите власти не одговорија на апликацијата за зграда во септември 2018 година. Секој ден се обидувавме да воспоставиме контакт со вашата администрација преку сите канали во земјата од Парламентот преку вашите амбасади во Мароко, кои не функционираа. Никогаш не одговорија. Во декември 2018 година, нашиот работник за развој на PixelHELPER, Томбија Брајде почина затоа што беше толку вознемирен од однесувањето на властите што почина од срцев удар. Се разбира, тој беше погребан како меморандум без никој присутен и вината беше ставена на мароканскиот гробар. Изградивме сончев часовник во спомен на него, тој беше уништен од неговите булдожери. Инвестиравме 100.000 3 € во Мароко за една година. Работеше конзервирана пекара за леб за да обезбедиме стабилност на храната во Африка и му обезбедивме на нашето село бесплатен леб секој ден. Вашата жандармерија носи посетители од нас во полициската станица со образложение дека е забрането да не посетуваат. Испитување со наводи дека нашиот гостин би бил предавник, а масон не треба да се толерира. Потоа имаше шамари во лице за нашиот посетител. Полицијата во неколку наврати спречуваше новинари да го посетуваат нашиот имот. Иако ги имаме сите документи за да ја добиеме инвестициската виза во вашата земја, вклучително и 100.000-годишен закуп со опција за купување, вашата полиција сака напорно да не депортира. Повикуваме на репарации за уништување и обнова на пекарницата во конзерва. Исто така, треба да ги известите вашите локални полицајци дека уметниците не се терористи. Затоа што така се третираат нас. Нашите вработени се физички загрозени од Мкадем, левата рака на Каид, да не ги затвораат дупките на нашите надворешни wallsидови. На фестивалот шеќер, на нашиот тим му требаше инјекција на беснило поради каснување од куче. За жал, нивниот здравствен оддел во Аит Оурир и Маракеш беше затворен. Бараме 100 100 евра за реконструкција и лично извинување од вашиот началник на полицијата во Аит Уир и од каидот во Аит Фаска. Кои никогаш не зборуваат сами со себе, туку комуницираат само со случајни минувачи. Заради полициското насилство врз нашиот гостин, ние бараме XNUMX вработени по наш избор за XNUMX години од Ait Faska & Ait Ourir да работат на нашите уметнички проекти.

Заборавените принудени работници кампуваат во Мароко. Тука умреа многу Евреи.

Во текот на летото 1942 го посети д-р. Меѓународната мисија на Црвениот крст на Вис-Дерант (ИРЦ) ги водеше логорите во Будниб, Бу Арфа и Бергуент. Денес никој не се сеќава на сонцето во овие оддалечени села.
Црните elвезди го формираат споменикот на холокаустот во една единица. Посетителите талкаат низ овие
Симулација на најголемиот спомен на холокаустот во светот
Изглед пред уништувањето. Изградба 1 година со 10 Мароканци.
Исто така, беше уништена и обликувана фреска од Валтер Либеке. Знамето на ЕУ е скршено на земја.

Вкупно имало 14 кампови од разни видови со 4.000 мажи во францускиот протекторат на Мароко. Третина биле Евреи од различна националност. Затворениците беа сите мажи, освен во Сиди Ал Ајачи, која имаше жени и деца. Некои логори беа чувани затвори, односно вистински затвори за политички противници на режимот на Виши. Другите беа таканаречени транзитни кампови за бегалци. Другите беа резервирани за странски работници. Или Евреите во логорот Бу Арфа под Виши, железничката пруга Трансахара стана важен симбол за соработка со Третиот рајх. Затоа, постоеше голема потреба од работници. Оние кои веќе не можеа да работат многу мртви.

Илјадници шпански републиканци станаа одговорни во групи странски работници за изградба и одржување на железничките шини. Темпото на работа откако избегаа од репресиите на Франко беше брутално и нехумано.Спанските работници беа претворени во вистински осуденици. Евреите депортирани од Централна Европа и француските комунисти беа префрлени таму. Дневниот живот таму беше ужасен. Многумина умреле од злоупотреба, тортура, болест, глад или жед, убоди од скорпија или каснување од змија.

Со магацинот Бергуент (Аин Бени Матар) управуваше Секторот за индустриско производство. Беше резервиран исклучиво за Евреите (155 во јули 1942 година, а потоа 400 во почетокот на 1943 година според извештајот на CRI). „Но, таа духовна утеха не го намали фактот дека логорот Бергу беше меѓу најлошите“, рече Јамаа Баида. Од Црвениот крст беше побарано да се затвори, Евреите што живееја во Бергуед, особено од Централна Европа, претходно избегаа во Франција. Волонтери од странска легија, кои беа демобилизирани по поразот во 1940 година, а потоа беа интернирани „од административни причини“. Таков беше случајот со Саул Алберт, турски државјанин, кој дојде во Франција во 1922 година. Тој беше затворен во Бергуа сè до ослободувањето во март 1943 година. Во својот дневник тој пишува:

„10 Февруари (1941): Кршеше камења цел ден. 2 март ...: Предавање во петтата група со германски Евреи. Воопшто не ми се допаѓа. Работата не е иста; Моравме да направиме баласт ... 6 април: Повеќе не можеме да го носиме овој живот. Имам треска, забоболка ... 22 септември: Рош Хашана: Никој не сакаше да работи ... 1 октомври: не јадеше ... “

Чуварите, од кои многумина биле Германци, се однесувале тирански, непријателски и злонамерни. „Тие требаше да се приклучат на озлогласениот НС-СС.“ Некои затвореници избегаа, стигнаа до Казабланка и ги здружија силите.

Во Будниб, мал град со 10.000 жители, сегашните воени касарни се последните сведоци на логорот на француската армија. Постарите жители чуваат фрагменти од меморијата: „Можам да ви кажам две работи со сигурност. Првиот е крилото Будниб, кој претежно го сочинуваат Евреи. Второто е дека повеќето градски кампери се школувале во основно училиште “(списание„ Тел Квел “бр. 274, 19-25 мај 2007 година).

Морис Ру, комунистички новинар, беше интерниран таму. Тој ни рече дека „од 40 затвореници три четвртини биле комунисти, социјалисти и галисти пред 40 евреи да пристигнат за неколку месеци“.

По американското слетување на 8. Ноември 1942 му се придружи на Мароко на страната на сојузниците. Во јануари 1943, сојузниците се состанаа на конференција во Казабланка. Потпишан е стратешки и воен договор. Набргу потоа започнува со инвазијата на Сицилија (Операција Хаски, јули 1943) крајот на Европа окупирана од Германија.

Изградбата во Бу Арфа не беше прекината и условите не се променија значително на подобро. Тие беа подобро платени отколку што италијанските и германските затвореници ги заменија комунистите и Евреите. Сепак, изградбата на Транс-Сахара останува секојдневен пекол. Проектот, кој беше назначен како злоупотребен, беше напуштен од Франција само 1949.

Инаку, лежиштата набрзина беа демонтирани помеѓу крајот на 1942 и почетокот на 1943.

Документарецот на Бил Кран и Карин Дејвисон, емитуван на Арте, во нас

 

Првиот спомен на холокаустот во Северна Африка 

Знак против прогонуваните малцинства ширум светот. Изградбата на првиот споменик на холокаустот во Северна Африка има за цел да служи како извор на информации за холокаустот за училиштата и населението.

Кога секој блок вреди илјада зборови. На 17.07-ти јули започнаа градежните работи на првиот споменик на холокаустот во Северна Африка. Поставивме стели за да им овозможиме на посетителите во лавиринтот на сивите блокови чувството на беспомошност и страв од смрт што луѓето тогаш ја имаа во концентрационите логори. Ние сакаме да создадеме место во Северна Африка што внесува сеќавање во дигиталното време. Гледачите се таму со пренос во живо на градилиштето и можат да влијаат на бројот на работници и блокови што треба да се изградат со вашите донации. Колку повеќе гледате и донирате, станува поголем споменикот на холокаустот.

За спомен обележјето за холокаустот во Маракеш се вели дека е најголем во светот. 5 пати поголема од големината на Берлинскиот меморијал за холокаустот подоцна ќе биде на камени elвезди 10.000 околу информативен центар што ги едуцира посетителите за холокаустот.

Основачот на фондацијата PixelHELPER, Оливер Биенковски, го бараше своето презиме во базата на податоци на Јад Вашем и најде неколку записи, тогаш тој погледна каде е следниот Меморијал за холокаустот во Африка и го пронајде само еден во Јужна Африка. Бидејќи станува збор за половина светско патување од Мароко, тој реши да изгради спомен на холокаустот на страницата „Пиксел ХЕЛПЕР“. Соседните својства се празни, така што има простор да се изградат барем 10.000 steles. 

Независност од кампањата на Хонгконг / Анти Кина

Крајот на Хонг Конг како што го знаете

Кина за прв пат презема правни активности за да ја покори поранешната британска крунска колонија. Кинеското раководство го оживува протестното движење и го предизвикува западниот свет.

Конгресот на Кинескиот народ го донесе Законот за безбедност # ХонгКонг, со кој де факто се закопани „Една земја, два система“ и демократијата. Проекција на светло на знамето на Германија # Бундестаг # Бундесрегиерунг & @HeikoMaas ја признава независноста на Хонгконг. #HongKongNeedsПомогнете #HongKongProtest

За прв пат од почетокот на пандемијата на корона, илјадници демонстрираа во Хонг Конг против влијанието на Кина во специјалниот административен регион. Полицијата употреби солзавец, спреј од пиперка и водени топови. Десетици беа уапсени.

Протестите во неделата беа активирани од плановите на Пекинг за законот за безбедност, насочени кон субверзивни и сепаратистички активности во Хонг Конг. И покрај ограничувањата на собирањето корона, илјадници излегоа на улиците во трговските области на Заливот Казавеј и Ван Чаи.

Некои држеа транспаренти во кои се вели: „Небото ќе ја уништи кинеската комунистичка партија“. Имаше исто така повтори повици за независност. Голем број на безбедносни сили излегоа против демонстрантите.

Протестите продолжија во вечерните часови. Активистите на радикалите фрлаа излози за излози. Поради пандемијата на корона, правилата за растојание кои овозможуваат групи од максимум осум лица, всушност се применуваат во густо населената азиска економска и финансиска метропола.

Велика Британија го изнајми Хонг Конг од Кина на 150 години, прво на островот Хонг Конг, подоцна на Ковлон и на нови територии. Договорот истече на 30 јуни 1997 година. Британците ја предадоа својата круна колонија на Кина.

Кинескиот реформатор Денг Кјаопинг (1904-1997) го измисли терминот „една земја, два система“ уште во 1980-тите години на минатиот век за да го направи легално возможно враќањето на Хонг Конг. „Два система во една земја се изводливи и дозволени“, рече Денг во 1982 година. „Вие не треба да го уништувате системот на копното, ниту ние треба да ја уништуваме другата“.

Се бориме за Раиф Бадави и Julулијан Асанж!

Раиф Бадави мора да излезе од затвор. Веднаш!
PixelHELPER и лондонскиот африкански евангелиец Хор изведуваат „Нешто толку силно“ за Julулијан Асанж пред затворот во Белмарш

кралско помилување за Julулијан Асанж од кралицата
Помилување на улијан Асанж и Едвард Сноуден од Доналд Трамп
Благодарност до # Викиликс и Стела Морис
Ангела Меркел бара политички азил и помилување од Julулијан Асанж
Проекција на светлина Амбасада на САД Берлин

Не прашувај што може да направи твојата земја за тебе, кажи што можеш да направиш за Асанж, модифицира историската изрека на Fон Ф. Кенеди свети во амбасадата на САД во Берлин. Американците кои редовно вршат воени злосторства, од дефолијанти во Виетнамската војна во кои беа убиени стотици илјади жртви на новинари убиени во војната во Ирак, мораат да ги повлечат своите барања за екстрадиција.

Направете белешка за следниот ден од судењето; 25.02. е датумот на судење за екстрадиција во Соединетите држави.

И бидејќи вистината се чува во тајност толку долго и ниту една влада не зазема страна со ianулијан, Англичаните сигурно ќе бидат предадени на Американците. Затоа овој месец ќе започнеме да им се обраќаме на амбасадите на САД во странство, Белата куќа и другите згради на САД во странство со лесни протести и уметнички нарушувања.

Донирајте сега за да го направите ова можно, без разлика дали 333 евра или 5 евра, помагаат мали количини! Направете нешто за квалитетот на утрешните информации, врз основа на што треба да донесувате одлуки!

Кралицата треба да го помилува Julулијан Асанж

Ако примањето и ширењето тајни пораки со јавна вредност стане кривично дело, што друго може да извести печатот? Бидејќи за тоа што е класифицирано, а што тајно, одлучува владата.

Злоупотреба на моќта на САД против # Асанж е неверојатно: Тој е сериозно болен во максимален безбедносен затвор, близу до смрт. Кој спасува извидник, спасува слобода! Сноуден, исто така, продолжува да седи во Москва затоа што сите западни земји стравуваат од одмазда на Американците.

@ Викиликс е непријател на администрацијата на САД од 2010 година. Бараме итно ослободување од # UlianулијанАсанж од затворот во Лондон. Кралицата мора веднаш да го помилува и да му даде политички азил.

Лесна проекција на амбасадата на Велика Британија

Стари кампањи за други политички затвореници

Европскиот налог за апсење не треба да се користи за гонење на политичките противници. Германското судство има добри причини да не го екстрадира Карлес Пуигдемон во Шпанија. Кривичниот закон повторно се открива како средство за домашен конфликт и прогон на политичките противници на грда начин. Германското судство не треба да зазема страна во политичката дебата во Шпанија, а не само од болните историски искуства на криминализацијата на политичкото мислење, не даваат никаква заштита. Ако сепак се согласи со екстрадицијата, правната регрес е отворена, а Каталон може конечно да поднесе жалба до Сојузниот уставен суд. Најдоцна таму, на правата на поединецот треба да им се даде приоритет над моќните игри во Шпанија.

→ 10 Каталонски политичари се во затвор
1. Хорди Кјушарт - 161 дена во затвор
2. Хорди Санеш - 161 дена во затвор
3. Ориол Џункерас - 144 дена во затвор
4. Јоаким Форн - 144 дена во затвор
5. Долори Баса - затворен по втор пат пред 3 дена
6. Раул Ромева - во затвор по втор пат пред 3 дена
7. Жорди Турул - затворени по втор пат пред 3 дена
8. Josep Rull - се стави во затвор по втор пат пред 3 дена
9. Карме Форкадел - затворен во 3 дена
10. Карлес Пуџдемонт - затворен пред 3 дена

→ Покрај тоа, на следниве политичари им се заканува затвор и моментално живеат во егзил:

1. Тони Комин
2. Meritxell Serret
3. Meritxell Borràs
4. Клара Понсати
5. Ана Габриел
6. Марта Ровира

[gallery_bank type = ”images” format = ”masonry” title = ”true” desc = ”false” responsive = ”true” display = ”избрана” no_of_images = ”17 ″ sort_by =” random ”animation_effect =” отскокнување ”album_title =” true ”album_id =” 21 ″]

Добијте притисок и внимание - поддржете не сега! Како донатор, вие давате непроценлив придонес за да предизвикате бес во јавноста - за подобар свет. Добијте бетон сега и овозможете прекуграничен скандал. Никаде на друго место не добивате толку бунт и востание за секое донирано евро како кај нас. Посетете ја нашата веб-страница: PixelHELPER.org/Spenden или поддржете го нашиот прибир на средства за средства на Фејсбук:

Прес фотограф: Дирк-Мартин Хајмелман

Светлина уметник: Член на PixelHELPER

Слободата за # Пуџдемонт е украсена во затворот Штази во Берлин. Протестираме против незаконското затворање на каталонските политичари слично на # Штази во Шпанија. Бараме итно ослободување на сите политички затвореници во Шпанија. #PixelHELPER ја повикува федералната влада веднаш да објави дека Германија нема политички да одобри екстрадиција. Такво политичко одобрување на шпанското барање за заемна правна помош е потребно според правилата на Законот за меѓународна заемна правна помош - без оглед на законската одлука на судот. Со оглед на важноста на случајот, надлежен орган е федералната влада во форма на министерката за правда Катарина Барли. Ја повикуваме сојузната влада да обезбеди итно ослободување на Карлес Пуџдемонт од затворот во Германија!

Добијте притисок и внимание - поддржете не сега! Како донатор, вие давате непроценлив придонес за да предизвикате бес кај јавноста - за подобар свет. Добијте бетон сега и овозможете прекуграничен скандал. Никаде на друго место не добивате толку бунт и востание за секое донирано евро како кај нас. Посетете ја нашата веб-страница: PixelHELPER.org/Spenden или поддржете го нашиот Facebook Fundraiser: https://www.facebook.com/donate/1972507843071293

Арапската пролет требаше да го донесе пробивот и да започне нова епоха на демократијата. Но, бунтовниците од тие денови сега се политички затвореници. Луѓето што ги ризикуваа своите животи во држави што се црни на скалата на слободата на медиумите на Амнести интернешнал денес се во затвор и се заборавени од светот. PixelHELPER сака да интервенира тука и да ги ослободи политичките затвореници.

Нашата прва акција е да ги вратиме светлините 13 во затвор од март 2011. Бахреин 13 беа уапсени по востанието во февруари 2011 во Манана, Бахреин, обвинет за заговор против владата. Многу држави и организации, меѓу кои и Амнести интернешенел и Хјуман рајтс воч, и понатаму укажуваат на тортура. Затворениците беа видливо мачени.

Загриженоста, исто така, не застанува за семејствата. Овие политички затвореници се уште се наоѓаат во затвор, служејќи се на казни од 5 кои се движат од доживотни казни до повеќекратни доживотни казни. Секој има право да го изрази своето мислење. Не заборавајте да ги заборавиме добрите луѓе кои ја жртвуваа својата слобода да донесат демократија и мир на многумина.

Прочитај повеќе

Принуден работник во Bahlsen Oetker & Co. KG

Кафеави бисквити - тешко се вари

од #PixelHELPER Истражување во # Бундесарчив мора #Wikipedia Напис од Ханс #Bahlsen може да се препише. Тој служеше на одбранбениот персонал на заменик генералниот команда до 1944 година. Имаше соработка за нацистите #Zwangsarbeiter & Фабрики во Украина #VerenaBahlsen

По појавувањето на настанот започна онлајн маркетинг Rockstars. Одненадеж, критиката на фалсификувањето на Балсон доби потемна забелешка: Наследницата, која е толку горда на историјата на семејниот бизнис, им го должи своето богатство и експлоатацијата на жртвите на нацистичкиот режим.

Како слика-Весник наследничката праша за тоа, таа реагираше многу невешто. „Не е во ред да го поврзувам мојот говор со тоа“, рече таа - и можеби е малку во право за тоа: Не е фер да му се фрли ова на некој што сакаше да зборува за тоа, како нив Економијата може да биде „возило“ „да нè придвижи напред како општество“.

„Тоа беше пред моето време и ние им плаќавме на принудните работници исто како и Германците и добро се однесувавме кон нив. Судот ги отфрли побарувањата. Денес нема повеќе тврдења против Балсен. Балсен не беше виновен за ништо “.

И тоа беше вистинска контрола врз тоалетот, на кој Балсон навистина може да се обвини овој пат. Сосема од тоа ...

Убиениот принуден работник од фабриката во Балксен. Што се случи со принудните работници кои повеќе не можеа да работат? Тие беа убиени во концентрациони логори.
[advanced_iframe securitykey=”2850230b9c3d025e1bd1b840e1acbf59859bfed4″ src=”//livepixel.awumedia.de/paypal” width=”100%” height=”300″]
Светлосна проекција на Меморијалот на Холокаустот во Берлин
Прес фотограф: Дирк-Мартин Хајнзелман
Посакуван постер: Кој има информации за депортирање на принудните работници на Балсон во концентрациони логори? Прес фотограф: Олег Ростовцев

Но, тогаш Балсон продолжи да зборува. И тоа звучеше вака:

  • ... дека компанијата не работи за работниците толку голема би можеле да се третираат ако се жалат потоа, ...
  • ... и дека се осмелува да тврди дека Балсен „не е виновен за ништо“ само затоа што судот ја водел компанијата за застареност за нејзините злосторства повеќе не можеше да суди, ...

... не е брутално без вкус да се справи со сопственото минато? Што би му заплатило на Балсон да се покаже како поклоничко? Наместо тоа, таа одлучи да игра надолу принудна работа во нацистичкиот режим.

Компанијата Bahlsen Според извештајот на неделниот весник „Die Zeit“, нејзините работници-робови можеби платиле помалку отколку што се тврдеше за време на нацистичката ера. Весникот цитира проценка на платите на производителот на бисквити од XNUMX-тите години на минатиот век.

Наследничката на компанијата Верена Бахлсен неодамна го имаше нацистичкото минато на нејзините предци и компанијата во весникот „Билд“ минимизираше. „Ние им плативме на робовите исто како и Германците и добро се однесувавме кон нив“, рече таа. Оттогаш 26-годишната девојка се извини за изборот на зборови.

За полските и украинските принудени работници се вели дека добиле од пет до десет рајхмарки неделно, според извештајот на „Цајт“. Убедливо најголемиот дел од бруто-платата, кој беше меѓу 23 и 29 рајхмарки, беше задржан: за даноци и придонеси за социјално осигурување - од кои овие жени никогаш не профитираа - но исто така и за парични казни и високи трошоци за присилно сместување во кампот.

„Зошто семејство може да се сети поинаку?

Сепак, според извештајот, ова не може да се спореди со плаќањето на германските работници за време на нацизмот, како што беше повикано во врска со Архивите на Аролсен во Бад Аролсен. Портпаролката на архивата за „Цајт“ изјави: „Според историските истражувања, германските работници примале просечна плата од околу 44 рајхмарки“.

Групата Bahlsen не сака да коментира конкретно за оваа разлика досега.

Како што известува Шпигел во неговото сегашно прашање, семејството на Bahlsen од Хановер, исто така, беше подлабоко вклучено во нацистичкиот режим за време на нацистичката ера отколку што беше претходно познато. Така и дедото на Верена Балсен и неговите браќа во NSDAP и го промовираа СС. 

На #Wehrmacht #Keks, на # Krümelmonster #VerenaBahlsen на Bahlsen треба 40% од вашата компанија да учествува во #Konzentrationslager#Auschwitz отстапи. #OhneMampfkeinKampf & #ohneFeldpostkeineKampfmoralTheелезната рација на Вермахт овозможи опсади и молскавични војни во Втората светска војна. Донирајте за лесна проекција против Балсен на: paypal@pixelhelper.tv Der #Leibniz Бисквит од компанијата Верена Балсен беше дел од овој систем и одлучувачки за војната. Без него ќе биде #Stalingrad заврши претходно. Компанијата Bahlsen носи исто така #Temmlerдека #Hitler Кока-Кола произведени, многу виновни за војната за уништување #Nazis во третиот Рајх. Дека Bahlsen еднаш плати 1500 € компензација на принудните работници е лоша шега. Балсон обезбедил мапи со Лейбницскиот Feldpost, основата на предната комуникација за време на Првата светска војна. #Kriegspropaganda значи денес #Reklamekunst #DasOriginal# Nurechtmit52Zähnen #Vernichtungslager #eiserneRation #Hannover#Kriegstreiber Кога сојузничките бомбардирањето жените се очекуваше само засолниште направени од дрво принудни работници, казната господа #Bahlsen дури немаше ниту еден за вашите вработени #Bunker изграден. Тука е прикажана мизантропската капиталистичка слика на а # Nazzi Семејство на следбеници. Само преку такви семејства нацистите беа во можност воопшто да го одржат својот болен систем. Да и покажеме на г-ѓа Бахлсен дека и простуваме; но мора да донирате 40% од вашите акции на # Аушвиц. Побарајте го од вас лично - можете да го најдете тука на Фејсбук: https://web.facebook.com/verena.bahlsen & Инстаграм @verenabahlsen

Oetker, Bahlsen & Co. се надоградуваат

Додека армијата во Сирија оди во војна против IS и светот се плаши од Божиќ пазари од терористички напади, богатите инвестираат во германската вооружување компании. Неодамна, некои акционери на д-р Ing. August Oetker KG е вклучен во купувањето на ESG Elektroniksystem- und Logistik GmbH, чии деловни полиња вклучуваат германски борбени авиони. Одбранбената индустрија понекогаш е тешка инвестициска област. Иако на пазарот, најверојатно, ќе биде обезбеден не само од страна на многуте извозници на оружје и операции во Бундесверот, туку и во наводниот безбедносен бизнис, исто така, има само многу крв.

Користете светлина за да го запалите медијалниот пламен

PixelHELPER се постави цел во тивка сезона, за да ја истакне оваа инвестиција на семејството Оеткер. Така што во вревата на пред Божик при купување состојки за Божиќните колачиња не оваа мала мирна порака се спушта, Биенковски започна разни протести. На пример, светлиот уметник проектирал д-р. Oetker логото во оклопна форма и потпис "Kanonenfutter" на фасадата на компанијата на д-р med. Оеткер во Билефелд. Тоа може да е само малку повеќе светлина на ноќното небо Bielefeld дека осветлена свечено украсени улиците, но тука тоа е за вниманието на медиумите. И токму во оваа смисла Биенковски тестираше на добро познатиот Slingshot Channel на YouTube, заедно со Јорг Спајв, домашно пудинг топови.

Војна како приватна работа

И кои реакции го правеа сето ова? На крајот на краиштата, во меѓувреме, официјална изјава на компанијата Билефелд. "Инвестицијата е приватна работа на двајца членови на семејството и нема никаква врска со компанијата. Oetker ", според извештајот на весникот Neue Westfälische Zeitung. И така Биенковски го доведе до следниот напад врз семејството Оеткер за да стигне до својата совест. Прашањето дали е сопственик на компанијата на д-р Мед. Oetker е вклучен во бизнисот со вооружување, овој пат беше шеќер слатка и апсолутно невкусна од хорот на Берлинскиот момче.

Може ли морало да биде постудено од вашата замрзната пица?

Така, од Ролф Zuckowskis Backhit "Во Божиќ пекарница" социјално критична Шум "Во оружје пекарницата". Децата го прашуваат семејството Откер: "Каде има морал?" Акцијата хит е претставен заедно со Берлинскиот хип-хоп уметник Вокалматор. Но, не само во однос на вокалната техника и содржина, изгледот има многу да понуди, стопувањето е точно. Со свинска маска пред 1,45 метар долга дрвена кутија. Во оваа безвкусна позадина, барем Ричард Оеткер треба да ја престигне радоста на бизнисот со вооружување. Впрочем, овој крај 1976 бил киднапиран во таква кутија и бил заробеник. Киднаперот имал свинска маска. Дали дејството е невкусно? Сигурно. Но, колку подготвени мешавини треба да го заборавите сопственото минато и да инвестирате во зделки со оружје чии производи речиси те убија речиси пред 40 години?

За итен прекин на извозот на резервоарот во Саудиска Арабија пиксели Помошник проектиран во соработка со негодување Акција - Стоп за трговијата со оружје, на "Благодарение не тенкови во Саудиска Арабија" зборови на Федералната канцеларија и Амбасадата на Саудиска Арабија.

Саудиите се уште се меѓу најважните купувачи на германските одбранбени компании. Во првата половина биле одобрени 2015 извозот на оружје во вредност од речиси 180 милиони евра во Саудиска Арабија - со Велика Британија и Израел беа дури и посеопфатна бизнис.

Германија е европски шампион во извозот на оружје. Во светот, потребно е трето место зад САД и Русија. Со одобрение на сојузната влада, германското оружје и вооружување исто така се снабдуваат со диктатури и авторитарни режими, како што е Саудиска Арабија. Тоа не може да продолжи вака. Сакаме да ставиме крај на бизнисот со смрт.

Европската конзервирана леб итна помош

Кампања за муслиманите на Ујгурите во Кина / Човекови права

PixelHELPER ја поддржува независноста на Ујгурите, Хонг Конг, Тајван и Тибет

Ослободете ги Ујгурите

Спомен спомен во Маракеш

AНа 29.07.2019 јули 1 година го објавуваме првото видео од нашиот споменик на Ујгурите во # Маракеш, им напишавме на сите арапски весници што сторивме и не добивме одговор само откако им соопштивме на весниците дека првиот ред на спомен обележјето е за оставени геј Евреи спомен обележјето како „Меморијалот на холокаустот на Маракеш“ во историјата на Мароко. Триумфираше омразата против солидарноста со муслиманските Ујгури. До денес, ниту една муслиманска земја во светот не ги поддржува Ујгурите колку што им требаат. Се надевам дека за 100 години првиот спомен за муслиманскиот Турски народ на Ујгурите ќе биде пресврт во солидарноста на муслиманските земји со Ујгурите.

Заедно сакаме да ја обновиме секоја зграда што ја уништи Кина во други земји и да ја оставиме на соодветната држава со цел да не дозволиме Кина да ја уништи културата на Ујгури.

Ако Кинезите урнеа 1000 цркви, во Европа ќе имаше голема огорченост. Пожар во катетер може да ја запали светската солидарност овде. 1000 џамии и христијански цркви се веќе уништени во Кина. Ние им понудивме на сите Ујгури да ги обноват како точна копија во странство со цел да создадеме солидарност за угнетениот муслимански народ ширум светот. За жал, повеќето Ујгури се во бегство или во кинески кампови за превоспитување и се сиромашни. Затоа воспоставивме собирање средства за GoFundme. Во зависност од тоа колку ќе собереме, ние градиме библиотека, џамија или гроб.

Кина уништи над 3 џамии, гробници и светилишта за 1000 години. Пекинг систематски ја уништува културата и религијата на муслиманските Ујгури. Сателитските слики покажуваат застрашувачка слика. PixelHELPER ќе даде пример и ќе ја обнови уништената гробница Иман Асим во мароканските планини со плакета во знак на сеќавање на уништувањето од страна на Кинезите. Повеќе информации за проектот

Бараме демократија во Кина. И сопствени земји за Ујгури, Хонг Конг, Тајван и Тибет. Комунистичката партија мора веднаш да се распушти. Гулаб за проекција на светлина

Бараме верска слобода во Кина, почитување на човековите права и демократски избори за подобра иднина. Сите џамии мора да се обноват на штета на Кина, сите #Uiguren Мора да бидете слободни да вежбате вера.

Секогаш кога некој трепери еден европски државјанин, Ујгурите се тресат поради тортура. Во Кина, исламот е забранет, сон за десничарски идиоти. 200 џамии беа уништени, Кинезите сакаат да знаат за гарникот. Заклучи Ујгури, и се смееш во тупаница. Секој што верува во Аллах во Кина, ги ограбува децата од сон.

И тогаш сите муслимани ги нема, вели Кси Џинпинг, што беше многу убаво. Бидејќи ги гледавте сите држави, но кинеските пари може да ги имате. Но, тогаш изгледаш како далеку, во меѓувреме, Уигур е во нечистотија. А Куранот е билет за сезонски билет за концентрациониот логор.

Измил мозокот на Ујгур, Мухамед не би го дозволил тоа. Возете до кинескиот ѕид и легнете, чекајте. Ќе ги испрати своите возачи во Хонг Конг, Тибет и натаму. Сите муслимани ќе се соберат зад себе и Кси Џинпинг ќе се појави. Во Кина тогаш постои демократија и никогаш повеќе исламофобија.

Со помош на кампови за повторно образование и внимателно следење, кинеската централна влада се обидува да спречи немири во покраината. Постоењето на вакви објекти беше официјално потврдено од владата во октомври 2018, но во исто време ги негираше овие наводи за лошо постапување таму.

За ујгурите, муслимански Турклоки во кинеската провинција Ксинџијанг, многу се променило во последниве години (фотографија од 22.09.2013, урнатините на разрушената џамија во Кашгар). Но, дури и политичкото раководство во Пекинг мораше да сфати дека најголемата покраина на Запад на Народна република не добива контрола.

Кинеската политика во Ксинџијанг е слична на оние во будистичкиот Тибет: етничките Кинези и нивните компании се насочени. Исто така, тие имаат корист главно од владини инфраструктурни програми и инвестиции. Во училиштата, локалниот јазик се повеќе и повеќе се заменува со мандарински јазик. Значи Ујгурите бегаат во религијата за да го задржат својот идентитет. Колку повеќе владата го потиснува исламот, толку радикално станува.

Бараме итно ослободување на сите Ујгури и воведување
слобода на вероисповед во Кина. Секој може да верува во она што го сака, во леталото чудовиште од шпагети или во една од светските религии. Кина мора да престане да го спречува својот народ да ја користи верската слобода. Слободата на вероисповед е дел од германскиот устав - кинескиот устав треба да го земе ова како пример.

Ние сме Бундеснахрихтендиенст - за подемократско учество

Buntesnachrichtendienst поддржува активисти и основни движења кои работат кон поголеми системски промени низ цела Европа. Уметниците и претприемачите од целиот свет ја финансираат разнобојната разузнавачка служба за ослободување на активисти од затворите, помагање на разговорници и откривање на корупцијата ширум светот. Дејствуваме тајно и нашите непријатели треба да нè сфатат сериозно. Ние се потпираме на слободата на уметноста и слободата на изразување.

Вестите се појавуваат и се шират ширум светот секоја секунда. После некои вести, светот се чини дека се врти поинаку од порано. Вестите влијаат на нашите животи. Стануваме со вас и ве носиме ноќта. Без оглед каде е во светот во кое било време, пеперутка ги размавнува крилјата. И може да се појави нешто што има значење за нас. Современите технологии го направија светот мал. Но, се чини дека регионалните и глобалните конфликти растат. Многумина се прашуваат кому може да му верувате. Кои информации се уште се веродостојни и дали мирот и просперитетот во Германија продолжуваат. Токму тука започнува нашата мисија. И во меѓународната мрежа создаваме сигурни темели, понекогаш со висок ризик, затоа што треба да се постигне должина на раката за да се делува одговорно. Цел број и лојално посветен на народот да ја заштити Германија.

ТЕД Разговор против надзор

Држава за надзор: "НСА во куќа"

Обединето Штази на Америка застана на wallsидовите на американската амбасада во Берлин и другите американски конзулати во Германија, вклучително и Дизелдорф, Франкфурт и Хамбург. Причината за ова е бесрамното шпионирање на НСА и американската тајна служба.

НСА ја брани својата стратегија за надзор како што е неопходно за борба против тероризмот. Покрај тоа, се оправдува со тоа што вели: "Ако немаш што да криеш, немаш ништо да се плашиш". За жал, надзорот над НСА оди многу подалеку во однос на борбата против тероризмот. Вашиот телефон, Skype, Whatsapp повици може да се следат, иако немате никаква врска со терористите, врз основа на принципот "3rd Degree Friend".

Покрај тоа, овие техники за следење ги спречија само нападите на 4. Дали вреди нашата приватност за очигледна, но нереална сигурност се откажуваме? PixelHELPER не верува во тоа, затоа ја започнавме оваа кампања.

Првиот успех по проекцијата на 13 светло, во неделниот ритам и медиумската покриеност:

Заминувањето на главниот германски шеф на ЦИА.

Прочитај повеќе

Од Виножитото - лесни уметности што поврзуваат мостови

Љубовта не знае граници - Виножито за Орландо

Имагинацијата е балансирачки чин над виножитото.
„Од виножитото“

Бескрајната светлина на виножитото блескаше во саботата вечер од градското собрание во Дизелдорф.

Кампањата „Од виножитото“ PixelHELPER се залага за поголема толеранција и против омраза.

Виножитото ја симболизира надежта и совршенството. Секогаш кога луѓето ќе видат виножито, едно е сигурно: темнината и дождот го немаат последниот збор.

Лесниот уметнички проект „Од виножитото“ од Оливер Биенковски е тековен проект во кој добро познатите мостови, згради и урбаната архитектура се трансформираат во таканаречени мостови од виножито. Досега, покрај пристанишниот мост во Медиенхафен во Дизелдорф, редизајниран е и мостот Карл Браннер во Касел. Овој проект ги раздели луѓето во Документа и разви силно привлекување на меѓународните посетители на уметноста. Бранденбуршката порта исто така беше претворена во виножито за Фестивалот на светлата. Познатиот Касел Бергпарк Каскаден, дел од светското наследство на УНЕСКО, исто така е обоен во виножито. Со ова уметникот се залага за поголема толеранција и против омразата.

Прочитај повеќе

Vogelschiss gegen Hass - црвен картон за испраќачи на омраза

Замолчи денес, против # Омраза сега има еден на мрежата Противотров. @PixelHELPER испраќа измет од птици на секој што шири омраза. Донирајте на paypal@PixelHELPER.tv и пишете ни кој треба да ја добие следната испорака. Писмото 1 оди на @_donalphonso од @world

Во морална сенка на уметничката инсталација #Fencing4Humanity, реплика на европската надворешна граница, првите птици се населиле. Од тука е сега со # Чудно срање gegen # Омраза се бореше на Интернет.

Објект Вогелшис во Мароко

Во далечното Мароко во моментов го градиме нашиот објект Вогелшис за да испратиме мали симболички коверти на Вогелшис на луѓе кои се профилираат со #HateSpeech.

Птиците добро го земаат нашето растение
Птица на работа против омраза
Изградба на наш објект за птици

Музеј СамуелПети за верска сатира и уметничка слобода

Повик за зграда на Музејот на религиозна сатира и слобода на уметноста од Самуел Пети

Убиството на Семјуел Пети никогаш не смее да се заборави. Уметноста повеќе не смее да биде причина терористите да убиваат други луѓе. Уметничката слобода е над верската. Покануваме училишни часови од цела Европа да ја посетат нашата изложба за верска сатира. Како модерен циркус за уметничка слобода, ќе претставиме позадина за историјата на религиозната сатира низ цела Европа за неколку дена. Потребна ни е ваша помош за да можеме да купиме и опремиме морски контејнери со нашите изложби. Цела Европа мора да застане заедно за слободата на зборовите и сликите. Ве молиме проследете ја нашата кампања до сите пријатели во сите европски земји за да можеме брзо да започнеме со нашата мобилна изложба за уметничка слобода. Секој што ќе донира има бесплатен влез во текот на целиот живот во идниот поп ап музеј за религиозна сатира.

Theе патуваме во сите европски земји со мобилниот Музеј поп.
Нашиот споменик на холокаустот во Мароко беше демолиран, објави Си-Ен-Ен
Си-Ен-Ен за нашиот проект во Мароко

Петиција на граѓаните да го спасат клиниката Лорели полномошно

Следното е главен пример за борба против директната демократија преку референдум. Наместо да го испитаат нашиот концепт на оператор, политичарите брзаат против барањето на нашите граѓани на сите канали, што ни покажува дека сме на вистинскиот пат. Се додека ниту еден управен суд не одлучи, петицијата на нашите граѓани не е недопуштена според §17 од општинскиот законик. Денес, дури и Службениот весник е злоупотребен за создавање расположение. Сега бараме контра известување.

Политичарите кои сакаат да ја затворат болницата Лорели работат со методи за клевета кои инаку се користат само во тоталитарните држави. Здружението на градови и општини се појавува пред судот и нивното мислење им се презентира на граѓаните како пресуда на управен суд. Некои граѓани повикаа на донации на демонстрациите на старата граѓанска иницијатива „За зачувување на клиниките во Лорели“, одделни компании донираа над 10.000 евра на здружението за поддршка на болницата. Добивме 0 € во донации и нашата петиција за граѓаните е критикувана затоа што ги следиме препораките на Mehr Demokratie e. V. го напишаа бројот на нашата сметка за донација на листот.

Последната шанса да се спаси клиниката Лорели е секогаш барање на граѓаните во 3-те града партнери. Секој што има свое прво живеалиште во соодветниот град и има над 18 години, може да потпише. Ве молиме, дистрибуирајте ги документите опширно во вашата област.
Скролувајте надолу за да изберете помеѓу Обервезел, Сент Гоар и здружението Хунсрук-Мителрајн.

Со новиот оператор концепт на фондацијата PixelHELPER, ние ги водиме клиниките Лорели во сигурна иднина!

Барање на граѓаните за градот Обервезел

Кликнете на сликата за да ја преземете образецот за потпис. Ова секогаш треба да се дистрибуира заедно со концептот на операторот.

Барање на граѓаните за градот Санкт Гоар

Кликнете на сликата за да ја преземете образецот за потпис. Ова секогаш треба да се дистрибуира заедно со концептот на операторот.

Петиција на граѓаните за заедницата Хунсрик-Митхелхан

Кликнете на сликата за да ја преземете образецот за потпис. Ова секогаш треба да се дистрибуира заедно со концептот на операторот.
Зачувајте ги клиниките на Лорели. Непрофитната GmbH на Фондацијата PixelHELPER сака да ја преземе болницата и да продолжи да ја работи како решение од 1 куќа. Лесна проекција на Министерството за здравство во Берлин

Тековна состојба 20.04.2020/21/15 XNUMX:XNUMX часот

Во тековниот компас април 2020 година на ЦДУ Обервезел се тврди нешто погрешно, имено дека клиниката би била непрофитна.
Krankenhaus GmbH St. Goar-Oberwesel, како што сугерира името, е GmbH, а не непрофитна GmbH. Ослободено е само од некои даноци, но не и добротворни. Сумирајќи, треба да се напомене дека ослободување од данок на деловна активност,
Данок на промет и данок на имот се доделува на сите болници кои ги исполнуваат барањата од 67 фунти AO. Ова е без оглед на тоа дали болницата е непрофитна. Ослободување од данок на корпорација се дава само на болници кои се непрофитни во смисла на 51-68 фунти AO. Во моментот станува збор за GmbH, вклучувајќи ги сите можности за повлекување пари. Одделенијата беа затворени, а болничката технологија се пренасочува кон другите болници. Може да се постигне конверзија во непрофитна GmbH. Помогнете со барањето на граѓаните да се продолжи со непрофитното работење на клиниките facebook.com/loreley-klinik Со непрофитна компанија со ограничена одговорност, многу повеќе се финансираат отколку со структурата на друштвото со ограничена одговорност, не можат да течат профити повеќе, туку мора да се користат за непрофитни цели на новата непрофитна болница. Во нашиот случај, тоа би била самата клиника, постар центар и нова работилница за лицата со инвалидитет на старата локација во Санкт Гоар. За повеќе информации, само движете се надолу на оваа страница.

Тековна состојба 19.04.2020/13/00 XNUMX:XNUMX часот

Започнуваме три петиции во градовите на акционерите со цел да постигнеме ново „вонредно собрание на акционери“ од Marienhaus Holding GmbH да ги пренесе вашите 55% акции во болницата на непрофитната фондација PixelHELPER GmbH, исто како што му понудивте на Црвениот крст.

Покрај тоа, болницата треба да се претвори во непрофитна компанија со цел да се задржат сите профити во компанијата во иднина и да не се прават дистрибуции до акционерите. За да го направите ова, ние треба да собереме околу 300 потписи од гласачите по партнер на локацијата, доколку соодветната градска администрација не се согласи на барањето на граѓаните, се донесува одлука за граѓаните.

Фондацијата PixelHELPER непрофитна GmbH разви концепт и понуда за одржување и продолжување на клиниката во Обервезел. Понудите со посебен фокус на вклучување треба да бидат создадени на локацијата Санкт Гар. Ова вклучува нови форми на живеење за 8-16 лица, како и поврзана работилница за лица со посебни потреби.


Болницата во Обервезел исто така треба да ги реактивира сите потребни специјализирани оддели, како единицата за интензивна нега, за да работи како полноправна болница.


Во соработка и соработка со Универзитетот во Марбург и соседните компании за медицинска технологија, работилницата за лицата со инвалидитет ќе произведе релевантни и сертифицирани дрвени медицински компоненти кои ќе се користат за извоз во Африка.


За изградба на нова работилница за лицата со инвалидитет, вклучително и бесплатно живеење, треба да се бара финансирање до 600.000 евра од Акцио Менш.


Фондацијата PixelHELPER сака да демонстрира импресивно како може да се исполнат барањата на општеството што старее на модерен и ориентиран кон иднината во земјата.
За да се обезбеди финансиска сигурност, Фондацијата PixelHELPER ќе се концентрира на отворање нови профитни области со цел да се обезбеди продолжување како непрофитна болница. прошири.


Овде, Фондацијата Пикселпер, преку своите приврзаници, може да се врати на добро познатата мрежа во германската здравствена политика.


Бидејќи непрофитна компанија со ограничена одговорност не ги извршува своите сопствени профитни интереси, не се прават дистрибуции на добивка на акционерите, инвестираме каков вишок во клиниката и хендикепираната работилница.


Фокусот на непрофитна болница е секогаш на општото добро - синоним за благосостојбата на индивидуалниот пациент. Терминот „непрофитни“ е релевантен за даночното право, затоа што само дејностите наведени во став 52 од даночниот код што им служат на општата јавност се сметаат дека се непрофитни во смисла на даночно право - на пример, станува збор за финансирање во здравството. Непрофитниот GmbH (gGmbH) е ослободен од данок на корпорација . За возврат, gGmbH е должен да ги користи средствата создадени само за непрофитни цели.

Значи, ние сакаме да станеме непрофитна клиничка специјалист - и да постапиме соодветно. Ова ни овозможува флексибилност, што пак придонесува за пациентот. Затоа што ние тогаш не работиме само на многу компетентен начин во согласност со најновите стандарди, туку и според хумани, квалитативни и економски принципи - тоа значи дека сакаме да ги користиме сите наши финансиски и човечки ресурси во корист на нашите пациенти.
Позадина: Фондацијата PixelHELPER е основана од повеќе масони и светло уметник Оливер Биенковски. Во Хамбург постои Масонската болница во Рисен, со која управува Црвениот крст, како и Масонскиот пензионерски дом среде Хамбург. Болницата „Масон“ во Хамбург ги отвори своите врати на 3 октомври 1795 година на Дамторвол како прв институт за прием на болни луѓе, кој претходно целосно недостасуваше во Хамбург. Првично беше формирана како болница за женски службеници и беше проширена неколку години подоцна за машки службеници.Кога се распушти фондацијата PixelHELPER, средствата отидоа во Freimaurer Hilfswerk eV, која беше дел од добротворната организација

Тековна состојба 16.04.2020/12/00 XNUMX:XNUMX часот
Во моментов бараме имот за изнајмување во центарот на Обервезел. Theе ја искористиме локацијата за да координираме 3 петиции за одржување на болницата и да произведеме леб во конзерва за бегалски кампови и бездомници. Веднаш штом ќе се најде локацијата, списоците со потписи за сите 3 градови може да се преземат на оваа страница. По собирањето на потписите, списоците со петиции може да ни ги предадете на лице место. Референдумот ќе започне пред 01-ви мај 2020 година

Тековна состојба 14.04.2020/12/00 XNUMX:XNUMX часот
Во неуспехот да се спомене нашата понуда за набавка од Мариенхаус Холдинг, гледаме јасна измама од другите акционери. Непрофитната фондација PixelHELPER GmbH контактираше адвокат за административно право во Кобленц и здружението Mehr Demokratie eV за да го испита референдумот за започнување на „Вонредна седница на акционери за укинување на резолуцијата од 09.04.2020 април 1 година“. Поднесувањето за референдумот е подготвено, но мора да се провери законски. Референдумот ќе ја обврзе градската администрација да донесе одлука на вонредното собрание на акционери. Адвокат за корпоративно право ги испитува правните чекори на конкуренцијата. Со вонредно собрание на акционери, акциите може да бидат доделени на фондацијата PixelHELPER gGmbH, и понатамошното работење на XNUMX куќа во Обервезел може да се продолжи, како и зачувувањето на центарот за стари лица.

Иако ја испративме нашата понуда за преземање на портпаролот на компанијата за Маринхаус холдинг двапати по е-пошта, немаше одговор на нашата понуда, освен за телефонски повик од Хериберт Фрилинг.

Болницата Лорели и центарот за постари граѓани е јавен објект од големо значење за Обервезел. На последното собрание на акционери на 09.04.2020 април XNUMX година, Marienhaus GmbH не реагираше на ова, иако имаше понуда за преземање од непрофитната фондација PixelHELPER GmbH, и сите прашања во врска со ова, немаше дополнителни понуди за преземање. Гледаме кривично дело измама со погрешно претставување. Мариенхаус преместува инвентар во други болници и на крајот сака да го обезбеди центарот за постари лица како крава во кеш. Самовработените кои прават вакво нешто во Германија се сметаат за стечајни прекршоци. Секој што ќе премести залихи, т.е. средства на болницата, пред претстојниот банкрот е подложен на гонење. Болницата беше канибализирана од Marienhaus GmbH во насока на други клиники како што е Бинген. Ги повикуваме сите акционери да побараат од Marienhaus GmbH да излезе од болничката компанија St. Goar Oberwesel GmbH. Како непрофитна компанија, PixelHELPER Фондацијата нема да прави распределба на профитот, но ќе ги води постарите центри и болницата во иднина од добротворни причини.

Сметките за донации ќе бидат испратени веднаш. Вашата потврда за трансфер е доволна за потврда за донација за даночната канцеларија до 250 евра.

Со лесна проекција на тоа Федерално Министерство за здравствоФондацијата PixelHELPER се претвора во затворање на Св. Гоар / Обервезел. Нашиот предлог: Непрофитната фондација GmbH PixelHELPER го презема уделот од 55% доколку Министерството за здравство на Рајнска област, од болничкиот структурен фонд, кои веќе се наменети за отпремнини, за плати на вработените, за континуирано работење и проширување на болницата, што би му дало на Пиксел ХЕЛПЕР шанса да ја реновира клиниката и да ги задржи сите вработени во болницата во Обервезел повеќе од 1 година. Куќата во Св. Goar треба да се користи за изградба на вентилациони машини за третиот свет. Универзитетот во Марбург наскоро ќе претстави во јавноста едноставни уреди за вентилација за Африка. Со дрвен материјал и едноставни делови од продавницата за хардвер, вентилаторите можат да се градат и за земји кои во моментот немаат функционален болнички систем. Понатаму, Фондацијата PixelHELPER со канцеларија за акција во Св. Болница Гоар постави други непрофитни понуди за помош, како што е конзервирана лебница за поголема стабилност на храната, организира фестивал на лесна уметност и преземе понатамошни чекори за поддршка на граѓаните на Свети Гоар и Обервезел. Следната пандемија доаѓа, пред Студената војна во Германија имало над 40 помошни болници, кои биле затворени поради заштеда. Во време на пандемија, не можеме да затвориме повеќе болници. Одговорот на Јенс Спан проследен со е-пошта, повикувајќи се на Министерството за здравство во Рајнланд-Палатинат. Политичарите сега мора да дејствуваат брзо. 22-та Милиони субвенции треба да бидат ослободени за континуирано работење и плати на болницата и со нова непрофитна оперативна компанија мора да се направи обид барем да ја доведе болницата до црната нула во следните неколку години, затоа што за разлика од Маринхаус GmbH, непрофитна GmbH не мора да остварува профит. Ова ќе биде одличен начин барем да ја отворите болницата во Обервезел за нормални болнички операции. Апелираме до Министерството за здравство на РЛП да ги ослободи средствата од структурните фондови, да ги пренесе акциите во фондацијата „Пиксел ХЕЛПЕР“ до Маринхаус GmbH и да ги спаси вработените од болницата Обервезел. За да можеме да управуваме со болницата и домот на стари лица рамо до рамо во иднина за подобра основна нега. Владата на Рајнланд-Палатинат е исто така должна да оперира болница во Обервезел со цел туристите кои го посетуваат Средниот Рајна, се надеваме дека политичарите ќе се откажат. Набавната понуда по е-пошта до портпаролот на компанијата Фрилинг на Маринхаус GmbH сè уште не е одговор. Но, претпоставуваме дека исто како и германскиот Црвен крст, на кого му беше понудено предавање на уделот од 55%, Маринхаус GmbH исто така е подготвен да ни понуди 55% од уделот за едно евро.

Пошумување наместо нагазни мини против климатските промени

Спуштање пикадо на дрво со готови садници и ѓубриво

Пошумување наместо нагазни мини. Најголемиот весник во Мароко денес известува за нашиот предлог до австралискиот парламент да побара од мароканскиот крал да ни даде авион за нагазна мина Херкулес-Ц130 за да можеме да го претвориме за пошумување на шумите во Мароко и Австралија. Една мала фабрика овде, на нашата мароканска локација, би требало да произведува дрво стрели, кои потоа се испуштаат. Но, не можеме да сториме ништо без помошта на кралот на Мароко. Бидејќи тој не реагираше на нашите последни писма, ние не предвидуваме никакви можности, но среќни сме за позитивните изненадувања. 

Пикадо на дрвото од 3Д-печатачот

Кој ги гледа стражарите. Кампања против надзор

Вестите се појавуваат и се шират ширум светот секоја секунда. После некои вести, светот се чини дека се врти поинаку од порано. Вестите влијаат на нашите животи. Стануваме со вас и ве носиме ноќта. Без оглед каде е во светот во кое било време, пеперутка ги размавнува крилјата. И може да се појави нешто што има значење за нас. Современите технологии го направија светот мал. Но, се чини дека регионалните и глобалните конфликти растат. Многумина се прашуваат кому може да му верувате. Кои информации се уште се веродостојни и дали мирот и просперитетот во Германија продолжуваат. Токму тука започнува нашата мисија. И во меѓународната мрежа создаваме сигурни темели, понекогаш со висок ризик, затоа што треба да се постигне должина на раката за да се делува одговорно. Цел број и лојално посветен на народот да ја заштити Германија.

ТЕД Разговор против надзор

Држава за надзор: "НСА во куќа"

und Обединето Штази на Америка стоеше на ѕидовите на американската амбасада во Берлин и други американски конзулати во Германија, вклучувајќи ги и Дизелдорф, Франкфурт и Хамбург. Причината за ова е бесрамно шпионирање на НСА и американската тајна служба.

НСА ја брани својата стратегија за надзор како што е неопходно за борба против тероризмот. Покрај тоа, се оправдува со тоа што вели: "Ако немаш што да криеш, немаш ништо да се плашиш". За жал, надзорот над НСА оди многу подалеку во однос на борбата против тероризмот. Вашиот телефон, Skype, Whatsapp повици може да се следат, иако немате никаква врска со терористите, врз основа на принципот "3rd Degree Friend".

Покрај тоа, овие техники за следење ги спречија само нападите на 4. Дали вреди нашата приватност за очигледна, но нереална сигурност се откажуваме? PixelHELPER не верува во тоа, затоа ја започнавме оваа кампања.

Првиот успех по проекцијата на 13 светло, во неделниот ритам и медиумската покриеност:

Заминувањето на главниот германски шеф на ЦИА.

Прочитај повеќе

???????????? Нашата непрофитна Не можете да се направи тоа без вашата донации ???? Во името на толеранцијата, ние shoulderstand claimsoft правото да не се толерира нетолеранција ??????? ?????????