12. Март 2018 Оливер Bienkowski

Дафне Каруана Галиция

#PixelHELPER го пофали 100,000 за информации за апсењето на поддржувачите на Дафне Каруана Галиција. Ве молиме да ја поддржите нашата кампања на pixelhelper.org/en/donate

„Манифест напишан со крв на другите“ - тоа е она што американскиот историчар Мајк Дејвис го нарече автомобил-бомба. Последниот од овие манифести се состоеше од Семтекс, исто така наречен пластичен експлозив, прикачен на подот на белиот Пежо 108 во патека во Биднија, 309 жители, единаесет километри западно од главниот град на Малта, Валета.

На 16 октомври, Дафне Каруана Галисија, 53 година, е зад воланот на нејзиниот автомобил. Таа го вози чакалскиот пат до главниот пат, свртува лево, надолу по ридот од каде може да се види далечното треперење на морето, покрај мала, дива депонија и поле со тиквички, 270 јарди, до знак со црвени раб, на што еж го прашува возачот да не ги израмнува своите еднакви. Експлозијата, според истражителите, е активирана од мобилен телефон. Во 15.04 часот, остатоците од Peugeots се наоѓаат на 100 метри од полето, веднаш до патот. Седумте холандски форензичари кои го прегледуваа телото на Гализија три дена подоцна во болницата Матер-Деи во Валета, немаат што да видат. Остана малку од телото на најпознатиот и најдвосмислен новинар во земјата. Своите последни зборови ги објавила на својот блог 29 минути пред смртта: „Без оглед каде ќе погледнете, насекаде има арамии. Тоа е да очајуваш “.

[gallery_bank type = ”images” format = ”masonry” title = ”true” desc = ”false” responsive = ”true” display = ”избрана” no_of_images = ”13 ″ sort_by =” random ”animation_effect =” отскокнување ”album_title =” true ”album_id =” 19 ″]

Една недела подоцна, тројцата синови на Галиција се во Европскиот парламент во Стразбур, дебатирајќи што вели убиството на нивната мајка за Малта, а можеби и за ЕУ. Зелениот пратеник Свен Гиголд го зема микрофонот. „Дафне беше убиена на улица. Немаше скривница, нивните убијци не се ни обидоа нападот да изгледа како несреќен случај. Напротив, ова беше брутална демонстрација на моќ “, вели тој. Беше јасно зошто бомбата не беше под автомобилот на началникот на полицијата или јавниот обвинител: „Дафне беше таа што го расветли системот за перење пари и корупција на Малта - не беа овие органи“.

Додека комеморацијата се одржуваше во Стразбур, Роси Бинди, шеф на италијанската комисија за борба против мафијата, влегува во хотелот „Екселсиор“ на бедемите на Валета. Со денови, Комисијата беше на Малта, посетата беше планирана долго време, но сега, по атентатот врз блогерот, интересот е огромен. Опкружен со мазно поставени телохранители, чии одела им навртуваат про transparentирни кабли во прислушките, Бинди седнува на маса и гледа во новинарите, кои ги чекале во тешки кожни фотелји. Мафијата, вели Бинди, ја гледа Малта како „мал рај“. И „давателите на финансиски услуги кои можат да понудат отворање деловни активности на Малта“ се исто така „дел од проблемот“.

За Малта, изјавите на Бинди се проблем. Со децении е експерт за италијанската мафија, па нејзиниот збор има тежина. Малта се бори за својата репутација уште од атентатот врз Галиција.

Убиството на неа, како што се вели на островот, каков манифест дека оние кои се сериозни во борбата против криминалот веќе не се сигурни во врска со Малта.

Гиголд, кој со децении се занимаваше со затајување данок и ги знае истражувањата на Гализија, бара да бидат испратени меѓународни истражители. Тој повикува на оставка на социјалистичкиот премиер Josephозеф Мускат и гарантира дека Европскиот парламент сака да испрати делегација на Малта за „враќање на владеењето на правото“.
Геноцид светлина уметност PixelHELPER за Дафне

Пет автомобил-бомби за две години
Таа не е единствената што гледа на тоа на тој начин. Ако овие денови се пријават на островската држава, тогаш се зборува за црни пари за компании со букви, даночни раеви, мрачна врска со Азербејџан, шверц на нафта, продажба на поминување и коцкање преку Интернет. Најголемата историја на Гализија исто така придонесе за тоа. Нејзиниот син Метју работи во истражувачката мрежа ИЈИЦ, која ги претстави панамските документи за 2016 година. За него Галиција ги доби документите во врска со Малта. Открила дека Кит Шембри, шеф на кабинетот на премиерот Мускат и неговиот колега Конрад Мици - првиот енергетика, сега министер за туризам - одржувале компании за покривање на Британските Девствени Острови и Панама. Сето ова сега се претопува во мрачна слика, во која се чини дека се раствораат границите меѓу сомнителните приватни бизниси на политичари, спорните приливи на јавни приходи и организираниот криминал.

Тоа е слика што несовпаѓа со предградијата на Валета, полна со бизнисмени и штавени студенти, со стариот град без автомобили, во боја на песок, кој за девет недели ќе стане главен град на Европа - неспоредлив средновековен музеј на отворено низ кој секој ден Десетици илјади туристи ги следат водичите со нивните шарени знамиња како крстоносци според нивниот стандард, а потоа во вечерните часови, во Сент Julулијан, од другата страна на заливот, задоволни од спрејот, зајакот во црвено вино и ливчето како пивце Камп за ризици.

Некои од нив потоа го чуваат Jonонатан Ферис. Осмиот ден по смртта на Галисија, тој седи со тенки очила во сино одело во холот на Вестин Драгонара. Зад стаклената фасада, брановите удираат во карпите, на софите седат семејства со добри потпетици во фустан на морнар. Ферис е шеф за безбедност на хотелот со пет starвезди, и ова сугерира дека работите не се одвиваат како што треба на Малта.

Затоа што до пред една година полицаецот Ферис беше одговорен за перење пари. Блогот на Галисија, вели тој, секогаш му помагал во истрагите. „Таа знаеше работи што не ги знаевме. Луѓето повеќе им веруваат на новинарите како на полицајците. „Ферис образовани колеги во Брисел, Кина, Германија, тој го префрли сметководителот на Гадафи, во ноември 2016 година, тој се сели како раководител на одделот во Малтешкото тело за спречување перење пари (ФИАУ). Помеѓу март 2016 година и јули 2017 година, напишани се четирите извештаи за сомневање за корупција против владини службеници. Сите, вели Ферис, биле засновани на истражување на Галиција. Кој сака да го следи, ако навлезе во деталите, треба време.

Резимето на истрагите на ФИАУ оди вака: Шефот на кабинетот Кит Шембри, исто така, ја искористи својата компанија за поштенско сандаче во Панама за да скрие 100,000 евра, што ги доби од продажба на три малтешки пасоши на Руси. Платил и половина милион евра мито на управител на еден малтешки весник. Ферис верува дека Шембри сакал да осигури дека владиниот весник ќе остане измерен. Во исто време, тој сакаше да се осигура дека хартијата продолжува да ја добива нејзината хартија од него, бидејќи во секундарното занимање Шембри е исто така веледрогерија на хартија. И: Шембри и поранешниот министер за енергетика Конрад Мици добија мито од Дубаи од компанија што тргува со течен гас на Малта. Овие пари беа однесени и во компаниите со букви од двете. Последниот запис на блогот на Гализија „Секаде се измамници“ се однесуваше на овие бизниси.

Геноцид светлина уметност PixelHELPER за Дафне

1.07 милиони евра за договори за гас?
Шембри и Мици негираат сè. Она што многумина ги става во недоумица за владеењето на правото на Малта: Извештаите на ФИАУ или не беа ниту испратени до полицијата - или директно поднесени од властите - од властите. Тие немаа никакви последици.

Во извештаите учествувале или Ферис, неговиот колега Чарлс Кронин или поранешниот шеф на ФИАУ, Манфред Галдез. Никој повеќе не е на функција. Галдез отиде, наводно самостојно, во предвремено пензионирање. На 16 јуни 2017 година, неговиот наследник Ферис и Кронин притиснаа бел плик со забелешката в рака. „Никогаш не ја знаев причината“, вели Ферис. Оттогаш тој можеше да заспие само со апчиња. ФИАУ му кажува на тазот дека има „во најдобар интерес да ги отпушти Ферис и Кронин од„ причини за изведба “.

Да останеше во ФИАУ, ќе ја следеше последната голема историја на Гализија, вели Ферис. Стануваше збор за Мишел Мускат, сопругата на премиерот. Сметката на нивната компанија Егрант во Панама требаше да истече од Азербејџан на 1.07 милиони евра - само откако Малта и Азербејџан потпишаа договор за снабдување со гас со 18 години. „Тие сакаа да ја спречат оваа истрага“, смета Ферис. Тој го тужеше антикорупцискиот орган да го врати на работното место.

Дека извештаите на ФИАУ биле дури и познати, се должи на човек кој се нарекува „пандан на Дафне во политиката“ и им бил доверлив. Симон Бусутил е заменик на конзервативната ПН, единствената опозициска партија; човек со стил и глас на американски телевизиски проповедник, неговите храмови шарени, црна жалосна тантела на преклопот. „Вести само преку WhatsApp“, вели тој. „Мојот телефон се следи. Посетителите се пречекани во конференциската сала на Опозицијата во Домовите на парламентот, простор налик на аквариум кој лебди над пешачката улица на Валета.

Повлекувањето повеќе не е валидно
Бидејќи Гализија искорени сè повеќе материјал против владата, премиерот Мускат претпочиташе избори од минатиот јуни. Бузутил беше главен кандидат на опозицијата. Некој му ги стави извештаите на ФИАУ. Бусутил ги рашири сите детали со уживање пред печатот. Не помогна: Малтезецот остана лојален на Мускат. Бузутил изгуби, што можеби се должи на фактот дека економијата на Малта цвета. „После тоа, сакав полека да се повлечам од политиката“, вели тој. „Но, сега, по нејзината смрт, сè е поинаку.

Во јули Бузутил тужеше полицијата да ги испита министрите. Шембри и Мици поднесоа приговор. „Ако изгубам, ќе одам во Стразбур“, вели Бузутил. Тој сака да ја заврши работата на Гализија.

Блогерот силно го нападна Мускат, остатокот од владата, како и големи делови од опозицијата. Дел со „брилијантни написи“, како што велат дури и нивните најголеми непријатели во седиштето на владејачката партија ПЛ. Делумно со лични напади и текстови за нејзиниот сексуален живот. Но, никој во Малта сериозно не верува дека биле корумпирани политичари кои ја заглавиле бомбата под нејзиниот автомобил.

Теоријата што најчесто се слуша во Малта - и во Италија - е дека Галиција стапнала во обидот на мафијата да прошверцува нафта од Либија кон јужна Европа. Оваа претпоставка е поткрепена со фактот дека во изминатите две години имало пет напади со автомобил-бомба на Малта чии жртви се од криминалното милје. Никој не беше информиран. Секој пат кога се користеше Семтекс. Ова се произведува, на пример, во либиската Зувара - од каде потекнува шверцерското масло.

Опозицијата не е вклучена
Како и да е, многумина на Малта сметаат дека Мускат е одговорен за смртта на Галиција и дека поднесува оставка. Не толку затоа што полицијата не ја заштити Гализија. Всушност, блогерот ја отфрли полициската заштита во минатото, бидејќи се плашеше дека тоа ќе влијае на нејзината работа. Застанувајќи во одбрана на обвинението против Мускат, семејството на Галисија, опозицијата и малтешките новинари, европратеникот Бузутил изјавува: „Не можете да направите ништо против корупцијата сè додека на корумпираните министри им е дозволено да останат на функцијата“ Со цел да се толерира нивниот бизнис, државата ги ослабува институциите - и со тоа го толерира бизнисот на организирани криминалци.

Сепак, спротивставувањето не е невклучено во околностите. Малта економски се потпира на исклучително ниски даноци на претпријатија, индустрија за коцкање преку Интернет и продажба на пасоши на богати странци. Busuttils PN придонесува за тоа. „Малта го продаде својот суверенитет на валкани пари“, вели Грин Гиголд. „Тоа го замени владеењето на правото со култура на неказнивост и приближување меѓу политичките и финансиските елити.

Во Casinostadt Сент Џулијанс во Малта комплексот Mayfair е една од многуте згради на островот,