Станете покровител!

На оваа страница ќе најдете временска рамка од историскиот развој на непрофитната организација PixelHELPER до 2008 година. Сè започна со доделувањето на наградата атак - започнете своја револуција на Оливер Биенковски, основач на PixelHELPER. Оттогаш, стотици новински платформи низ целиот свет известуваа за нашите проекти.

2021

Итна ладна капсула за бездомници во Кобленц
Напис од уметничкиот весник Ателје
Напис од уметничкото списание Ателје
Уништување на споменикот на холокаустот од страна на мароканската држава
Без оружје за резервоар за протести на Саудиска Арабија
Арте за револуцијата за демократија во Тајланд. Арте го придружуваше PixelHELPER половина година.
Документација за акциите на PixelHELPER за соборување на кралот Рама во Тајланд

2020

Викиликс го ретвитуваше нашиот хорски африкански евангелие за Julулијан Асанж
Извадок од изгледот пред затворот за максимално обезбедување во Лондон
RTL интервјуира активист на PixelHELPER, Ролинг Дог. Нашиот херој во задната канцеларија.
Викиликс и семејството на Julулијан Асанж ја споделуваат нашата кампања за Кралско помилување
Длабок лажен за да ја мобилизира јавноста за помилување од Борис Johnонсон и кралицата
PixelHELPER во германскиот извештај на Дојче веле. Германска телевизија

Bild.de Видео Покриеност за протестот PixelHELPER

RTL News TV за PixelHELPER
Пиксел ХЕЛПЕР протестира со рачна марионета на Кралот на Тајланд заедно со Јунја Јимппрарт од ACT4DEM (Акт за демократија) Финска.
PixelHELPER со слика во германскиот хотел Соненбихел Гармиш

PixelHELPER протестираат заедно Јуња Јимппрарт од ACT4DEM (Акт за демократија) Финска во хотелот Соненбихл Гармиш Партенкирхен


PixelHELPER протест во градското собрание Гармиш Партенкирхен

Вечер шоу. Германска телевизија

Мароканскиот весник „Хеспрес“ известува за дипломатското протерување на мароканската влада против Пиксел ХЕЛПЕР, против што се жалиме. Очигледно, изградбата на нашиот споменик на холокаустот во Ујгурен беше премногу за разбирањето на владата за уметноста.

Проекција со Викиликс кон палатата Бакингем за Julулијан Асанж
Нашето пошумување наместо кампања за нагазни мини е во мароканскиот Хеспрес, најголемиот весник во земјата.

2019

Половина милион луѓе ги видоа нашите уметнички дела да ја посочат судбината на Ујгурите во Кина на BBC Arabic. Кина бараше споменикот да биде уништен веднаш, а мароканската влада го следи тоа.Околу 80 весници + BBC Велика Британија + арапски објави. Хаарез, Израел 
   
Акција против принудна работа и фалсификување на историјата во Балсен

Лесна проекција на Споменикот на холокаустот во Берлин против Балсен


Lübeck News: Мисија за спасување на Медитеранот

Акција против мизантропијата од животот на демократијата / VDMO / PixelHELPER

PixelHELPER ја поддржува петицијата против пестициди

  2018Лесна проекција со Јан Бахерман на Дрезден Фраункирче

Times of Malta, лесна проекција за загинатиот новинар Дафне Каруана Галиција

IMP News, со курдската заедница, реализиравме лесни проекции на замокот Белевју.

А. Гомбрингер ја објави нашата проекција на неговата страница

Дојче веле арапски: Лесни проекции за фондацијата Меркатор против исламскиот расизам

Лесна проекција на Мејдан.ТВ на амбасадата на Азербејџан

Spiegel Online: Лесни проекции за објавување на Чарлс Пуигдемонт

  2017


ОВБ Интернет: Лесни проекции во Федералната разузнавачка служба во Лош Аиблинг

Берлинер Моргенпост: Акција против недемократските избори во Турција

Билдзиттунг: Лесна проекција во турската амбасада


ntv: Лесна проекција против нелегалното користење на Црвената објава од страна на Турција

Лесна проекција за објавување на Дениз Јицел

Гуд: Само подобрување на светот

Берлинер Зејтунг: Протест против принцот на Саудиска круна

Полициска станица за проекција на светлината за Ори Јалох

Списание на Слејз: Лесна проекција до Амбасадата на Северна Кореја

Спутник: Лесна проекција на пораки од Русија и САД

Tagesspiegel: Лесна проекција за избори во Турција

  2016Независна Велика Британија: Лесна проекција на турската амбасада


Спутник: 9 / 11 банка блеска на амбасадата на Саудиска Арабија

Дојче веле: Лесна проекција до саудиската амбасада

Фарбен Креул: Уметнички портрет за Оливер Биенковски од PixelHELPER

franceinfo + afp: Лесна проекција Даеш

Хајп Керлинг ја споделува лесната проекција од Пиксел ХЕЛПЕР

Дневно огледало: Даеш банка во Саудиска амбасада
 
Спутник: Ердоган со брадата на Хитлер и пазувите со половина месечина

Спутник - проекција на светло на амбасадата на Турција

Стерн, активисти ја проектираат песната на Ердоган во турската амбасада

Tagesspiegel, PixelHELPER кутии за спиење за бездомници 

  2015


Артнет е една од најголемите светски уметнички платформи. 

Швајцарско радиодифузија: ЕЦБ не е во функција

Лесна проекција во Neuss Grevenbroicher Zeitung

Берлинер Моргенпост: Во ноќта на смртта, предвидувавме за Хелмут Шмит до седиштето на СПД.
Берлин е назначен: Проекција на светлината Даеш банка

Прв живот: Др. Oetker невкусни продавници

Каи Трун: блогер за помош во живо од рој

Курир Австрија: Лесна проекција во амбасадата на САД

Märkische Allgemeine über PixelHELPER: Бегалците се добредојдени во Навен

NRW Now: Управувајте со помошници преку Интернет и остварете добри денови

АПА: НСА во Да Хаус во Виена Сити на ООН

Spiegel Online: ЕЦБ е надвор од акција

Разговор на TedX во Маракеш од PixelHELPER Оливер Биенковски
 
Вести за животната средина: проекција на светлина против сол од поташа

Урбаншит: Лесни проекции против инвестирање во оружје од д-р Инг. Еткер

Извештај од 37 ° ZDF за PixelHELPER


Билефелд вести

  2014


Сега: Лесна проекција на Амбасадата на САД против скандалот со прислушувањето

TheVerge: Лесна проекција против НСА

Излезете и докажете се: Од bagвонче до паѓање до гулаб

  2013


Spiegel Online International: Лесна проекција за Ким Дотком

Основач на PixelHELPER во Шпигел


Извештај на Ројтерс за PixelHELPER


Sueddeutsche, Feuilleton mediahack for the бездомници

  2012


Лесни инсталации со Фондацијата Бизмарк на кулите во Бизмарк

Стерн: Лесна инсталација на хипо недвижнини 

Екстратип, Касел мост на виножито

  2011


Дојче веле на обратен графити


Аугсбургер Алгемајне üбер Хипо Недвижнини

Соработка со Министерството за рурални области во BW

Лесна инсталација на Фестивалот на светлата

  2010


Шарена наместо кафеава, лесна проекција против радикалниот радикализам

  2009

Основачот на PixelHELPER International ја освои атак наградата „Започнете ја сопствената револуција“ во 2009 година. Оттогаш, тој започна сè, и 10 години подоцна формираше колектив уметник кој делува низ целиот свет. Фокусот е на проекти за уметничка слобода, човекови права и против антисемитизам
атак: Награди „Започни своја револуција“

ХНА Касел: Ковчези за заштита на споменици 

  2008


Лесна инсталација на Париер Плац до Бранденбуршката порта

Франкфуртер Рундшау: Барања на граѓани по нарачка

 

Камен на сопнување

Церемонија на доделување на наградите од страна на припадник на основачот на PixelHELPER

записи книга


Ото Кетман: Лимбург 2013 Анатом на скандал

Ерик Мелинг: Големи податоци и дигитална непослушност

Моника Милпфорд - Слоганот како потомок на волшебната магија 

   

[advanced_iframe securitykey=”2850230b9c3d025e1bd1b840e1acbf59859bfed4″ src=”https://livepixel.awumedia.de/paypal” width=”100%” height=”300″]

Само оние кои мислат поинаку го менуваат светот

Но наше Гневот е разбирливо, со оглед на она што го претрпевме. Што мораше да направи нашиот? дедовци и баби Подигање чај за Bigwigs in Ceylon?

Што има наше родители auf den Заклани памучни полиња за Индијанците и сиромашните саксонци во Бакарни и Колтан рудници во близина на Дрезден, токму така Конго електрични апарати на Конго 30 по домаќинство имаме.

И какао und Кафе плантажи во Пфалц! Генерациите на Палатин имаат свои Здравјето е уништено за оние непријатни Африкански корпорации. И Сомалиските рибарски флоти кои го рибаа нашето Северно Море празноЗатоа многумина мораа сега да одат Источнофризиски пирати биде.

Речиси сите нашите слонови ја застрелаа, за неа Шаховски парчиња и пијано копчиња, Сега ќе дојдете со нивните џипови и ќе направите сафари и да изгледате последните слонови во Баварската шума на. Тоа е тешко.

Und кога Хереро ја нападна Германија, и ова Геноцид извршен против Swabians, Тоа, исто така, функционира после. Нешто слично, едноставно не тропај се од облека, Сеуште боли после 100 годиниВие не се опорави толку брзо.

Ние стоиме овде на колена корозивни хемикалии, така што можеш во Бангладеш за 7 Евра фармерки можеш.

Колку од нашите девојки го изгубивме во Рудници за дијаманти во Билефелд, така што Bonzes во Сиера Леоне може да пее “Дијамантите се девојката најдобра пријателка “, Сега тие доаѓаат и преку Медитеранот и тие сè уште го сакаат тоа живеат во нашите сали.

Да, што друго? Што друго треба да направиме за вас? Во одреден момент, тоа е готовоВо одреден момент не можеме да направиме повеќе! Во одреден момент нема да има повеќе!

Нашите Срцето е далеку, Aber нашите можности се конечникако форма на социјална самоувереност во духот на просветителството. Нашите кампањи ги потенцираат можностите на уметноста како петта моќ во државата. Според тоа, уметноста не е огледало што се држи до реалноста, туку е чекан со кој се дизајнира, се бори против него и на тој начин им овозможува на луѓето постепено да се вратат во нормален живот.

Основач на PixelHELPER Оливер Биенковски со мароканско улично куче ЕТ
Мало резиме на разни PrixelHELPER акции