24. Мај 2016 Оливер Bienkowski

Кампања против грчката олигархија

Лулката на демократијата е олигархија

И покрај катастрофалната економска рецесија, и покрај "реформите", Грција се уште е цврсто во рацете на олигарсите. Политиката на штедење само го спроведува овој статус кво, зголемувајќи ја моќта на малкуте од многуте. Со благословите на тројката, државните средства се продаваат.

Големиот брат ги гледа граѓаните на 1984 на Орвел. На масивни плакати и екрани, покажувајќи го секој кој е шеф: сурова, тоталитарна држава. Шефовите на денешницата, оние кои раководат со работите, се многу подмолно, низок профил, скриени. Ние сме PixelHELPER, и дојдовме во Атина овој февруари, за да едноставно сјаеме масовно светло на овие заборавени лица. Ние сме тука за да ја нагласиме големата неправда против грчкиот народ. Орвелски Проекции на "федерална република" на ОПАП, Мотор оил Хелас и грчкиот парламент, изведена од страна на пиксели помошник, да се создаде една доминоефект во регионот во грчките и меѓународните медиуми да се донесе на скриена моќ на олигарсите во прв план. Нашата интервенција се фокусира на две централни личности во грчката енергетска поврзаност.

[gallery_bank type = ”images” format = ”masonry” title = ”true” desc = ”false” img_in_row = ”3 ″ приказ =” сите ”сортирање според” случајни ”animation_effect =” отскокнување ”албум_тит =” лажни ”album_id =” 18 ″]

Димитрис Мелисанидис, наречен „Тигар“, заедно со чешки конзорциум на инвеститори, можеа да го купат државниот монопол за коцкање ОПАП за дел од неговата вистинска вредност. Процесот на продажба на ОПАП не е доведен во прашање од грчките медиуми, бидејќи се смета дека ОПАП има еден од најсилните, ако не и најсилните, буџети за медиуми [II1] во Грција, што го прави неговиот белег во главните грчки медиуми да изгледа неограничен. Новинарите кои ја доведуваат во прашање моќта на Мелисанидис се заплашени и им се закануваат дури и со нивните животи.

Вардис Вардинојанис и неговото семејство се сметаат за "држава во државата". Сигурните гласини се сметаат за главна причина зошто грчките острови најчесто се водат на валкани и скапи дизел генератори наместо чисти обновливи извори на енергија. клан моќ Vardinnogiannis "не е спорна во Грција, бидејќи тие ја контролираат важни делови на грчките медиуми (двете главни ТВ канали), фудбалски тимови и порано на банкарскиот сектор.

PixelHELPER бара Грција да се врати како демократија. Со примена на строги закони во врска со финансирањето на политичките партии и личните финансии на политичарите. Скандалот Новартис, Сите кој во моментов се одвиваат и се состои од високи политичари (вклучувајќи го и поранешниот премиер Андонис Самарас), од редовите колку е важно ова прашање е. За жал Комитетот транспарентност на грчкиот парламент, предводена од Сириза претседателка Tasia Christodoulopoulou, продолжува да ги штити интересите на политичарите, лево и десно. Во неодамна објавениот извештај, Комитетот ги критикува политичките партии за сопствените практики. Ова е неприфатливо и покажува како да се прават работите во светот.

PixelHELPER на тој начин бара сегашните приватизации да се прегледаат и повторно да се оценат, за да се обезбеди правична компензација за грчкиот народ. Независна истрага треба.

Стоевме во солидарност со грчкиот народ во нивната борба против олигарсите кои се паразити во земјата која има повеќе од една третина од нивниот живот во сиромаштија. Плутократската корупција мора да заврши сега, или никогаш нема да има шанса за вистинско заздравување за Грција.

Фондацијата PixelHELPER е меѓународен, непрофитабилен, колективен уметник и еден од најиновативните политички инкубатори на акционата уметност наоколу. На уметноста гледаме како на нешто што мора да предизвика и да се побуни, како форма на социјално самоуверување во духот на просветлувањето. Нашите кампањи ги покажуваат можностите на уметноста како петта сила во една земја.

Потребна ни е ваша помош за да ја продолжиме нашата кампања во Грција. Донирајте преку #Paypal: paypal@PixelHELPER.tv или https://PixelHELPER.org/de/Spenden

За донации надвор од дигиталниот свет:
Сметка за донација:
IBAN: DE93 4306 0967 1190 1453 00
BIC: GENODEM1GLS
Сопственик: непрофитна PixelHELPER Foundation
Предмет: Финансирање на уметност и култура

Без отпечатоци. Побарана е копија од ваучер. ве молиме споменете „Фотограф на печатот: Дирк-Мартин Хајнцелман, PixelHELPER.org“