Принуден работен логор Бу Арфа Спомен спомен на холокаустот во Мароко

Во принудните работни логори во Мароко, илјадници луѓе загинаа работејќи на железничката пруга Сахара. Како резултат, Мароко има и приказна за холокаустот. Тие го нарекуваат Буарфа Аушвиц на пустината

Отворено писмо до кралот Мохамед 6 од Мароко.

Драги високи Мухамед VI, уметноста не е кривично дело. Нашата германска организација за човекови права и промоција на уметноста и културата мора итно да се жалат на вас за сериозни кршења на човековите права во Мароко. Се започна со мобилна кујна за супи за Африка, која е запленета од царина од мај 2018 во Тангиер, затоа што требаше да продаваме комерцијални супи во Маракеш. Веќе една година видовме дека луѓето јадат од лименки за ѓубре, а нашата кујна со супа сигурно ќе им помогнеше на некои луѓе да се полнат. Зошто вашите службеници ја рушат нашата уметничка градина? На апликацијата за зграда во септември 2018, не беше одговорено од вашите власти. Секој ден се обидувавме да контактираме со вашата администрација преку сите канали на земјата од Парламентот преку вашите марокански амбасади, кои не функционираа. Никогаш не одговорија. Во декември 2018, нашата работничка во развој на PixelHELPER, Томбија Браид, почина затоа што беше толку вознемирен од однесувањето на властите, што почина од срцев удар. Се разбира, тој беше погребан како меморандум без никој присутен и вината беше префрлена на мароканскиот потфат. Ние изградивме сандаја во спомен на Него, ова беше уништено од нивните булдожери.И инвестиравме 100.000 € во Мароко во рок од една година. Оперираше конзервирана леб за леб за да обезбеди стабилна храна во Африка и го снабдува нашето село секој ден со бесплатен леб. Вашата жандармерија ги одведува посетителите од нас во областа со образложение дека е забрането да не посетувате. Сослушувањето со наводите нашиот гостин би бил предавник, а Масон е неподнослив. После тоа, имаше шлаканици за нашиот посетител. На новинарите повеќе пати им беше одбивана посетата на нашиот имот од страна на полицијата. И покрај тоа што ги имаме сите потребни документи за да добиеме визи за инвеститори во вашата земја, вклучувајќи закуп на 3 години со можност за купување, вашата полиција сака да нè притисне тешко. Бараме надомест на уништувањето и реконструкција на конзервирана леб за печење. Исто така, треба да ја известите локалната полиција дека уметниците не се терористи. Затоа што така се однесуваме. Нашите вработени им се закануваат на „Мкадем“, левата рака на „Каид“, физички не можат да ги затворат дупките во надворешните идови. За фестивалот на шеќер на нашиот тим ќе му требаше шприц за беснило заради залак на куче. За жал, нејзиниот здравствен оддел беше затворен во Аит Ојур и Маракеш. Бараме 100.000 евра за реконструкција и лично извинување од вашиот полициски началник во Ait Ourir и Caid во Ait Faska. Никогаш не зборуваат со нас, туку комуницираат само со случајни минувачи. Поради полициското насилство врз нашиот гостин, бараме вработени во 100 по ваш избор за 100 години од Ait Faska & Ait Ourir да работат на нашите уметнички проекти.

Заборавените принудени работници кампуваат во Мароко. Тука умреа многу Евреи.

Во текот на летото 1942 го посети д-р. Меѓународната мисија на Црвениот крст на Вис-Дерант (ИРЦ) ги водеше логорите во Будниб, Бу Арфа и Бергуент. Денес никој не се сеќава на сонцето во овие оддалечени села.
Уривање со булдожери 2 од страна на државата
Црните elвезди го формираат споменикот на холокаустот во една единица. Посетителите талкаат низ овие
Симулација на најголемиот спомен на холокаустот во светот
Изглед пред уништувањето. Изградба 1 година со 10 Мароканци.
Исто така, беше уништена и обликувана фреска од Валтер Либеке. Знамето на ЕУ е скршено на земја.

Од рушењето на нашиот спомен-обележје на холокаустот, од сите страни слушаме дека никогаш не умрел Евреин во Мароко, имало присилни работни логори за патеки со воз и други индустриски производи. Работа до смрт. Уништување со работа. Овој дел од мароканската историја сè уште не е разработен, па затоа Меморијалниот за холокаустот треба да биде повторно изграден од страна на мароканската држава за да ги претстави овие информации.

Севкупно имаше во францускиот протекторат Мароко 14 лагери од разни видови со човек 4.000. Една третина беа Евреи со различна националност. Затворениците биле мажи, освен во Сиди Ал Ајачи, каде имало жени и деца. На некои логори се чувани центри за притвор, т.е. вистински затвори за политички противници на режимот Виши. Други беа таканаречени транзитни кампови за бегалци. Уште други беа резервирани за странски работници. Или Евреи во логорот Бу Арфа под Виши, Транс-Сахаб железничката мрежа стана важен симбол за соработка со Третиот рајх. Затоа, имаше голема потреба од работна сила. Кој не можеше да работи многу повеќе мртов наоколу.

Илјадници шпански републиканци станаа одговорни во групи странски работници за изградба и одржување на железничките шини. Темпото на работа откако избегаа од репресиите на Франко беше брутално и нехумано.Спанските работници беа претворени во вистински осуденици. Евреите депортирани од Централна Европа и француските комунисти беа префрлени таму. Дневниот живот таму беше ужасен. Многумина умреле од злоупотреба, тортура, болест, глад или жед, убоди од скорпија или каснување од змија.

Кампот Бергуент (Аин Бени Матар) го управуваше Одделот за индустриско производство. Тоа беше исклучиво резервирано за Евреите (155 во јули 1942, а потоа 400 почетокот 1943 според извештајот CRI). „Но, оваа духовна удобност не го намали фактот дека логорот Бергу беше еден од најлошите“, рече Јамаа Баида. Од Црвениот крст беше побарано да се затвори, Евреите што живеат во Бергуеду, особено од Централна Европа, претходно побегнаа во Франција. Волонтери од странска легија, кои беа демобилизирани по поразот на 1940, а потоа беа интернирани од „административни причини“. Таков беше случајот со Саул Алберт, турски државјанин, кој дојде во Франција со 1922. Тој беше приведен во Бергуа сè до ослободувањето во март 1943. Во својот дневник тој пишува:

"10. Февруари (1941): Скршив камења цел ден. 2. Март ...: Примопредавање на петтата група со германски Евреи. Воопшто не ми се допаѓа тоа. Работата не е иста; Моравме да шутираме ... 6. Април: Не можеме да издржиме повеќе од овој живот. Имам треска, забоболка ... 22. Септември: Рош Хашана: Никој не сакаше да работи ... 1. Октомври: не се јаде ... "

Чуварите, од кои многумина биле Германци, се однесувале тирански, непријателски и злонамерни. „Тие требаше да се приклучат на озлогласениот НС-СС.“ Некои затвореници избегаа, стигнаа до Казабланка и ги здружија силите.

Во Будниб, мал град со жители на 10.000, сегашните воени касарни се последните сведоци на логорот на француската армија. Постарите жители одржуваат фрагменти за сеќавање: „Можам да ви кажам две работи со сигурност. Првиот е Бадниб тракт, кој се состои главно од Евреи. Втората е дека повеќето од камперите во градот учеле основно училиште. ”(Списание Тел Квел бр. 274 од 19./25, мај 2007).

Морис Ру, комунистички новинар, беше интерниран таму. Тој ни рече дека „од затворениците 40, три четвртини биле комунисти, социјалисти и галисти пред да пристигнат Евреите на 40 за неколку месеци“.

По американското слетување на 8. Ноември 1942 му се придружи на Мароко на страната на сојузниците. Во јануари 1943, сојузниците се состанаа на конференција во Казабланка. Потпишан е стратешки и воен договор. Набргу потоа започнува со инвазијата на Сицилија (Операција Хаски, јули 1943) крајот на Европа окупирана од Германија.

Изградбата во Бу Арфа не беше прекината и условите не се променија значително на подобро. Тие беа подобро платени отколку што италијанските и германските затвореници ги заменија комунистите и Евреите. Сепак, изградбата на Транс-Сахара останува секојдневен пекол. Проектот, кој беше назначен како злоупотребен, беше напуштен од Франција само 1949.

Инаку, лежиштата набрзина беа демонтирани помеѓу крајот на 1942 и почетокот на 1943.

Документарецот на Бил Кран и Карин Дејвисон, емитуван на Арте, во нас

Погрешни информации во мароканските медиуми

Апелираме до одговорните во погодените медиумски компании да го отпечатат нашиот одговор и вистината. Дестинацијата PixelHELPER во Мароко беше да создаде интерактивни начини на хуманитарна помош и контролирање на уметнички проекти - овде во нашите простории - со само-развиен и секојдневно користен жив софтвер што го презентиравме на TED Talk во Маракеш. Покрај фармата од алги, конзервирана леб за печење и шиење за хуманитарни задачи и уметничко градилиште со копија на надворешната граница на ЕУ, спомен обележје за прогонетите малцинства од сите религии, исто така, изгради и реплика на кулата Ортанц #HerrderRinge. Сите овие активности беа спроведени транспарентно во живиот тек помеѓу септември 2018 и август 2019. Делумно облечена во облеката Lord of Rings Cosplay или Concentration Camp. Во септември, го доставивме 2018 барањето за одобрување на нашата градина со уметнички инсталации што никогаш не беше уредувано затоа што градоначалникот не игнорираше 1 година. Кога сфативме дека нема комуникација, започнавме да го спроведуваме нашиот проект. Весниците тврдат работи што не се точни, како што се: Протекување на вода: Вие не можете да украдете вода со свој бунар и да немате врска со локална водоводна мрежа. Напротив, кога локалното водено кула беше пробиено за целото село, нашата тапа однадвор беше со денови во служба на жителите. Стромклау: Имавме високи сметки за електрична енергија од 200-300 € месечно, никогаш не добив украдена електрична енергија. Финансирањето на PixelHELPER последниве години беше финансирано на 15% годишно преку донации и 85% од активности каде што PixelHELPER им обезбеди лесни проекции на други организации. Ова значи дека дури и ако бараме донација во секоја пошта, главниот извор на финансирање е лесни проекции за трети лица. Пиксел ХЕЛПЕР никогаш не го нарекол Мароко анти-еврејски, но сакаше да го создаде Меморијалот за Убиените Евреи, Синти и Роми, Ујгури ... како јавен простор за собирање на културни и историски информации. Основачот на PixelHELPER е претставен во мароканските медиуми како хомосексуалец, но веќе неколку години е во butубов со убава Бразилка. Никогаш не сме користеле деца, но на сиромашните деца во соседството им обезбедивме бесплатна облека, пари, велосипеди, капи и други багажници, и имавме голови за фудбалскиот терен. На тврдењата дека сакаме да создадеме втор Израел во Мароко, нема основа за факти. Скептицизмот на Мароканците околу масонеријата е исто така неоснован бидејќи првиот ложа 1867 е основан во Тангиер. Постојат дури и чисти женски ложа во Мароко. Ние самите никогаш не сме се сретнале со марокански Масон или не сме биле вклучени во ложа работа. Нашата организација е разочарана од мароканските власти кои секојдневно гледале во живиот свет што работиме овде. Исто така, редовно објаснувавме што планираме и спроведуваме во нашето седиште за живописот на PixelHELPER. Дека сите аутсајдери апсолутно не ги разбираат овие постапки, не ја признаваат уметноста, не знаат модерна помош во живо преку социјалните медиуми и се плашат од масонерија неоснована не е вина на PixelHELPER, туку е заснована во сопственото образование на теми. Секој може да добие информации. Како што го видовме во живо на Интернет секој ден, ќе беше работа на мароканската влада да разговара со нас што секогаш сме ги нуделе. Не беа одговорени сите контакти. PixelHELPER ги напиша двапати сите членови на мароканскиот парламент преку е-пошта. Сите членови на CORCAS добија повеќе електронски пораки. Сите марокански амбасади во светот редовно добиваа информации од нас. Вработен во мароканската амбасада во Шведска редовно се известуваше за проектот. Весниците се жалат на една слика во коси, во која нашите вработени носат костуми од # прстени, покажува трагичен обем. Ромбот на Меркел, кој беше обликуван со рацете, беше објавен од нас како смешна слика за космеј и нема апсолутно никаква масонска позадина. Со уривањето, нашиот обелиск стана за починатиот #TombiaBraide уништен, нашиот товар на фотоапаратот 15 & - намерно уништен за неколку илјади евра напојување и мрежно поврзување. Сите овие изјави се проверливи. Вината не лежи во PixelHELPER, туку во дупката за комуникација на мароканските власти. Пред да го започнеме проектот во Мароко во годината 2014, Оливер Биенковски лично ја извести мароканската амбасада во Берлин за сите планирани проекти.

Првиот спомен на холокаустот во Северна Африка

Знак против прогонетите малцинства ширум светот. Изградбата на првиот споменик на холокаустот во Северна Африка е наменета да послужи како извор на информации за холокаустот за училиштата и пошироката јавност.

Ако секој блок кажува повеќе од илјада зборови. Градежните работи на првиот споменик на холокаустот во Северна Африка започнаа на 17.07. Ние поставивме стели за да им дадеме на посетителите во лавиринтот на сиви блокови чувството на беспомошност и страв што луѓето ги имаа во концентрационите логори уште тогаш. Ние сакаме да создадеме место во Северна Африка што носи меморија на дигиталното доба. Со животен стил, гледачите се присутни на градилиштето и можат да ги користат вашите донации за да влијаат на бројот на работници и блокови што треба да се градат. Колку повеќе луѓе гледаат и донираат, станува поголем Меморијалот за холокаустот.

За спомен обележјето за холокаустот во Маракеш се вели дека е најголем во светот. 5 пати поголема од големината на Берлинскиот меморијал за холокаустот подоцна ќе биде на камени elвезди 10.000 околу информативен центар што ги едуцира посетителите за холокаустот.

Основачот на фондацијата PixelHELPER, Оливер Биенковски, го бараше своето презиме во базата на податоци на Јад Вашем и најде неколку записи, тогаш тој погледна каде е следниот Меморијал за холокаустот во Африка и го пронајде само еден во Јужна Африка. Бидејќи станува збор за половина светско патување од Мароко, тој реши да изгради спомен на холокаустот на страницата „Пиксел ХЕЛПЕР“. Соседните својства се празни, така што има простор да се изградат барем 10.000 steles.

???????????? Нашата непрофитна Не можете да се направи тоа без вашата донации ???? Во името на толеранцијата, ние shoulderstand claimsoft правото да не се толерира нетолеранција ??????? ?????????