Кампања против олигарси и мафија. Низ целиот свет.

Во кампањата против мафија олигарси ќе најдете резиме на акции на оваа страница.
Во моментот бевме во Грција една недела, каде што бевме уметнички активни против олигархијата. Ние планираме наша
За да продолжиме да водиме кампањи во други земји, ни треба и вашата поддршка.

Лулката на демократијата е олигархија

И покрај катастрофалната економска криза, и покрај "реформите", Грција се уште е цврсто во рацете на олигарсите. Политиката на штедење го зајакнува ова статус кво и ја зголемува моќта на малкуте од многуте. Со благослов на тројката, државните средства се приватизираат и се продаваат со нокаут цена на неколку моќни семејни кланови.

Во книгата на Џорџ Орвел 1984, семоќниот Биг Брадер ги гледал граѓаните на гигантските плакати и телескопи, покажувајќи кој е шефот: сурова, тоталитарна држава. Шефовите на денешницата, оние кои ги повлекуваат низите зад сцените, дејствуваат многу подмолно, незабележливо и тајно. Ние сме пиксели помошник, и дојдовме во февруари во Атина за да фрли огромна светлина на овој заборавен лица. Ние сме тука за да ја осудиме големата неправда против грчкиот народ. Орвелски проекции на Бундестагот, поранешната државна лотарија ОПАП, корпоративното седиште на Motoroil Елада и во грчкиот парламент, во режија на пиксели Помошник, грижи во грчките и меѓународните медиуми дека скриената моќ на олигарсите доаѓа до израз. Нашите интервенции се фокусираат на две клучни фигури на грчката олигархија.

Димитрис Мелисанидис, наречен "Тигар", заедно со чешкиот конзорциум на инвеститори, можеше да купи државен коцкарски монопол ОПАП за дел од неговата вистинска вредност. Процесот на продажба на ОПАП не е доведен во прашање од страна на грчките медиуми, бидејќи ОПАП има еден од најсилните, ако не и најсилните медиумски буџети во Грција, што се чини дека го ограничува своето влијание во грчките медиуми. Новинарите кои ја доведуваат во прашање моќта на Мелининидис биле заплашени во минатото, па дури и дадоа закана по смртта. Сосема случајно, поранешниот претседател на грчката агенција за приватизација, Стелиос Ставридис, кој го надгледуваше договорот OPAP, го користеше приватниот авион на Мелинидидис да лета на својот одмор ...

Вардис Вардинојанис и неговото семејство се сметаат за "држава во државата". Гласини има тоа дека неговата нафтени компании се сметаат за главна причина зошто грчките острови се уште е главно управувана со валкани и скап дизел генератори наместо чисти извори на енергија. Влијанието на Vardinnogiannis семејство не е оспорен во Грција, како важен дел од грчките медиуми (две од најголемите приватни телевизиски станици кои припаѓаат на семејството), фудбалски тимови клан и порано контрола на банкарскиот сектор.

PixelHELPER бара Грција повторно да стане демократија. Со цел да се постигне оваа амбициозна цел, прво е потребно да се спречат коруптивните практики на олигарсите преку соодветните закони за транспарентност. Скандалот со Новартис, кој се однесува на високи политичари како поранешниот премиер Андонис Самарас, ја нагласува итноста на транспарентноста за Грција. Без оглед на скандалот со Новартис, коруптивните практики беа отфрлени од страна на партиите во неодамнешниот извештај на Комитетот за транспарентност на грчкиот парламент, без конкретни примери. Но, не само тоа. Комитетот, исто така, се воздржува од казнување на политичките партии, иако можноста за санкционирање лежи во надлежност на комисијата. Ова е апсолутно неприфатливо и покажува како коруптивните практики остануваат неказнети од страна на политичките елити во Грција. Претседавачот на Комитетот за транспарентност на грчкиот парламент, Тасиа Христодулопулу, требаше да се срами од неа неактивноста.

PixelHELPER, исто така, бара претходните приватизации да бидат прегледани и преиспитувани за да обезбедат барем правична компензација за грчкиот народ. Независната истражна комисија треба да процени дали се случиле кривични дела и, каде што е соодветно, да поведе судска постапка против олигарсите. Ние покажуваме солидарност со грчкиот народ во нивната борба против олигарсите, кои се паразити во земја каде што повеќе од една третина од нејзиното население живее под линијата на сиромаштија. Плутократската корупција мора да престане сега или никогаш нема да има шанса за вистински нов почеток за Грција.

Фондацијата PixelHELPER е меѓународен, непрофитен колектив на уметници и еден од најиновативните политички инкубатори на политичката уметност. Уметноста гледаме како нешто што мора да провоцира и да се побуни, како форма на социјална самосвест во духот на просветителството. Нашите кампањи ги покажуваат можностите на уметноста како петта сила во една држава.

Ние треба вашата помош да продолжиме со кампањата во Грција. Донирајте преку #Paypal: paypal@PixelHELPER.tv или http://PixelHELPER.org/de/Spenden

За донации надвор од дигиталниот свет:
Сметка за донација:
IBAN: DE93 4306 0967 1190 1453 00
BIC: GENODEM1GLS
Сопственик: непрофитна PixelHELPER Foundation
Предмет: Финансирање за уметност и култура

Отпечаток без. Бараната копија на ваучер. молам, спомнете "фоторепортерот: Дирк-Мартин Хајнзелман, PixelHELPER.org"

???????????? Нашата непрофитна Не можете да се направи тоа без вашата донации ???? Во името на толеранцијата, ние shoulderstand claimsoft правото да не се толерира нетолеранција ??????? ?????????