Принуден работен логор Бу Арфа Спомен спомен на холокаустот во Мароко

Во принудните работни логори во Мароко, илјадници луѓе загинаа работејќи на железничката пруга Сахара. Како резултат, Мароко има и приказна за холокаустот. Тие го нарекуваат Буарфа Аушвиц на пустината

Отворено писмо до кралот Мохамед 6 од Мароко.

Драги високи Мухамед VI, уметноста не е кривично дело. Нашата германска организација за човекови права и промоција на уметноста и културата мора итно да се жалат на вас за сериозни кршења на човековите права во Мароко. Се започна со мобилна кујна за супи за Африка, која е запленета од царина од мај 2018 во Тангиер, затоа што требаше да продаваме комерцијални супи во Маракеш. Веќе една година видовме дека луѓето јадат од лименки за ѓубре, а нашата кујна со супа сигурно ќе им помогнеше на некои луѓе да се полнат. Зошто вашите службеници ја рушат нашата уметничка градина? На апликацијата за зграда во септември 2018, не беше одговорено од вашите власти. Секој ден се обидувавме да контактираме со вашата администрација преку сите канали на земјата од Парламентот преку вашите марокански амбасади, кои не функционираа. Никогаш не одговорија. Во декември 2018, нашата работничка во развој на PixelHELPER, Томбија Браид, почина затоа што беше толку вознемирен од однесувањето на властите, што почина од срцев удар. Се разбира, тој беше погребан како меморандум без никој присутен и вината беше префрлена на мароканскиот потфат. Ние изградивме сандаја во спомен на Него, ова беше уништено од нивните булдожери.И инвестиравме 100.000 € во Мароко во рок од една година. Оперираше конзервирана леб за леб за да обезбеди стабилна храна во Африка и го снабдува нашето село секој ден со бесплатен леб. Вашата жандармерија ги одведува посетителите од нас во областа со образложение дека е забрането да не посетувате. Сослушувањето со наводите нашиот гостин би бил предавник, а Масон е неподнослив. После тоа, имаше шлаканици за нашиот посетител. На новинарите повеќе пати им беше одбивана посетата на нашиот имот од страна на полицијата. И покрај тоа што ги имаме сите потребни документи за да добиеме визи за инвеститори во вашата земја, вклучувајќи закуп на 3 години со можност за купување, вашата полиција сака да нè притисне тешко. Бараме надомест на уништувањето и реконструкција на конзервирана леб за печење. Исто така, треба да ја известите локалната полиција дека уметниците не се терористи. Затоа што така се однесуваме. Нашите вработени им се закануваат на „Мкадем“, левата рака на „Каид“, физички не можат да ги затворат дупките во надворешните идови. За фестивалот на шеќер на нашиот тим ќе му требаше шприц за беснило заради залак на куче. За жал, нејзиниот здравствен оддел беше затворен во Аит Ојур и Маракеш. Бараме 100.000 евра за реконструкција и лично извинување од вашиот полициски началник во Ait Ourir и Caid во Ait Faska. Никогаш не зборуваат со нас, туку комуницираат само со случајни минувачи. Поради полициското насилство врз нашиот гостин, бараме вработени во 100 по ваш избор за 100 години од Ait Faska & Ait Ourir да работат на нашите уметнички проекти.

Заборавените принудени работници кампуваат во Мароко. Тука умреа многу Евреи.

Во текот на летото 1942 го посети д-р. Меѓународната мисија на Црвениот крст на Вис-Дерант (ИРЦ) ги водеше логорите во Будниб, Бу Арфа и Бергуент. Денес никој не се сеќава на сонцето во овие оддалечени села.
Уривање со булдожери 2 од страна на државата
Црните elвезди го формираат споменикот на холокаустот во една единица. Посетителите талкаат низ овие
Симулација на најголемиот спомен на холокаустот во светот
Изглед пред уништувањето. Изградба 1 година со 10 Мароканци.
Исто така, беше уништена и обликувана фреска од Валтер Либеке. Знамето на ЕУ е скршено на земја.

Од рушењето на нашиот спомен-обележје на холокаустот, од сите страни слушаме дека никогаш не умрел Евреин во Мароко, имало присилни работни логори за патеки со воз и други индустриски производи. Работа до смрт. Уништување со работа. Овој дел од мароканската историја сè уште не е разработен, па затоа Меморијалниот за холокаустот треба да биде повторно изграден од страна на мароканската држава за да ги претстави овие информации.

Севкупно имаше во францускиот протекторат Мароко 14 лагери од разни видови со човек 4.000. Една третина беа Евреи со различна националност. Затворениците биле мажи, освен во Сиди Ал Ајачи, каде имало жени и деца. На некои логори се чувани центри за притвор, т.е. вистински затвори за политички противници на режимот Виши. Други беа таканаречени транзитни кампови за бегалци. Уште други беа резервирани за странски работници. Или Евреи во логорот Бу Арфа под Виши, Транс-Сахаб железничката мрежа стана важен симбол за соработка со Третиот рајх. Затоа, имаше голема потреба од работна сила. Кој не можеше да работи многу повеќе мртов наоколу.

Илјадници шпански републиканци станаа одговорни во групи странски работници за изградба и одржување на железничките шини. Темпото на работа откако избегаа од репресиите на Франко беше брутално и нехумано.Спанските работници беа претворени во вистински осуденици. Евреите депортирани од Централна Европа и француските комунисти беа префрлени таму. Дневниот живот таму беше ужасен. Многумина умреле од злоупотреба, тортура, болест, глад или жед, убоди од скорпија или каснување од змија.

Кампот Бергуент (Аин Бени Матар) го управуваше Одделот за индустриско производство. Тоа беше исклучиво резервирано за Евреите (155 во јули 1942, а потоа 400 почетокот 1943 според извештајот CRI). „Но, оваа духовна удобност не го намали фактот дека логорот Бергу беше еден од најлошите“, рече Јамаа Баида. Од Црвениот крст беше побарано да се затвори, Евреите што живеат во Бергуеду, особено од Централна Европа, претходно побегнаа во Франција. Волонтери од странска легија, кои беа демобилизирани по поразот на 1940, а потоа беа интернирани од „административни причини“. Таков беше случајот со Саул Алберт, турски државјанин, кој дојде во Франција со 1922. Тој беше приведен во Бергуа сè до ослободувањето во март 1943. Во својот дневник тој пишува:

"10. Февруари (1941): Скршив камења цел ден. 2. Март ...: Примопредавање на петтата група со германски Евреи. Воопшто не ми се допаѓа тоа. Работата не е иста; Моравме да шутираме ... 6. Април: Не можеме да издржиме повеќе од овој живот. Имам треска, забоболка ... 22. Септември: Рош Хашана: Никој не сакаше да работи ... 1. Октомври: не се јаде ... "

Чуварите, од кои многумина биле Германци, се однесувале тирански, непријателски и злонамерни. „Тие требаше да се приклучат на озлогласениот НС-СС.“ Некои затвореници избегаа, стигнаа до Казабланка и ги здружија силите.

Во Будниб, мал град со жители на 10.000, сегашните воени касарни се последните сведоци на логорот на француската армија. Постарите жители одржуваат фрагменти за сеќавање: „Можам да ви кажам две работи со сигурност. Првиот е Бадниб тракт, кој се состои главно од Евреи. Втората е дека повеќето од камперите во градот учеле основно училиште. ”(Списание Тел Квел бр. 274 од 19./25, мај 2007).

Морис Ру, комунистички новинар, беше интерниран таму. Тој ни рече дека „од затворениците 40, три четвртини биле комунисти, социјалисти и галисти пред да пристигнат Евреите на 40 за неколку месеци“.

По американското слетување на 8. Ноември 1942 му се придружи на Мароко на страната на сојузниците. Во јануари 1943, сојузниците се состанаа на конференција во Казабланка. Потпишан е стратешки и воен договор. Набргу потоа започнува со инвазијата на Сицилија (Операција Хаски, јули 1943) крајот на Европа окупирана од Германија.

Изградбата во Бу Арфа не беше прекината и условите не се променија значително на подобро. Тие беа подобро платени отколку што италијанските и германските затвореници ги заменија комунистите и Евреите. Сепак, изградбата на Транс-Сахара останува секојдневен пекол. Проектот, кој беше назначен како злоупотребен, беше напуштен од Франција само 1949.

Инаку, лежиштата набрзина беа демонтирани помеѓу крајот на 1942 и почетокот на 1943.

Документарецот на Бил Кран и Карин Дејвисон, емитуван на Арте, во нас

Погрешни информации во мароканските медиуми

Апелираме до одговорните во погодените медиумски компании да го отпечатат нашиот одговор и вистината. Дестинацијата PixelHELPER во Мароко беше да создаде интерактивни начини на хуманитарна помош и контролирање на уметнички проекти - овде во нашите простории - со само-развиен и секојдневно користен жив софтвер што го презентиравме на TED Talk во Маракеш. Покрај фармата од алги, конзервирана леб за печење и шиење за хуманитарни задачи и уметничко градилиште со копија на надворешната граница на ЕУ, спомен обележје за прогонетите малцинства од сите религии, исто така, изгради и реплика на кулата Ортанц #HerrderRinge. Alle diese Tätigkeiten führten wir transparent im Livestream zwischen September 2018 und August 2019 durch. Teils kostümiert in Herr der Ringe Cosplay oder Konzentrationslager Kleidung. Wir haben im September 2018 die Genehmigungsanfrage für unseren Garten mit Kunstinstallationen gestellt der niemals bearbeitet wurde, da uns der Bürgermeister 1 Jahr ignorierte. Als wir merkten das es keine Kommunikation gibt haben wir angefangen unser Projekt umzusetzen. Die Zeitungen behaupten Dinge die nicht stimmen, dazu zählen: Wasserklau: Durch einen eigenen Brunnen und keinem Anschluss an ein örtliches Wassernetz kann man kein Wasser klauen. Ganz im Gegenteil, als der örtliche Wasserturm defekt war für das ganze Dorf, ist unser Wasserhahn an der Außenseite tagelang zu Diensten der Bewohner gewesen. Stromklau: Wir hatten hohe Stromrechnungen von 200-300€ im Monat, niemals wurde Strom geklaut. Die Finanzierung der PixelHELPER in den letzten Jahren wurde zu 15% im Jahr durch Spenden Einnahmen und zu 85% durch Tätigkeiten finanziert bei denen PixelHELPER für andere Organisationen Lichtprojektionen erbracht hat. Das bedeutet, auch wenn wir bei jedem Post nach einer Spende fragen liegt die Hauptleistung der Finanzierung auf Lichtprojektionen für Dritte. PixelHELPER hat Marokko niemals als Judenfeindlich bezeichnet sondern wollte das Denkmal für die ermordeten Juden, Sinti & Roma, Uyghuren … als öffentlichen Platz schaffen um sich kulturell & historisch zu informieren. Der Gründer der PixelHELPER wird in den marokkanischen Medien als homosexuell dargestellt, ist aber seit mehreren Jahren fest liiert mit einer wunderschönen brasilianischen Frau. Wir haben auch niemals Kinder instrumentalisiert, sondern mit kostenloser Kleidung, Geldspenden, Fahrrädern, Mützen und anderen Kleinigkeiten die armen Kinder in der Nachbarschaft versorgt & uns um Tore für den Fussballplatz gekümmert. Vorwürfe das wir ein zweites Israel in Marokko schaffen wollen, entbehrt jeder Grundlage von Fakten. Die Skepsis der Marokkaner über die Freimaurerei ist auch unbegründet da die erste Loge 1867 in Tangier gegründet wurde. Es gibt sogar reine Frauenlogen in Marokko. Wir selber hatten niemals marokkanische Freimaurer getroffen oder uns in der Logenarbeit engagiert. Unsere Organisation ist von den marokkanischen Behörden enttäuscht, die täglich im Livestream gesehen haben was wir hier tun. Wir haben auch regelmäßig erklärt was wir in unserem PixelHELPER Livestream Hauptquartier vorhaben und umsetzen. Das alle außenstehenden Menschen diese Handlungen absolut nicht verstehen, Kunst nicht erkennen, moderne Livestream Hilfe per Social Media nicht kennen und sich vor Freimaurerei unbegründet fürchten ist nicht die Schuld von PixelHELPER sondern beruht in der eigenen Bildung zu Themen. Jeder Mensch kann sich informieren. Da wir täglich Live im Internet zu sehen waren, wäre es der Job der marokkanischen Regierung gewesen mit uns Gespräche zu führen, die wir immer angeboten haben. Alle Kontaktaufnahmen wurden nicht beantwortet. PixelHELPER schrieb in der ganzen Zeit zweimal alle Abgeordneten des marokkanischen Parlaments per E-Mail an. Alle CORCAS Mitglieder bekamen mehrfach E-Mails. Alle marokkanischen Botschaften der Welt bekamen regelmäßig Informationen von uns gesendet. Eine Mitarbeitern der marokkanischen Botschaft in Schweden wurde regelmäßig über das Projekt in Kenntnis gesetzt. Das sich Zeitungen über ein Cosplay Bild beschweren bei denen unsere Mitarbeiter #HerrderRinge Kostüme tragen zeigt das tragische Außmaß. Die Merkel Raute die mit den Händen geformt wurde von uns als witziges Cosplay Bild gepostet und hat absolut keinen freimaurerischen Hintergrund. Beim Abriss wurde unser Obelisk für den gestorbenen #TombiaBraide уништен, нашиот товар на фотоапаратот 15 & - намерно уништен за неколку илјади евра напојување и мрежно поврзување. Сите овие изјави се проверливи. Вината не лежи во PixelHELPER, туку во дупката за комуникација на мароканските власти. Пред да го започнеме проектот во Мароко во годината 2014, Оливер Биенковски лично ја извести мароканската амбасада во Берлин за сите планирани проекти.

Првиот спомен на холокаустот во Северна Африка

Знак против прогонетите малцинства ширум светот. Изградбата на првиот споменик на холокаустот во Северна Африка е наменета да послужи како извор на информации за холокаустот за училиштата и пошироката јавност.

Ако секој блок кажува повеќе од илјада зборови. Градежните работи на првиот споменик на холокаустот во Северна Африка започнаа на 17.07. Ние поставивме стели за да им дадеме на посетителите во лавиринтот на сиви блокови чувството на беспомошност и страв што луѓето ги имаа во концентрационите логори уште тогаш. Ние сакаме да создадеме место во Северна Африка што носи меморија на дигиталното доба. Со животен стил, гледачите се присутни на градилиштето и можат да ги користат вашите донации за да влијаат на бројот на работници и блокови што треба да се градат. Колку повеќе луѓе гледаат и донираат, станува поголем Меморијалот за холокаустот.

За спомен обележјето за холокаустот во Маракеш се вели дека е најголем во светот. 5 пати поголема од големината на Берлинскиот меморијал за холокаустот подоцна ќе биде на камени elвезди 10.000 околу информативен центар што ги едуцира посетителите за холокаустот.

Основачот на фондацијата PixelHELPER, Оливер Биенковски, го бараше своето презиме во базата на податоци на Јад Вашем и најде неколку записи, тогаш тој погледна каде е следниот Меморијал за холокаустот во Африка и го пронајде само еден во Јужна Африка. Бидејќи станува збор за половина светско патување од Мароко, тој реши да изгради спомен на холокаустот на страницата „Пиксел ХЕЛПЕР“. Соседните својства се празни, така што има простор да се изградат барем 10.000 steles.

Ројот на Livestream помага за развој на софтвер

Помош за рој на лист. Софтвер за координирање на акции на јавни настани

Со инсталација на пиксели Помошник во живо тек рој Помош софтвер на еден сајт во Северна Африка, ние направивме факти за областа тест на нашиот проект. Сега можеме да работиме на проблемите на африканскиот континент со нашиот софтвер за помош. На нашите интерактивни производство сајт ние се постави неколку интерактивни работни места. А шиење, заварување станица, пекарница, одгледување на алги, за 3 километри кабелска мрежа за да се поврзете покажуваат најновите слики на живо производство 20 камери со едни со други за нашите гледачи и секогаш.

15 метар хидраулични камера оптоварување во задниот дел со 360Grad камера главата и Wlan

Посетите на фармата се многу тешки, барем изнајмување, но само продаваат

Во Мароко пристигнала кујна со кујна 23.06.18

Ја возевме кујната за просперитет за 600, гладни луѓе во Мароко. Кујната е во обичаи за две недели и ние се уште треба да активира, цената изнесува околу 400 €. Портокаловата количка со алатки за нашата фарма Спирулина е веќе во Маракеш. Во моментов бараме фарма за изградба на фармата Спирулина. Поради ниската донација на околу 2500 € донации во годината 2017, ние само можеме постепено да одиме напред во проектот. Очекуваме изнајмување на најмалку 600-1200 € во зависност од локацијата на фармата. Бидејќи ни треба брз 4G интернет на фармата, ние треба да направиме тест за брзина на секоја страница, бидејќи подоцна ќе работиме со најмалку внатрешни IP камери 20, како и да испратиме два надворешни речници на Facebook и Twitch.
Големиот недостаток е што има многу малку фарми кои не се засадени до врвот со маслинови дрвја, но имаат отворен простор со електрична енергија и вода.
Ние веќе ги погледнавме фармите 10 и единствената што беше погодна беше за продажба за 80.000 € нудат, а не за изнајмување.

18.06.18 царината се уште држи во кујната, тенкови се полесно за извоз

Тековни бројки и инвестиции

Во моментов веќе инвестиравме за 25.000 € во алатки за Spirulina Farm и 25.000 € во логистички трошоци, купување автомобили и да ја донесам нашата опрема во Северна Африка.
Ние треба вашата помош што е можно поскоро да испратиме дневник на 24 час од Мароко. Штом Фарм Спирулина е активен, ние ќе ја водиме нашата супа кујна со трактор Defender во Сенегал. Треба ли да не добиеме дозвола за постојан престој за Мароко, ќе продолжиме кон југ кон Мавританија, Сенегал и Гамбија и ќе пробаме таму
за да добиете локација и Дауерауфентесемимигунг. Очигледно, полесно е извозот на тенкови во Африка отколку хуманитарната помош.

Електротехничко инженерство за мобилно напојување на лаптопите во нашите животи

360 одделни камери на мобилни носила. Wi-Fi конекција со автомобилот за мобилна надворешна употреба

11.05.18 Defender & Caravan да ги задржи трошоците што е можно пониски во Африка

Пример за производство на црева од Spirulina, со цел да не се изградат бетонски басени

Хуманизмот како интерактивен искуство стриминг во живо, се движи на дистрибуција во текот на емоции во Фејсбук. Зомби не знаат никаква раса, боја или религија. Само мозоци! Проектот Zombies without Borders се гледа себеси како интерактивна платформа за роеви. Името е дериват на голем број зомби компјутери кои се контролираат однадвор. Нашата цел не е ништо помалку од решение за сите хуманитарни катастрофи преку интерактивни помош на гледачите на живо поток. Наша цел: 24 часови на жив свет од искри на светот. Во придружба на новинарите во воените зони, дистрибуција на хуманитарна помош во бегалски кампови или лов за ловокрадците во Националниот парк Кругер, можностите нашата контрола рој се Безгранична Нашиот инструмент: икони на емоции на Фејсбук контрола на помошни рој и да одлучи што е направено.

Затоа, целта на зомби без граници е на многу места, со користење на развиена технологија, вклучувајќи и мобилни батерии со облека; за RTMP Фејсбук живеат поток за контрола на внатрешните контроли безжична камера, интерактивна база на податоци софтвер за контрола рој, додатоци големи групи на луѓе за позитивни цели преку прелистувачот со цел за решавање на големите проблеми на време.

Првите локации за живеење се Сенегал, Палестина и нашиот логистички центар во Мароко. PixelHELPER сака да ги снабди сите други земји со хуманитарна помош од Мароко. На пат кон Мадагаскар, ние сакаме да инсталираме барем една локација за интерактивна локација за живеење во секоја земја. Местата Livestream ќе гради можности за вработување, како фарма на алги и ќе произведува производи заедно со бегалците за да им даде добра иднина на африканскиот континент. Сè што е во живо, секогаш си бил таму и одлучи што ќе се случи. Секое место ќе биде прикажано во живототокот во текот на денот, интерактивна телевизија, со цел да се подобри светот преку роба помош. На Мадагаскар, ние сакаме да ја користиме грузиската фаза терапија за да ги заштитиме луѓето од белодробната чума што секоја година се распаѓаат. Преку култ на мртвите, жителите на островот постојано доаѓаат во контакт со патогените кои веќе убиле милиони луѓе во Европа во средниот век.

Интерактивна помош во реално време во живо видео поток во вашиот интернет пребарувач.

Технички, тоа функционира така што ќе почнеме да живееме со транспарентни контроли и потоа да ги поканиме вработените во "зомби без ограничувања" во нашиот животен тек. Затоа внимаваме на кореографијата на интерактивните контроли и брзо реагираме на промените во животовите на местото на кризата.

2014-2015 го собравме првото искуство со помошта за рој

Фото авторски права: https://web.facebook.com/patryk.witt
Графика и лого: https://web.facebook.com/SNOB.desillustration

???????????? Нашата непрофитна Не можете да се направи тоа без вашата донации ???? Во името на толеранцијата, ние shoulderstand claimsoft правото да не се толерира нетолеранција ??????? ?????????