6. Мај 2020 Оливер Bienkowski

Фонд за бранител на тајландската демократија - ние ја укинуваме монархијата во Тајланд

Изберете го вашиот јазик:
Ве молиме користете ја нашата адреса за донации: paypal@pixelhelper.tv за донации.

Акт фудбал. Тајландскиот крал го презема покровителството за проектот XXXSoccer од PixelHELPER. На првиот натпревар, неговите 26 дами од харемот се натпреваруваат едни против други, судија е Рама Х., неговите две кралици се во голот. Сега бараме фудбалско игралиште, кроеме трошоци и ја пренесуваме играта во живо. Поддржете не на овој формулар за поддршка:
#Сектуристичка амбасада Тајланд Летарт Проекција
24 มิถุนายน เป็น วัน
Говор за оставка Кралот на Тајланд
Тркалото на демократијата е незапирливо. Добро познатиот активист Junуња Јимппрарт од ACT4DEM и основачот на PixelHELPER Оливер Биенковски ги здружи силите и се состана во куќата на бранители на човековите права на Пиксел ХЕЛЕПЕР во Германија, за да испланира нова уметност и демонстрации за системска промена во Тајланд.

[gallery_bank type = ”images” format = ”masonry” title = ”true” desc = ”false” responsive = ”true” display = ”избрана” no_of_images = ”17 ″ sort_by =” random ”animation_effect =” отскокнување ”album_title =” true ”album_id =” 22 ″]

Бунтот за демократија блеска на Бундестагот, неговиот федерален парламент. Ја повикуваме германската влада да започне чекори за исфрлање на кралот од Германија. Тајландскиот народ мора да се побуни, да ја укине монархијата и да одржи слободни демократски избори.

Сакате да не поддржувате анонимни? Ве молиме користете ги нашите дигитални паричници
bitcoin: 3997UvwDrR1YE1uqeJAPzKN7weh2mhYLH6
Ox: 0xfE90C034d26f2a4F633716AE0E918a21686E5F3B
Augur: 0x3163DaE8e3Bb5e5E375531C98ab923d4fdc9C7d8
BAT: 0x4c39Dd9B25B342d0D13d13f9e0A8b38159171589
BCH: qzjzs5cs4eyuh3kzvg70unt2pg8z2u9yjsw5pdc0q8
LINK: 0x1C950183265e21CaedAB5297A2aEB21D36384B76
DAI: 0x69aBeF2B6C9D5088eC1b96dfD654AaeD33832829
ДАШ: XuRYRbWtRGy4KFLmTCjaW4gj5EVpwxgvB5
ETH: 0x0cE8D549f3832B67a047500F4922523C7581fd78
ETC: 0x33A95Fab4C7Bb9F42A6f2083216191Ee8B323B26
KNC: 0x9A1Ed236EBbEd8a33E69e1492A1C125df42c994C
ЛТЦ: MDt3H3tBLgorgnJpPBgzyhjLmSXu1CvcZ6
OMG: 0x223701eBc145fAE8e3d22360eFD18aAaa6FcBC83
OXT: 0xEF66456a0cD21CfB9DdF7f9718765Aa0fe18bD01
USDC: 0x2B32050069D4d4AC3337500415567DA445d5C27d
ЗЕЦ: t1e89EmqiCcMFfF37PPr54PbPVzLXokAyeH

PixelHELPER е непрофитна организација која презема акција за глобална правда, особено за човековите права, слобода и еднаквост и хуманитарна помош.

во потрага по вистината. Без правда 10 години после.

Одлучивме да преземеме акција да протестираме против тајландскиот крал, кој е жител на Германија, затоа што не можеме да дозволиме еден монарх со долга историја на насилно однесување да има корист од слободата и слободата во Германија додека ја ограбува сопствената земја.

германската верзија на ова е во видеата на RTL & Bild, ја менуваме во текот на следните 24 часа
германската верзија на ова е во видеата на RTL & Bild, ја менуваме во текот на следните 24 часа

Ние ќе продолжиме со нашите постапки во различни форми, вклучително и петиција за локалните власти во Баварија да ја отповикаат дозволата за кралот да остане таму. Keepе продолжиме сè додека тој не биде вратен во Тајланд и ќе се соочи со тајландски луѓе.

Нашиот протест за светло проекција во хотелот Гранд Соненбихел е само почеток на нашата борба да го направиме кралот да одговара пред народот на Тајланд. Ни треба поддршка, ве молиме донирајте ја нашата кампања.

Тајланѓаните кои се борат за демократија и слобода на говор ја поддржуваат меѓународната групација Фондација „Пиксел ХЕЛПЕР“ да започне кампања на протести против кралот Ваџиралонгкорн од Тајланд, суров и насилен монарх кој царува преку страв и заплашување со помош на неговите сојузници во војската.

германската верзија на ова е во видеата на RTL & Bild, ја менуваме во текот на следните 24 часа

67-годишниот монарх стана крал во 2017 година, но едвај поминува во секое време во Тајланд. Неколку години го поминува поголемиот дел од времето во хотелот Гранд Соненбичл во германскиот град Гармиш-Партенкирхен, заедно со харемот од 20 жени и придружба на повеќе од 100 слуги и службени лица во палатата.

Многу од жените во неговиот харем и слуги во неговата придружба се затвореници во Германија. Тие не сакаат да му служат на Ваџиралонгкорн, но немаат друг избор. Извори што работат за кралот во Баварија велат дека персоналот кој не го радува, рутински го тепаат и го камшикуваат кокошниците на Ваџиралонгкорн како казна. Тепањето е снимено затоа што Ваџиралонгкорн ужива да гледа видео на страдање од луѓе.

Во Тајланд, кралот постави камп за затвори и казни во една од неговите палати. Службеници и воени офицери можат да бидат испратени таму со месеци за дури и мали престапи. Тие се измачувани, тепани и злоупотребени, по наредба на Ваџиралонгкорн.

Во последните неколку години починаа најмалку три лица кои работат за кралот. Палатата тврди дека двајца од нив се самоубиле, а третиот починал од крвна инфекција, но нашироко е познато дека сите тројца биле мачени и убиени.

Од 2016 година, убиени се девет тајландски активисти за демократија кои барале егзил во странство. Постојат огромни докази дека тие биле убиени од тајландски војници кои ги почитувале наредбите од Ваџиралонгкорн.

Кралот е над законот во Тајланд, способен да дејствува неказниво. Уставот му дава апсолутна моќ и никој не може да покрене граѓанска или кривична пријава против него.

Тој е заштитен и поддржан од ултра-кралските генерали кои ги водат тајландските вооружени сили. Како и монархијата, тајландската војска е непријател на демократијата. Во текот на минатиот век, армијата ја зазеде власта 12 пати во воените удари, и таа се меша постојано во политиката. Тајланд никогаш не бил во можност да развие одржлива демократија, затоа што монархијата и војската се заговорувале да ја поткопаат изборната политика. Ваџиралонгкорн има директна команда на сила од повеќе од 50,000 војници на Кинг-гарда во Тајланд за да уништи какви било несогласувања.

Четири пати во модерната историја на Тајланд - во 1973, 1976, 1992 и 2010 година - тајландската војска масакрира цивили кои протестираа на улиците на Бангкок за да бараат демократија. Армијата убила многу повеќе тајландски цивили отколку што некогаш убила странски војници во вистинска војна.

Ваџиралонгкорн сега е на четвртиот брак. Тој ја напуштил и ја понижил својата прва сопруга набргу откако биле во брак, и на крајот се развела од неа. Неговата втора сопруга беше протерана од Тајланд заедно со четворицата синови на двојката во 1996 година. Тој се разведе од третата сопруга во 2014 година, принудувајќи ја да живее во куќен притвор и да започне брутална чистка на нејзиното семејство. Нејзините родители, тројца браќа, сестра, нејзиниот чичко и неколку други роднини беа затворени.

Ваџиралонгкорн се ожени со својата сегашна кралица пред една година, но тој ретко ја гледа, претпочитајќи да го поминува поголемиот дел од времето со својот харем во хотелот Гранд Соненбичл, додека неговата сопруга живее во хотел во швајцарскиот град Енгелберг.

Ваџиралонгкорн е најбогатиот монарх во светот, со лично богатство од повеќе од 50 милијарди евра. Но, ова богатство не е доволно за него - секоја година тој бара огромна сума од државниот буџет, финансиран од тајландскиот даночен обврзник. Оваа година на кралот му се исплаќаат повеќе од 815 милиони евра од буџетот на Тајланд.

Обичните луѓе се очајни и гладуваат, како пандемискиот пандемик на „ковид-19“ низ Тајланд и во светот, додека кралот живее во луксуз во хотелот „Гранд“ Соненбич, трошејќи огромни суми пари на даночните обврзници и го злоупотребува неговиот харем и слугите. Персоналот кој е претепан и малтретиран не се осмелуваат да и се приближат на германската полиција, затоа што се ужашени што нивните семејства што се вратиле во Тајланд би се соочиле со одмазда.

Повеќето таици се добро запознаени со злосторствата и суровоста на нивниот крал, но нивните гласови се замолчени од драконските закони. Секој што ја критикува монархијата, се соочува со години во затвор.

Не само Тајланѓаните страдаат заради кралот Ваџиралонгкорн. Тој исто така е товар на германските даночни обврзници, затоа што државата мора да плати за него безбедност и заштита. Тој извршува злоупотреби на човековите права на германско тло - трговија со луѓе и злоупотреби на жени и ги брутализира своите слуги кои ги третира како робови. Германците не треба да го толерираат тоа да се случи во нивната земја.

Ова е причината зошто тајландските активисти за демократија го поддржуваат PixelHELPER да преземе акција.

Ние сакаме светот да знае за корупцијата и суровоста на Ваџиралонгкорн.

Ние сакаме тој да престане да ги мачи тајландските луѓе.

Ние сакаме Германија да го избрка за кршење на повеќе закони.

Ние сакаме тој да се соочи со судење во Тајланд за неговите злосторства.

И ние нема да ја запреме нашата кампања сè додека тој не биде вратен дома за да се соочи со правдата.

Ако не поддржите, ве молиме споделете ја нашата порака и ве молиме донирајте ја на PixelHELPER на нашата веб-страница: https://pixelhelper.org/en/hilfe/

Заедно, можеме да ставиме крај на владеењето на стравот на Ваџиралонгкорн и да ја донесеме вистинската демократија на Тајланд. 

Проекција на светлината кон Таунхол од Гармиш Партенкирхен