9. 2020. April XNUMX Април XNUMX Оливер Bienkowski

Фонд за одбрана на Тајландска демократија

Изберете го вашиот јазик:
Ве молиме донирајте на paypal@PixelHELPER.tv за понатамошни постапки против кралот

Акт фудбал. Тајландскиот крал го презема покровителството за проектот XXXSoccer од PixelHELPER. На првиот натпревар неговите 26 дами од харемот се натпреваруваат едни против други, судијата е Рама Х., неговите две кралици се во голот.
Сега бараме фудбалско игралиште, кроиме костуми и ја пренесуваме играта во живо. Поддржете не тука:
#Сектуристичка амбасада Тајланд Летарт Проекција
Ние ја славиме демократијата во Тајланд на 24 јуни 2020 година. Групата Фајен го изговори говорот за оставка на кралот

Убиен за Рама Х.
Во потрага по правда

Тајланѓаните кои се борат за демократија и слобода на говор ја поддржуваат меѓународната фондација „Пиксел ХЕЛПЕР“ да започне протестна кампања против кралот Ваџиралонгкорн од Тајланд, суров и насилен монарх кој со помош на своите сојузници владее преку страв и заплашување во војската.

67-годишниот монарх стана крал во 2017 година, но едвај поминува време во Тајланд. Неколку години го поминува поголемиот дел од времето во хотелот Гранд Соненбичл во германскиот град Гармиш-Партенкирхен, заедно со харемот од 20 жени и придружба на повеќе од 100 вработени и претставници на палатата.

Многу од жените во неговиот харем и слуги кои се во пресрет се затвореници во Германија. Тие не сакаат да му служат на Ваџиралонгкорн, но немаат друг избор. Извори што работат за кралот во Баварија велат дека вработените кои не го сакаат тоа рутински тепани и камшикувани од кокошниците на Ваџиралонгкорн како казна. Ударите се снимаат затоа што Ваџиралонгкорн сака да гледа видеа на страдалници.

Во Тајланд, кралот постави камп за затвори и казни во една од неговите палати. Службениците и воениот персонал можат да бидат испратени таму со месеци за мали прекршувања. Тие се измачувани, тепани и малтретирани по наредба на Ваџиралонгкорн.

Најмалку три лица кои работат за кралот починаа последниве години. Палатата тврди дека двајца од нив се самоубиле, а третиот починал од крвна инфекција, но општо е сознание дека сите тројца биле мачени и убиени.

Од 2016 година, убиени се девет тајландски активисти за демократија кои бараат егзил во странство. Постојат огромни докази дека тие биле убиени од тајландските разузнавачки агенции кои ги следеле упатствата на Ваџиралонгкорн.

Кралот е над законот во Тајланд и може да постапи неказнето. Уставот му дава апсолутна моќ и никој не може да покрене граѓански или кривични пријави против него.

Тој е заштитен и поддржан од ултра-кралските генерали кои ги водат тајландските вооружени сили. Тајландската војска, како монархијата, е непријател на демократијата. Во минатиот век, армијата ја освои власта дванаесет пати во воените удари и постојано се меша во политиката. Тајланд никогаш не бил во можност да развие одржлива демократија затоа што монархијата и војската се заговорувале да ја поткопаат изборната политика. Ваџиралонгкорн е во директна команда на армијата со повеќе од 50.000 војници на кралската гарда во Тајланд за да ги потисне сите противречности.

Четири пати во модерната историја на Тајланд - 1973, 1976, 1992 и 2010 година - тајландската војска масакрираше цивили кои протестираа на улиците на Бангкок барајќи демократија. Армијата уби многу повеќе тајландски цивили отколку што некогаш убила странски војници во вистинска војна.

Ваџиралонгкорн сега е во четвртиот брак. Тој ја напушти и ја понижи својата прва сопруга веднаш по нивниот брак и конечно се разведе од неа. Неговата втора сопруга беше протерана од Тајланд во 1996 година заедно со четворицата синови на парот. Тој се разведе од третата сопруга во 2014 година, ја присили на куќен притвор и иницираше брутално чистење на нејзиното семејство. Нејзините родители, тројца браќа, сестра, нејзиниот чичко и неколку други роднини беа уапсени.

Ваџиралонгкорн се ожени со својата сегашна кралица пред една година, но тој ретко ја гледа и претпочита да го поминува поголемиот дел од времето со својот харем во хотелот Гранд Соненбичл, додека неговата сопруга живее во хотел во швајцарскиот град Енгелберг.

Вајиралонгкорн е најбогатиот монарх во светот со лично богатство од над 50 милијарди евра. Но, ова богатство не е доволно за него - секоја година тој бара огромна сума од државниот буџет, која е финансирана од даночниот обврзник на Тајланд. Оваа година кралот ќе добие повеќе од 815 милиони евра од тајландскиот буџет.

Обичните луѓе се очајни и гладуваат, бидејќи пандемијата „Ковид-19“ се провлекува низ Тајланд и светот, додека кралот во хотелот „Гранд“ Соненбихл живее во луксуз, троши огромни количини пари на даночните обврзници и го злоупотребува харемот и неговите слуги. Вработените кои се тепани и малтретирани не се осмелуваат да контактираат со германската полиција затоа што се плашат дека нивните семејства може да бидат одмазнети во Тајланд.

Повеќето Таи се свесни за злосторствата и суровоста на нивниот крал, но нивните гласови се замолчени од драконските закони. Секој што ја критикува монархијата е во затвор пред години.

Не само Тајланѓаните страдаат од кралот Вајиралонгкорн. Тој исто така ги оптеретува германските даночни обврзници затоа што државата мора да плати за него за безбедност и заштита. Тој прави кршење на човековите права на германско тло - трговија и злоупотреба на жени и брутализација на неговите слуги, со кои се однесува како роб. Германците не треба да го толерираат ова во нивната земја.

Затоа тајландските активисти за демократија ја поддржуваат Фондацијата PixelHELPER да преземе мерки заедно.

Ние сакаме светот да дознае за корупцијата и суровоста на Ваџиралонгкорн.

Ние сакаме тој да престане да ги мачи тајландските луѓе.

Ние сакаме Германија да го избрка, бидејќи тој прекрши неколку закони.

Сакаме тој да биде суден во Тајланд за неговите злосторства.

И ние нема да ја завршиме нашата кампања сè додека тој не биде испратен дома за да се соочи со правдата.

Ако не поддржите, испратете ни порака и донирајте ја на PixelHELPER на нашата веб-страница: https://pixelhelper.org/en/hilfe/

Заедно можеме да ставиме крај на владеењето на стравот на Ваџиралонгкорн и да донесеме вистинска демократија во Тајланд.