19. 2018. Februar XNUMX Февруари XNUMX Оливер Bienkowski

Принуден работник во Bahlsen Oetker & Co. KG

Кафеави бисквити - тешко се вари

од #PixelHELPER Истражување во # Бундесарчив мора #Wikipedia Напис од Ханс #Bahlsen може да се препише. Тој служеше на одбранбениот персонал на заменик генералниот команда до 1944 година. Имаше соработка за нацистите #Zwangsarbeiter & Фабрики во Украина #VerenaBahlsen

По појавувањето на настанот започна онлајн маркетинг Rockstars. Одненадеж, критиката на фалсификувањето на Балсон доби потемна забелешка: Наследницата, која е толку горда на историјата на семејниот бизнис, им го должи своето богатство и експлоатацијата на жртвите на нацистичкиот режим.

Како слика-Весник наследничката праша за тоа, таа реагираше многу невешто. „Не е во ред да го поврзувам мојот говор со тоа“, рече таа - и можеби е малку во право за тоа: Не е фер да му се фрли ова на некој што сакаше да зборува за тоа, како нив Економијата може да биде „возило“ „да нè придвижи напред како општество“.

„Тоа беше пред моето време и ние им плаќавме на принудните работници исто како и Германците и добро се однесувавме кон нив. Судот ги отфрли побарувањата. Денес нема повеќе тврдења против Балсен. Балсен не беше виновен за ништо “.

И тоа беше вистинска контрола врз тоалетот, на кој Балсон навистина може да се обвини овој пат. Сосема од тоа ...

Убиениот принуден работник од фабриката во Балксен. Што се случи со принудните работници кои повеќе не можеа да работат? Тие беа убиени во концентрациони логори.
[advanced_iframe securitykey=”2850230b9c3d025e1bd1b840e1acbf59859bfed4″ src=”//livepixel.awumedia.de/paypal” width=”100%” height=”300″]
Светлосна проекција на Меморијалот на Холокаустот во Берлин
Прес фотограф: Дирк-Мартин Хајнзелман
Посакуван постер: Кој има информации за депортирање на принудните работници на Балсон во концентрациони логори? Прес фотограф: Олег Ростовцев

Но, тогаш Балсон продолжи да зборува. И тоа звучеше вака:

  • ... дека компанијата не работи за работниците толку голема би можеле да се третираат ако се жалат потоа, ...
  • ... и дека се осмелува да тврди дека Балсен „не е виновен за ништо“ само затоа што судот ја водел компанијата за застареност за нејзините злосторства повеќе не можеше да суди, ...

... не е брутално без вкус да се справи со сопственото минато? Што би му заплатило на Балсон да се покаже како поклоничко? Наместо тоа, таа одлучи да игра надолу принудна работа во нацистичкиот режим.

Компанијата Bahlsen Според извештајот на неделниот весник „Die Zeit“, нејзините работници-робови можеби платиле помалку отколку што се тврдеше за време на нацистичката ера. Весникот цитира проценка на платите на производителот на бисквити од XNUMX-тите години на минатиот век.

Наследничката на компанијата Верена Бахлсен неодамна го имаше нацистичкото минато на нејзините предци и компанијата во весникот „Билд“ минимизираше. „Ние им плативме на робовите исто како и Германците и добро се однесувавме кон нив“, рече таа. Оттогаш 26-годишната девојка се извини за изборот на зборови.

За полските и украинските принудени работници се вели дека добиле од пет до десет рајхмарки неделно, според извештајот на „Цајт“. Убедливо најголемиот дел од бруто-платата, кој беше меѓу 23 и 29 рајхмарки, беше задржан: за даноци и придонеси за социјално осигурување - од кои овие жени никогаш не профитираа - но исто така и за парични казни и високи трошоци за присилно сместување во кампот.

„Зошто семејство може да се сети поинаку?

Сепак, според извештајот, ова не може да се спореди со плаќањето на германските работници за време на нацизмот, како што беше повикано во врска со Архивите на Аролсен во Бад Аролсен. Портпаролката на архивата за „Цајт“ изјави: „Според историските истражувања, германските работници примале просечна плата од околу 44 рајхмарки“.

Групата Bahlsen не сака да коментира конкретно за оваа разлика досега.

Како што известува Шпигел во неговото сегашно прашање, семејството на Bahlsen од Хановер, исто така, беше подлабоко вклучено во нацистичкиот режим за време на нацистичката ера отколку што беше претходно познато. Така и дедото на Верена Балсен и неговите браќа во NSDAP и го промовираа СС. 

На #Wehrmacht #Keks, на # Krümelmonster #VerenaBahlsen на Bahlsen треба 40% од вашата компанија да учествува во #Konzentrationslager#Auschwitz отстапи. #OhneMampfkeinKampf & #ohneFeldpostkeineKampfmoralTheелезната рација на Вермахт овозможи опсади и молскавични војни во Втората светска војна. Донирајте за лесна проекција против Балсен на: paypal@pixelhelper.tv Der #Leibniz Бисквит од компанијата Верена Балсен беше дел од овој систем и одлучувачки за војната. Без него ќе биде #Stalingrad заврши претходно. Компанијата Bahlsen носи исто така #Temmlerдека #Hitler Кока-Кола произведени, многу виновни за војната за уништување #Nazis во третиот Рајх. Дека Bahlsen еднаш плати 1500 € компензација на принудните работници е лоша шега. Балсон обезбедил мапи со Лейбницскиот Feldpost, основата на предната комуникација за време на Првата светска војна. #Kriegspropaganda значи денес #Reklamekunst #DasOriginal# Nurechtmit52Zähnen #Vernichtungslager #eiserneRation #Hannover#Kriegstreiber Кога сојузничките бомбардирањето жените се очекуваше само засолниште направени од дрво принудни работници, казната господа #Bahlsen дури немаше ниту еден за вашите вработени #Bunker изграден. Тука е прикажана мизантропската капиталистичка слика на а # Nazzi Семејство на следбеници. Само преку такви семејства нацистите беа во можност воопшто да го одржат својот болен систем. Да и покажеме на г-ѓа Бахлсен дека и простуваме; но мора да донирате 40% од вашите акции на # Аушвиц. Побарајте го од вас лично - можете да го најдете тука на Фејсбук: https://web.facebook.com/verena.bahlsen & Инстаграм @verenabahlsen

Oetker, Bahlsen & Co. се надоградуваат

Додека армијата во Сирија оди во војна против IS и светот се плаши од Божиќ пазари од терористички напади, богатите инвестираат во германската вооружување компании. Неодамна, некои акционери на д-р Ing. August Oetker KG е вклучен во купувањето на ESG Elektroniksystem- und Logistik GmbH, чии деловни полиња вклучуваат германски борбени авиони. Одбранбената индустрија понекогаш е тешка инвестициска област. Иако на пазарот, најверојатно, ќе биде обезбеден не само од страна на многуте извозници на оружје и операции во Бундесверот, туку и во наводниот безбедносен бизнис, исто така, има само многу крв.

Користете светлина за да го запалите медијалниот пламен

PixelHELPER се постави цел во тивка сезона, за да ја истакне оваа инвестиција на семејството Оеткер. Така што во вревата на пред Божик при купување состојки за Божиќните колачиња не оваа мала мирна порака се спушта, Биенковски започна разни протести. На пример, светлиот уметник проектирал д-р. Oetker логото во оклопна форма и потпис "Kanonenfutter" на фасадата на компанијата на д-р med. Оеткер во Билефелд. Тоа може да е само малку повеќе светлина на ноќното небо Bielefeld дека осветлена свечено украсени улиците, но тука тоа е за вниманието на медиумите. И токму во оваа смисла Биенковски тестираше на добро познатиот Slingshot Channel на YouTube, заедно со Јорг Спајв, домашно пудинг топови.

Војна како приватна работа

И кои реакции го правеа сето ова? На крајот на краиштата, во меѓувреме, официјална изјава на компанијата Билефелд. "Инвестицијата е приватна работа на двајца членови на семејството и нема никаква врска со компанијата. Oetker ", според извештајот на весникот Neue Westfälische Zeitung. И така Биенковски го доведе до следниот напад врз семејството Оеткер за да стигне до својата совест. Прашањето дали е сопственик на компанијата на д-р Мед. Oetker е вклучен во бизнисот со вооружување, овој пат беше шеќер слатка и апсолутно невкусна од хорот на Берлинскиот момче.

Може ли морало да биде постудено од вашата замрзната пица?

Така, од Ролф Zuckowskis Backhit "Во Божиќ пекарница" социјално критична Шум "Во оружје пекарницата". Децата го прашуваат семејството Откер: "Каде има морал?" Акцијата хит е претставен заедно со Берлинскиот хип-хоп уметник Вокалматор. Но, не само во однос на вокалната техника и содржина, изгледот има многу да понуди, стопувањето е точно. Со свинска маска пред 1,45 метар долга дрвена кутија. Во оваа безвкусна позадина, барем Ричард Оеткер треба да ја престигне радоста на бизнисот со вооружување. Впрочем, овој крај 1976 бил киднапиран во таква кутија и бил заробеник. Киднаперот имал свинска маска. Дали дејството е невкусно? Сигурно. Но, колку подготвени мешавини треба да го заборавите сопственото минато и да инвестирате во зделки со оружје чии производи речиси те убија речиси пред 40 години?

За итен прекин на извозот на резервоарот во Саудиска Арабија пиксели Помошник проектиран во соработка со негодување Акција - Стоп за трговијата со оружје, на "Благодарение не тенкови во Саудиска Арабија" зборови на Федералната канцеларија и Амбасадата на Саудиска Арабија.

Саудиите се уште се меѓу најважните купувачи на германските одбранбени компании. Во првата половина биле одобрени 2015 извозот на оружје во вредност од речиси 180 милиони евра во Саудиска Арабија - со Велика Британија и Израел беа дури и посеопфатна бизнис.

Германија е европски шампион во извозот на оружје. Во светот, потребно е трето место зад САД и Русија. Со одобрение на сојузната влада, германското оружје и вооружување исто така се снабдуваат со диктатури и авторитарни режими, како што е Саудиска Арабија. Тоа не може да продолжи вака. Сакаме да ставиме крај на бизнисот со смрт.

Европската конзервирана леб итна помош