Startseite

Arti është bijë e lirisë!

Projeksion i lehtë për në Hotel Sonnenbichl, selia gjermane e mbretit torturues të Tajlandës.
Tagesschau raporton për këngën tonë kundër Mbretit të Tajlandës.

Organizata jofitimprurëse PixelHELPER kujdeset për një mbarë botën Rrjeti i Aktivistëve dhe Artistëve për të Drejtat e Njeriut për fytyrë Shtypja dhe për lirinë e shprehjes për të luftuar Me art duam çështje të rëndësishme sociale vë në dukje Ne gjithashtu operojmë Projektet e ndihmës zhvillimore në Afrikë, vet Furra buke të konservuar prodhojnë për të rritur Stabiliteti i ushqimit për Kampi i refugjatëve, Rajonet e konflikteve dhe katastrofat natyrore bukë e qëndrueshme në kanaçe. Ne jemi duke rritur Stabiliteti i ushqimit në Afrikë, Në zonë Ndihma urgjente PixelHELPER është duke u përpjekur pranë fabrikave të konservuar të bukës në Afrikë që janë afër Kampet e refugjatëve të UNHCR-së për të hapur spitale të vogla me kontejnerë të lëvizshëm. Ju lutemi na ndihmoni në Dhuroni artikullin e menusë dhe mbështesin punën e organizatës sonë.

Humori krijon bashkësi! Për sa kohë që ne Menschlichkeit,Dashuri und Humor lidhemi, nuk ka rëndësi se çfarë ne ndan, Humori i inkurajon ata Tolerancë, Tolerancë e gëzuar në të pastër Humor, në madhësinë e lirë Persönlichkeit është i justifikuar, qëllimi i vërtetë i Menschen sein.

Nëpërmjet tona punë artistike Le të bëjmë botën një vend më të mirë dhe të çojë në të ndryshime të mëdha shoqërore, duke synuar një të thellë demokratikeNë emër të Tolerancë do të PixelHELPER pretendojnë të drejtën, Intoleranz të mos tolerohet. Fokusi është në projektet për lirinë artistike, Menschenrechte dhe kundër Antisemitismus.

Bëni gjërat e gabuara për arsyet e duhura!

Megjithëse një popullatë me shumicë myslimane jeton në Marok, Uighurët nuk mbështeten në Kinë. Ne ndërtuam një memorial për këtë, i cili u vu re vetëm nga shtypi arab pasi një gazetë në Izrael raportoi për të njëjtën formë me memorialin e Holokaustit të Berlinit. BBC arabisht raportoi për projektin. Kjo shkaktoi një bumerang ndërkombëtar shtypi në të cilin mbulimi nuk u përqëndrua më tek Ujgurët, por në konfliktin Izrael / Palestinë. Punimet e artit patën sukses!

Historia e Holokaustit maroken në Wikipedia nuk përmendi kurrë kampet e punës së detyruar në shkretëtirën ku vdiqën hebrenjtë. Memoriali ynë u shkatërrua nga Ministria e Brendshme Marok pas një viti ndërtimi. Ne gjithashtu e sollëm temën e punës së detyruar në historinë e Marokut në Wikipedia për të luftuar kundër falsifikimit historik dhe antisemitizmit. Edhe pse ishte një instalim arti që nga fillimi për të vënë në dukje shkeljet e të drejtave të njeriut nga Kina te Ujgurët.

Bumerangi i artit edhe një herë fluturoi një hark krijues për të luftuar racizmin antimusliman dhe për të përmendur punëtorët e harruar të detyruar brenda Wikipedia.

Fatkeqësisht, Maroku nuk njeh forma të tilla të artit të veprimit. Ekipi
Në sitin tonë Marok, me kopjet e kullës Orthanc nga Lordi i Rings, autoritetet marokene e vështirësojnë jetën. U konfiskua një kuzhinë me supë për 500 persona nga THW gjermane, u shkatërrua një varr për një punëtor gjerman zhvillimi me buldozerë dhe u shkatërrua një furrë e ndihmës për zhvillimin, nga e cila popullata përfitonte drejtpërdrejt.

Vdes PixelHELPER luftoj me një rrjet aktivistësh dhe artistësh në mbarë botën mjete të pazakonshme gegen sociale, Shpesh, artistët pjesëmarrës përdorin teknologjinë më të avancuar dhe të gjitha mjetet e satirës për t'i vënë problemet në qendër të mbulimit të medias.

I pakthyeshëm nga zhurma e botës ne të ecin, të qetë dhe të sigurt, i patrembur në rrezik dhe për të mbrojtur qëllimet e larta në mend rreth Tokës. është besimi ynë kryesor se parimet e Revolucionit Francez janë "liria, barazia, vëllazëria" ringjallur për të luftuar kundër përsëritjen e apatisë politike.


Shkatërrimi i Walter Lübcke murale nga qeveria marokene.
Presidenti i Bundestag, Wolfgang Schäuble tha në Bundestag se Lübcke "E hapur për hyrjen në të cilën ndërton shoqëria jonë e hapur: për vendosmëri, tolerancë dhe njerëzim. Liria e artit është e kërcënuar në të gjithë botën Prandaj PixelHELPER!


Themeluesi i PixelHELPER është artisti i dritës Oliver Bienkowski nga Gjermania. Artistë të tjerë të dritës dhe aksionit dhe shumë karikaturistë janë përhapur në të gjithë globin dhe punojnë së bashku për PixelHELPER për një botë më të mirë.

[advanced_iframe securitykey=”2850230b9c3d025e1bd1b840e1acbf59859bfed4″ src=”https://livepixel.awumedia.de/paypal” width=”100%” height=”300″]

Vetëm ata që mendojnë ndryshe ndryshojnë botën

Por yni Zemërim është e kuptueshme, duke marrë parasysh atë që kemi vuajtur. Çfarë na duhet të bëjmë? gjyshërit Picking çaj për Bigwigs në Ceilon?

Çfarë kemi tonat? ElternFushat e pambukut theren për indianët, dhe saksonët e varfër në Minat e bakrit dhe Coltan pranë Dresdenit, vetëm në mënyrë që Pajisje kongoleze 30 për amvisëri kanë.

Nuk vdes Kakao und Plantacione Kafe në Pfalz! Brezat e Palatines kanë të tyren Shëndeti është shkatërruar për ato të këqija Korporata afrikane. Nuk vdes Fluturat somaliste të peshkimit që kanë peshkuar Detin tonë të Veriut boshKjo është arsyeja pse shumë kishin për të shkuar tani Piratët frisianë të Lindjes jetë.

Pothuajse të gjithë elefantët tanë e qëlluan atë, për të Pjesët e shahut dhe çelësat e pianos, Tani ju vini me xhips e tyre dhe bëni safari dhe shikoni elefantët e fundit në pyllin bavarez në. Kjo është e vështirë.

Und kur Herero sulmoi Gjermaninë, dhe kjo Gjenocidi i kryer kundër suabave, Kjo gjithashtu funksionon pas. Diçka si kjo, thjesht mos e trokisni veten nga rrobat, Ende e dhemb pas 100 vjetJu nuk shërohen aq shpejt.

Ne jemi duke qëndruar këtu në gjunjë kimikate korrozive, kështu që ju mund në Bangladesh për 7 Euro Jeans mund.

Sa nga vajzat tona kemi humbur në Minierat e Diamantit në Bielefeld, në mënyrë që Bonzes në Sierra Leone mund të këndojnë "Diamante janë vajzat më të mirë ", Tani po vijnë edhe në Mesdhe dhe ata ende e duan atë jetoni në palestra tonë.

Po, çfarë tjetër? Çfarë tjetër duhet të bëjmë për ju? Në një moment, ka mbaruarNë një moment nuk mund të bëjmë më shumë! Në një moment, nuk do të ketë më shumë!

Tonë Zemra është shumë larg, Aber mundësitë tona janë të fundme.

Ne. Ndërprerja sistematike e tabutë si një pajisje stilistike esenciale

Kush janë PixelHELPERS?

Robin Hood Gjithkush e di. Të famshmit grabitës Held merr një serioz rivalëtveprat e të cilëve ndoshta janë ende i famshëm të jenë ato të origjinalit. me PixelHELPER International argumentojnë rreth 70 artistë ndërkombëtarë për një botë më të mirëpër të marrë të pasurit në Evropë dhe për t'i dhënë të varfërve në të gjithë botën. Ne jemi atje. Me turmën e tij besnik ka PixelHELPER si një organizatë për të Menschenrechte selinë e tij në Afrika gjetur. Për vite me radhë luftojmë Mik & mbrojtës i të varfërve dhe si i betuar armik ata që Fuqia dhe pasuria tek Abuzimi shtypje.

Ndihma emergjente e bukës së konservuar në Marok

shtyp

"PixelHELPER shtoni bllokun tuaj të ndërtimit revolucionar në art dhe satira me punën tuaj"

sagt Kultura e Gjermanisë në radio

"PixelHELPER është një nga inkubatorët më novatorë të veprimit politik dhe qëndron për një formë të zgjeruar të artit", thonë disa. Ne themi: Arti duhet të shkaktojë një dhimbje, provokojë dhe rebeluar. Ne jemi të shqetësuar me artin si një formë të vetë-sigurimit shoqëror në frymën e Iluminizmit. Fushata jonë nënvizon mundësitë e artit si pushteti i pestë në shtet. Arti, pra, nuk është një pasqyrë që ju i qëndroni realitetit, por një çekiç me të cilin e bëni atë.

Ne i njohim mundësitë.

Ne mësojmë. Ne luajmë. Ne zhvillojmë ide. Ne nxjerrim ide nga errësira. Ne përdorim kontrastin. Ne e bëjmë atë spektakolare, ose bëjmë diçka të zhduket. Ne e përqendrojmë pikëpamjen. Ne bëjmë lidhje. Ne ndryshojmë perspektivën tuaj. Ne punojmë në hije. Ne kërkojmë pse me dritë. Ne japim përgjigje. Ne kemi një qëndrim. Ne akuzojmë. Ne luajmë me shkëndijë të dritës në zemrën tonë më të thellë. Ne e mbajmë atë jashtë.
Dhe ne themi: Ne jemi PixelHELPER

Të dobëtit gjithashtu janë të lidhur fuqishëm

Friedrich Schiller

Shkoni dhe provoni veten.

Kubi i PixelHELPER shkoi nëpër botë.

Zgjidhja Cube Rubik-së në video "në ditët e 80 në mbarë botën" simbolizon një zinxhir vëllazëror të njerëzimit rreth tokës, pixel Helper me vet crowdfunding saj LIVE STREAMING formon app në Android PlayStore virtuale dhe fton shikuesin për të bashkëvepruar.

Në rrjedhën e jetës ne lëmë shumë gjurmë. Edhe në jetën e njerëzve të tjerë rrugët e të cilëve mund të kalonim vetëm një herë dhe se ne ndikuam aq shumë, sa që jeta e tyre më vonë mori një kthesë të ndryshme. Nuk do të kishte vlerësim më të madh për punën e Fondacionit PixelHELPER sesa një ndikim të qëndrueshëm pozitiv në shoqërinë tonë.

Ne luftojmë me pasion për një botë më të mirë.

Humanizmi si një eksperiencë interaktive në flladin e gjallë. Kontrollo shpërndarjen nëpërmjet emoticons në Facebook. Zombies nuk dinë asnjë racë, ngjyrë apo religjion. Vetëm trurin! Projekti "Zombies Without Borders" e sheh veten si një platformë ndërvepruese e ndihmës. Emri është derivat i një numri kompjuterësh mumje që kontrollohen nga jashtë. Pretendimi ynë nuk është asgjë më pak se një zgjidhje për të gjitha katastrofat humanitare duke ndihmuar në mënyrë interaktive shikuesit përmes fluksit të jetesës. Qëllimi ynë: 24 orët e livestream nga ndezjet e botës. Gazetarët shoqërues në zonat e luftës, shpërndarja e ndihmës në kampin e refugjatëve ose gjuetarët e gjuetisë në Parkun Kombëtar Kruger. Mundësitë e kontrollit tonë të parave janë të pakufizuara Mjetet tona: Emotiketat e Facebook kontrollojnë forcën dhe vendosin se çfarë po bëhet.

Teknikisht ajo punon është që të fillojmë një lumë jetojnë me kontrollet transparente dhe më pas të ftojë "Zombies pa kufij" përkatëse stafit në lumë tonë jetojnë. Pra, ne mbajmë një sy në koreografinë e kontrolleve interaktive dhe i përgjigjemi shpejt ndryshimeve në livestream në vendin e krizës.

Aplikimi i crowdfunding Livestream në Marrakech, Marok

Fondacioni PixelHELPER | Prezantimi i aplikacionit në Marrakech, Marok

  • Në emër të themeluesit të PixelHELPER, 2009 dha shpërdorimin e çmimit "Filloni revolucionin tuaj" për punën e tij për të pastrehët.
  • 2013 lançoi PixelHELPER një fushatë të pastrehë Shitstorm, të cilën shumë media gjermane, përfshirë edhe Süddeutsche Zeitung me një artikull në lidhje me veprimin tonë.
  • 2014 nxiti skandalin e NSA / Drone me fushatat 10 në Ambasadën e SHBA, duke arritur mbulimin e medias javore të çështjes në media.
  • 2015 bleu tregtarët e rinj të armëve të Dr. Ing. Oetker Group gjatë natës përmes parashikimeve të lehta në Ministrinë Federale të Mbrojtjes ndërgjegjësimi i pavullnetshëm në mbarë vendin.

Nga Rainbow

PixelHELPER dëshiron të protestojë kundër persekutimit të homoseksualëve në shtetet totalitare të botës. Ka ende shumë vende në botë të tilla si Irani, Nigeria, Mauritania, Sudan, Jemen, Arabinë Saudite ose Emiratet e Bashkuara Arabe, ku homoseksualiteti është ilegal dhe dënohet me vdekje!
Dashuria nuk njeh gjini, pa ngjyrë të lëkurës apo religjion! Dashuria nuk njeh kufij! Ne duam të përhapim këtë deklaratë, PixelHELPER, në mbarë botën me projektin e artit të dritës "Nga ylberi".


selinë e projektit celular

Kapsula emergjente e ftohtë për njerëzit e pastrehë

Dimri po afrohet dhe njerëzit e pastrehë kanë nevojë për ndihmën tonë. Zgjidhja jonë: Kapsula e emergjencës së ftohtë PixelHELPER kundër ngrirjes së njerëzve në rrugët e Gjermanisë. Çdo vit më pak gjermanë vdesin nga rrëzimi i avionit sesa njerëz të pastrehë vdesin. Në FRG ekzistojnë më shumë se gjysmë milioni njerëz të pastrehë jashtë rrjetit social të sigurisë. Përsëri dhe përsëri, njerëzit dërgohen në derë me temperatura minus, pastaj ngrijnë deri në vdekje. Dhe problemi i strehimit në Gjermani nuk është trajtuar në mënyrë të qëndrueshme. Këtu ndodh programi i riintegrimit të pastrehë. Duke filluar me kapsula ftohtë emergjente për të mbrojtur të pastrehët në frontin e një vdekje shumë të lehtë të shmangshme, ne jemi duke ndërtuar një sistem që problemet themelore të mbeten pa strehë, mungesës së sigurisë, nuk ka mundësi punësimi dhe tjetërsimi social luftuan, dhe kështu njerëzit e pak nga pak të kthehet në një jetë normale lejon.

Ne jemi vetëm një zog i vogël i majmunëve në një planet të vogël që rrethon një yll shumë të mesëm.

Stephen Hawking
Themeluesi i PixelHELPER Oliver Bienkowski me qenin maroken rrugor ET