Fushata për "Më shumë Demokraci" në Turqi

Gjenocid arti i lehtë PixelHELPER kundër Erdogan

Liria e fjalës kërcënohet shumë në Turqi. Që nga përpjekja për grusht shteti në korrik 2016, qeveria turke ka ndërmarrë veprime të ashpra kundër gazetarëve dhe mediave kritike ndaj qeverisë. Kjo e përkeqëson situatën tashmë të tensionuar për mediat në Turqi. Gazetarëve u konfiskohen pasaportat, autorët burgosen. Mbi 130 shtëpi mediatike tashmë janë mbyllur, përfshirë 29 botues librash që gjithashtu janë shpronësuar.

Frika dhe mjetet e jetesës mbizotërojnë mes publicistëve dhe botuesve. Në Turqi, liria e shprehjes shkelet nën këmbë. Liria e fjalës është një e drejtë e njeriut dhe nuk është e negociueshme. Liria e opinionit, informacionit dhe liria e shtypit janë baza e një shoqërie të lirë dhe demokratike. Ne i bëjmë thirrje Qeverisë Federale dhe Komisionit të BE -së të marrin një qëndrim të qartë mbi situatën në Turqi, të kërkojnë pa kompromis dhe në mënyrë aktive lirinë e shprehjes në vendimet, veprimet dhe deklaratat e tyre dhe të mos e bëjnë atë objekt negociatash. Nëse liria e shprehjes sulmohet dhe kufizohet masivisht në Turqi dhe gjetkë në botë, Qeveria Federale dhe Komisioni i BE -së duhet të rishikojnë politikën e tyre ndaj vendeve të tilla. Për më tepër, gazetarët dhe autorët e prekur kanë nevojë për ndihmë të shpejtë nga Gjermania dhe Evropa, për shembull përmes lëshimit jo -burokratik të vizave emergjente.
Gazetarët, autorët dhe botuesit, librat, gazetat dhe revistat japin një kontribut të rëndësishëm në demokracinë dhe lirinë. Kjo është arsyeja pse ne jemi të vendosur me vendosmëri për lirinë e shprehjes, informacionit dhe lirinë e shtypit. Mbështetni peticionin tonë dhe bashkohuni me ne për këto të drejta themelore! Për fjalën dhe lirinë!

Veprimet tona mbajnë të zënë mediat dhe sigurojnë që këto çështje të rëndësishme humanitare të mos harrohen. Ju lutemi ndani projektet tona në Facebook! Nëse mbështesni kauzën tonë, ne do të jemi mirënjohës për çdo donacion në mënyrë që të mund të vazhdojmë fushatat tona përgjithmonë. Edhe pak euro bëjnë diferencën! Ndarja është kujdes. Ju lutemi mbështesni punën tonë bamirëse.

vend më të mirë
PayPal

Lexo më shumë

Mirësevini në Buntesregierung

Buntesregierung është një projekt artistik i PixelHELPER që adreson probleme të rëndësishme shoqërore në mënyra të tjera duke krijuar "Buntesministerien" fiktive. Sigurisht, Buntesregierung ndërhyn ndryshe në çështjet aktuale sesa qeveria federale. Këtu është një deklaratë nga Angela Merkel mbi Julian Assange.

Këto kërkesa nga qeveria federale kanë implikime ndërkombëtare. Këtu është një reagim nga Mbretëresha dhe Boris Johnson.

Vendet e tjera po u përgjigjen kërkesave të Kancelares Angela Merkel me një fjalim tjetër të Vitit të Ri, këtu nga Zvicra

Pas Angela Merkel, Mbretëreshës, Boris Johnson dhe presidentit kombëtar të Zvicrës, Donald Trump gjithashtu duhej të thoshte diçka për këtë.

"Të pastrehët Bugen të Buntesministerium" shpërndau kapsolla të ftohta për të pastrehët në një rregullim artistik nga Angela Merkel. Këtu do të gjeni dy video që ilustrojnë këto aktivitete.

Për të ndryshuar shoqërinë nga pikëpamja artistike, PixelHELPER ka përfshirë projekte të ndryshme "shumëngjyrëshe":

Buntesrat, Buntespolizei, Buntes Ministria e Financave, Bunteskanzler, Buntesnachrichtendienst, Bunteskriminalamt, Buntestag, Buntespresseversammlung, Buntesamt për mbrojtjen e kushtetutës dhe Bunteswehr. Së bashku me artistë nga e gjithë bota, fushatat për projektet individuale po botohen gradualisht.

Weir shumëngjyrësh

Shërbim i inteligjencës me ngjyra

Laborator Deep Fake për të Drejtat e Njeriut

Falso e thellë: Një gënjeshtër për shpresën që çon në revolucion!

Një falsifikim i thellë është një formë e re e redaktimit të videos. Nga zërat sintetikë deri te rregullimi i lëvizjes së gojës, mund të krijojmë çdo video. Krerët totalitarë të shtetit paraqesin dorëheqjen e tyre në video, një luftë e gjatë ka përfunduar, një revolucion është shpallur, lind një adresë alternative e Vitit të Ri - mundësitë e ofruara nga deepfakes janë të pafund. Laboratori i PixelHELPER Deep Fake tashmë ka prodhuar deepfakes të ndryshme. Shihni një përzgjedhje në këtë faqe në internet. Nëse keni ndonjë pyetje, ju lutemi na kontaktoni përmes kontaktit të pikës.

Angela Merkel kërkon faljen e Julian Assange nga Mbretëresha dhe Boris Johnson
Mbretëresha dhe Boris Johnson reagojnë menjëherë, natyrisht.
Donald Trump fal Julian Assange dhe Edward Snowden
Angela Merkel themelon Ministrinë Federale Gjermane të Ngjyrave kundër të pastrehëve

Fondi i Mbrojtjes së Demokracisë Tailandeze

Zgjidhni gjuhën tuaj:
Ju lutemi dhuroni në paypal@PixelHELPER.tv për veprime të mëtejshme kundër mbretit

Futboll lakuriq. Mbreti Thai merr përsipër patronazhin për projektin XXXSoccer nga PixelHELPER. Në ndeshjen e parë 26 zonjat e tij nga haremi garojnë kundër njëra-tjetrës, Rama X. është arbitri, dy mbretëreshat e tij janë në gol.
Tani po kërkojmë një fushë futbolli, duke rrobaqepur kostume dhe duke transmetuar lojën në një transmetim të drejtpërdrejtë. Na ndihmoni këtu:
Projektim #AlbasadaServourist Thailand Thailandartart
Ne e festojmë demokracinë në Tajlandë në 24 qershor 2020. Banda Faiyen ka shprehur fjalimin e dorëheqjes së mbretit

Vrau për Ramën X.
Në kërkim të drejtësisë

Thais që luftojnë për demokracinë dhe lirinë e fjalës po mbështesin Fondacionin Ndërkombëtar PixelHELPER për të filluar një fushatë proteste kundër mbretit Vajiralongkorn të Tajlandës, një monark mizor dhe i dhunshëm i cili, me ndihmën e aleatëve të tij, rregullon përmes frikës dhe frikësimit në ushtri.

Monarku 67-vjeçar u bë mbret në 2017, por vështirë se kalon kohë në Tajlandë. Për disa vite ai ka kaluar pjesën më të madhe të kohës në Grand Hotel Sonnenbichl në qytetin gjerman të Garmisch-Partenkirchen, së bashku me një harem prej 20 grave dhe një rrethim të më shumë se 100 punonjësve dhe zyrtarëve të pallatit.

Shumë nga gratë në haremin e tij dhe shërbëtorët në prag të tij janë të burgosur në Gjermani. Ata nuk duan të shërbejnë Vajiralongkorn, por ata nuk kanë zgjidhje tjetër. Burimet që punojnë për mbretin në Bavari thonë se punonjësit që nuk e pëlqejnë atë rrihen dhe rrahin rrëmbyesit e Vajiralongkorn si ndëshkim. Goditjet janë filmuar sepse Vajiralongkorn i pëlqen të shikojë video të të vuajturve.

Në Tajlandë, mbreti ngriti një burg burgimi dhe ndëshkimi në një nga pallatet e tij. Zyrtarët dhe personeli ushtarak mund të dërgohen atje me muaj për shkelje të vogla. Ata torturohen, rrihen dhe keqtrajtohen me urdhër të Vajiralongkorn.

Të paktën tre persona që punojnë për mbretin kanë vdekur vitet e fundit. Pallati pretendon se dy prej tyre kryen vetëvrasje dhe i treti vdiq nga një infeksion gjaku, por dihet që është e zakonshme që të tre u torturuan dhe u vranë.

Që nga viti 2016, nëntë aktivistë të demokracisë Tailandeze që kërkojnë mërgim jashtë vendit janë vrarë. Ka prova dërrmuese që ata u vranë nga agjensitë e inteligjencës Thai, të cilët ndoqën udhëzimet e Vajiralongkorn.

Mbreti është mbi ligjin në Tajlandë dhe mund të veprojë pa ndëshkim. Kushtetuta i jep atij fuqi absolute dhe askush nuk mund të ngre kundër tij akuza civile ose penale.

Ai mbrohet dhe mbështetet nga gjeneralë ultra-mbretëror që udhëheqin forcat e armatosura Thai. Ushtria Tailandeze, si monarkia, është një armik i demokracisë. Në shekullin e kaluar, ushtria ka kapur fuqinë në grushta ushtarake dymbëdhjetë herë dhe po ndërhyn vazhdimisht në politikë. Tajlanda kurrë nuk ka qenë në gjendje të zhvillojë demokraci të qëndrueshme sepse monarkia dhe ushtria kanë komplotuar për të minuar politikën zgjedhore. Vajiralongkorn është në komandë të drejtpërdrejtë të një ushtrie me më shumë se 50.000 ushtarë të Gardës Mbretërore në Tajlandë për të shtypur çdo kontradiktë.

Katër herë në historinë moderne të Tajlandës - 1973, 1976, 1992 dhe 2010 - ushtria Tailandeze masakroi civilët që protestonin në rrugët e Bangkok për të kërkuar demokraci. Ushtria ka vrarë shumë më tepër civilë tajlandezë sesa ka vrarë ndonjëherë ushtarë të huaj në një luftë të vërtetë.

Vajiralongkorn tani është në martesën e tij të katërt. Ai u largua dhe poshtëroi gruan e tij të parë menjëherë pas martesës së tyre dhe më në fund u divorcua nga ajo. Gruaja e tij e dytë u dëbua nga Tajlanda në 1996 së bashku me katër djemtë e çiftit. Ai u nda nga gruaja e tij e tretë në 2014, e detyroi atë në arrest shtëpiak dhe filloi një pastrim brutal të familjes së saj. Prindërit e saj, tre vëllezër, një motër, xhaxhai i saj dhe disa të afërm të tjerë u arrestuan.

Vajiralongkorn u martua me mbretëreshën e tij aktuale një vit më parë, por ai rrallë e sheh atë dhe preferon të kalojë pjesën më të madhe të kohës me haremin e tij në Grand Hotel Sonnenbichl ndërsa gruaja e tij jeton në një hotel në qytetin zviceran të Engelberg.

Vajiralongkorn është monarku më i pasur në botë me një pasuri personale prej më shumë se 50 miliardë euro. Por kjo pasuri nuk i mjafton - çdo vit ai kërkon një shumë të madhe nga buxheti i shtetit, i cili financohet nga taksapaguesi Tailandez. Këtë vit mbreti do të marrë më shumë se 815 milion euro nga buxheti Thai.

Njerëzit e zakonshëm janë të dëshpëruar dhe të uritur pasi fshikëzat pandemike Covid-19 në të gjithë Tajlandën dhe botën, ndërsa mbreti në Grand Hotel Sonnenbichl jeton në luks, harxhon shuma të mëdha parash të tatimpaguesit dhe abuzon me haremin dhe shërbëtorët e tij. Punonjësit që janë rrahur dhe abuzuar nuk guxojnë të kontaktojnë policinë gjermane sepse kanë frikë se familjet e tyre mund të hakmerren në Tajlandë.

Shumica e Thais janë të vetëdijshëm për krimet dhe egërsinë e mbretit të tyre, por zërat e tyre heshtin nga ligjet drakoniane. Kushdo që kritikon monarkinë është në burg vite më parë.

Nuk janë vetëm Tailandezët që vuajnë nga Mbreti Vajiralongkorn. Ai gjithashtu rëndon taksapaguesit gjermanë sepse shteti duhet të paguajë për të për sigurinë dhe mbrojtjen. Ai kryen shkelje të të drejtave të njeriut në tokën gjermane - trafikim dhe abuzim i grave dhe brutalizim i shërbëtorëve të tij, të cilët i trajton si skllevër. Gjermanët nuk duhet të tolerojnë këtë në vendin e tyre.

Kjo është arsyeja pse aktivistët e demokracisë Thai mbështesin Fondacionin PixelHELPER për të marrë masa së bashku.

Ne dëshirojmë që bota të mësojë për korrupsionin dhe egërsinë e Vajiralongkorn.

Ne dëshirojmë që ai të ndalojë së torturuari njerëzit Thai.

Ne duam që Gjermania ta largojë atë sepse ai shkelte disa ligje.

Ne dëshirojmë që ai të gjykohet në Tajlandë për krimet e tij.

Dhe ne nuk do ta përfundojmë fushatën tonë derisa ai të dërgohet në shtëpi për t'u përballur me drejtësinë.

Nëse na mbështesni, ju lutemi na dërgoni një mesazh dhe dhuroni PixelHELPER në faqen tonë të internetit: https://pixelhelper.org/en/hilfe/

Së bashku ne mund t'i japim fund mbretërimit të frikës së Vajiralongkorn dhe të sjellim demokracinë e vërtetë në Tajlandë.

Ndihma urgjente e bukës së konservuar evropiane - stabiliteti i ushqimit për Afrikën


Dorëzimi i bukës për popullatën e varfër rurale të Ait Faska

Mirë se vini në projektin AfrikaHilfe të PixelHELPER. Menjëherë pas vdekjes së Karl Heinz Böhm nga Menschen für Menschen, ne e çuam 2014 në Marok për të hedhur themelet për aktivitetet tona në Afrikë. Tani, 5 Vite më vonë, kemi arritur shumë pak dhe jemi në gjendje të sigurojmë ndihmë për zhvillim në të gjithë Afrikën. Është më e lehtë të organizohesh nga selia jonë e Afrikës Veriore sesa nga Evropa.

Fillimi i projektit në mes të shkretëtirës së gurit.
Statusi i projektit gusht 2019

Ne kemi një fermë të vogël, 40 km larg Marrakech në Marok, e kthyer në një studio interaktive livestream. Në prodhimin nën sytë e kamerave, ne përdorim programin tonë vetë-programuar interaktiv të ndihmës së gjallë të jetesës, i cili gjithashtu do t'u ofrojmë organizatave të tjera të ndihmës zhvillimore për përdorim në të ardhmen. 

PixelHELPER dëshiron t'u japë njerëzve lirinë për të formuar jetën e tyre të vetë-përcaktuar dhe të pavarur pa vështirësi materiale dhe t'u japë fëmijëve të tyre një të ardhme të mirë. PixelHELPER kontribuon në përmirësimin e qëndrueshëm të kushteve ekonomike, sociale, ekologjike dhe politike në mbarë botën. PixelHELPER lufton varfërinë dhe promovon të drejtat e njeriut, sundimin e ligjit dhe demokracinë. PixelHELPER kontribuon në parandalimin e krizave dhe konflikteve të dhunshme. PixelHELPER promovon një formë shoqërore të barabartë, ekologjikisht të qëndrueshme dhe kështu të qëndrueshme të globalizimit.

Ne prezantuam softuerin tonë të ndihmës për tufën e gjallë në një TED Talk në Marrakech në 2014. Ferma është vendi i parë praktik ku ne përdorim softuerin tonë. Ne shpresojmë që mbështetësit dhe vizitorët e rinj të projektit tonë.

Ndezja e sobës më të madhe të qymyrgurit në Afrikën e Veriut, Ait Faska Marok
(5 metër ndërtim i çatisë së sheshtë, shumë e rrallë)

Me bukë të konservuar kundër mungesave të ushqimit të shkaktuara nga lufta dhe ndryshimi i klimës

Për të parë burimin e Instagram-it duhet të shtoni API Token tuaj në faqen e opsioneve Instagram të shtojcës tonë.

 platformat interaktive të prodhimit për furnizimet e ndihmave

Rrjeti i Livestream do të ndihmojë softuerin

Ne prezantuam softuerin tonë të ndihmës për tufën e drejtpërdrejtë në një TED Talk në Marrakech. Një Bisedë TED është një ngjarje ku mbahen fjalime për përcaktimin e trendit mbi tema që na lëvizin neve dhe do të na lëvizin në të ardhmen.

Ndihma emergjente evropiane e bukës së konservuar

Kampi i refugjatëve Mbera është 2000 kilometra nga selia e transmetimit të drejtpërdrejtë të PixelHELPER. Furra e ndihmës tonë emergjente të bukës së konservuar prodhon bukë me jetë të gjatë për kampet e refugjatëve dhe zonat e katastrofave. Algat spirulina të prodhuara në Marok supozohet se ndihmojnë kundër kequshqyerjes dhe kequshqyerjes në depo. W.Ne duam të ndërtojmë një lokacion para kampit të refugjatëve dhe të përdorim softuerin tonë të ndihmës së shpejtë për të ndihmuar njerëzit. Kampi i refugjatëve është qyteti më i madh 4 në Mauritani, ne duam të sigurohemi që vuajtjet e refugjatëve të luftës të lehtësohen.

PixelHELPER kanë krijuar një hapësirë ​​unike dhe e afrojnë audiencën me prodhimin e mallrave të ndihmës në Afrikë. Kubët e urgjencës vijnë me një thes gjumi, sobë me gaz, çantë të ndihmës së shpejtë & amp; Elektrik dore e pajisur. Gjithçka që ju nevojitet kur humbni shtëpinë tuaj pas një katastrofe natyrore.

Mbështetni projektin tonë

paypal@PixelHELPER.tv
IBAN DE93 4306 0967 1190 1453 00
SWIFT / BIC: GENODEM1GLS
Fjala kyçe: Promovimi i Artit dhe Kulturës

Ne krijojmë vende pune dhe perspektiva

Ne krijojmë vende pune dhe krijojmë një zhvillim të përsosur me ndërtimin e hapësirave të futbollit publik, kabineteve të këmbimit publik dhe ofertave kulturore. Ndërsa rajoni ynë është në mes të një rajoni ekonomikisht rural, shumë kompani lokale dhe furnizues të lëndëve të para përfitojnë nga urdhrat dhe mund të punësojnë punonjës të rinj vetë.

Maroku është vendi më modern në Afrikë.

Nga Maroku ne i arrijmë të gjitha vendet afrikane me kontenierë detare me portet e detit të thellë në Tangier dhe Casablanca. Lidhja me Evropën është e shkëlqyer. Nga kontinenti spanjoll në Marrakech, ka vetëm 6 orë me makinë.

Ne kemi krijuar një qendër këtu për të bashkërenduar shpejt ndihmën humanitare dhe për ta sjellë atë në destinacionin tuaj shpejt me makinë, kontejnerë deti ose aeroplan. Këtu në sit mund të prodhojmë lehtësisht gjithçka që u nevojitet njerëzve në kampe refugjatësh. Ne do të vendosim postin e parë përpara kampit të UNHCR-së në Mauritania.

Teknologjia jonë livestream gjeneron kutitë interaktive 6 në anën e majtë të videove të drejtpërdrejta. Këto kuti mund të ndryshohen nga ne në çdo kohë në lidhje me aktivitetin dhe shumën e donacioneve. Ne kemi krijuar një funksion ndërhyrje interaktive që do të na mundësojë t'i përgjigjemi situatës aktuale në kampet e refugjatëve dhe të sigurojmë ndihmë direkte.

Aftësitë e softuerit tonë Schwarmhilfe janë gjithashtu në dispozicion për OJQ të tjera. Bisedoni me ne.

Kampi i detyruar i punës Bou Arfa Një memorial i Holokaustit në Marok

Prishja nga 2 buldozerë nëpër shtetin Marok. Obelisk ishte një diell dhe nuk kishte asnjë lidhje me memorialin e Uygur.

Megjithëse një popullatë me shumicë myslimane jeton në Marok, Uighurët nuk mbështeten në Kinë. Ne ndërtuam një memorial për këtë, i cili u vu re vetëm nga shtypi arab pasi një gazetë në Izrael raportoi për të njëjtën formë me memorialin e Holokaustit të Berlinit. BBC arabisht raportoi për projektin. Kjo shkaktoi një bumerang ndërkombëtar shtypi në të cilin mbulimi nuk u përqëndrua më tek Ujgurët, por në konfliktin Izrael / Palestinë. Punimet e artit patën sukses!  

Historia e Holokaustit Marok në Wikipedia nuk përmendi kurrë kampet e skllevërve në shkretëtirën ku vdiqën hebrenjtë. Memoriali ynë u shkatërrua nga Ministria Marokane e Brendshme pas një viti ndërtimi. Ne e futëm temën e punës së detyruar në historinë e Marokut në Wikipedia për të luftuar kundër falsifikimit historik dhe antisemitizmit. Dhe kjo megjithëse ishte një instalim arti që nga fillimi për të treguar shkeljet e të drejtave të njeriut të Kinës kundër Ujgurëve. 

Bumerangi i artit edhe një herë fluturoi një hark krijues për të luftuar racizmin antimusliman dhe për të përmendur punëtorët e harruar të detyruar brenda Wikipedia.

Fatkeqësisht, Maroku nuk njeh forma të tilla të artit të veprimit. Ekipi
Në sitin tonë Marok, me kopjet e kullës Orthanc nga Lordi i Rings, autoritetet marokene e vështirësojnë jetën. U konfiskua një kuzhinë me supë për 500 persona nga THW gjermane, u shkatërrua një varr për një punëtor gjerman zhvillimi me buldozerë dhe u shkatërrua një furrë e ndihmës për zhvillimin, nga e cila popullata përfitonte drejtpërdrejt. 

D

Në kampet e punës të detyruar në Marok, mijëra njerëz vdiqën duke punuar në hekurudhën e Saharasë. Si rezultat, Maroku gjithashtu ka një histori të Holokaustit. Ata e quajnë Bouarfa Aushvicin e shkretëtirës

Letër e hapur për mbretin Mohamed 6 të Marokut.

E dashur Lartmadhëri Mohammed VI, Arti nuk është krim. Organizata jonë gjermane për të drejtat e njeriut dhe promovimin e artit dhe kulturës urgjentisht duhet të ankohet tek ju për shkelje serioze të të drejtave të njeriut në Marok. Gjithçka filloi me një kuzhinë supë të lëvizshme për Afrikën, të cilën autoritetet tuaja doganore në Tangier e kanë konfiskuar që nga maji i vitit 2018 sepse supozojmë se duam të shesim supa komerciale në Marrakech. Për një vit tani kemi parë njerëz që hanin nga koshat e plehrave dhe kuzhina jonë e supave me siguri do të kishte ndihmuar disa njerëz të ngopeshin. Pse zyrtarët tuaj po shkatërrojnë kopshtin tonë të artistëve? Autoritetet tuaja nuk iu përgjigjën aplikimit të ndërtesës në shtator 2018. Çdo ditë ne u përpoqëm të krijonim kontakt me administratën tuaj përmes të gjitha kanaleve në vend nga Parlamenti përmes ambasadave tuaja marokene, të cilat nuk funksionuan. Ata kurrë nuk u përgjigjën. Në dhjetor 2018, punëtori ynë i zhvillimit të PixelHELPER Tombia Braide vdiq sepse ishte aq i mërzitur për sjelljen e autoriteteve sa vdiq nga një sulm në zemër. Sigurisht, ai u varros si një memorandum pa askënd të pranishëm dhe faji u vu sipërmarrësit marokene. Ne ndërtuam një orë diellore në kujtim të tij, ajo u shkatërrua nga buldozerët e saj. Ne investuam 100.000 € në Marok brenda një viti. Funksiononte një furrë buke të konservuar për të siguruar stabilitetin e ushqimit në Afrikë dhe i siguroi fshatit tonë bukë falas çdo ditë. Xhandarmëria juaj merr vizitorë nga ne në stacionin e policisë me arsyetimin se është e ndaluar të na vizitoni. Një pyetje me pretendime se i ftuari ynë do të ishte një tradhtar dhe një Frimason nuk duhet të tolerohet. Pastaj kishte goditje në fytyrë për vizitorin tonë. Gazetarët u ndaluan të vizitonin pronën tonë nga policia në disa raste. Megjithëse ne kemi të gjitha dokumentet për të marrë vizën e investitorit në vendin tuaj, përfshirë një qira 3-vjeçare me mundësi blerjeje, policia juaj dëshiron të na dëbojë fort. Ne bëjmë thirrje për dëmshpërblime për shkatërrimin dhe rindërtimin e furrës së bukës së konservuar. Ju gjithashtu duhet të informoni oficerët tuaj të policisë lokale që artistët nuk janë terroristë. Sepse kështu trajtohemi. Punonjësit tanë kërcënohen fizikisht nga Mkadem, dora e majtë e Caid, për të mos mbyllur vrimat në muret tona të jashtme. Në Festivalin e Sheqerit, ekipi ynë kishte nevojë për një injeksion të tërbimit për shkak të kafshimit të një qeni. Fatkeqësisht, departamenti i tyre shëndetësor në Ait Ourir dhe Marrakech u mbyll. Ne kërkojmë 100.000 euro për rindërtimin dhe një falje personale nga shefi juaj i policisë në Ait Ourir dhe kaseta në Ait Faska. Të cilët kurrë nuk flasin me veten, por komunikojnë vetëm me kalimtarët. Për shkak të dhunës policore ndaj mysafirit tonë, ne kemi nevojë për 100 punonjës të zgjedhur prej nesh për 100 vjet nga Ait Faska & Ait Ourir për të punuar në projektet tona artistike.

Punëtorët e harruar të detyruar të kampit në Marok. Shumë hebrenj vdiqën këtu.

Në verën 1942 vizitoi një Dr. Wyss-Denant Misioni Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (IRC) drejtoi kampet Boudnib, Bou Arfa dhe Berguent. Sot askush nuk e kujton diellin në këto fshatra të largëta.
Stelet e zeza formojnë memorialin e Holokaustit në një njësi. Vizitorët enden nëpër këto
Simulimi i memorialit më të madh të Holokaustit në botë
Paraqitja para shkatërrimit. Ndërtim viti 1 me marokenët 10.
Gjithashtu një murale nga Walter Lübecke u shkatërrua dhe u pikturua sipër. Flamuri i BE është thyer në tokë.

Në total kishte 14 kampe të llojeve të ndryshme me 4.000 burra në protektoratin francez të Marokut. Një e treta ishin hebrenj me kombësi të ndryshme. Të burgosurit ishin të gjithë burra, përveç në Sidi Al Ayachi, i cili kishte gra dhe fëmijë. Disa kampe ishin burgje të ruajtura, dmth burgje të vërteta për kundërshtarët politikë të regjimit të Vichy. Të tjerët ishin të ashtuquajtur kampe tranziti për refugjatët. Akoma të tjerët ishin të rezervuar për punëtorë të huaj. Ose hebrenj në kampin Bou Arfa nën Vichy, Hekurudha Transsahara u bë një simbol i rëndësishëm për bashkëpunimin me Rajhun e Tretë. Prandaj, kishte shumë nevojë për punëtorë. Ata që nuk mund të punonin më shumë të vdekur.

Mijëra republikanë spanjollë u bënë përgjegjës në grupe të punëtorëve të huaj për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e shinave të trenit. Ritmi i punës pasi u largua nga shtypjet e Franco ishte brutale dhe çnjerëzore.Punëtorët spanjoll u kthyen në të dënuar të vërtetë. Hebrenjtë e dëbuar nga Evropa Qendrore dhe komunistët francezë u transferuan atje. Jeta e përditshme atje ishte e tmerrshme. Shumë vdiqën nga abuzimi, torturat, sëmundjet, uria ose etja, goditjet e akrepit ose kafshimet e gjarprit.

Depoja e Berguent (Ain Beni Mathar) drejtohej nga Departamenti i Prodhimit Industrial. Ishte rezervuar ekskluzivisht për hebrenjtë (155 në korrik 1942 dhe më pas 400 në fillim të vitit 1943 sipas raportit të CRI). "Por ai rehati shpirtërore nuk e zvogëloi faktin se kampi Bergue ishte ndër më të keqët," tha Jamaa Baida. Kryqit të Kuq iu kërkua të mbyllej, hebrenjtë që jetonin në Bergued, veçanërisht nga Evropa Qendrore, kishin ikur më parë në Francë. Vullnetarët e Legjionit të Huaj, të cilët u demobilizuan pas disfatës në 1940 dhe më pas u internuan "për arsye administrative". I tillë ishte rasti i Saul Albert, një shtetas turk i cili erdhi në Francë në 1922. Ai u burgos në Bergua deri në lirimin e tij në Mars 1943. Në ditarin e tij ai shkruan:

“10 Shkurt (1941): Thyeu gurë tërë ditën. 2 Mars ...: Dorëzimi në grupin e pestë me hebrenjtë gjermanë. Nuk me pelqen aspak. Puna nuk është e njëjtë; Na u desh të bënim një çakëll ... 6 Prill: Ne nuk mund ta durojmë më këtë jetë. Kam ethe, dhimbje dhëmbi ... 22 shtator: Rosh Hashanah: Askush nuk donte të punonte ... 1 tetor: nuk hëngri ... "

Rojet, shumë prej të cilëve ishin gjermanë, silleshin në mënyrë tiranike, armiqësore dhe keqdashëse. "Ata duhet të ishin bashkuar me NS-SS famëkeq." Disa të burgosur shpëtuan, arritën në Casablanca dhe u bashkuan me forcat.

Në Boudnib, një qytet i vogël me 10.000 banorë, kazermat aktuale ushtarake janë dëshmitarët e fundit në kampin e ushtrisë franceze. Banorët e moshuar mbajnë fragmente të kujtesës: “Unë mund t'ju them dy gjëra me siguri. E para është krahu Boudnib, i cili përbëhet kryesisht nga hebrenj. E dyta është se shumica e fushuesve të qytetit ishin arsimuar në shkollën fillore ”(Revista Tel Quel Nr. 274, 19-25 maj, 2007).

Maurice Rue, një gazetar komunist, u internua atje. Ai na tha që "nga 40 të burgosur, tre të katërtat ishin komunistë, socialistë dhe gaulistë para se 40 hebrenj të mbërrinin për disa muaj".

Pas zbarkimit amerikan në 8. Nëntori 1942 iu bashkua Marokut në anën e Aleatëve. Në janar 1943, Aleatët u takuan në një konferencë në Kazablanca. U nënshkrua një marrëveshje strategjike dhe ushtarake. Menjëherë pas kësaj fillon me pushtimin e Siçilisë (Operacioni Husky, korrik 1943) fundi i Evropës i pushtuar nga Gjermania.

Ndërtimi në Bou Arfa nuk u ndërpre dhe kushtet nuk ndryshuan dukshëm për mirë. Ata paguheshin më mirë sesa të burgosurit italianë dhe gjermanë të cilët zëvendësuan komunistët dhe hebrenjtë. Sidoqoftë, ndërtimi i Trans-Saharasë mbetet një ferr i përditshëm. Projekti, i cili u përcaktua si i përvetësuar, u braktis vetëm nga Franca 1949.

Përndryshe, kushinetat u çmontuan me ngut midis fundit të 1942 dhe fillimit të 1943.

Dokumentari nga Bill Cran dhe Karin Davison, transmetuar në Arte, ent

 

Memoriali i parë i Holokaustit në Afrikën e Veriut 

Një shenjë kundër pakicave të persekutuara në të gjithë botën. Ndërtimi i memorialit të parë të Holokaustit në Afrikën e Veriut ka për qëllim të shërbejë si një burim informacioni për Holokaustin për shkollat ​​dhe popullsinë.

Kur secili bllok vlen një mijë fjalë. Në 17.07 korrik, filloi ndërtimi në memorialin e parë të Holokaustit në Afrikën e Veriut. Ne vendosëm stelë për t'u dhënë vizitorëve në labirintin e blloqeve gri ndjenjën e pafuqisë dhe frikës nga vdekja që kishin njerëzit në kampet e përqendrimit asokohe. Ne duam të krijojmë një vend në Afrikën e Veriut që sjell përkujtim në epokën dixhitale. Me një transmetim të drejtpërdrejtë, shikuesit janë atje në vendin e ndërtimit dhe mund të ndikojnë në numrin e punëtorëve dhe blloqeve që do të ndërtohen me donacionet tuaja. Sa më shumë që shikoni dhe dhuroni, aq më i madh bëhet memoriali i Holokaustit.

Memoriali i Holokaustit në Marrakech thuhet se është më i madhi në botë. 5 herë madhësia e Memorialit të Holokaustit në Berlin do të jetë më vonë në një gur gurësh 10.000 rreth një qendre informacioni që edukon vizitorët rreth Holokaustit.

Themeluesi i Fondacionit PixelHELPER, Oliver Bienkowski, kërkoi mbiemrin e tij në bazën e të dhënave të Yad Vashem dhe gjeti disa shënime, atëherë ai shikoi se ku është Memoriali tjetër i Holokaustit në Afrikë dhe gjeti vetëm një në Afrikën e Jugut. Meqenëse është si gjysmë udhëtimi botëror nga Maroku, ai vendosi të ndërtojë një memorial të Holokaustit në sitin PixelHELPER. Pronat fqinje janë të gjitha bosh, kështu që ka vend për të ndërtuar të paktën stelet 10.000. 

Pavarësia nga fushata HongKong / Anti China

Fundi i Hong Kongut siç e dini

Kina po ndërmerr veprime juridike për herë të parë për të nënshtruar ish-koloninë e kurorës britanike. Udhëheqja kineze po ringjall lëvizjen protestuese dhe po sfidon botën perëndimore.

Kongresi i Popullit Kinez miraton Ligjin e Sigurisë # HongKong, i cili varros faktikisht "Një Vend, Dy Sisteme" dhe demokracinë. Projeksioni i dritës në flamurin e Gjermanisë #Bundestag #Bundesregierung & @HeikoMaas njohin pavarësinë e HongKong. #HongKongNeedsNdihma #HongKongProtestat

Për herë të parë që nga fillimi i pandemisë së koronës, mijëra kanë demonstruar në Hong Kong kundër ndikimit të Kinës në rajonin e veçantë administrativ. Policia përdori gaz lotsjellës, llak piper dhe topa uji. Dhjetra u arrestuan.

Protestat e së Dielës u nxitën nga planet e Pekinit për një ligj të sigurisë që synonte aktivitete subversive dhe separatiste në Hong Kong. Megjithë kufizimet në mbledhjet e koronës, mijëra dolën në rrugë në zonat e pazarit të Causeway Bay dhe Wan Chai.

Disa mbajtën pankarta që thoshin: "Parajsa do të shkatërrojë Partinë Komuniste Kineze". Ka pasur edhe thirrje të përsëritura për pavarësi. Një numër i madh i forcave të sigurisë shkuan kundër demonstruesve.

Protestat vazhduan në mbrëmje. Aktivistët radikal hodhën xhamat e dyqaneve. Për shkak të pandemisë koronare, rregullat në distancë që lejojnë grupe prej maksimumi tetë personash në të vërtetë zbatohen në metropolin e dendur ekonomik dhe financiar të Azisë.

Britania kishte marrë me qira Hong Kongun nga Kina për 150 vjet, së pari ishullin Hong Kong, më vonë Kowloon dhe Territoret e Re. Marrëveshja skadoi më 30 qershor 1997. Britanikët ia dorëzuan koloninë e tyre kurorës Kinës.

Reformatori kinez Deng Xiaoping (1904-1997) shpiku termin "një vend, dy sisteme" që në vitet 1980 për të bërë të mundur legalisht kthimin e Hong Kongut. "Dy sisteme në një vend janë të realizueshëm dhe të lejueshëm," tha Deng në 1982. "Ju nuk duhet të shkatërroni sistemin në territorin e as nuk duhet të shkatërrojmë tjetrin."

Ne luftojmë për Raif Badawi dhe Julian Assange!

Raif Badawi duhet të lirohet nga burgu. Menjehere!
PixelHELPER dhe Ungjilli Afrikan i Londrës Chor po interpretojnë "Diçka brenda kaq e fortë" për Julian Assange përpara burgut Belmarsh

falja mbretërore për Julian Assange nga Mbretëresha
Falja e Julian Assange dhe Edward Snowden nga Donald Trump
Faleminderit #Wikileaks dhe Stella Moris
Angela Merkel kërkon azil politik dhe falje nga Julian Assange
Projeksion i dritës Ambasada Amerikane në Berlin

Mos pyesni se çfarë mund të bëjë vendi juaj për ju, thoni çfarë mund të bëni për Assange, modifikimi i thënies historike të John F. Kennedy ndizet në ambasadën amerikane në Berlin. Amerikanët që kryejnë rregullisht krime lufte, nga defolianët në Luftën e Vietnamit që vranë qindra mijëra viktima te gazetarët e vrarë në luftën në Irak, duhet të tërheqin kërkesat e tyre për ekstradim.

Bëni një shënim për ditën tjetër të gjykimit; 25.02. është data e provës për ekstradimin në Shtetet e Bashkuara.

Dhe për shkak se e vërteta është mbajtur e fshehtë për kaq kohë dhe asnjë qeveri nuk merr anën e tij me Julian, anglezët me siguri do të dorëzohen tek amerikanët. Kjo është arsyeja pse këtë muaj ne do të fillojmë t’u drejtohemi ambasadave amerikane jashtë vendit, Shtëpisë së Bardhë dhe ndërtesave të tjera të SHBA jashtë vendit me protesta të lehta dhe shqetësime artistike.

Dhuroni tani për ta bërë të mundur këtë, qoftë 333 euro ose 5 euro, shuma të vogla ndihmojnë! Bëni diçka për cilësinë e informacionit të së nesërmes, në bazë të së cilës duhet të merrni vendime!

Mbretëresha duhet të falë Julian Assange

Nëse marrja dhe shpërndarja e mesazheve sekrete me vlerë publike bëhet vepër penale, çfarë tjetër mund të raportojë shtypi? Sepse çfarë klasifikohet dhe çfarë është sekrete vendoset nga qeveria.

Abuzimi i pushtetit të Sh.B.A-së kundër #Assange është e pabesueshme: Ai është i sëmurë rëndë në një burg të sigurisë maksimale, afër vdekjes. Kush ruan një zbulues shpëton lirinë! Snowden gjithashtu vazhdon të ulet në Moskë sepse të gjitha vendet perëndimore kanë frikë nga hakmarrja e amerikanëve.

@wikileaks ka qenë armiku i administratës amerikane që nga viti 2010. Ne kërkojmë lirimin e menjëhershëm nga #JulianAssange nga burgosja e tij në Londër. Mbretëresha duhet ta falë menjëherë dhe t'i japë azil politik.

Projeksion i lehtë në ambasadën e Mbretërisë së Bashkuar

Fushata të vjetra për të burgosur të tjerë politikë

Mandati evropian i arrestit nuk duhet të përdoret për të ndjekur penalisht kundërshtarët politikë. Gjyqësori gjerman ka arsye të mirë për të mos ekstraduar Carles Puigdemont në Spanjë. Ligji penal është rizbuluar si një mjet për konfliktet e brendshme dhe persekutimin e kundërshtarëve politikë në një mënyrë të shëmtuar. Gjyqësori gjerman nuk duhet të marrë pjesë në konfliktin politik në Spanjë dhe jo më së paku, nga përvoja e dhimbshme historike e kriminalizimit të mendimit politik, nuk ofrojnë asnjë mbrojtje. Nëse ajo megjithatë pajtohet me ekstradimin, kërkesa juridike është e hapur dhe katalanishtja mund të apelojë përfundimisht në Gjykatën Kushtetuese Federale. Më së shumti atje, të drejtat e individit duhet t'u jepet prioritet mbi lojërat e pushtetit në Spanjë.

→ 10 Politikanët katalanas janë në burg
1. Jordi Cuixart - 161 ditë burg
2. Jordi Sànchez - 161 ditë burg
3. Oriol Junqueras - 144 ditë burg
4. Joaquim Forn - 144 ditë burg
5. Dolors Bassa - Burgosur për herë të dytë para ditëve 3
6. Raül Romeva - u soll në burg për herën e dytë para 3 ditëve
7. Jordi Turull - u burgos për herë të dytë para ditëve 3
8. Josep Rull - Dënuar për herë të dytë para ditëve 3
9. Carme Forcadell - burgosur në 3 ditë më parë
10. Carles Puigdemont - burgosur 3 ditë më parë

→ Përveç kësaj, politikanët e mëposhtëm kërcënohen me burgim dhe aktualisht jetojnë në mërgim:

1. Toni Comín
2. Meritxell Serret
3. Meritxell Borràs
4. Clara Ponsati
5. Anna Gabriel
6. Marta Rovira

[galeria_bank type = ”images” format = ”masoneria” title = ”true” desc = ”false” responsive = ”true” display = ”zgjedhur” no_of_images = ”17 ″ sort_by =” random ”animation_effect =” kërcej ”album_title =” true "album_id =" 21 ″]

Merrni presion dhe vëmendje - na mbështesni tani! Si donator, ju jeni duke dhënë një kontribut të çmuar në zgjimin e zemërimit të publikut - për një botë më të mirë. Merrni konkrete tani dhe bëni të mundur një skandal ndërkufitar. Askund tjetër nuk merrni kaq shumë rebelim dhe kryengritje për çdo euro të dhuruar sesa me ne. Ju lutemi vizitoni faqen tonë të internetit: PixelHELPER.org/Spenden ose mbështesni mbledhjen e fondeve në Facebook:

Fotograf për shtyp: Dirk-Martin Heimzelmann

Artist i dritës: Anëtar i PixelHELPER

Liria për #Puigdemont është ngulitur në burgun Stasi në Berlin. Ne po protestojmë kundër burgosjes së paligjshme, # Stasi, e politikanëve Katalanas në Spanjë. Ne kërkojmë lirimin e menjëhershëm të të gjithë të burgosurve politikë në Spanjë. #PixelHELPER i bën thirrje qeverisë federale të deklarojë menjëherë se Gjermania nuk do të miratojë politikisht ekstradimin. Një aprovim i tillë politik i kërkesës Spanjolle për ndihmë të ndërsjellë juridike është i nevojshëm në përputhje me rregullat e Ligjit për Ndihmën Juridike të Ndërsjellë Ndërkombëtare - pavarësisht nga vendimi ligjor i gjykatës. Duke pasur parasysh rëndësinë e çështjes, autoriteti dhënës është qeveria federale në formën e Ministres së Drejtësisë Katarina Barley. Ne i bëjmë thirrje qeverisë federale të sigurojë që Carles Puigdemont të lirohet menjëherë nga burgu në Gjermani!

Merrni presion dhe vëmendje - na mbështesni tani! Si donator, ju jeni duke dhënë një kontribut të paçmuar në zgjimin e zemërimit të publikut - për një botë më të mirë. Merrni konkrete tani dhe bëni të mundur një skandal ndërkufitar. Askund tjetër nuk merrni kaq shumë rebelim dhe kryengritje për çdo euro të dhuruar sesa me ne. Ju lutemi vizitoni faqen tonë të internetit: PixelHELPER.org/Spenden ose mbështesni mbledhjen e fondeve në Facebook: https://www.facebook.com/donate/1972507843071293

Pranvera Arabe duhet të sjellë përparim dhe të fillojnë një epokë të re të demokracisë. Por rebelët e kaluar janë të burgosur politikë sot. Njerëzit kanë risikiert se vetë jeta juaj në Shtetet në shkallën lirisë së shtypit të Amnesty International janë shënuar në të zezë, janë tashmë në burg dhe të harruar nga bota. Këtu pixels Helper dëshiron të ndërhyjë dhe të burgosurit politikë.

Veprimi ynë i parë është të sjellim përsëri në dritë 13 njerëz në burg që nga marsi 2011. Bahnini 13 u arrestua pas kryengritjes së 2011 në Manana, Bahrein, me akuza për komplot kundër qeverisë. Shumë shtete dhe organizata, përfshirë Amnesty International dhe Human Rights Watch, vazhdojnë të tregojnë për torturë. Të burgosurit u vranë dukshëm.

Edhe shqetësimet nuk ndalen për familjet. Këta të burgosur politikë janë ende në burg sot, duke i shërbyer dënimeve 5 duke filluar nga dënimet e përjetshme me dënime të shumta të jetës. Gjithkush ka të drejtë të shprehë mendimin e tyre. Le të mos harrojmë njerëz të mirë që sakrifikuan lirinë e tyre për të sjellë demokracinë dhe paqen tek shumë njerëz.

Lexo më shumë

Punëtor i detyruar në Bahlsen Oetker & Co. KG

Biskota kafe - të tretshme

Pas #PixelHELPER Kërkime në # Arkivat Federale duhet të #Wikipedia Artikulli nga Hans #Bahlsen mund të rishkruhet. Ai shërbeu në stafin mbrojtës të zv / komandës së përgjithshme deri në 1944. Kishte bashkëpunim për nazistët #Zwangsarbeiter & Fabrikat në Ukrainë #VerenaBahlsen

Pas një shfaqje në ngjarjen Rockstars Online Marketing ajo filloi. Papritmas kritika e brengosjes së Bahlsen mori një shënim më të errët: trashëgimtari, i cili është aq krenar për historinë e biznesit familjar, i detyrohet pasurisë së tyre edhe shfrytëzimin e viktimave të regjimit nazist.

Si Bild-Gazeta e trashëgimtares pyeti për këtë, ajo reagoi shumë ngadalë. "Nuk është në rregull ta shoqërosh fjalimin tim me të", tha ajo - dhe mund të ketë pak të drejtë për këtë: unfshtë e padrejtë t'ia hedhësh këtë dikujt që thjesht donte të fliste për të, si ata Ekonomia mund të jetë "një mjet" "për të na çuar përpara si një shoqëri".

“Kjo ishte para kohës sime dhe ne paguanim punëtorët skllevër ashtu si gjermanët dhe i trajtonim mirë. Gjykata hodhi poshtë pretendimet. Sot nuk ka më pretendime kundër Bahlsen. Bahlsen nuk ishte fajtor për asgjë ”.

Dhe kjo ishte një goditje e vërtetë në tualet, në të cilën Bahlsen mund ta fajësojë veten këtë herë. Pavarësisht nga kjo ...

Punëtori i detyruar i detyruar nga një fabrikë Bahlsen. Çfarë ndodhi me punëtorët e detyruar të cilët nuk mund të punonin më? Ata u vranë në kampet e përqendrimit.
[advanced_iframe securitykey=”2850230b9c3d025e1bd1b840e1acbf59859bfed4″ src=”//livepixel.awumedia.de/paypal” width=”100%” height=”300″]
Projektim i lehtë në Përkujtimin e Holokaustit në Berlin
Fotograf për shtyp: Dirk-Martin Heinzelmann
Poster i kërkuar: Kush ka informacion për deportimin e punëtorëve të detyruar Bahlsen në kampet e përqendrimit? Fotograf për shtyp: Oleg Rostovtsev

Por pastaj Bahlsen vazhdoi të fliste. Dhe kjo dukej kështu:

  • ... se kompania nuk punon për punëtorët aq e madhe mund të ketë trajtuar nëse ata u ankuan më pas, ...
  • ... dhe se po guxon të pretendojë se Bahlsen "nuk ka qenë fajtor për asgjë" vetëm sepse një gjykatë ka drejtuar kompaninë për parashkrimin e krimeve të saj nuk mund të gjykojë më, ...

... a nuk është brutalisht pa shije që të merret me të kaluarën tuaj? Çfarë do të kishte kosto Bahlsen për të treguar veten pak pendues? Në vend të kësaj, ajo vendosi të ulte punën e detyruar në regjimin nazist.

Kompania Bahlsen Sipas një raporti në gazetën e përjavshme "Die Zeit", punëtorët e saj skllevër mund të kenë paguar më pak sesa pretendohej më parë gjatë epokës naziste. Gazeta citon një vlerësim të kartave të pagave të prodhuesit të biskotave nga vitet XNUMX.

Trashëgimtaria e kompanisë Verena Bahlsen kohët e fundit kishte të kaluarën naziste të paraardhësve të saj dhe kompaninë në gazetën "Bild" minimizoi. "Ne paguanim punëtorët skllevër njësoj si gjermanët dhe i trajtonim mirë," tha ajo. 26-vjeçarja që atëherë ka kërkuar falje për zgjedhjen e fjalëve.

Punëtorët e detyruar polakë dhe ukrainas thuhet se kanë marrë midis pesë dhe dhjetë Reichsmarks në javë, sipas raportit "Zeit". Deri më tani pjesa më e madhe e pagës bruto, e cila ishte midis 23 dhe 29 Reichsmarks, u mbajt: Për taksat dhe kontributet e sigurimeve shoqërore - nga të cilat këto gra nuk kanë përfituar kurrë - por edhe për gjobat dhe kostot e larta për strehimin e detyruar në kamp.

"Pse një familje mund të kujtojë ndryshe?"

Sipas raportit, megjithatë, kjo nuk mund të krahasohet me pagesën e punëtorëve gjermanë gjatë epokës naziste, siç u thirr në lidhje me Arkivat e Arolsen në Bad Arolsen. Një zëdhënëse e arkivit i tha "Zeit": "Sipas studimit historik, punëtorët gjermanë morën një pagë mesatare prej rreth 44 Reichsmarks."

Grupi Bahlsen nuk dëshiron të komentojë në mënyrë specifike mbi këtë ndryshim deri më tani.

Siç raporton SPIEGEL në çështjen e saj të tanishme, familja Bahlsen nga Hanover ishte gjithashtu më e përfshirë thellë në regjimin nazist gjatë epokës naziste se sa ishte njohur më parë. Pra, ishin gjyshi i Verena Bahlsen dhe vëllezërit e tij në NSDAP dhe kanë promovuar SS. 

Der #Wehrmacht #Keks,  # Krümelmonster #VerenaBahlsen të Bahlsen duhet 40% e aksioneve të kompanisë tuaj në #Konzentrationslager#Auschwitz heq dorë. #OhneMampfkeinKampf & #ohneFeldpostkeineKampfmoralRacimi i hekurt i Wehrmacht bëri të mundur rrethimet dhe luftërat rrufe në Luftën e Dytë Botërore. Dhuroni për një projeksion të lehtë kundër Bahlsen në: paypal@pixelhelper.tv Der #Leibniz Biskota nga kompania Verena Bahlsen ishte pjesë e këtij sistemi dhe vendimtare për luftën. Pa atë do të ishte #Stalingrad përfundoi më herët. Kompania Bahlsen gjithashtu mbart #Temmlerse #Hitler Coke kanë prodhuar, shumë për të fajësuar për luftën e asgjësimit #Nazis në Rajhun e tretë. Kjo Bahlsen një herë paguar kompensimin 1500 € për punëtorët e detyruar është një shaka e keqe. Bahlsen siguroi harta me Leibniz Feldpost, bazë e komunikimit para gjatë Luftës së Parë Botërore. #Kriegspropaganda do të thotë sot #Reklamekunst #DasOriginal# Nurechtmit52Zähnen #Vernichtungslager #eiserneRation #Hannover#Kriegstreiber Në bastisjet e bombardimeve aleate, gratë e punëtorëve të detyruar prisnin vetëm një strehë prej druri, #Bahlsen nuk ka as edhe një për punonjësit tuaj #Bunker ndërtuar. Këtu tregon imazhin misantropik kapitalist të një #Nazi Familja pasuese. Vetëm përmes familjeve të tilla nazistët ishin në gjendje të mbanin sistemin e tyre të sëmurë fare. Le t'i tregojmë zonjës Bahlsen se e falim; por ju duhet të dhuroni 40% të aksioneve tuaja për #Auschwitz. Kërkojeni nga ju personalisht - mund ta gjeni këtu në Facebook: https://web.facebook.com/verena.bahlsen & Instagram @verenabahlsen

Oetker, Bahlsen & Co. janë duke u përmirësuar

Ndërsa ushtria në Siri shkon në luftë kundër IS dhe bota ka frikë nga tregjet e Krishtlindjeve të sulmeve terroriste, të pasurit investojnë në kompanitë e armatimeve të Gjermanisë. Kohët e fundit, disa aksionarë të Dr. Ing. Gusht Oetker KG përfshirë në blerjen e ESG Elektroniksystem- dhe Logjistikës GmbH, biznesi i të cilit fushat e vetëm të përfshijnë aeroplanë luftarakë gjermane. Industria e mbrojtjes nganjëherë është një fushë e vështirë investimi. Edhe pse tregu ka të ngjarë të jenë të siguruar, jo më pak nga shumica e eksporteve të armëve dhe misionet ushtarake, por të biznesit të sigurisë menduar shkopinj deri shumë gjak.

Përdorni artin e lehtë për të ndezur flakën mesatare

Pixel Helper ka vendosur veten në Advent heshtur qëllimin për të tërhequr vëmendjen për këtë investim nga familja Oetker. Kështu zënë periudha para-Krishtlindjeve kur blejnë përbërësit për cookie e Krishtlindjeve nuk do të shkojnë poshtë këtë mesazh të vogël paqësor, BIENKOWSKI ka nisur veprime të ndryshme protestës. Për shembull, artisti i dritës parashikoi një doktor Oetker logo në formë shell dhe nënshkrimi "mish për top" për fasadën e kompanisë së Dr. Oetker në Bielefeld. Ajo mund të ketë qenë vetëm një dritë pak më tej në qiellin e natës Bielefeld që ndriçuan rrugët dekoruar festively, por këtu ajo është në lidhje me vëmendjen e mediave. Ajo është në këtë kuptim BIENKOWSKI testuar në llastiqe Channel e famshme në YouTube me Jörg Sprave një top shtëpi puding.

Lufta si çështje private

Dhe çfarë reagimesh bënë të gjitha këto? Në fund të fundit, në ndërkohë ishte një deklaratë zyrtare e kompanisë Bielefeld. "Investimi është një çështje private e dy anëtarëve të familjes dhe nuk ka të bëjë me kompaninë. Oetker ", sipas një raporti gazete të Neue Westfälische Zeitung. Dhe kështu Bienkowski solli në grevën e ardhshme kundër Oetker familjes për të arritur ndërgjegjen e tyre. Çështja nëse ai është pronar i kompanisë së Dr. med. Oetker i takon biznesit të armatimit për t'u përfshirë, këtë herë ishte sheqer i ëmbël dhe absolutisht pa shije nga Kori i Berlinit.

A mund të jetë më e ftohtë se pica juaj e ngrirë?

Kështu, nga Rolf Zuckowskis Backhit "Në furrë e Krishtlindjeve" ado kritike shoqërore "në armët buke". Fëmijët pyesin familja Oetker është: "Ku është morali shkuar" do të prezantohet Shit veprimit së bashku me artistin Berlin HipHop Vokalmatador. Por jo vetëm në aspektin e teknikës vokale dhe përmbajtjes, pamja ka shumë për të ofruar, stadiumi është i vërtetë. Me maskat e derrit para një kutie të gjatë prej druri 1,45. Në këtë sfond të pashëm, të paktën Richard Oetker duhet të kalojë gëzimin e biznesit të armatimit. Në fund të fundit, ky fund 1976 u rrëmbye në një kuti të tillë dhe u mbajt i burgosur. Rrëmbyesi kishte një maskë derrash. A është veprimi pa shije? Sigurisht. Por sa pjekje përfunduar mixes ajo merr të harrojnë të kaluarën e tij dhe për të investuar në marrëveshjet e armëve, siguruar prodhimet e tyre para gati vjet 40 gati për vdekjen e tyre?

Një ndalim të menjëhershëm të eksporteve tank në Arabinë Saudite pixels Helper projektuar në bashkëpunim me britmës Veprimit - Stop tregtinë e armëve, e "Thanks ka tanke në Arabinë Saudite" fjalë në Kancelarinë Federale dhe Ambasada e Arabisë Saudite.

Sauditët janë ende në mesin e konsumatorëve më të rëndësishme të kompanive të armëve gjermane. Në gjysmën e parë eksportet 2015 armëve janë miratuar me vlerë pothuajse 180 milionë euro në Arabinë Saudite - me Britaninë dhe Izraeli ishin edhe të biznesit më të gjerë.

Gjermania është kampion evropian në eksportin e armëve. Në mbarë botën, ajo merr vendin e tretë prapa SHBA dhe Rusisë. Me miratimin e qeverisë federale, armët dhe armatimet gjermane ofrohen gjithashtu për diktaturat dhe regjimet autoritare si Arabia Saudite. Kjo nuk mund të vazhdojë kështu. Ne duam t'i japim fund biznesit me vdekje.

Ndihma emergjente evropiane e bukës së konservuar

Fushata për muslimanët e Uigurëve në Kinë / Të drejtat e njeriut

PixelHELPER mbështet pavarësinë e Ujgurëve, Hong Kongut, Tajvanit dhe Tibetit

Lironi Uighurs

Përkujtimore Uguriane në Marrakech

AMë 29.07.2019 korrik 1 ne botojmë videon e parë të memorialit tonë Ujgur në # Marrakech, ne u shkruam të gjitha gazetave arabe atë që kishim bërë dhe nuk morëm përgjigje vetëm pasi u thamë gazetave që rreshti i parë i memorialit është për hebrenjtë homoseksualë të lënë memoriali si "Memoriali i Holokaustit i Marrakech" në historinë marokene. Urrejtja kundër solidaritetit me Ujgurët Myslimanë triumfoi. Deri më sot, asnjë vend mysliman në botë nuk i mbështet Ujgurët aq sa u nevojiten. Shpresojmë që në 100 vjet përkujtimi i parë për popullin musliman turq të Uigurët të jetë një pikë kthese në solidaritetin e vendeve muslimane me Uigurët.

Së bashku ne duam të rindërtojmë çdo ndërtesë që shkatërroi Kinën në vendet e tjera dhe ta lëmë atë në shtetin përkatës me qëllim që të mos e lejojmë Kinën të shkatërrojë kulturën Ujgure.

Nëse kinezët do të shembnin 1000 kisha, do të kishte indinjatë të madhe në Evropë. Një zjarr në një rreze katode mund të ndezë solidaritetin mbarëbotëror këtu. 1000 xhami dhe kisha të krishtera janë shkatërruar tashmë në Kinë. Ne u kemi ofruar të gjithë Ujgurëve t'i rindërtojnë ato si një kopje të saktë jashtë vendit në mënyrë që të krijojnë solidaritet për njerëzit e shtypur Myslimanë në të gjithë botën. Fatkeqësisht, shumica e ujgurëve janë në arrati ose në kampe kineze të riedukimit dhe janë të varfër. Kjo është arsyeja pse ne krijuam një mbledhje fondesh GoFundme. Në varësi të sa mbledhim, ose ndërtojmë një bibliotekë, një xhami ose një varr.

Kina ka shkatërruar mbi 3 xhami, varre dhe faltore në 1000 vjet. Pekini shkatërron në mënyrë sistematike kulturën dhe fenë e Ujgurëve Myslimanë. Imazhet satelitore tregojnë një pamje të tmerrshme. PixelHELPER do të japë një shembull dhe do të rindërtojë varrin e shkatërruar Iman Asim në malet marokene me një pllakë që përkujton shkatërrimin nga kinezët. Më shumë informacion në lidhje me projektin

Ne kërkojmë demokraci në Kinë. Dhe zotëroni vende për ujgurët, Hong Kongun, Tajvanin dhe Tibetin. Partia Komuniste duhet të shpërbëhet menjëherë. Pëllumb i projeksionit të dritës

Ne kërkojmë liri fetare në Kinë, respekt për të drejtat e njeriut dhe zgjedhje demokratike për një të ardhme më të mirë. Të gjitha xhamitë duhet të rindërtohen në kurriz të Kinës, të gjitha ato #Uiguren Duhet të jeni të lirë të praktikoni besimin tuaj.

Kurdoherë që një evropian dridhet, një Ujgurë dridhet nga tortura. Në Kinë, Islami është i ndaluar, një ëndërr për idiotët e krahut të djathtë. Xhamitë 200 u shkatërruan, kinezët duan të dinë për garnix. Bllokohet ujgurët, dhe qeshni në grusht. Kushdo që beson në Allahun në Kinë, i nxjerr fëmijët e grabitura nga gjumi.

Dhe pastaj të gjithë muslimanët janë zhdukur, thotë Xi Jinping që ishte shumë e bukur. Sepse i keni shikuar të gjitha shtetet, por paratë e Kinës që mund të keni. Por pastaj ju duket sikur edhe larg, ndërkohë, Uigure është në fëlliqur. Një Kur'an është bileta për kampin e stinës së torturës për kampin e përqendrimit.

Uji trurin e Ujgurit, Muhamedi nuk do ta lejonte këtë. Ngrihuni në murin e Kinës dhe shtrihuni, pritni. Do të dërgonte kalorësit e tij në Hong Kong, Tibet dhe më pas. Të gjithë muslimanët do të mblidheshin prapa dhe Xi Jinping do të dilte një. Në Kinë nuk ka demokraci dhe asnjëherë asnjëherë islamofobia.

Me anë të kampeve të rikultivimit dhe monitorimit të ngushtë, qeveria qendrore kineze po përpiqet të parandalojë trazirat në provincë. Ekzistenca e objekteve të tilla u konfirmua zyrtarisht nga qeveria në tetor 2018, por në të njëjtën kohë mohoi këto akuza për keqtrajtim atje.

Për Ujgurët, një Turkvolki musliman në provincën kineze të Xinjiangit, ka ndryshuar shumë gjatë viteve të fundit (foto nga 22.09.2013, rrënojat e një xhamie të shkatërruar në Kashgar). Por edhe udhëheqja politike në Pekin duhej të kuptonte se provinca më e madhe në Perëndim të Republikës Popullore nuk merr një kontroll.

Politikat kineze në Xinjiang janë të ngjashme me ato në Tibet budiste: kinezët etnikë dhe kompanitë e tyre janë në shënjestër. Po ashtu ata përfitojnë kryesisht nga programet e infrastrukturës qeveritare dhe investimet. Në shkolla, gjuha lokale po zhduket gjithnjë e më shumë nga Mandarin. Pra, Ujgurët ikin në fenë për të ruajtur identitetin e tyre. Sa më shumë që qeveria e shtyp Islamin, aq më radikal bëhet.

Ne kërkojmë lirimin e menjëhershëm të të gjithë ujgurëve dhe prezantimin
liria e fesë në Kinë. Gjithkush mund të besojë atë që dëshiron, në përbindëshin spageti fluturues ose në një nga fetë e botës. Kina duhet të ndalojë parandalimin e popullit të saj nga ushtrimi i lirisë fetare. Liria e fesë është pjesë e kushtetutës gjermane - kushtetuta kineze duhet ta marrë këtë si shembull.

Ne jemi Buntesnachrichtendienst - për pjesëmarrje më demokratike

Buntesnachrichtendienst mbështet aktivistë dhe lëvizje thelbësore që po punojnë drejt ndryshimit të madh sistemik nëpër Evropë. Artistë dhe sipërmarrës nga e gjithë bota financojnë shërbimin e inteligjencës shumëngjyrëshe për të çliruar aktivistët nga burgjet, të ndihmojnë personat që merren me zhurmë dhe të zbulojnë korrupsionin në të gjithë botën. Ne veprojmë fshehtas dhe armiqtë tanë duhet të na marrin seriozisht. Ne mbështetemi te liria e artit dhe liria e shprehjes.

Lajmet lindin dhe përhapen në të gjithë botën për çdo sekondë. Pas disa lajmeve, bota duket se po kthehet ndryshe nga më parë. Lajmet ndikojnë në jetën tonë. Ne ngrihemi me ju dhe ju çojmë natën. Pavarësisht se ku në botë në çdo kohë, një flutur hap krahët. Dhe mund të lindë diçka që ka një kuptim për ne. Teknologjitë moderne e kanë bërë botën të vogël. Por konfliktet rajonale dhe globale duket se po rriten. Shumë njerëz pyesin se kujt mund t’i besoni. Cili informacion është ende i besueshëm dhe nëse paqja dhe prosperiteti në Gjermani vazhdojnë. Pikërisht këtu fillon misioni ynë. Dhe në rrjetin ndërkombëtar, ne krijojmë baza të besueshme, nganjëherë me rrezik të lartë, sepse ju duhet krah për krah për të vepruar me përgjegjësi. Integer dhe e përkushtuar me besnikëri ndaj njerëzve për të mbrojtur Gjermaninë.

TED Bisedoni kundër mbikëqyrjes

Shteti i Mbikqyrjes: "NSA në Shtëpinë"

Stasi e Bashkuara të Amerikës qëndronte në muret e ambasadës amerikane në Berlin dhe konsullatave të tjera amerikane në Gjermani, përfshirë Dyseldorfin, Frankfurtin dhe Hamburgun. Arsyeja për këtë është spiunimi i paturpshëm në NSA dhe shërbimin sekret amerikan.

NSA mbron strategjinë e mbikëqyrjes si të nevojshme për të luftuar kundër terrorizmit. Për më tepër, ajo justifikon veten duke thënë, "Nëse nuk keni asgjë për t'u fshehur, nuk keni asgjë për të frikësuar". Për fat të keq, mbikëqyrja e NSA shkon shumë më tej në drejtim të luftës kundër terrorit. Telefoni juaj, Skype, thirrjet WhatsApp mund të monitorohen, edhe pse nuk keni të bëni me terroristët, duke përdorur parimin "3rd Degree Friend".

Veç kësaj, këto teknika të monitorimit kanë parandaluar vetëm sulmet e 4. A është e vlefshme privatësia jonë për një siguri të dukshme, por joreale të heqë dorë? PixelHELPER nuk beson në të, prandaj e filluam këtë fushatë.

Suksesi i parë pas projektimit të dritës 13, në ritmin javor dhe mbulimin e madh të medias:

Largimi i shefit të lartë të CIA-s në Gjermani.

Lexo më shumë

Nga Rainbow - ura lidhëse e artit të lehtë

Dashuria nuk njeh kufij - Rainbow për Orlando

Imagjinata është një veprim balancues mbi një ylber.
"Nga Ylberi"

Dritë e pafund e një ylberi shkëlqeu të shtunën në mbrëmje nga dina e qytetit të Düsseldorfit mbi qytet.

Fushata “Nga Ylberi” PixelHELPER qëndron për më shumë tolerancë dhe kundër urrejtjes.

Ylberi simbolizon shpresën dhe përsosjen. Kurdoherë që njerëzit shohin një ylber, një gjë është e sigurt: errësira dhe shiu nuk e kanë fjalën e fundit.

Projekti i artit të lehtë "Nga Ylberi" nga Oliver Bienkowski është një projekt në vazhdim, në të cilin urat, ndërtesat dhe arkitektura urbane e njohur po shndërrohen në të ashtuquajturat ura ylber. Deri më tani, përveç urës së portit në Medienhafen në Dyseldorf, ura e Karl Branner në Kassel është ridizajnuar. Ky projekt i ndau njerëzit në Documenta dhe zhvilloi një tërheqje të fortë për vizitorët ndërkombëtarë të artit. Porta e Brandenburgut u shndërrua gjithashtu në një ylber për Festivalin e Dritave. Parku i famshëm Kassel Mountain Kaskaden, pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, gjithashtu është pikturuar një ylber. Me këtë artisti mbron më shumë tolerancë dhe kundër urrejtjes.

Lexo më shumë

Vogelschiss gegen Hass - kartoni i kuq për postat urrejtëse

Qit sot, kundër #Hate tani është një në rrjetë Antidot. @PixelHELPER dërgon jashtëqitje zogjsh tek të gjithë ata që përhapin urrejtje. Dhuroni në paypal@PixelHELPER.tv dhe na shkruani se kush duhet të marrë dërgesën tjetër. Shkronja 1 shkon te @_donalphonso nga @botë

Në hijen morale të instalimit të artit #Fencing4Humanity, një kopje e kufirit të jashtëm evropian, zogjtë e parë janë vendosur. Nga këtu është tani me # Mut i çuditshëm gegen #Hate luftuan në internet.

Objekti Vogelschiss në Marok

Në Marok të largët, ne aktualisht po ndërtojmë objektin tonë Vogelschiss për të dërguar zarfe të vogla simbolike Vogelschiss për njerëzit që e profilizojnë veten me #HateSpeech.

Zogjtë e marrin mirë bimën tonë
Një zog në punë kundër urrejtjes
Ndërtimi i objektit tonë të shitjes së shpendëve

Muzeu i Satires Fetare & Lirisë së Artit SamuelPaty

Thirrje për ndërtimin e Muzeut të Satyrës Fetare & Lirisë së Artit nga Samuel Paty

Vrasja e Samuel Paty nuk duhet harruar kurrë. Arti kurrë nuk duhet të jetë arsyeja që terroristët të vrasin njerëz të tjerë. Liria e artit është mbi lirinë fetare. Ne ftojmë klasa shkollore nga e gjithë Evropa të vizitojnë ekspozitën tonë mbi satirën fetare. Si një cirk modern për lirinë artistike, ne do të paraqesim sfondin e historisë së satirës fetare në të gjithë Evropën për disa ditë. Ne kemi nevojë për ndihmën tuaj në mënyrë që të mund të blejmë dhe pajisim kontejnerët e detit me ekspozitat tona. E gjithë Evropa duhet të qëndrojë së bashku për lirinë e fjalëve dhe figurave. Ju lutemi përcillni fushatën tonë te të gjithë miqtë në të gjitha vendet evropiane në mënyrë që të fillojmë shpejt me ekspozitën tonë të lëvizshme për liri artistike. Kushdo që dhuron ka hyrjen falas gjatë gjithë jetës në Muzeun e ardhshëm Pop Up për Satira Fetare.

Ne do të udhëtojmë në të gjitha vendet evropiane me Popup Museum.
Memoriali ynë i Holokaustit në Marok është shkatërruar, njoftoi CNN
CNN në lidhje me projektin tonë në Marok

Peticioni i qytetarëve për të ruajtur Klinikën Loreley me prokurë

Më poshtë është një shembull kryesor i luftës kundër demokracisë së drejtpërdrejtë përmes një referendumi. Në vend që të ekzaminojnë konceptin tonë të operatorit, politikanët po nxitojnë kundër kërkesës së qytetarëve tanë në të gjitha kanalet, gjë që na tregon se jemi në rrugën e duhur. Për sa kohë që asnjë gjykatë administrative nuk vendos, kërkesa e qytetarëve tanë nuk është e papranueshme sipas §17 të kodit komunal. Sot, edhe Gazeta Zyrtare keqpërdoret për krijimin e humorit. Tani po kërkojmë një njoftim kundër.

Politikanët të cilët dëshirojnë të mbyllin Spitalin Loreley punojnë me metoda shpifje që përdoren vetëm në vendet totalitare. Shoqata e qyteteve dhe komunave ngrihet në gjykatë dhe mendimi i tyre u paraqitet qytetarëve si një gjykim i një gjykate administrative. Disa qytetarë kanë bërë thirrje për donacione në demonstratat e nismës së vjetër të qytetarëve "Për ruajtjen e klinikave Loreley", kompani individuale kanë dhuruar mbi 10.000 € për shoqatën e mbështetjes së spitalit. Ne morëm 0 € në donacione dhe peticioni ynë për qytetarët kritikohet sepse, duke ndjekur rekomandimet e Mehr Demokratie e. V. kanë shkruar numrin e llogarisë tonë të dhurimit në fletë.

Mundësia e fundit për të shpëtuar Klinikën Loreley është kërkesa e qytetarëve në secilin nga 3 qytetet partnere. Kushdo që ka vendbanimin e parë në qytetin përkatës dhe është mbi 18 vjeç, mund të nënshkruajë. Ju lutemi shpërndani dokumentet gjerësisht në zonën tuaj.
Shkoni poshtë për të zgjedhur midis Oberwesel, St. Goar & Shoqata Hunsrück-Mittelrhein.

Me konceptin e ri të operatorit të Fondacionit PixelHELPER, ne po i drejtojmë klinikat Loreley në një të ardhme të sigurt!

Kërkesa e qytetarëve për qytetin e Oberwesel

Klikoni në imazh për të shkarkuar modelin e nënshkrimit. Kjo gjithmonë duhet të shpërndahet së bashku me konceptin e operatorit.

Kërkesa e qytetarëve për qytetin e Sankt Goar

Klikoni në imazh për të shkarkuar modelin e nënshkrimit. Kjo gjithmonë duhet të shpërndahet së bashku me konceptin e operatorit.

Peticioni i qytetarëve për komunitetin Hunsrück-Mittelrhein

Klikoni në imazh për të shkarkuar modelin e nënshkrimit. Kjo gjithmonë duhet të shpërndahet së bashku me konceptin e operatorit.
Ruani klinikat e Loreley. Fondacioni PixelHELPER GmbH jofitimprurës dëshiron të marrë përsipër spitalin dhe të vazhdojë ta funksionojë atë si një zgjidhje 1-shtëpi. Projeksion i lehtë për Ministrinë e Shëndetësisë në Berlin

Situata aktuale 20.04.2020/21/15 XNUMX:XNUMX

Në busullën aktuale Prill 2020 të CDU Oberwesel pretendohet diçka e gabuar, gjegjësisht që klinika do të ishte jofitimprurëse.
Krankenhaus GmbH St. Goar-Oberwesel, siç sugjeron emri, është një GmbH dhe jo një GmbH jofitimprurëse. Ajo përjashtohet vetëm nga disa taksa, por jo bamirëse. Në përmbledhje, duhet të theksohet se një përjashtim nga taksa e biznesit,
Taksa e shitjeve dhe tatimi në pronë u jepet të gjitha spitaleve që plotësojnë kërkesat e 67 AO. Kjo pavarësisht nëse spitali është jofitimprurës. Një përjashtim nga tatimi i korporatës jepet vetëm për spitalet që janë jofitimprurëse në kuptimin e 51-68 AO. Për momentin është një GmbH duke përfshirë të gjitha mundësitë për të tërhequr para. Repartet u mbyllën dhe teknologjia spitalore u drejtua drejt spitaleve të tjera. Mund të arrihet një shndërrim në një GmbH jofitimprurëse. Ndihmoni me kërkesën e qytetarëve për të vazhduar funksionimin jofitimprurës të klinikave facebook.com/loreley-clinic Me një kompani me përgjegjësi të kufizuar jofitimprurëse, shumë më tepër fonde janë në dispozicion sesa me strukturën e shoqërisë me përgjegjësi të kufizuar, asnjë fitim nuk mund të rrjedhë më, por duhet të përdoret për qëllime jofitimprurëse të spitalit të ri jofitimprurës. Në rastin tonë do të ishte vetë klinika, qendra e vjetër dhe punëtoria e re për personat me aftësi të kufizuara në lokacionin e vjetër në Sankt Goar. Për më shumë informacion, thjesht lëvizni poshtë në këtë faqe.

Situata aktuale 19.04.2020/13/00 XNUMX:XNUMX

Ne fillojmë tre peticione në qytetet e aksionerëve në mënyrë që të arrijmë një "mbledhje të jashtëzakonshme aksionerësh" që kërkon Marienhaus Holding GmbH të transferojë 55% të aksioneve tuaja në spital te PixelHELPER Foundation jofitimprurëse GmbH, ashtu si i kishit ofruar Kryqit të Kuq.

Për më tepër, spitali do të shndërrohet në një kompani jofitimprurëse në mënyrë që të mbajë të gjitha fitimet në kompani në të ardhmen dhe të mos bëjë shpërndarje tek aksionarët. Për ta bërë këtë, ne duhet të mbledhim rreth 300 nënshkrime nga votuesit për partner në këtë vend.

Fondacioni PixelHELPER GmbH jofitimprurës zhvilloi një koncept dhe ofertë për mirëmbajtjen dhe vazhdimin e klinikës në Oberwesel. Ofertat me një fokus të veçantë në përfshirjen do të krijohen në vendndodhjen Sankt Goar. Kjo përfshin forma të reja të jetesës për 8-16 persona, si dhe një punëtori të lidhur për personat me aftësi të kufizuara.


Spitali në Oberwesel gjithashtu duhet të riaktivizojë të gjitha departamentet e kërkuara specialiste, siç është njësia e kujdesit intensiv, në mënyrë që të operojë si një spital i plotë.


Në bashkëpunim dhe bashkëpunim me Universitetin e Marburgut dhe kompanitë e afërta të teknologjisë mjekësore, punëtoria për aftësi të kufizuara do të prodhojë komponentë mjekësorë prej druri përkatës dhe të çertifikuar që do të përdoren për eksport në Afrikë.


Për ndërtimin e një punëtorie të re për personat me aftësi të kufizuara, përfshirë jetesën pa pengesa, duhet të kërkohen fonde deri në 600.000 EUR nga Aktion Mensch.


Fondacioni PixelHELPER dëshiron të demonstrojë në mënyrë mbresëlënëse se si mund të përmbushen kërkesat e një shoqërie në plakje në një mënyrë moderne dhe të orientuar drejt së ardhmes në vend.
Për të siguruar sigurinë financiare, Fondacioni PixelHELPER do të përqendrohet në hapjen e zonave të reja të fitimit, në mënyrë që të sigurojë vazhdimin si spital jofitimprurës. zgjerohet.


Këtu, Fondacioni Pixelhelper, përmes mbështetësve të tij, mund të kthehet përsëri në një rrjet të njohur në politikën gjermane shëndetësore.


Meqenëse një kompani me përgjegjësi të kufizuar jofitimprurëse nuk ndjek interesat e veta të fitimit, nuk u bëhet shpërndarje fitimesh aksionarëve, ne investojmë ndonjë tepricë në klinikë dhe punëtori me aftësi të kufizuara.


Fokusi i një spitali jofitimprurës është gjithmonë në të mirën e përbashkët - sinonim i mirëqenies së pacientit individual. Termi "jofitimprurës" është i rëndësishëm për ligjin e taksave, sepse vetëm aktivitetet e listuara në paragrafin 52 të kodit tatimor që i shërbejnë publikut të gjerë, konsiderohet se janë jofitimprurëse në kuptimin e ligjit të taksave - për shembull, ka të bëjë me financimin në sektorin e shëndetësisë. GmbH jo-fitimprurëse (gGmbH) është i përjashtuar nga tatimi i korporatës , Në kthim, gGmbH është e detyruar të përdorë fondet e krijuara vetëm për qëllime jo-fitimprurëse.

Pra, ne duam të bëhemi klinikë speciale jofitimprurëse - dhe të veprojmë në përputhje me rrethanat. Kjo na lejon fleksibilitet, i cili nga ana e tij përfiton pacientin. Sepse atëherë ne jo vetëm që punojmë në një mënyrë shumë kompetente në përputhje me standardet e fundit, por edhe sipas parimeve humane, cilësore dhe ekonomike - kjo do të thotë që ne duam të përdorim të gjitha burimet tona financiare dhe njerëzore për përfitimin e pacientëve tanë.
Sfondi: Fondacioni PixelHELPER u themelua nga disa masonë dhe artisti i dritës Oliver Bienkowski. Në Hamburg ndodhet Spitali Masonik në Rissen, i cili operohet nga Kryqi i Kuq, si dhe Shtëpia e Pensioneve Masonike në mes të Hamburgut. Spitali Freemason në Hamburg hapi dyert e tij në 3 tetor 1795 në Dammtorwall si instituti i parë për pranimin e njerëzve të sëmurë, i cili më parë mungonte plotësisht në Hamburg. Fillimisht u krijua si spital për shërbyeset femra dhe u zgjerua disa vjet më vonë për shërbëtorët meshkuj.Kur Fondacioni PixelHELPER u shpërnda, pasuritë shkuan në Freimaurer Hilfswerk eV, e cila ishte pjesë e organizatës bamirëse

Situata aktuale 16.04.2020/12/00 XNUMX:XNUMX
Tani po kërkojmë një pronë me qira në qendër të qytetit Oberwesel. Ne do të përdorim vendndodhjen për të koordinuar 3 peticione për mirëmbajtjen e spitalit dhe për të prodhuar bukë të konservuar për kampet e refugjatëve dhe të pastrehëve. Sapo të gjendet vendndodhja, listat e nënshkrimeve për të 3 qytetet mund të shkarkohen në këtë faqe. Pas mbledhjes së nënshkrimeve, ju mund të na dorëzoni listat e peticioneve në vend. Referendumi fillon para 01 majit 2020

Situata aktuale 14.04.2020/12/00 XNUMX:XNUMX
Ne shohim në mos përmendjen e ofertës tonë të blerjes nga Marienhaus Holding një mashtrim të qartë të aksionerëve të tjerë. Fondacioni PixelHELPER Fitimprurëse GmbH ka kontaktuar një avokat të ligjit administrativ në Koblenz & shoqatën Mehr Demokratie eV për të shqyrtuar një referendum për të filluar një "mbledhje të jashtëzakonshme të aksionerëve për të shfuqizuar rezolutën e 09.04.2020 prillit 1". Dorëzimi për referendumin është gati, por duhet të kontrollohet legalisht. Referendumi do të detyrojë administratën e qytetit të marrë një vendim në mbledhjen e jashtëzakonshme të aksionerëve. Një avokat i korporatave shqyrton hapat juridikë konkurrues. Me një mbledhje të jashtëzakonshme të aksionerëve, aksionet mund t'i caktohen Fondacionit PixelHELPER gGmbH, dhe operacioni i mëtejshëm i XNUMX shtëpie në Oberwesel vazhdoi, si dhe ruajtja e qendrës së të moshuarve.

Megjithëse i dërguam ofertën tonë për marrje në zëdhënës të kompanisë për Marienhaus Holding dy herë me email, nuk pati përgjigje për ofertën tonë përveç një telefonate të kthyer nga Heribert Frieling.

Spitali Loreley & Qendra e të moshuarve ka një rëndësi të madhe si një objekt publik për Oberwesel. Në mbledhjen e fundit të aksionerëve në 09.04.2020 Prill, XNUMX, Marienhaus GmbH nuk reagoi ndaj kësaj, megjithëse kishte një ofertë për marrjen në dorëzim nga fondacioni jofitimprurës i Fondacionit PixelHELPER, dhe të gjitha pyetjet në lidhje me këtë, nuk kishte oferta të tjera për marrjen në dorëzim. Ne shohim veprën penale të keqinterpretimit mashtrues. Marienhaus zhvendos inventarin në spitale të tjera dhe në fund dëshiron të sigurojë qendrën e të moshuarve si një lopë në para. Të vetëpunësuarit që bëjnë diçka të tillë në Gjermani konsiderohen vepra falimentimi. Kushdo që lëviz inventarin, d.m.th. pasuritë e spitalit, përpara një falimentimi të afërt, mund të ndiqet penalisht. Spitali u kanibalizua nga Marienhaus GmbH në drejtim të klinikave të tjera si Bingen. Ne i nxisim të gjithë aksionarët që të kërkojnë Marienhaus GmbH nga ndërmarrja e spitalit St. Goar Oberwesel GmbH. Si një kompani jo-fitimprurëse, Fondacioni PixelHELPER nuk do të bëjë asnjë shpërndarje të fitimeve por do të drejtojë qendrën dhe spitalin e të moshuarve në të ardhmen për arsye bamirësie.

Faturat e dhurimit do të dërgohen menjëherë. Fatura juaj e transferimit është e mjaftueshme për një faturë dhurimi për zyrën e taksave deri në 250 €.

Me një projeksion të lehtë për atë Ministria Federale e ShëndetësisëFondacioni PixelHELPER shndërrohet në mbylljen e St. Goar / Oberwesel. Sugjerimi ynë: Fondacioni jo fitimprurës GmbH PixelHELPER merr përsipër pjesën e 55% nëse Ministria e Shëndetësisë në Rhineland Palatinate nga fondi strukturor i spitalit, të cilat tashmë janë caktuar për pagesa të dëmeve, për pagat e punonjësve, funksionimin e vazhdueshëm dhe zgjerimin e spitalit, duke i dhënë mundësinë PixelHELPER të rinovojë klinikën dhe të mbajë të gjithë punonjësit në spitalin Oberwesel për më shumë se 1 vit. Shtëpia në St. Goar do të përdoret për ndërtimin e makinave të ventilimit për botën e tretë. Universiteti i Marburgut së shpejti do të prezantojë para publikut pajisje të thjeshta të ventilimit për Afrikën. Me materiale druri dhe pjesë të thjeshta nga dyqani i pajisjeve, ventilatorët mund të ndërtohen gjithashtu për vendet që aktualisht nuk kanë një sistem funksionues spitalor. Për më tepër, Fondacioni PixelHELPER me një zyrë veprimi në Spitalin St. Goar vendosi oferta të tjera ndihmëse jofitimprurëse të tilla si një furrë buke e konservuar për më shumë stabilitet të ushqimit, organizoni një festival të artit të lehtë dhe ndërmerr hapa të mëtejshëm për të mbështetur qytetarët e St. Goar & Oberwesel. Pandemia tjetër do të vijë, para Luftës së Ftohtë kishte mbi 40 spitale ndihmëse në Gjermani, të cilat u mbyllën për shkak të kursimeve. Në raste të pandemisë, ne nuk mund të mbyllim më shumë spitale. Përgjigja e Jens Spahn pasuar me email, duke iu referuar Ministrisë së Shëndetësisë në Rhineland-Palatinate. Politikanët duhet të veprojnë shpejt tani. I 22-ti Miliona subvencione duhet të lirohen për funksionimin e vazhdueshëm dhe pagat e spitalit dhe me një kompani të re jo-fitimprurëse që duhet të bëhet një përpjekje që të paktën ta çojë spitalin në zero të zezë në vitet e ardhshme, sepse për dallim nga Marienhaus GmbH, një GmbH jo-fitimprurëse nuk ka pse të krijojë ndonjë fitim. Kjo do të ishte një mënyrë e shkëlqyeshme për të paktën të rihapni spitalin në Oberwesel për operacione normale në spital. Ne i bëjmë thirrje Ministrisë së Shëndetësisë RLP të lirojë fondet nga fondet strukturore, të transferojë aksionet në fondacionin PixelHELPER në Marienhaus GmbH dhe të shpëtojë punonjësit nga Spitali Oberwesel. Kështu që ne të mund të operojmë spitalin dhe shtëpinë e pensionit krah për krah në të ardhmen për një kujdes themelor më të mirë. Qeveria e Rhineland-Palatinate është gjithashtu e detyruar të operojë një spital në Oberwesel me qëllim të turistëve që po vizitojnë Rheinën e Mesme, shpresojmë që politikanët të heqin dorë. Oferta e blerjes me email për zëdhënësin e kompanisë Frieling të Marienhaus GmbH ende nuk është përgjigjur. Por supozojmë se ashtu si Kryqi i Kuq gjerman, të cilit iu ofrua dorëzimi i aksioneve 55%, Marienhaus GmbH është gjithashtu e gatshme të na ofrojë 55% të aksioneve për një euro.

Pyllëzimi në vend i minierave të tokës kundër ndryshimit të klimës

Hedhja shigjetat e pemëve me fidanë të mbaruar dhe pleh

Pyllëzimi në vend të minave tokësore. Gazeta më e madhe në Marok raportoi sot mbi propozimin tonë në Parlamentin Australian për t'i kërkuar Mbretit Marok që të na japë një aeroplan minash toke Hercules-C130 në mënyrë që ta kthejmë atë për ripyllëzimin e pyjeve të Marokut dhe Australisë. Një fabrikë e vogël këtu në vendndodhjen tonë marokene supozohet të prodhojë shigjetat e pemës të cilat më pas hidhen. Por ne nuk mund të bëjmë asgjë pa ndihmën e mbretit të Marokut. Meqenëse ai nuk reagoi ndaj letrave tona të fundit, ne nuk parashikojmë ndonjë mundësi, por jemi të lumtur për surprizat pozitive. 

Shigjetat e pemëve nga printeri 3D

Kush i shikon rojet. Fushata kundër mbikëqyrjes

Lajmet lindin dhe përhapen në të gjithë botën për çdo sekondë. Pas disa lajmeve, bota duket se po kthehet ndryshe nga më parë. Lajmet ndikojnë në jetën tonë. Ne ngrihemi me ju dhe ju çojmë natën. Pavarësisht se ku në botë në çdo kohë, një flutur hap krahët. Dhe mund të lindë diçka që ka një kuptim për ne. Teknologjitë moderne e kanë bërë botën të vogël. Por konfliktet rajonale dhe globale duket se po rriten. Shumë njerëz pyesin se kujt mund t’i besoni. Cili informacion është ende i besueshëm dhe nëse paqja dhe prosperiteti në Gjermani vazhdojnë. Pikërisht këtu fillon misioni ynë. Dhe në rrjetin ndërkombëtar, ne krijojmë baza të besueshme, nganjëherë me rrezik të lartë, sepse ju duhet krah për krah për të vepruar me përgjegjësi. Integer dhe e përkushtuar me besnikëri ndaj njerëzve për të mbrojtur Gjermaninë.

TED Bisedoni kundër mbikëqyrjes

Shteti i Mbikqyrjes: "NSA në Shtëpinë"

und Stasi e Bashkuara të Amerikës qëndroi në muret e Ambasadës Amerikane në Berlin dhe konsullatat e tjera amerikane në Gjermani, duke përfshirë Dusseldorf, Frankfurt dhe Hamburg. Arsyeja për këtë është spiunimi i paturpshëm në NSA dhe shërbimi sekret amerikan.

NSA mbron strategjinë e mbikëqyrjes si të nevojshme për të luftuar kundër terrorizmit. Për më tepër, ajo justifikon veten duke thënë, "Nëse nuk keni asgjë për t'u fshehur, nuk keni asgjë për të frikësuar". Për fat të keq, mbikëqyrja e NSA shkon shumë më tej në drejtim të luftës kundër terrorit. Telefoni juaj, Skype, thirrjet WhatsApp mund të monitorohen, edhe pse nuk keni të bëni me terroristët, duke përdorur parimin "3rd Degree Friend".

Veç kësaj, këto teknika të monitorimit kanë parandaluar vetëm sulmet e 4. A është e vlefshme privatësia jonë për një siguri të dukshme, por joreale të heqë dorë? PixelHELPER nuk beson në të, prandaj e filluam këtë fushatë.

Suksesi i parë pas projektimit të dritës 13, në ritmin javor dhe mbulimin e madh të medias:

Largimi i shefit të lartë të CIA-s në Gjermani.

Lexo më shumë

Jo-fitimprurëse ynë nuk mund të bëjë pa donacionet tuaja ??????????????????? ?????????