24. Maj 2016 Oliver BIENKOWSKI

Fushata kundër Oligarkisë Greke

Shtrati i demokracisë është një oligarki

Pavarësisht nga recesioni shkatërrues ekonomik, pavarësisht "reformave", Greqia është ende në mënyrë të vendosur në duart e oligarkëve. Politika e kursimit po zbaton vetëm këtë status quo, duke rritur fuqinë e pakta mbi shumë. Me bekimet e trojkës, asetet shtetërore po privatizohen dhe shiten.

Big Brother është duke shikuar qytetarët e 1984 të Orwell. Në postera dhe ekranet masive, duke treguar të gjithë ata që janë bosi: një shtet mizor, totalitar. Bosi i sotëm, ai që drejton gjërat, është shumë më i fshehtë, i ulët, i fshehur. Ne jemi PixelHELPER dhe erdhëm në Athinë këtë shkurt për të ndriçuar një dritë masive në këto fytyra të harruara. Ne jemi këtu për të nxjerrë në pah padrejtësinë e madhe kundër popullit grek. Parashikimet Orwellian në "republikë federale" të OPAP, Motor Oil Hellas dhe parlamentit grek, vënë në skenë nga pixel ndihmës, shërbejnë për të krijuar një efekt të ndihet në greqisht dhe mediave ndërkombëtare për të sjellë fuqinë fshehur e oligarkëve të parat. Ndërhyrja jonë përqëndrohet në dy figura qendrore në lidhjen greke të energjisë.

[galeria_bank type = ”images” format = ”masoneria” title = ”true” desc = ”false” img_in_row = ”3 ″ shfaqje =” të gjitha ”sort_by =” të rastit ”animation_effect =” kërcej ”album_title =” false ”album_id =” 18]

Dimitris Melissanidis, me nofkën "Tigër", së bashku me një konsorcium çek të investitorëve, ishte në gjendje të blinte monopolin e lojërave të fatit në pronësi të shtetit OPAP për një pjesë të vlerës së tij aktuale. Procesi i shitjes së OPAP nuk vihet në pikëpyetje nga media greke, pasi konsiderohet se OPAP ka një nga buxhetet më të forta, në mos më të fortat, të medias [II1] në Greqi, duke e bërë fuqinë e saj brenda mediave kryesore Greke të duket e pakufishme. Gazetarët që vënë në dyshim fuqinë e Melissanidis frikësohen dhe kërcënohen madje me jetën e tyre.

Vardis Vardinogiannis dhe familja e tij konsiderohen si një "shtet brenda shtetit". Thashetheme të besueshme janë konsideruar si arsyeja kryesore përse ishujt grekë kryesisht drejtohen me gjeneratorë të naftës të pista dhe të shtrenjta në vend të burimeve të ripërtëritshme të energjisë së pastër. Klauzola e Vardinnogiannis 'nuk është e diskutueshme në Greqi, pasi ato janë dy kanale kryesore televizive, ekipe të futbollit dhe më parë sektori bankar.

PixelHELPER kërkon që Greqia të kthehet në demokraci. Me anë të zbatimit të ligjeve të ashpra në lidhje me financimin e partive politike dhe financat personale të politikanëve. Skandali i Novartis, i cili po zhvillohet aktualisht dhe përfshin politikanët e rangut të lartë (duke përfshirë Kryeministrin, Kryeministrin Antonis Samaras), nënvizon se sa e rëndësishme është kjo çështje. Për fat të keq, komiteti i transparencës i parlamentit grek, i kryesuar nga kryetarja SYRIZA Tasia Christodoulopoulou, vazhdon të mbrojë interesat e politikanëve të majtë dhe të djathtë. Në një raport të publikuar kohët e fundit, komiteti i kritikon partitë politike për praktikat e tyre. Kjo është e papranueshme dhe tregon se si të bëjmë gjëra në botë.

PixelHELPER kërkon që privatizimet e tanishme të shqyrtohen dhe të rivlerësohen, për të siguruar një kompensim të drejtë për popullin grek. Një hetim i pavarur duhet.

Ne ishim në solidaritet me popullin grek në luftën e tyre kundër oligarkëve që janë parazitë brenda një vendi që ka më shumë se një të tretën e jetesës së tyre në varfëri. Korrupsioni plutokratik duhet të përfundojë tani, ose kurrë nuk do të ketë një shans për rimëkëmbjen e vërtetë për Greqinë.

Fondacioni PixelHELPER është një kolektiv ndërkombëtar, jofitimprurës, artist dhe një nga inkubatorët politikë më inovativë të artit të veprimit përreth. Ne e shohim Artin si diçka që duhet të provokojë dhe rebelohet, si një formë e vetë-sigurimit shoqëror në frymën e iluminizmit. Fushatat tona tregojnë mundësitë e artit si fuqia e pestë në një vend.

Ne kemi nevojë për ndihmën tuaj për të vazhduar fushatën tonë në Greqi. Dhuroni përmes #Paypal: paypal@PixelHELPER.tv ose https://PixelHELPER.org/de/Spenden

Për donacionet jashtë botës dixhitale:
Dhurimi:
IBAN: DE93 4306 0967 1190 1453 00
BIC: GENODEM1GLS
Pronar: fitimprurëse PixelHELPER Foundation
Tema: Financimi për Artin dhe Kulturën

Shtypje falas. Kërkohet kopja e kuponit. ju lutemi përmendni "Fotografi i shtypit: Dirk-Martin Heinzelmann, PixelHELPER.org"