6. Maj 2020 Oliver BIENKOWSKI

Fondi Thai mbrojtës i demokracisë - ne shfuqizojmë monarkinë në Tajlandë

Zgjidhni gjuhën tuaj:
Ju lutemi përdorni adresën tonë të dhurimit: paypal@pixelhelper.tv për dhurime.

Futboll lakuriq. Mbreti Tajlandez merr përsipër patronazhin për projektin XXXSoccer nga PixelHELPER. Në ndeshjen e parë, 26 zonjat e tij nga haremi garojnë kundër njëra-tjetrës, Rama X. është arbitri, dy mbretëreshat e tij janë në gol. Tani po kërkojmë një fushë futbolli, kosto rrobaqepësie dhe transmetim të lojës në një transmetim të drejtpërdrejtë. Na ndihmoni në këtë formë mbështetjeje:
Projektim #AlbasadaServourist Thailand Thailandartart
24 มิถุนายน เป็น วัน
Fjalimi i dorëheqjes King of Thailand
Rrota e demokracisë është e pandalshme. Aktivistja e njohur Junya Yimprasert nga ACT4DEM dhe themeluesi i PixelHELPER Oliver Bienkowski u bashkua me forcat dhe u takua në shtëpinë e mbrojtësve të të drejtave të njeriut të PixelHELPER në Gjermani, për të planifikuar artin e ri dhe demonstrime për një ndryshim të sistemit në Tajlandë.

[galeria_bank type = ”images” format = ”masoneria” title = ”true” desc = ”false” responsive = ”true” display = ”zgjedhur” no_of_images = ”17 ″ sort_by =” random ”animation_effect =” kërcej ”album_title =” true "album_id =" 22 ″]

Rebelimi për demokracinë shkëlqen në Bundestag, parlamenti federal i tij. Ne e nxisim Qeverinë Gjermane të fillojë hapa për ta dëbuar mbretin nga Gjermania. Populli Thai duhet të rebelohet, të shfuqizojë monarkinë dhe të mbajë zgjedhje të lira demokratike.

Ju doni të na mbështesni anonim? Ju lutemi përdorni kuletat tona dixhitale
bitcoin: 3997UvwDrR1YE1uqeJAPzKN7weh2mhYLH6
Ox: 0xfE90C034d26f2a4F633716AE0E918a21686E5F3B
Augur: 0x3163DaE8e3Bb5e5E375531C98ab923d4fdc9C7d8
BAT: 0x4c39Dd9B25B342d0D13d13f9e0A8b38159171589
BCH: qzjzs5cs4eyuh3kzvg70unt2pg8z2u9yjsw5pdc0q8
LINK: 0x1C950183265e21CaedAB5297A2aEB21D36384B76
DAI: 0x69aBeF2B6C9D5088eC1b96dfD654AaeD33832829
DASH: XuRYRbWtRGy4KFLmTCjaW4gj5EVpwxgvB5
ETH: 0x0cE8D549f3832B67a047500F4922523C7581fd78
ETC: 0x33A95Fab4C7Bb9F42A6f2083216191Ee8B323B26
KNC: 0x9A1Ed236EBbEd8a33E69e1492A1C125df42c994C
LTC: MDt3H3tBLgorgnJpPBgzyhjLmSXu1CvcZ6
OMG: 0x223701eBc145fAE8e3d22360eFD18aAaa6FcBC83
OXT: 0xEF66456a0cD21CfB9DdF7f9718765Aa0fe18bD01
USDC: 0x2B32050069D4d4AC3337500415567DA445d5C27d
KZZ: t1e89EmqiCcMFfF37PPr54PbPVzLXokAyeH

PixelHELPER është një organizatë jofitimprurëse që ndërmerr veprime për drejtësi globale, veçanërisht për të drejtat e njeriut, lirinë dhe barazinë dhe ndihmën humanitare.

duke kërkuar të vërtetën. Jo Drejtësi 10 vjet më vonë.

Ne vendosëm të ndërmarrim veprime për të protestuar kundër mbretit Thai, i cili është banor në Gjermani, sepse ne nuk mund të lejojmë që një monark me një histori të gjatë sjelljeje abuzive të përfitojë nga liria dhe liria në Gjermani ndërsa vjedh vendin e tij.

versioni gjerman i kësaj është në videot e RTL & Bild, ne e ndryshojmë atë gjatë 24 orëve të ardhshme
versioni gjerman i kësaj është në videot e RTL & Bild, ne e ndryshojmë atë gjatë 24 orëve të ardhshme

Ne do të vazhdojmë veprimet tona në forma të ndryshme, përfshirë një peticion për autoritetet lokale në Bavari për të revokuar lejen që mbreti të qëndrojë atje. Ne do të vazhdojmë të vazhdojmë derisa ai të dërgohet përsëri në Tajlandë dhe të përballemi me njerëz Thai.

Protesta jonë e projeksionit të lehtë në Grand Hotel Sonnenbichl është vetëm fillimi i luftës sonë për ta bërë mbretin të përgjegjshëm para popullit të Tajlandës. Ne kemi nevojë për mbështetjen tuaj, ju lutemi dhuroni në fushatën tonë.

Thais që luftojnë për demokracinë dhe lirinë e fjalës mbështesin grupin ndërkombëtar Fondacioni PixelHELPER për të filluar një fushatë proteste kundër mbretit Vajiralongkorn të Tajlandës, një monark mizor dhe i dhunshëm i cili mbretëron përmes frikës dhe frikësimit me ndihmën e aleatëve të tij në ushtri.

versioni gjerman i kësaj është në videot e RTL & Bild, ne e ndryshojmë atë gjatë 24 orëve të ardhshme

Monarku 67-vjeçar u bë mbret në vitin 2017, por harxhon vështirë se çdo kohë në Tajlandë. Për disa vite ai ka kaluar pjesën më të madhe të kohës në Grand Hotel Sonnenbichl në qytetin gjerman të Garmisch-Partenkirchen, së bashku me një harem të 20 grave dhe një rrethim të më shumë se 100 shërbëtorëve dhe zyrtarëve të pallatit.

Shumë nga gratë në haremin e tij dhe shërbëtorë në rrethimin e tij janë të burgosur në Gjermani. Ata nuk duan t’i shërbejnë Vajiralongkorn por nuk kanë zgjidhje tjetër. Burimet që punojnë për mbretin në Bavari thonë se personeli që nuk e pëlqen atë rrihet në mënyrë rutinore dhe fshihet nga gjeli i Vajiralongkorn si ndëshkim. Rrahjet janë filmuar sepse Vajiralongkorn kënaqet duke shikuar video të personave që vuajnë.

Në Tajlandë, mbreti ka ngritur një burg burgimi dhe ndëshkimi në një nga pallatet e tij. Zyrtarët dhe oficerët ushtarakë mund të dërgohen atje me muaj për vepra të vogla. Ata janë torturuar, rrahur dhe abuzuar, me urdhër të Vajiralongkorn.

Vitet e fundit, të paktën tre njerëz që punojnë për mbretin kanë vdekur. Pallati pretendon se dy prej tyre kryen vetëvrasje dhe i treti vdiq nga një infeksion gjaku, por dihet shumë se të tre u torturuan dhe u vranë.

Që nga viti 2016, nëntë aktivistë të demokracisë Thai, të cilët kërkuan mërgim jashtë vendit, janë vrarë. Ekzistojnë prova dërrmuese se ata u vranë nga ushtarët Thai, që u bindeshin urdhrave nga Vajiralongkorn.

Mbreti është mbi ligjin në Tajlandë, i aftë të veprojë pa u ndëshkuar. Kushtetuta i jep atij pushtet absolut dhe askush nuk mund të ngrejë padi civile ose penale kundër tij.

Ai mbrohet dhe mbështetet nga gjeneralë ultra-mbretëror që udhëheqin forcat e armatosura Thai. Ashtu si monarkia, ushtria Tailandeze është një armik i demokracisë. Gjatë shekullit të kaluar ushtria ka kapur pushtetin 12 herë në grushta ushtarake, dhe ajo përzihet vazhdimisht në politikë. Tajlanda kurrë nuk ka qenë në gjendje të zhvillojë demokraci të qëndrueshme, sepse monarkia dhe ushtria kanë komplotuar për të minuar politikën zgjedhore. Vajiralongkorn ka komandë të drejtpërdrejtë të një force prej më shumë se 50,000 ushtarëve të Gardës së Mbretit në Tajlandë për të shtypur çdo mospajtim.

Katër herë në historinë moderne të Tajlandës - në 1973, 1976, 1992 dhe 2010 - ushtria Thai ka masakruar civilë që protestonin në rrugët e Bangkok për të kërkuar demokraci. Ushtria ka vrarë shumë më tepër civilë Thai sesa ka vrarë ndonjëherë ushtarë të huaj në një luftë të vërtetë.

Vajiralongkorn tani është në martesën e tij të katërt. Ai braktisi dhe poshtëroi gruan e tij të parë menjëherë pasi u martuan, dhe përfundimisht u divorcua nga ajo. Gruaja e tij e dytë u dëbua nga Tajlanda së bashku me katër djemtë e çiftit në 1996. Ai u divorcua nga gruaja e tij e tretë në vitin 2014, duke e detyruar atë të jetonte në arrest shtëpiak dhe filloi një spastrim brutal të familjes së saj. Prindërit e saj, tre vëllezër, një motër, xhaxhai i saj dhe disa të afërm të tjerë u burgosën.

Vajiralongkorn u martua me mbretëreshën e tij të tanishme një vit më parë, por ai rrallë e sheh atë, duke preferuar të kalojë pjesën më të madhe të kohës me haremin e tij në Grand Hotel Sonnenbichl, ndërsa gruaja e tij jeton në një hotel në qytetin zviceran të Engelberg.

Vajiralongkorn është monarku më i pasur në botë, me një pasuri personale prej më shumë se 50 miliardë euro. Por kjo pasuri nuk është e mjaftueshme për të - çdo vit ai kërkon një sasi të madhe nga buxheti i shtetit, i financuar nga taksapaguesi Thai. Këtë vit mbreti po paguhet më shumë se 815 milion euro nga buxheti Thai.

Njerëzit e zakonshëm janë të dëshpëruar dhe të uritur, ndërsa fshikëzat pandemike covid-19 në të gjithë Tajlandën dhe botën, ndërsa mbreti jeton me luks në Grand Hotel Sonnenbichl, duke harxhuar shuma të mëdha parash të tatimpaguesit dhe duke abuzuar me haremin dhe shërbëtorët e tij. Stafi që rrihet dhe abuzohet nuk guxojnë t'i afrohen policisë gjermane, sepse ata janë të tmerruar që familjet e tyre të kthehen në Tajlandë do të përballeshin me ndëshkim.

Shumica e këtyre thanëve janë të vetëdijshëm për krimet dhe egërsinë e mbretit të tyre, por zërat e tyre heshtin nga ligjet drakoniane. Kushdo që kritikon monarkinë përballet me vite në burg.

Nuk janë vetëm Thais ata që vuajnë për shkak të mbretit Vajiralongkorn. Ai është gjithashtu një barrë për taksapaguesit gjermanë, sepse shteti duhet të paguajë sigurinë dhe mbrojtjen për të. Ai po kryen abuzime të të drejtave të njeriut në tokën gjermane - trafikim dhe abuzim të grave dhe duke brutalizuar shërbëtorët e tij që ai i trajton si skllevër. Gjermanët nuk duhet të tolerojnë këtë që po ndodh në vendin e tyre.

Kjo është arsyeja pse aktivistët e demokracisë Thai mbështesin PixelHELPER për të ndërmarrë veprime.

Ne dëshirojmë që bota të dijë për korrupsionin dhe egërsinë e Vajiralongkorn.

Ne dëshirojmë që ai të ndalojë së torturuari njerëzit Thai.

Ne duam që Gjermania ta largojë atë për shkeljen e ligjeve të shumta.

Ne dëshirojmë që ai të përballet me gjyqin në Tajlandë për krimet e tij.

Dhe ne nuk do ta ndalojmë fushatën tonë derisa ai të kthehet në shtëpi për t'u përballur me drejtësinë.

Nëse na mbështesni, ju lutemi ndani mesazhin tonë dhe ju lutemi dhuroni PixelHELPER në faqen tonë të internetit: https://pixelhelper.org/en/hilfe/

Së bashku, ne mund t'i japim fund mbretërimit të frikës së Vajiralongkorn dhe të sjellim demokracinë e vërtetë në Tajlandë. 

Projeksion i lehtë mbi Townhall i Garmisch Partenkirchen