9. 2020. April XNUMX Prill XNUMX Oliver BIENKOWSKI

Fondi i Mbrojtjes së Demokracisë Tailandeze

Zgjidhni gjuhën tuaj:
Ju lutemi dhuroni në paypal@PixelHELPER.tv për veprime të mëtejshme kundër mbretit

Futboll lakuriq. Mbreti Thai merr përsipër patronazhin për projektin XXXSoccer nga PixelHELPER. Në ndeshjen e parë 26 zonjat e tij nga haremi garojnë kundër njëra-tjetrës, Rama X. është arbitri, dy mbretëreshat e tij janë në gol.
Tani po kërkojmë një fushë futbolli, duke rrobaqepur kostume dhe duke transmetuar lojën në një transmetim të drejtpërdrejtë. Na ndihmoni këtu:
Projektim #AlbasadaServourist Thailand Thailandartart
Ne e festojmë demokracinë në Tajlandë në 24 qershor 2020. Banda Faiyen ka shprehur fjalimin e dorëheqjes së mbretit

Vrau për Ramën X.
Në kërkim të drejtësisë

Thais që luftojnë për demokracinë dhe lirinë e fjalës po mbështesin Fondacionin Ndërkombëtar PixelHELPER për të filluar një fushatë proteste kundër mbretit Vajiralongkorn të Tajlandës, një monark mizor dhe i dhunshëm i cili, me ndihmën e aleatëve të tij, rregullon përmes frikës dhe frikësimit në ushtri.

Monarku 67-vjeçar u bë mbret në 2017, por vështirë se kalon kohë në Tajlandë. Për disa vite ai ka kaluar pjesën më të madhe të kohës në Grand Hotel Sonnenbichl në qytetin gjerman të Garmisch-Partenkirchen, së bashku me një harem prej 20 grave dhe një rrethim të më shumë se 100 punonjësve dhe zyrtarëve të pallatit.

Shumë nga gratë në haremin e tij dhe shërbëtorët në prag të tij janë të burgosur në Gjermani. Ata nuk duan të shërbejnë Vajiralongkorn, por ata nuk kanë zgjidhje tjetër. Burimet që punojnë për mbretin në Bavari thonë se punonjësit që nuk e pëlqejnë atë rrihen dhe rrahin rrëmbyesit e Vajiralongkorn si ndëshkim. Goditjet janë filmuar sepse Vajiralongkorn i pëlqen të shikojë video të të vuajturve.

Në Tajlandë, mbreti ngriti një burg burgimi dhe ndëshkimi në një nga pallatet e tij. Zyrtarët dhe personeli ushtarak mund të dërgohen atje me muaj për shkelje të vogla. Ata torturohen, rrihen dhe keqtrajtohen me urdhër të Vajiralongkorn.

Të paktën tre persona që punojnë për mbretin kanë vdekur vitet e fundit. Pallati pretendon se dy prej tyre kryen vetëvrasje dhe i treti vdiq nga një infeksion gjaku, por dihet që është e zakonshme që të tre u torturuan dhe u vranë.

Që nga viti 2016, nëntë aktivistë të demokracisë Tailandeze që kërkojnë mërgim jashtë vendit janë vrarë. Ka prova dërrmuese që ata u vranë nga agjensitë e inteligjencës Thai, të cilët ndoqën udhëzimet e Vajiralongkorn.

Mbreti është mbi ligjin në Tajlandë dhe mund të veprojë pa ndëshkim. Kushtetuta i jep atij fuqi absolute dhe askush nuk mund të ngre kundër tij akuza civile ose penale.

Ai mbrohet dhe mbështetet nga gjeneralë ultra-mbretëror që udhëheqin forcat e armatosura Thai. Ushtria Tailandeze, si monarkia, është një armik i demokracisë. Në shekullin e kaluar, ushtria ka kapur fuqinë në grushta ushtarake dymbëdhjetë herë dhe po ndërhyn vazhdimisht në politikë. Tajlanda kurrë nuk ka qenë në gjendje të zhvillojë demokraci të qëndrueshme sepse monarkia dhe ushtria kanë komplotuar për të minuar politikën zgjedhore. Vajiralongkorn është në komandë të drejtpërdrejtë të një ushtrie me më shumë se 50.000 ushtarë të Gardës Mbretërore në Tajlandë për të shtypur çdo kontradiktë.

Katër herë në historinë moderne të Tajlandës - 1973, 1976, 1992 dhe 2010 - ushtria Tailandeze masakroi civilët që protestonin në rrugët e Bangkok për të kërkuar demokraci. Ushtria ka vrarë shumë më tepër civilë tajlandezë sesa ka vrarë ndonjëherë ushtarë të huaj në një luftë të vërtetë.

Vajiralongkorn tani është në martesën e tij të katërt. Ai u largua dhe poshtëroi gruan e tij të parë menjëherë pas martesës së tyre dhe më në fund u divorcua nga ajo. Gruaja e tij e dytë u dëbua nga Tajlanda në 1996 së bashku me katër djemtë e çiftit. Ai u nda nga gruaja e tij e tretë në 2014, e detyroi atë në arrest shtëpiak dhe filloi një pastrim brutal të familjes së saj. Prindërit e saj, tre vëllezër, një motër, xhaxhai i saj dhe disa të afërm të tjerë u arrestuan.

Vajiralongkorn u martua me mbretëreshën e tij aktuale një vit më parë, por ai rrallë e sheh atë dhe preferon të kalojë pjesën më të madhe të kohës me haremin e tij në Grand Hotel Sonnenbichl ndërsa gruaja e tij jeton në një hotel në qytetin zviceran të Engelberg.

Vajiralongkorn është monarku më i pasur në botë me një pasuri personale prej më shumë se 50 miliardë euro. Por kjo pasuri nuk i mjafton - çdo vit ai kërkon një shumë të madhe nga buxheti i shtetit, i cili financohet nga taksapaguesi Tailandez. Këtë vit mbreti do të marrë më shumë se 815 milion euro nga buxheti Thai.

Njerëzit e zakonshëm janë të dëshpëruar dhe të uritur pasi fshikëzat pandemike Covid-19 në të gjithë Tajlandën dhe botën, ndërsa mbreti në Grand Hotel Sonnenbichl jeton në luks, harxhon shuma të mëdha parash të tatimpaguesit dhe abuzon me haremin dhe shërbëtorët e tij. Punonjësit që janë rrahur dhe abuzuar nuk guxojnë të kontaktojnë policinë gjermane sepse kanë frikë se familjet e tyre mund të hakmerren në Tajlandë.

Shumica e Thais janë të vetëdijshëm për krimet dhe egërsinë e mbretit të tyre, por zërat e tyre heshtin nga ligjet drakoniane. Kushdo që kritikon monarkinë është në burg vite më parë.

Nuk janë vetëm Tailandezët që vuajnë nga Mbreti Vajiralongkorn. Ai gjithashtu rëndon taksapaguesit gjermanë sepse shteti duhet të paguajë për të për sigurinë dhe mbrojtjen. Ai kryen shkelje të të drejtave të njeriut në tokën gjermane - trafikim dhe abuzim i grave dhe brutalizim i shërbëtorëve të tij, të cilët i trajton si skllevër. Gjermanët nuk duhet të tolerojnë këtë në vendin e tyre.

Kjo është arsyeja pse aktivistët e demokracisë Thai mbështesin Fondacionin PixelHELPER për të marrë masa së bashku.

Ne dëshirojmë që bota të mësojë për korrupsionin dhe egërsinë e Vajiralongkorn.

Ne dëshirojmë që ai të ndalojë së torturuari njerëzit Thai.

Ne duam që Gjermania ta largojë atë sepse ai shkelte disa ligje.

Ne dëshirojmë që ai të gjykohet në Tajlandë për krimet e tij.

Dhe ne nuk do ta përfundojmë fushatën tonë derisa ai të dërgohet në shtëpi për t'u përballur me drejtësinë.

Nëse na mbështesni, ju lutemi na dërgoni një mesazh dhe dhuroni PixelHELPER në faqen tonë të internetit: https://pixelhelper.org/en/hilfe/

Së bashku ne mund t'i japim fund mbretërimit të frikës së Vajiralongkorn dhe të sjellim demokracinë e vërtetë në Tajlandë.