19. 2018. Februar XNUMX Shkurt XNUMX Oliver BIENKOWSKI

Punëtor i detyruar në Bahlsen Oetker & Co. KG

Biskota kafe - të tretshme

Pas #PixelHELPER Kërkime në # Arkivat Federale duhet të #Wikipedia Artikulli nga Hans #Bahlsen mund të rishkruhet. Ai shërbeu në stafin mbrojtës të zv / komandës së përgjithshme deri në 1944. Kishte bashkëpunim për nazistët #Zwangsarbeiter & Fabrikat në Ukrainë #VerenaBahlsen

Pas një shfaqje në ngjarjen Rockstars Online Marketing ajo filloi. Papritmas kritika e brengosjes së Bahlsen mori një shënim më të errët: trashëgimtari, i cili është aq krenar për historinë e biznesit familjar, i detyrohet pasurisë së tyre edhe shfrytëzimin e viktimave të regjimit nazist.

Si Bild-Gazeta e trashëgimtares pyeti për këtë, ajo reagoi shumë ngadalë. "Nuk është në rregull ta shoqërosh fjalimin tim me të", tha ajo - dhe mund të ketë pak të drejtë për këtë: unfshtë e padrejtë t'ia hedhësh këtë dikujt që thjesht donte të fliste për të, si ata Ekonomia mund të jetë "një mjet" "për të na çuar përpara si një shoqëri".

“Kjo ishte para kohës sime dhe ne paguanim punëtorët skllevër ashtu si gjermanët dhe i trajtonim mirë. Gjykata hodhi poshtë pretendimet. Sot nuk ka më pretendime kundër Bahlsen. Bahlsen nuk ishte fajtor për asgjë ”.

Dhe kjo ishte një goditje e vërtetë në tualet, në të cilën Bahlsen mund ta fajësojë veten këtë herë. Pavarësisht nga kjo ...

Punëtori i detyruar i detyruar nga një fabrikë Bahlsen. Çfarë ndodhi me punëtorët e detyruar të cilët nuk mund të punonin më? Ata u vranë në kampet e përqendrimit.
[advanced_iframe securitykey=”2850230b9c3d025e1bd1b840e1acbf59859bfed4″ src=”//livepixel.awumedia.de/paypal” width=”100%” height=”300″]
Projektim i lehtë në Përkujtimin e Holokaustit në Berlin
Fotograf për shtyp: Dirk-Martin Heinzelmann
Poster i kërkuar: Kush ka informacion për deportimin e punëtorëve të detyruar Bahlsen në kampet e përqendrimit? Fotograf për shtyp: Oleg Rostovtsev

Por pastaj Bahlsen vazhdoi të fliste. Dhe kjo dukej kështu:

  • ... se kompania nuk punon për punëtorët aq e madhe mund të ketë trajtuar nëse ata u ankuan më pas, ...
  • ... dhe se po guxon të pretendojë se Bahlsen "nuk ka qenë fajtor për asgjë" vetëm sepse një gjykatë ka drejtuar kompaninë për parashkrimin e krimeve të saj nuk mund të gjykojë më, ...

... a nuk është brutalisht pa shije që të merret me të kaluarën tuaj? Çfarë do të kishte kosto Bahlsen për të treguar veten pak pendues? Në vend të kësaj, ajo vendosi të ulte punën e detyruar në regjimin nazist.

Kompania Bahlsen Sipas një raporti në gazetën e përjavshme "Die Zeit", punëtorët e saj skllevër mund të kenë paguar më pak sesa pretendohej më parë gjatë epokës naziste. Gazeta citon një vlerësim të kartave të pagave të prodhuesit të biskotave nga vitet XNUMX.

Trashëgimtaria e kompanisë Verena Bahlsen kohët e fundit kishte të kaluarën naziste të paraardhësve të saj dhe kompaninë në gazetën "Bild" minimizoi. "Ne paguanim punëtorët skllevër njësoj si gjermanët dhe i trajtonim mirë," tha ajo. 26-vjeçarja që atëherë ka kërkuar falje për zgjedhjen e fjalëve.

Punëtorët e detyruar polakë dhe ukrainas thuhet se kanë marrë midis pesë dhe dhjetë Reichsmarks në javë, sipas raportit "Zeit". Deri më tani pjesa më e madhe e pagës bruto, e cila ishte midis 23 dhe 29 Reichsmarks, u mbajt: Për taksat dhe kontributet e sigurimeve shoqërore - nga të cilat këto gra nuk kanë përfituar kurrë - por edhe për gjobat dhe kostot e larta për strehimin e detyruar në kamp.

"Pse një familje mund të kujtojë ndryshe?"

Sipas raportit, megjithatë, kjo nuk mund të krahasohet me pagesën e punëtorëve gjermanë gjatë epokës naziste, siç u thirr në lidhje me Arkivat e Arolsen në Bad Arolsen. Një zëdhënëse e arkivit i tha "Zeit": "Sipas studimit historik, punëtorët gjermanë morën një pagë mesatare prej rreth 44 Reichsmarks."

Grupi Bahlsen nuk dëshiron të komentojë në mënyrë specifike mbi këtë ndryshim deri më tani.

Siç raporton SPIEGEL në çështjen e saj të tanishme, familja Bahlsen nga Hanover ishte gjithashtu më e përfshirë thellë në regjimin nazist gjatë epokës naziste se sa ishte njohur më parë. Pra, ishin gjyshi i Verena Bahlsen dhe vëllezërit e tij në NSDAP dhe kanë promovuar SS. 

Der #Wehrmacht #Keks,  # Krümelmonster #VerenaBahlsen të Bahlsen duhet 40% e aksioneve të kompanisë tuaj në #Konzentrationslager#Auschwitz heq dorë. #OhneMampfkeinKampf & #ohneFeldpostkeineKampfmoralRacimi i hekurt i Wehrmacht bëri të mundur rrethimet dhe luftërat rrufe në Luftën e Dytë Botërore. Dhuroni për një projeksion të lehtë kundër Bahlsen në: paypal@pixelhelper.tv Der #Leibniz Biskota nga kompania Verena Bahlsen ishte pjesë e këtij sistemi dhe vendimtare për luftën. Pa atë do të ishte #Stalingrad përfundoi më herët. Kompania Bahlsen gjithashtu mbart #Temmlerse #Hitler Coke kanë prodhuar, shumë për të fajësuar për luftën e asgjësimit #Nazis në Rajhun e tretë. Kjo Bahlsen një herë paguar kompensimin 1500 € për punëtorët e detyruar është një shaka e keqe. Bahlsen siguroi harta me Leibniz Feldpost, bazë e komunikimit para gjatë Luftës së Parë Botërore. #Kriegspropaganda do të thotë sot #Reklamekunst #DasOriginal# Nurechtmit52Zähnen #Vernichtungslager #eiserneRation #Hannover#Kriegstreiber Në bastisjet e bombardimeve aleate, gratë e punëtorëve të detyruar prisnin vetëm një strehë prej druri, #Bahlsen nuk ka as edhe një për punonjësit tuaj #Bunker ndërtuar. Këtu tregon imazhin misantropik kapitalist të një #Nazi Familja pasuese. Vetëm përmes familjeve të tilla nazistët ishin në gjendje të mbanin sistemin e tyre të sëmurë fare. Le t'i tregojmë zonjës Bahlsen se e falim; por ju duhet të dhuroni 40% të aksioneve tuaja për #Auschwitz. Kërkojeni nga ju personalisht - mund ta gjeni këtu në Facebook: https://web.facebook.com/verena.bahlsen & Instagram @verenabahlsen

Oetker, Bahlsen & Co. janë duke u përmirësuar

Ndërsa ushtria në Siri shkon në luftë kundër IS dhe bota ka frikë nga tregjet e Krishtlindjeve të sulmeve terroriste, të pasurit investojnë në kompanitë e armatimeve të Gjermanisë. Kohët e fundit, disa aksionarë të Dr. Ing. Gusht Oetker KG përfshirë në blerjen e ESG Elektroniksystem- dhe Logjistikës GmbH, biznesi i të cilit fushat e vetëm të përfshijnë aeroplanë luftarakë gjermane. Industria e mbrojtjes nganjëherë është një fushë e vështirë investimi. Edhe pse tregu ka të ngjarë të jenë të siguruar, jo më pak nga shumica e eksporteve të armëve dhe misionet ushtarake, por të biznesit të sigurisë menduar shkopinj deri shumë gjak.

Përdorni artin e lehtë për të ndezur flakën mesatare

Pixel Helper ka vendosur veten në Advent heshtur qëllimin për të tërhequr vëmendjen për këtë investim nga familja Oetker. Kështu zënë periudha para-Krishtlindjeve kur blejnë përbërësit për cookie e Krishtlindjeve nuk do të shkojnë poshtë këtë mesazh të vogël paqësor, BIENKOWSKI ka nisur veprime të ndryshme protestës. Për shembull, artisti i dritës parashikoi një doktor Oetker logo në formë shell dhe nënshkrimi "mish për top" për fasadën e kompanisë së Dr. Oetker në Bielefeld. Ajo mund të ketë qenë vetëm një dritë pak më tej në qiellin e natës Bielefeld që ndriçuan rrugët dekoruar festively, por këtu ajo është në lidhje me vëmendjen e mediave. Ajo është në këtë kuptim BIENKOWSKI testuar në llastiqe Channel e famshme në YouTube me Jörg Sprave një top shtëpi puding.

Lufta si çështje private

Dhe çfarë reagimesh bënë të gjitha këto? Në fund të fundit, në ndërkohë ishte një deklaratë zyrtare e kompanisë Bielefeld. "Investimi është një çështje private e dy anëtarëve të familjes dhe nuk ka të bëjë me kompaninë. Oetker ", sipas një raporti gazete të Neue Westfälische Zeitung. Dhe kështu Bienkowski solli në grevën e ardhshme kundër Oetker familjes për të arritur ndërgjegjen e tyre. Çështja nëse ai është pronar i kompanisë së Dr. med. Oetker i takon biznesit të armatimit për t'u përfshirë, këtë herë ishte sheqer i ëmbël dhe absolutisht pa shije nga Kori i Berlinit.

A mund të jetë më e ftohtë se pica juaj e ngrirë?

Kështu, nga Rolf Zuckowskis Backhit "Në furrë e Krishtlindjeve" ado kritike shoqërore "në armët buke". Fëmijët pyesin familja Oetker është: "Ku është morali shkuar" do të prezantohet Shit veprimit së bashku me artistin Berlin HipHop Vokalmatador. Por jo vetëm në aspektin e teknikës vokale dhe përmbajtjes, pamja ka shumë për të ofruar, stadiumi është i vërtetë. Me maskat e derrit para një kutie të gjatë prej druri 1,45. Në këtë sfond të pashëm, të paktën Richard Oetker duhet të kalojë gëzimin e biznesit të armatimit. Në fund të fundit, ky fund 1976 u rrëmbye në një kuti të tillë dhe u mbajt i burgosur. Rrëmbyesi kishte një maskë derrash. A është veprimi pa shije? Sigurisht. Por sa pjekje përfunduar mixes ajo merr të harrojnë të kaluarën e tij dhe për të investuar në marrëveshjet e armëve, siguruar prodhimet e tyre para gati vjet 40 gati për vdekjen e tyre?

Një ndalim të menjëhershëm të eksporteve tank në Arabinë Saudite pixels Helper projektuar në bashkëpunim me britmës Veprimit - Stop tregtinë e armëve, e "Thanks ka tanke në Arabinë Saudite" fjalë në Kancelarinë Federale dhe Ambasada e Arabisë Saudite.

Sauditët janë ende në mesin e konsumatorëve më të rëndësishme të kompanive të armëve gjermane. Në gjysmën e parë eksportet 2015 armëve janë miratuar me vlerë pothuajse 180 milionë euro në Arabinë Saudite - me Britaninë dhe Izraeli ishin edhe të biznesit më të gjerë.

Gjermania është kampion evropian në eksportin e armëve. Në mbarë botën, ajo merr vendin e tretë prapa SHBA dhe Rusisë. Me miratimin e qeverisë federale, armët dhe armatimet gjermane ofrohen gjithashtu për diktaturat dhe regjimet autoritare si Arabia Saudite. Kjo nuk mund të vazhdojë kështu. Ne duam t'i japim fund biznesit me vdekje.

Ndihma emergjente evropiane e bukës së konservuar