12. Mars 2018 Oliver BIENKOWSKI

Daphne Caruana Galizia

#PixelHELPER vlerëson € 100,000 për informacion mbi arrestimin e mbështetësve të Daphne Caruana Galizia. Ju lutemi të mbështetni fushatën tonë në pixelhelper.org/en/donate

"Manifesti i shkruar me gjakun e të tjerëve" - ​​kështu e quajti bombën e makinës historiani amerikan Mike Davis. Manifesti i fundit përbëhej nga Semtex, i quajtur gjithashtu eksploziv plastik, i bashkangjitur në dyshemenë e një Peugeot 108 të bardhë në një autostradë në Bidnija, 309 banorë, njëmbëdhjetë kilometra në perëndim të kryeqytetit të Maltës, Valletta.

Më 16 tetor, Daphne Caruana Galizia, 53 vjeç, është pas timonit të makinës së saj. Ajo e çon rrugën e zhavorrit në rrugën kryesore, kthehet majtas, poshtë kodrës nga ku mund të shihet drita e largët e detit, pranë një deponi të vogël, të egër dhe një fushe kungulleshkash, 270 jardë, në një shenjë me buzë të kuqe, në të cilën një iriq i kërkon shoferit të mos i rrafshojë të barabartët e tij. Shpërthimi, besojnë hetuesit, shkaktohet nga telefoni celular. Në orën 15.04 mbetjet e Peugeots janë 100 metra më tej në një fushë, pranë rrugës. Shtatë shkencëtarët holandezë holandezë që inspektojnë trupin e Galizia-s tre ditë më vonë në spitalin Mater-Dei të Valletta nuk kanë shumë për të parë. Ka mbetur pak nga trupi i gazetarit më të njohur dhe më të paqartë të vendit. Ajo i kishte postuar fjalët e saj të fundit në blogun e saj 29 minuta para vdekjes së saj: «Pavarësisht nga shikoni, ka mashtrues kudo. Toshtë për të dëshpëruar ”.

[galeria_bank type = ”images” format = ”masoneria” title = ”true” desc = ”false” responsive = ”true” display = ”zgjedhur” no_of_images = ”13 ″ sort_by =” random ”animation_effect =” kërcej ”album_title =” true "album_id =" 19 ″]

Një javë më vonë, tre djemtë e Galicia janë në Parlamentin Evropian në Strasburg, duke debatuar se çfarë thotë vrasja e nënës së tyre për Maltën dhe ndoshta për BE. Deputeti i Gjelbër Sven Giegold merr mikrofonin. “Dafni u vra në rrugë. Nuk kishte vend për fshehje, vrasësit e tyre as nuk u përpoqën ta bënin sulmin të dukej si një aksident. Përkundrazi, kjo ishte një demonstrim brutal i fuqisë, "thotë ai. Ishte e qartë pse bomba nuk ishte nën makinën e shefit të policisë ose prokurorit të përgjithshëm: "Ishte Daphne ajo që hodhi dritë mbi sistemin e pastrimit të parave dhe korrupsionit në Maltë - nuk ishin këto autoritete".

Ndërsa përkujtimi po zhvillohet në Strasburg, Rosy Bindi, kreu i Komisionit Italian Anti-Mafia, hyn në hotelin Excelsior në muret e Valletës. Për ditë të tëra, Komisioni ishte në Maltë, vizita ishte planifikuar për një kohë të gjatë, por tani, pas vrasjes së blogerit, interesi është i madh. I rrethuar nga truproja të vendosur mirë, kostumet e të cilëve futin kabllot transparente në veshet e tyre, Bindi ulet në një tavolinë dhe shikon gazetarët, të cilët i kanë pritur në kolltuqe prej lëkure të rëndë. Mafia, thotë Bindi, e sheh Maltën si "një parajsë të vogël". Dhe "ofruesit e shërbimeve financiare që mund të ofrojnë për të hapur biznese në Maltë" janë gjithashtu "pjesë e problemit".

Për Maltën, deklaratat e Bindi janë një problem. Ajo ka qenë një eksperte për mafian italiane për dekada, kështu që fjala e saj ka peshë. Malta ka luftuar për reputacionin e saj që nga vrasja e Galicisë.

Vrasja e saj, siç thuhet në ishull, çfarë është një manifest që ata që janë seriozë për luftën kundër krimit nuk janë më të sigurt për Maltën.

Giegold, i cili ka qenë i përfshirë në evazion fiskal për dekada dhe e njeh hulumtimin e Galizia, po bën thirrje për dërgimin e hetuesve ndërkombëtarë. Ai bën thirrje për dorëheqjen e Kryeministrit Socialist Joseph Muscat dhe siguron që Parlamenti Evropian dëshiron të dërgojë një delegacion në Maltë për të "rivendosur sundimin e ligjit".
Gjenocidi Light Art PixelHELPER për Daphne

Pesë makina bombe në dy vjet
Ajo nuk është e vetmja që e sheh atë kështu. Nëse këto ditë raportohen në shtetin ishull, atëherë flitet për para të zeza për ndërmarrjet e kutisë së letrave, parajsat e taksave, një lidhje të errët me Azerbajxhanin, kontrabandën e naftës, shitjet e kaluara dhe lojërat e fatit në internet. Historia më e madhe e Galizia-s gjithashtu ka kontribuar në këtë. Djali i saj Mathew punon në rrjetin kërkimor IJIC, i cili zbuloi Panama Papers 2016. Rreth tij Galizia mori dokumentet në lidhje me Maltën. Ajo zbuloi se Keith Schembri, shefi i kabinetit të Kryeministrit Muscat, dhe kolegu i tij Konrad Mizzi - i pari i energjisë, tani ministër i turizmit - mbanin kompani të mbuluara në Ishujt e Virgjër Britanikë dhe Panama. E gjithë kjo tani po shkrihet në një pamje të zymtë, në të cilën kufijtë midis bizneseve private të dyshimta të politikanëve, rrjedhat e diskutueshme të të ardhurave publike dhe krimi i organizuar duket se treten.

Isshtë një fotografi që nuk përputhet me periferinë e Valletës, plot me biznesmenë dhe studentë të nxirë, me qytetin e vjetër pa ngjyrë, me ngjyrë rëre që do të bëhet kryeqyteti kulturor i Evropës brenda nëntë javësh - një muze mesjetar i pashoq në ajër të hapur përmes të cilit çdo ditë Dhjetëra mijëra turistë ndjekin udhëzuesit me pendët e tyre shumëngjyrëshe si kryqëzatë të standardit të tyre, pastaj në mbrëmje, në St. Julian, në anën tjetër të gjirit, të kënaqur me spërkatjen, lepurin me verë të kuqe dhe majën e pintës Kampi i rrezikut.

Disa prej tyre shikojnë më tej Jonathan Ferris. Në ditën e tetë pas vdekjes së Galizia, ai ulet me syze të hollë me një kostum blu në hollin e Westin Dragonara. Pas fasadës së xhamit, dallgët godasin shkëmbinjtë, në divane rrijnë familje me takë të mirë me veshjen e marinarit. Ferris është shefi i sigurisë së hotelit me pesë yje dhe kjo sugjeron që gjërat nuk po shkojnë siç duhet në Maltë.

Sepse deri para një viti ishte oficeri i policisë Ferris, përgjegjës për pastrimin e parave. Blog-u i Galizia-s, thotë ai, e ka ndihmuar gjithmonë në hetime. “Ajo dinte gjëra që ne nuk i dinim. Njerëzit u besojnë gazetarëve më shumë si oficerëve të policisë. “Ferris arsimoi kolegë në Bruksel, Kinë, Gjermani, ai transferoi llogaritarin e Gaddaffi, në nëntor 2016, ai lëviz si një drejtor departamenti në Autoritetin Maltez Anti-Pastrimit të Parave (FIAU). Midis marsit 2016 dhe korrikut 2017, janë shkruar katër raportet për dyshime për korrupsion kundër zyrtarëve të qeverisë. Të gjitha, thotë Ferris, ishin bazuar në kërkime nga Galizia. Kush dëshiron ta ndjekë, nëse hyn në detaje, kërkon kohë.

Përmbledhja e hetimeve të FIAU shkon kështu: Shefi i kabinetit Keith Schembri gjithashtu përdori kompaninë e tij të kutive postare në Panama për të fshehur 100,000 euro, të cilat ai i mori nga shitja e tre pasaportave malteze rusëve. Ai gjithashtu pagoi gjysmë milioni euro ryshfet një menaxheri të gazetës malteze. Ferris beson se Schembri donte të siguronte që gazeta e qeverisë të mbetet e peshuar. Në të njëjtën kohë ai donte të sigurohej që letra të vazhdonte të merrte letrën e saj prej tij, sepse në profesionin sekondar Schembri është gjithashtu një shumicë letre. Dhe: Schembri dhe ish-Ministri i Energjisë Konrad Mizzi morën ryshfet nga Dubai nga një kompani që tregton gaz të lëngshëm në Maltë. Këto para u transferuan gjithashtu tek kompanitë e kutive të letrave. Hyrja e fundit e Galizia në blog "Kudo janë mashtrues" u referohej këtyre bizneseve.

Gjenocidi Light Art PixelHELPER për Daphne

1.07 milion euro për kontratat e gazit?
Schembri dhe Mizzi mohojnë gjithçka. Çfarë i lë shumë në dyshim për sundimin e ligjit në Maltë: Raportet e FIAU-së ose nuk u dërguan as në polici - ose u paraqitën drejtpërdrejt nga autoritetet - nga autoritetet. Ato nuk patën asnjë pasojë.

Raportet përfshinin ose Ferrisin, kolegun e tij Charles Cronin ose ish-shefin e FIAU Manfred Galdez. Askush nuk është më në detyrë. Galdez shkoi, me sa duket vetë, në pension të parakohshëm. Më 16 qershor 2017, pasardhësi i tij Ferris dhe Cronin shtypën një zarf të bardhë me njoftimin e tyre në dorë. "Unë kurrë nuk e dija arsyen," thotë Ferris. Që atëherë ai mund të binte në gjumë vetëm me pilula. FIAU i thotë tazit se ka "në interesin e saj më të mirë të shkarkojë Ferris dhe Cronin për" arsye të performancës ".

Nëse ai do të kishte qëndruar me FIAU, ai do të kishte ndjekur historinë e fundit të madhe të Galizia, thotë Ferris. Bëhej fjalë për Michelle Muscat, gruan e Kryeministrit. Llogaria e ndërmarrjes së tyre Egrant në Panama duhet të kishte rrjedhur nga Azerbajxhani në 1.07 milion euro - pikërisht pasi Malta dhe Azerbajxhani kishin nënshkruar një kontratë për furnizimet e gazit me 18 vjet. "Ata donin të parandalonin këtë hetim," beson Ferris. Ai ka paditur autoritetin anti-korrupsion për ta rivendosur në punë.

Që raportet e FIAU-t ishin të njohur, kjo është për shkak të një njeriu që e quan veten "homologu i Dafnës në politikë" dhe ishte i besuari i tyre. Simon Busuttil është deputet i konservatorit PN, partia e vetme e opozitës; një burrë me stilin dhe zërin e një predikuesi të televizionit amerikan, tempujt e tij me dantella me zi, në zi në jakë. "Lajmet vetëm përmes WhatsApp", thotë ai. "Telefoni im po monitorohet." Vizitorët përshëndeten në sallën e konferencave të Opozitës në Shtëpitë e Parlamentit, një hapësirë ​​e ngjashme me akuariumin që rri pezull mbi rrugën për këmbësorë të Valletës.

Tërheqja nuk është më e vlefshme
Ndërsa Galizia zhduki gjithnjë e më shumë material kundër qeverisë, Kryeministri Muscat preferoi zgjedhjet për qershorin e kaluar. Busuttil ishte kandidati kryesor i opozitës. Dikush ia vuri raportet FIAU. Busuttil përhapi të gjitha detajet me kënaqësi përpara shtypit. Nuk ndihmoi: Maltezët i qëndruan besnikë Muskatit. Busuttil humbi, gjë që mund të ketë qenë për shkak të faktit se ekonomia e Maltës po lulëzon. "Pas kësaj, unë doja të tërhiqem ngadalë nga politika," thotë ai. "Por tani, pas vdekjes së saj, gjithçka është ndryshe".

Në korrik, Busuttil ka paditur policinë për të hetuar ministrat. Schembri dhe Mizzi kanë paraqitur një kundërshtim. "Nëse humbas, do të shkoj në Strasburg", thotë Busuttil. Ai dëshiron të përfundojë punën e Galizia-s.

Blogger ka sulmuar rëndë Muscat, pjesën tjetër të qeverisë, si dhe pjesë të mëdha të opozitës. Pjesë me "artikuj të shkëlqyeshëm", siç thonë edhe armiqtë e tyre më të këqij në selinë e partisë në pushtet PL. Pjesërisht me sulme personale dhe tekste për jetën e saj seksuale. Por askush në Maltë nuk beson seriozisht se ishin politikanë të korruptuar ata që i futën bombën nën makinën e saj.

Teoria që dëgjohet më së shpeshti në Maltë - dhe Itali - është se Galicia ka ndërhyrë në përpjekjen e mafies për të kontrabanduar naftë nga Libia në Evropën Jugore. Ky supozim mbështetet nga fakti që në dy vitet e fundit ka pasur pesë sulme me bomba me makinë në Maltë, viktimat e të cilave janë nga mjedisi kriminal. Askush nuk u informua. Sa herë që përdorej Semtex. Kjo prodhohet, për shembull, në Libian Zuwara - nga vjen vaji i kontrabandës.

Opozita nuk është e padiskutueshme
Sidoqoftë, shumë në Maltë e shohin Muskatin si përgjegjës për vdekjen e Galicia dhe për të dhënë dorëheqjen. Jo aq shumë sepse policia nuk e mbrojti Galizinë. Në fakt, blogerja ka refuzuar mbrojtjen e policisë në të kaluarën sepse kishte frikë se kjo do të ndikonte në punën e saj. Duke mbrojtur pretendimet kundër Muscat, familjes së Galizia, opozitës dhe gazetarëve Maltese, eurodeputeti Busuttil shprehet: "Ju nuk mund të bëni asgjë kundër korrupsionit për sa kohë që ministrat e korruptuar lejohen të qëndrojnë në detyrë". Në mënyrë që të tolerojë biznesin e tyre, shteti po dobëson institucionet - dhe kështu toleron biznesin e kriminelëve të organizuar.

Sidoqoftë, opozita nuk është e papërfshirë në rrethana. Malta mbështetet ekonomikisht në taksat jashtëzakonisht të ulëta të korporatave, industrinë e lojërave të fatit në internet dhe shitjen e pasaportave të huajve të pasur. Busuttils PN kontribuon në atë. "Malta e ka shitur sovranitetin e saj parave të pista", thotë Green Giegold. "Ai ka zëvendësuar sundimin e ligjit me një kulturë të mosndëshkimit dhe miqësisë midis elitave politike dhe financiare."

Në Casinostadt St. Julians në Maltë kompleksi Mayfair është një nga ndërtesat shumë zyra në ishull,